قیمت بیت کوین
1,328,211,715تومان
58,498.00دلار
0.62
قیمت اتریوم
89,662,805تومان
3,948.99دلار
11.12
قیمت بایننس کوین
15,228,865تومان
670.72دلار
5.68
قیمت ریپل
34,966تومان
1.54دلار
3.37
قیمت دوج کوین
11,770تومان
0.52دلار
26.23
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی ها  »  معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

آموزش ترید در صرافی ها
سعید درویشی
1400/02/13
۰
معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

برای درک تفاوت بین معاملات اسپات و فیوچرز لازم است ابتدا کارکرد هر یک را به صورت جدا متوجه شوید. هر دوی این معاملات برای بازار ارزهای دیجیتال لازم و مفید هستند. در واقع، بازار اسپات جایی است که کالاها، ارزها، سهام و اوراق قرضه با تحویل فوری معامله می‌شوند. در مقابل، بازار فیوچرز وجود دارد که وظیفه آن تحویل دارایی‌های اصلی و تسویه قراردادها در یک تاریخ از پیش تعیین شده است.

بازارهای معاملات اسپات و فیوچرز اکوسیستم‌های ضروری برای دارایی‌های مالی هستند. این بازارها به یک اندازه در معاملات ارزهای دیجیتال نقش مهمی‌دارند.

آیا تفاوت اصلی معاملات در این دو بازار را می‌دانید؟ در این مقاله اطلاعات بیشتری در رابطه با معاملات اسپات و فیوچرز کسب خواهید کرد.معاملات اسپات ارز دیجیتال چیست؟

معاملات اسپات فرآیند خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم برای تحویل فوری است. به عبارت دیگر، ارزهای دیجیتال مستقیماً بین فعالان بازار (خریداران و فروشندگان) منتقل می‌شوند. در یک بازار اسپات، شما مالکیت مستقیم ارزهای دیجیتال را دارید و از حق قانونی مانند رأی دادن به چنگال‌های اصلی یا مشارکت در سهام برخوردار هستید.

صرافی هایی مانند بایننس فعالیت‌ معاملات اسپات را تسهیل می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد معاملات فیات به ارز دیجیتال و کریپتو به کریپتو را انجام دهند. صرافی‌های اسپات به عنوان واسطه‌ای برای خریداران و فروشندگان برای پیشنهاد و درخواست دارایی دیجیتال عمل می‌کنند. هنگامی‌که یک پیشنهاد منطبق می‌شود، مبادله تجارت را تسهیل می‌کند. تبادلات اسپات بیست و چهار ساعت در روز و هفت روز هفته کار می‌کنند، این بدان معناست که شما می‌توانید دیجیتال را در هر زمان و هر روز خریداری کرده و بفروشید.

بیاید نگاهی به یک مثال بیندازیم:

فرض کنید می‌خواهید بیت کوین را با فیات (دلار آمریکا) در بازار اسپات خریداری کنید. در این سناریو، می‌توانید به بازار اسپات معاملات ارز رمزنگاری بروید تا به دنبال معاملات BTC / USD باشید، جایی که سفارشتان را با قیمت دلخواهتان خریداری می‌کنید. پس از اتمام معامله، بیت کوین‌‌‌های شما در کیف پول اسپات ذخیره می‌شود که می‌توانید آنها را نگه دارید تا زمانی که ارزش آنها افزایش یابد. از سوی دیگر می‌توانید آن را برای خرید سایر ارزهای دیجیتال که فکر می‌کنید ارزش آنها افزایش پیدا می‌کند، استفاده کنید.

هنگام نگه داشتن ارزهای دیجیتال در بازار معاملات، به طور بالقوه می‌توانید از افزایش سرمایه بهره مند شوید زیرا ارزش ارز دیجیتال شما با گذشت زمان افزایش می‌یابد.

معاملات فیوچرز ارز دیجیتال چیست؟

در بازار فیوچرز یا معاملات آتی، شما قراردادهای تجاری دارید که ارزش یک ارز دیجیتال خاص را نشان می‌دهد.

هنگام خرید قرارداد فیوچرز، شما توکن ارز اصلی را ندارید. در عوض، شما یک قرارداد با توافق نامه خرید یا فروش یک ارز دیجیتال در تاریخ آینده را دارید. به این ترتیب، مالکیت یک قرارداد فیوچر به شما هیچ مزیت اقتصادی مانند رأی دادن و شرط بندی نمی‌دهد.

قراردادهای فیوچر ارز دیجیتال در برابر نوسانات و حرکات نامطلوب قیمت دارایی اصلی شما را محافظت می‌کند. همچنین، این یک ابزار پروکسی برای معامله گران است که می‌توانند قیمت‌های آینده یک ارز دیجیتال خاص را حدس بزنند.

با قراردادهای فیوچر می‌توانید از نوسانات قیمت استفاده کنید. صرف نظر از افزایش یا کاهش قیمت‌ها، قراردادهای فیوچر شما را قادر می‌سازند تا با خیالی آسوده در حرکات ارز دیجیتال شرکت کنید. به عبارت دیگر، شما می‌توانید قیمت ارز دیجیتال را حدس بزنید تا اینکه خود دارایی اصلی را خریداری کنید.

اگر انتظار داشته باشید که ارزش دارایی شما بالا رود، قرارداد فیوچری خریداری خواهید کرد که طولانی باشد و اگر انتظار سقوط آن را داشته باشید، می‌فروشید تا پوزیشن شورت باشد. سود یا زیان شما به نتیجه پیش بینی شما بستگی دارد.

صرافی هایی مانند بایننس که از معاملات مشتقات دارایی‌‌‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، معاملات فیوچرز  محصولات مشتقه را نیز تسهیل می‌نمایند. درست مانند صرافی‌های اسپات، صرافی‌های مشتقات  نیز بیست چهار ساعت در روز و هفت روز هفته فعالیت می‌کنند. تفاوت اصلی بین صرافی‌‌‌های اسپات و مشتقات این است که صرافی‌های مشتقات به دلیل پیچیدگی محصولاتشان از پادمان‌ها و سازوکارهای مدیریت ریسک مانند صندوق‌های بیمه برخوردار هستند.تفاوت‌های اصلی معاملات فیوچرز و اسپات

اهرم

معامله گران به دلیل اهرم بازارهای فیوچر به سمت آن جذب می‌شوند. اهرم، معاملات فیوچر را بسیار کارآمد می‌کند. به عنوان مثال، برای خرید یک BTC در بازار اسپات، به پنجاه هزار دلار یا بیشتر بر اساس نرخ بازار رایج، نیاز دارید. اما با یک قرارداد فیوچر، می‌توانید با کسری از هزینه، ارزش مالی BTC را حدس بزنید که این تنها با استفاده از اهرم امکان پذیر است.

هرچه اهرم بیشتر باشد، به هزینه کمتری برای خرید BTC نیاز دارید. در مقابل معاملات اسپات اهرمی‌به شما نمی‌دهند، فرض کنید شما فقط پنج هزار دلار دارید پس شما باید به اندازه پنج هزار دلار بیت کوین بخرید.

انعطاف پذیری بلند مدت و کوتاه مدت

هنگامی‌که بیت کوین را در بازارهای اسپات خریداری می‌کنید، تنها در صورت بالا رفتن قیمت سود کسب می‌کنید. با این حال در بازار خرسی نمی‌توانید درآمد کسب کنید. البته قراردادهای فیوچر به شما این امکان را می‌دهند تا بدون توجه به نوسانات، از حرکت‌های کوتاه مدت قیمت سود ببرید. حتی وقتی قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد، شما می‌توانید در حرکت نزولی شرکت کرده و همزمان با آن معامله کنید.

با استفاده از قراردادهای فیوچر، معامله گران می‌توانند استراتژی‌های پیچیده معاملاتی مانند پوزیشن‌‌‌های شورت، معاملات آربیتراژ، معاملات مارجین و غیره را توسعه دهند. علاوه بر این، قراردادهای فیوچر همچنین برای محافظت در برابر ریسک نزولی و محافظت از دارایی اصلی در برابر نوسانات شدید قیمت استفاده می‌شوند. استخراج کنندگان و دارندگان بلند مدت معمولاً از قراردادهای آتی استفاده می‌کنند تا دارایی خود را از خطرات غیرمنتظره محافظت کنند.

نقدینگی

بازارهای فیوچر نقدینگی زیاد با حجم تریلیون دلاری ماهانه ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، بازار معاملات فیوچرز بیت کوین به طور متوسط ماهانه دو تریلیون دلار گردش مالی دارد. این بسیار بیشتر از حجم معاملات بازارهای اسپات بیت کوین است. نقدینگی قوی آن از روند کشف قیمت پشتیبانی می‌کند. این به معامله گران امکان انجام معاملات در بازار را به سرعت می‌دهد. بازار با نقدینگی بالا معمولاً با ریسک کمتری همراه است. در این بازارها همیشه شخصی وجود دارد که طرف دیگر موقعیت معین را در اختیار داشته باشد. در این بازارها معامله گران کمتر دچار لغزش می‌شوند.

تفاوت قیمت معاملات فیوچرز و اسپات

قیمت ارز دیجیتال در بازار اسپات برای همه معاملات یک قیمت مشخص است و این قیمت به عنوان قیمت لحظه‌ای شناخته می‌شود. خریداران و فروشندگان، قیمت‌های ارز دیجیتال را از طریق یک فرآیند اقتصادی عرضه و تقاضا تعیین می‌کنند. در مقابل قیمت فیوچرز علاوه بر قیمت لحظه‌ای، هزینه حمل موقت آن را نیز نشان می‌دهد.

مبنا می‌تواند عدد مثبت یا منفی باشد. رابطه مبنای مثبت به این معنی است که قیمت آتی بالاتر از قیمت لحظه‌ای معامله می‌شود اما گاهی ممکن است به دلیل نوسنات در عرضه و تقاضا برعکس شود، اما به دلیل نیروهای داوری، در نهایت در زمان سررسید صفر می‌شود.

چگونه معاملات فیوچرز ارز دیجیتال را در بایننس انجام دهید

فیوچرز بایننس طیف گسترده‌ای از ابزارهای معاملات فیوچر را ارائه می‌دهد. این صرافی راه‌های زیادی را برای ورود به بازار به تریدرها و سرمایه گذاران ارائه می‌دهد.

کاربران می‌توانند به دو نوع قرارداد فیوچر دسترسی داشته باشند:

• قراردادهای USD-Margined فیوچرز: پشتیبانی از قراردادهای دائمی‌و تحویل با اهرم حداکثر 125 برابر و مستقر در USDT & BUSD

• قراردادهای Coin-Margined فیوچرز: پشتیبانی از قراردادهای دائمی‌و تحویل با اهرم حداکثر 125 برابر و با ارز دیجیتال.

USD-margined و Coin-margined قراردادهایی هستند که نیازهای خاص کاربران را برآورده می‌کنند. این قراردادها از انعطاف پذیری و تنوع برخوردارند و به کاربران امکان می‌دهد با طیف گسترده‌ای از دارایی‌های قابل قبول، قراردادهای فیوچر را انجام دهند. این قراردادها همچنین در شرایط مختلف بازار، مزایای استراتژیک را ارائه می‌دهند. بنابراین استفاده از این قراردادها به کاربران امکان می‌دهد بازده را به حداکثر برسانند.

اگر قصد انجام معاملات فیوچر را دارید، مهم است که مزایا و معایب انواع قراردادهای فیوچر موجود را درک کنید. برای استفاده بهتر از معاملات فیوچر، ما توصیه می‌کنیم:

چگونه صرافی مناسب برای خود را بیابیم چه نوع قراردادی را انتخاب کنیم

بایننس فیوچرز طیف گسترده‌ای از مشتقات را ارائه می‌دهد. این محصولات مانند معاملات فیوچر همیشگی، گزینه‌ها، توکن‌‌‌های اهرمی‌و جدیدترین معاملات فیوچر در یک بازه سه ماهه در این صرافی وجود دارند.

استفاده از دو نوع قرارداد فیوچر را در نظر بگیرید. برای معاملات گران قیمت بصورت بلند مدت، بهتر است قراردادهای سه ماهه Coin-margined را معامله کنید زیرا آنها هیچ گونه هزینه مالی ندارند ولی سود حداکثری در بازارهای گاوی دارند. برای معاملات گران قیمت فعال، قراردادهای USD-margined انعطاف پذیری را برای تجارت با یک ارز توافقی در تمام قراردادهای USD-margined فراهم می‌کند و نیاز به تبدیل با سایر ارزهای دیجیتال نیست.توضیحات پایانی

برای اکثر مبتدیان درک معاملات اسپات آسان‌تر از فیوچرز است. به همین دلیل، این معاملات برای افرادی که تازه وارد تجارت ارزهای دیجیتال شده‌اند بهتر است. اما معاملات فیوچرز مزایای استراتژیک بیشتری را نسبت به اسپات ارائه می‌دهند. این معاملات به شما امکان می‌دهند سود خود را به حداکثر برسانید. در صورتی که دانش و تکنیک‌های مناسب مدیریت ریسک برای جلوگیری از ضررهای بیش از حد را داشته باشید، معاملات فیوچر می‌تواند سودآور باشد. بنابراین، شما باید قبل از انجام معاملات فیوچر، استراتژی و دقت لازم را داشته باشید تا از مزایا و معایب آن مطلع شوید.

مطالب مرتبط
روانشناسی بازار ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان از آن کسب سود کرد؟
صرافی بایننس
صرافی غیرمتمرکز بیکری سواپ (BakerySwap) ساخته شده بر روی اسمارت چین بایننس چیست؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس