منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  ریسک های استیکینگ کریپتوکارنسی چه هستند و چگونه می‌توان از وقوع آنها جلوگیری کرد؟
ریسک های استیکینگ

ریسک های استیکینگ کریپتوکارنسی چه هستند و چگونه می‌توان از وقوع آنها جلوگیری کرد؟

سعید درویشی
1400/04/12
۰

استیکینگ کریپتوکارنسی به عنوان یک روش بسیار محبوب برای کسب درآمد در بازارهای کریپتو مورد استقبال قرار گرفته است. اما مانند سایر روش‌های سرمایه‌گذاری اعم از خرید و فروش، استیکینگ نیز بدون خطر انجام نمی‌شود.

در این مقاله در مورد خطرات و ریسک های اصلی استیکینگ کریپتوکارنسی صحبت خواهیم کرد. بنابراین اگر قصد دارید که ارزدیجیتال خود را استیک کنید، بهتر است با خطراتی که سرمایه‌ی شما را تهدید می‌کند آشنا شوید.

استیکینگ ارزهای دیجیتال چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال به معنی این است که شما دارایی دیجیتال خود را به عنوان اعتبارسنج در یک شبکه‌ی ارز دیجیتال غیرمتمرکز قرار می‌دهید تا به یکپارچگی و امنیت شبکه کمک کنید. در ازای این کار و به عنوان مشوقی برای کمک به امنیت شبکه، با ارز دیجیتال پاداش می‌گیرید.

استیکینگ توسط الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) امکان پذیر شده است. این الگوریتم در ابتدا به عنوان جایگزینی برای الگوریتم اثبات کار بیت کوین (PoW)مطرح شد. برخلاف شبکه‌های PoW که برای تأمین امنیت شبکه به منابع محاسباتی ماینرها نیاز دارند، شبکه‌های مبتنی بر PoS از کاربران می‌خواهند بخشی از دارایی‌های خود را برای امنیت شبکه استیکینگ نمایند.در روزهای ابتدایی ارز دیجیتال، بیشتر آلتکوین‌ها از پروتکل PoW مشابه بیت کوین استفاده می‌کردند. اما در سال‌های اخیر، اکثر بلاک چین‌ها پروتکل‌های اجماع مبتنی بر PoS را به کار گرفته‌اند.

بازده استیکینگ ارزدیجیتال

مسلماً دلیل اصلی محبوبیت زیاد استیکینگ این است که کاربران میتوانند از طریق استیکینگ APYهای قابل توجهی به دست آورند. سود استیکینگ به مراتب بیشتر از حساب‌های پس انداز سنتی است. به عنوان مثال با استفاده از تراست والت می‌توانید APYای بیشتر از 23 درصد در ازای استیکینگ بایننس کوین (BNB)به دست آورید. همچنین می‌توانید در تراست والت الگوراند(ALGO) ، کاوا(KAVA) ، تزوس(XTZ) ، کازماس (ATOM) و ترون (TRX) را استیکینگ کنید تا بین 6 تا 12 درصد APY کسب کنید. به کمک این مقاله میتوانید ترون را در تراست والت استیکینگ کنید.

ریسک های استیکینگ کریپتوکارنسی

استیکینگ ارزدیجیتال می‌تواند بازدهی بالایی برای سرمایه گذاران ارز دیجیتال ایجاد کند. اما با این وجود خطرات زیادی نیز در این روند وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. در ادامه مهمترین ریسک های استیکینگ کریپتوکارنسی را بیان می کنیم. همچنین مختصرا نحوه مقابله با این ریسک ها را توضیح می دهیم:

ریسک بازار

بزرگترین ریسکی که سرمایه گذاران هنگام استیکینگ با آن روبرو هستند، تغییر قیمت خلاف انتظار دارایی شان است.  اگر به عنوان مثال در ازای استیکینگ یک دارایی 15 درصد APY بدست آورید اما ارزش آن ارز در طول سال 50 درصد کاهش یابد، باز هم ضرر زیادی متحمل خواهید شد. بنابراین بهتر است که سرمایه گذاران، ارزدیجیتالی که قصد استیکینگ آن را دارند را با دقت انتخاب کنند. به آنها توصیه می‌شود که این ارز را صرفاً براساس ارقام APY انتخاب نکنند.

ریسک نقدینگی

نقدینگی دارایی مورد نظر شما یکی دیگر از عوامل خطری است که باید از آن آگاه باشید. اگر قصد استیکینگ آلتکوینی را دارید که نقدینگی کمی در صرافی‌ها دارد، ممکن است فروش آن دارایی یا تبدیل سود آن به استیبل کوین‌ها مشکل باشد. استیکینگ دارایی‌هایی با حجم معاملات بالا در صرافی نیز می‌تواند خطر نقدینگی را کاهش دهد.

دوره‌های قفل شدن سرمایه استیکینگ شده

بعضا زمانی که ارزی را استیکینگ میکنید در یک بازه ی زمانی خاص نمیتوانید به دارایی‌های استیکینگ شده‌ی خود دسترسی پیدا کنید. ترون و کازماس نمونه‌هایی از این موارد هستند. اگر قیمت دارایی استیکینگ شده‌ی شما به طور قابل توجهی کاهش یابد و شما نتوانید آن را بفروشید، این امر بازده کل استیکینگ شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. استیکینگ دارایی‌هایی که دوره‌ی قفل شدگی ندارند، راهی برای کاهش این ریسک است.

مدت زمان دریافت پاداش

برخی از دارایی‌هایی که امکان استیکینگ دارند، پاداش‌ها را به صورت روزانه پرداخت نمی‌کنند. در نتیجه افرادی که آن دارایی را استیکینگ می‌کنند باید برای دریافت پاداش خود منتظر بمانند.

اگر هولدر هستید و دارایی‌های خود را به صورت سالانه استیکینگ می‌کنید، این دوره‌های زمانی بر میزان APY شما تأثیر نمی‌گذارد. اما این مدت زمانی که باید برای دریافت پاداش‌های استیکینگ خود منتظر بمانید شانس شما برای سرمایه گذاری بیشتر یا استیکینگ یا استفاده از دارایی‌هایتان در سایر پروتکل‌های دیفای را کاهش می‌دهد.

برای کاهش تأثیرات منفی این مدت زمان بر بازده کل استیکینگ‌تان، می‌توانید دارایی‌هایی را انتخاب کنید که پاداش‌ها را به صورت روزانه پرداخت می‌کنند.

اعتبار سنجی

شما برای اجرای یک گره اعتبارسنج به منظور استیکینگ ارز دیجیتال باید دانش فنی لازم را داشته باشید. تا مطمئن شوید گره‌ی اعتبارسنج شما در حال کار است. زیرا این گره‌ها باید آپ تایم صد در صد داشته باشند تا سود استیکینگ به حداکثر میزان خود برسد.

ر صورت رفتار نادرست گره‌ی اعتبارسنج، ممکن است جریمه شوید. این جریمه ها بازده کلی استیکینگ شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. حتی ممکن است گره‌ی اعتبارسنج کل سرمایه‌ی استیکینگ شده‌ی خود را نیز از دست بدهد.

برای کاهش ریسک های استیکینگ کریپتوکارنسی ناشی از تبدیل شدن به گره‌ی اعتبار سنج، می‌توانید از سرویس دهنده‌هایی مانند تراست والت برای واگذاری ارزهای خود به یک اعتبارسنج شخص ثالث استفاده کنید.

هزینه‌های اعتبار سنجی

علاوه بر ریسک‌هایی که اجرای یک گره‌ی اعتبار سنج دارد، استیکینگ در گره‌های اعتبار سنج هزینه‌هایی نیز در بر دارد. اجرای گره‌ی اعتبارسنج باعث هزینه‌های سخت افزاری و هزینه‌ی برق می‌شود. از طرفی برای استیکینگ با کمک ارائه دهنده‌های شخص ثالث نیز معمولاً چند درصد از پاداش استیکینگ باید به عنوان کارمزد پرداخت شود.

در صورتی که قصد سرمایه‌‌گذاری اینچنینی دارید حتما اطمینان حاصل کنید که در ازای استیکینگ مجبور به پرداخت کارمزد بسیار زیاد نباشید.

خطر از دست دادن وجوه یا سرقت آنها

در صورت عدم توجه کافی به موارد امنیتی، ممکن است کلیدهای خصوصی کیف پول خود را گم کنید یا وجوه شما به سرقت بروند. چه دارایی‌های خود را استیکینگ کرده باشید یا صرفا هولدر باشید، باید از کیف پول خود پشتیبان تهیه کنید و کلیدهای خصوصی خود را با در جایی مطمئن ذخیره کنید.

علاوه بر این توصیه می‌شود با استفاده از برنامه‌هایی که کلیدهای خصوصی آن در اختیار خودتان است استیکینگ کنید. امنیت این روش به مراتب بیشتر از حالتی است که از پلت فرم‌های شخص ثالث استفاه کنید. این پلت فرم ها حضانتی هستند و کنترل وجوهتان را در اختیار دارند.

مطالب مرتبط
سکه جمینی GUSD رمز ارزی برای دریافت و ارسال دلار آمریکا با کارمزدهای کم در سراسر جهان
مدیرعامل استلار، خانم دنل دیکسون به سؤال‌هایی درباره آینده ارزهای دیجیتال پاسخ می‌دهد
آموزش کامل پلتفرم 3Commas
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس