قیمت بیت کوین
۸۲۶,۷۹۷,۵۲۹تومان
37,193دلار
1.74
قیمت اتریوم
۳۰,۵۶۱,۹۸۵تومان
1,374.71دلار
11.94
قیمت تتر
22,266تومان
1دلار
0.14
قیمت پولکادات
۳۸۸,۲۸۵تومان
17.47دلار
1.16
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  استیبل کوین یا سکه پایدار چیست؟ تمام آنچه باید در مورد این کلاس دارایی بدانید

استیبل کوین یا سکه پایدار چیست؟ تمام آنچه باید در مورد این کلاس دارایی بدانید

استیب لکوین یا سکه پایدار چیست؟ تمام آنچه باید در مورد این کلاس دارایی بدانید

استیبل کوین (یا سکه پایدار) همانطور که از نام آن پیداست، یک ارز رمزپایه پایدار است که برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال در برابر نوسانات قیمت معمول ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتر طراحی شده است.

استیبل کوین یا سکه پایدار چیست؟

نکته کلیدی در اینجا درک اصطلاح “پایدار” است: “پایدار” چیست؟ کدام منابع برای ثابت نگه داشتن ارزش توکن‌های در نظر گرفته شده‌اند؟ از نظر نحوه اندازه گیری “ثبات” هر توکن، ما باید از زاویه‌های مختلف به استیبل کوین های مختلف نگاه کنیم.

استیبل کوین یا سکه پایدار چیست؟ تمام آنچه باید در مورد این کلاس دارایی بدانید

استیبل کوین یا سکه پایدار چیست؟ تمام آنچه باید در مورد این کلاس دارایی بدانید

اندوخته

به طور معمول، یک سکهٔ ثابت با اندوختهٔ یک ارز فیات یا چند ارز فیات پشتیبانی می‌شود. اندوخته‌هایی که ارزش استیبل کوین را پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند کالا یا دارایی‌هایی مانند طلا، اوراق قرضه یا سایر دارایی‌های ارزشمند و پایدار باشند. در دنیای واقعی، ما در واقع “ثبات” را با استفاده از “دلار آمریکا” به عنوان ارز مرجع اندازه گیری می‌کنیم. بنابراین بسته به انواع اندوخته، می‌توانیم انواع مختلف سکه ثابت یا استیبلکوین داشته باشیم.

(1) یک ارز فیات، چند ارز فیات و یا مشتقات آن مانند اوراق قرضه.

USDT در حال حاضر بیشترین قدرت را دارد و ادعا می‌کند که یک سکه کاملاً پایدار و تراز شده با دلار آمریکا است. این استیبل کوین توسط تتر (Tether) صادر شده است. CNH یک استیبل کوین است که با یوآن چین پشتیبانی می‌شود و این ارز نیز توسط تتر صادر شده است. تتر به میزان توکنی که در بلاکچین های اتریوم و ترون تولید می‌کند ارز فیات را به خزانه خود در بانک‌ها واریز می‌کند. به استیبل کوین ‌های صادره از تتر به عنوان یک گواهینامه دیجیتالی ارز فیات قفل شده در خزانهٔ تتر فکر کنید. این درست مشابه کار بانک‌های مرکزی در گذشته است. اسکناس‌های ایالات متحده زمانی فقط گواهی طلایی بود که در خزانه این بانک سپرده گذاری شده بود. استیبل کوین شکل جدیدی از پول است.

(2) استیبل کوین ‌های تراز شده با دلار آمریکا

به طور معمول استیبل های تراز به دلار آمریکا، اوراق قرضه ایالات متحده یا ارزهای وابسته به دلار آمریکا مانند دلار هنگ کنگ را شامل می‌شوند.

این نوع از استیبل کوین ها نیز به عنوان پول فیات محسوب می‌شوند. در دنیای ما دلار آمریکا ارز مرجع و بین المللی محسوب می‌شود. تقریباً هر ارز دیگری در دنیا با دلار آمریکا اندازه گیری می‌شود. بنابراین یک استیبل کوین تراز شده با دلار آمریکا می‌تواند به عنوان “استیبل کوین” واقعی تلقی شود. اگر یک ارز فیات نسبت به دلار آمریکا ثبات نداشته باشد، ارزش سکه پایدار با پشتیبانی ارز فیات نیز می‌تواند به شدت متغیر باشد: مثل دلار زیمبابوه و پزوی آرژانتین.

✅ بیشتر بخوانید…….. 🔻🔻🔻🔻🔻🔻

3) سایر دارایی‌های با ارزش.

به طور معمول دو نوع اصلی دیگر از استیبل کوین ‌ها عبارتند از ارزهای پشتیبانی شده با طلا و نفت. پکس گلد (PAX Gold (PAXG یک استیبل کوین است که با طلا پشتیبانی می‌شود. از لحاظ تاریخی، دلار در واقع کاغذی به عنوان سند طلای ذخیره شده در خزانه بود. اسکناس‌ها در اصل گواهی‌هایی بود که مالکیت طلا را ثابت می‌کرد. “پترو” نمونه‌ای از ارز رمزنگاری تراز شده با نفت است که توسط ونزوئلا صادر شده است.

(4) ارز رمزنگاری شده یا سبدی از ارزهای رمزپایه.

مثال واضح این نوع استیبل کوین ، DAI است که توسط میکردائو (MakerDao) صادر شده است. این ارز نیز با دلار آمریکا تراز شده است. با این حال، Dai توسط قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌شود و توسط تعدادی از عوامل بازار خارجی تثبیت می‌شود. میکر دائو توکن دیگری به نام میکر MKR دارد که با سوزاندن و ایجاد آن ثبات Dai را تضمین می‌کند.

(5) مخلوطی از مدل‌های بالا.

Libra، ارزی که توسط فیس بوک صادر خواهد شد نیز به عنوان یک استیبل کوین با پشتیبانی از دارایی‌های واقعی با نوسان کم عرضه می‌شود. این دارایی‌ها شامل سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار کوتاه مدت دولت و ارزهای بانک‌های مرکزی پایدار و معتبر می‌شود.

نسبت اندوخته

به طور معمول عرضه استیبل کوین ها باید برابر با میزان اندوخته صادر کنندهٔ آن‌ها باشد. یعنی به ازای هر USDT یک دلار آمریکا باید به خزانه تتر واریز شود. اما در بعضی مواقع اینگونه نیست.

اگر استیبل کوین کاملاً توسط دارایی تراز شده به آن پشتیبانی نشود، از بخشی ارزش خود که “اعتبار” نامیده می‌شود استفاده می‌کند تا “پول اعتباری” ایجاد کند. صادرکننده با این روش عرضه پول را افزایش می‌دهد. عملکرد بانکهای تجاری و بانکهای مرکزی در زمینه صدور پول به این صورت است.

مقررات

تعدادی از استیبل کوین ها با نظارت قانونگذاران عرضه می‌شوند. تعدادی نیز بدون نظارت قانونگذاران در بازار راه یافته‌اند. استفاده از استیبل کوین های فاقد هرگونه قانون نظارتی خطرات آشکاری به همراه دارد.

لیستی از سکه‌های ثابت با استیبل کوین ‌های قانونی

(1) یواس‌دی کوین (USDC) اولین استیبل کوین قانونی و متمرکز است که توسط سیرکل (Circle) و کوین‌بیس (Coinbase) عرضه شد. USDC توسط پولی که در مؤسسات مالی قانونی ذخیره می‌شود، پشتیبانی می‌گردد. USDC بر بستر اتریوم ساخته شده است و یک توکن ERC-20 است. USDC به صورت متمرکز، منبع باز و طرح عضویت بنا شده است.

(2) دلار جمینی GUSD توسط شرکت سرمایه گذاری جمینی صادر می‌شود. این شرکت سرمایه گذاری توسط دو قلوهای وینکلاوز در نیویورک تحت نظارت، حسابرسی بانک استریت تأسیس شده است.

(3) پکسوس استاندارد (PAX) که با دلار امریکا تراز شده است و توسط شرکت پکسوز تراست (Paxos Trust) صادر می‌شود. وجوه این شرکت توسط دپارتمان خدمات مالی نیویورک NYDFS به دقت محافظت، کنترل و قانون گذاری می‌شود.

صادر کننده

بیشتر سکه‌های ثابت توسط شرکت‌ها صادر می‌شوند. بیشتر بانک‌های تجاری با پشتوانه پول فیات در این زمینه فعالیت می‌کنند. نمونه‌هایی از پول ثابت فیات خالص با پشتیبانی دلار USDC و GUSD. Libra فیس بوک و JPM سکه JP Morgan نیز سکه‌های ثابت هستند.

یک کلاس در حال ظهور از استیبل کوین ها نیز توسط بانک‌های مرکزی جهان در حال توسعه است. این استیبلکوین‌ها، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBD) نامیده می‌شوند. با استفاده از CBDC، بانک مرکزی در حالی که از مزیت ارز رمزپایه و بلاکچین استفاده می‌کند، همچنان قدرت مطلق صدور پول را حفظ خواهد کرد.

چرا استیبل کوین ها؟

استیبل کوینها استفاده از پول فیات (یا دارایی‌های دیگر مانند طلا) را به صورت رمزنگاری امکان پذیر می‌کند. این کار باعث می‌شوند دارندگان از مزایای دارایی‌های دیجیتال بلاکچین مانند جابجایی راحت دارایی، و پرداخت های آسان‌تر بهره ببرند. نکته مورد توجه دیگر گران بودن سیستم‌های انتقال پول سنتی است. با استفاده از استیبل کوین ها می‌توان ملیونها دلا را با کمترین هزینه کارمزد و بدون صرف زمان زیاد منتقل کرد.

استیبل کوین ها ارزش‌های “پایدار” را به بازار ارزهای رمزپایه آورده‌اند، جایی که نوسانات عظیم غیر معمول نیست. به عنوان دارایی دیجیتال، پول‌های پایدار به راحتی بین سایر پول‌های ثابت و ارزهای رمزپایه تبدیل و معامله می‌شوند. این کلاس جدید سکه‌ها به عنوان پلی بین دنیای مالی سنتی و دنیای ارزهای رمزنگاری شده عمل می‌کنند. در حال حاضر، بیشتر صرافی‌های ارز رمزنگاری شده استیبلکوین‌های خود را ارائه می‌دهند.

چالش‌ها

(1) مقررات. در دنیای مالی سنتی، مقررات سختگیرانه ای برای رعایت قوانین مشتری خود را بشناس (KYC) ، مبارزه با پولشویی (AML) ، مدیریت ریسک، سیستم اعتباری یا حتی مقررات عمومی محافظت از داده‌ها (GDPR) و غیره وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد.

(2) ثبات مالی. به دلیل راحتی و هزینه کم جابجایی استیبل کوین ها، اگر یک سکه ثبات غیرمجاز یا خصوصی گسترش یابد و در سطح بین المللی به تصویب عمومی برسد، این امکان را دارد که توانایی برخی از کشورها را برای حفظ حاکمیت بر پول خود را مختل کند.

(3) از آنجا که خدمات مالی مبتنی بر زنجیره‌ی استیبل کوین ‌ها ممکن است برخی از نقش‌های مؤسسات مالی سنتی را کاهش دهد، با مقاومت شدید این موسسات روبرو خواهد شد. در این حالت موسسات و بانکها سعی خواهند کرد تا کنترل این بازار را در دست بگیرند. بانک‌های مرکزی، به نوبه خود، می‌خواهند قدرت خود را برای قانون‌گذاری “صادر کنندگان استیبل کوین ها” گسترش دهند و حفظ کنند و همچنین بانک‌های سنتی و سایر مؤسسات در تلاشند تا از مزایای بازار ارزهای رمزپایه نیز بهره مند شوند. سکه JPM یکی از نتایج اقدامات آنها است.

مطالب مرتبط
موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت های خرید و فروش چیست؟
زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) امکان برقراری قراردادهای هوشمند بر روی اتریوم
شناسه تراکنش ارز دیجیتال یا TxID چیست و چگونه صحت تراکنش ها را در بلاکچین بررسی کنیم
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
فیلم آموزش بلاک چین
آموزش بیت کوین به صورت ساده
ترید و سرمایه گذاری
درآمد منفعل ارزهای دیجیتال: چگونه از اندوخته‌های خود درآمد کسب کنیم؟
سفارشات صرافی بایننس؛ چگونه معامله در صرافی بایننس را شروع کنیم
قانون گذاری دیفای: سال 2020 شکوفایی دیفای رقم خورد آیا 2021 سال قانونمند شدن آن است؟
سقوط بورس چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ همه چیز درباره اصطلاح دوشنبه سیاه
استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد