منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  بازار سهام و بیت کوین: آیا سقوط بازار سهام می‌تواند منجر به کاهش قیمت BTC شود؟
بازار سهام و بیت کوین: آیا سقوط بازار سهام می‌تواند منجر به کاهش قیمت BTC شود؟

بازار سهام و بیت کوین: آیا سقوط بازار سهام می‌تواند منجر به کاهش قیمت BTC شود؟

رضا باغانی
1400/05/24
۰

آیا از رشد ارزش بیت کوین در چرخه‌های هالوینگ پس از کرونا می‌توان نتیجه گرفت که این ارز با بازار سهام ارتباط منفی دارد؟ آیا سقوط بازار سهام می‌تواند کاهش ارزش پادشاه ارزهای دیجیتال را به همراه داشته باشد.

سال 2009 همزمان با پیدایش بیت کوین و بازار سهام ایالات متحده یک بازار صعودی بی سابقه را رقم زد. بازاری گاوی که از آن زمان تقریباً بدون وقفه ادامه داشته است. با این حال، زمزمه سقوط بازار سهام همیشه وجود دارد. در روزهای گذشته صحبت درباره این رویداد بیشتر شده است.

در شرایطی که به نظر می‌رسد کووید 19 خیال رفتن ندارد، بازار سهام با افزایش بی سابقه حمایت دولت‌ها همچنان افزایش می‌یابد. اما اکنون که دیگر سیاست‌های تعدیل کمی اجرا می‌شود، آیا صحبت از سقوط بازار سهام موجه است؟

اگر چنین باشد، این می‌تواند اخبار ناگواری برای بیت کوین (BTC) به همراه داشته باشد. می‌توان ادعا کرد که نشانه‌هایی از ارتباط قوی بین بیت کوین و بازار سهام وجود دارد. بنابراین، در صورت سقوط ارزش سهام آمریکا، چه اتفاقی برای دارایی محبوب ارزهای دیجیتال می افتد؟

احتمال سقوط بازار سهام بدون در نظر گرفتن وضعیت بیت کوین چقدر است؟

با حذف بازار ارزهای دیجیتال از معادله، گمانه زنی‌های فزاینده مبنی بر قریب الوقوع بودن سقوط بازار سهام می‌تواند دلایل موجهی داشته باشد. در ماه ژوئن، نرخ تورم در ایالات متحده به طور قابل توجهی بیشتر از حد انتظار بود. در این میان، دولت به انتشار اوراق قرضه و افزایش بیشتر بدهی ادامه داد. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که اکنون صحبت از افزایش سقف بدهی‌ها مطرح شده است.

توجیه این امر، البته، تلاش مداوم برای مقابله با مشکلات اقتصادی همه گیری ویروس کرونا است. اما دولت زمانی پول را به اقتصاد وارد کرده است که علائم دیگر مانند قیمت سهام ایالات متحده نشان می‌دهد که به تسکین نیازی نیست. بازارهای املاک و مستغلات ایالات متحده نیز در حال افزایش هستند. این در حالی است که فدرال رزرو قبلاً ابراز نگرانی کرده است که سرمایه گذاران به طور فزاینده‌ای بی پروا شده‌اند. این نهاد اشتها برای سهام و ارزهای دیجیتال میم را به عنوان مثالی از سرمایه گذاری‌های غیرمسئولانه معرفی کرد.

همه این پول‌هایی که به اقتصاد وارد می‌شود باید در یک مرحله خارج شوند. این قانون منجر به گمانه زنی‌های موجهی می‌شود که سقوط را به عنوان پیامدی اجتناب ناپذیری معرفی می‌کند.

این سقوط چه زمانی رخ خواهد داد؟

مایکل ون دو پوپه (Michäel van de Poppe)، مقاله نویس کوین تلگراف (Cointelegraph) و معامله گر تمام وقت بازار ارز دیجیتال است. وی باور دارد که “انتظار برای یک اصلاح سنگین موجه است”. دو پوپه ادامه می‌دهد:

“احتمال سقوط [بازار سهام] روز به روز افزایش می‌یابد، زیرا بازارها بیش از حد داغ می‌شوند. نه فقط در بازار سهام، بلکه بازارهای املاک نیز سیگنال‌های مشابهی را ارسال می‌کنند. […] بازار در حال گذر از مرحله حبابی است که به خاطر چاپ دیوانه وار پول از سوی فدرال رزرو ایجاد شده است. مطمئناً با سقوط بازار طبقه متوسط تحت فشار قرار می‌گیرند.”

توایا ژانگ (Toya Zhang)، مدیر بازاریابی در صرافی AAX است. وی نیز با ون دو پوپه موافق است. ژانگ اشاره می‌کند که سقوط در راه است، اما در تلاش برای پیش بینی زمان، احتیاط می‌کند. ژانگ می‌گوید: “با توجه به میزان متداول افت بازار سهام و این واقعیت که بازار تا حدودی بیش از حد ارزش گذاری شده است، من فکر می‌کنم احتمال سقوط بازار سهام به طور منطقی زیاد است. با این حال، هیچ کس نمی‌تواند دقیقاً بگوید که چه زمانی این اتفاق می افتد.”

ارتباط بازار سهام و بیت کوین چقدر قوی است؟

سؤال دیگری که باید پرسید این است. بهبودهای اخیر بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین چقدر به رشد بازار سهام در مارس 2020 مرتبط بود؟ اکثر تحلیلگران بازار سهام از سرعت و نوسان شدید در بازیابی شگفت زده شدند. البته این واقعیتی است که S&P 500 به شدت به شرکت‌های فناوری متمایل است. بنابراین با توجه به سرعت دیجیتالی شدن جهان در دوران کرونا این رشد می‌تواند توضیح داده شود.

اما در فضای ارزهای دیجیتال، روایت تا حدودی متفاوت بود. در غیاب هرگونه توضیح دیگر برای سقوط بازار ارزهای دیجیتال، اکثر مردم متعجبانه به این نتیجه رسیده‌اند که به نظر می‌رسد بیت کوین، بازار سهام را دنبال می‌کند. از این گذشته، این فرض همیشه وجود داشت که BTC ارتباطی با بازار سهام ندارد. به باور سرمایه گذاران بیت کوین به عنوان یک پرچین در برابر انواع دارایی‌های سنتی‌تر مانند سهام و فلزات گرانبها عمل می‌کند.

بر اساس جدیدترین تجربه، تاریخ نشان می‌دهد که اگر بازار سهام در سال 2021 سقوط کند، بازارهای ارزهای دیجیتال و مخصوصاً بیت کوین نیز آن را دنبال خواهند کرد.

البته یک سناریوی جایگزین برای طرفداران رمزنگاری وجود دارد. این سناریو می‌گوید با سقوط بازار، سرمایه گذاران بلافاصله وجوه خود را به بازار ارزهای دیجیتال منتقل خواهند کرد. حتی با نادیده گرفتن سقوط و بازیابی سریع مارس 2020، این امر بعید به نظر می‌رسد. ارزهای دیجیتال هنوز به عنوان دارایی‌های بسیار ناپایدار شهرت دارند. این دارایی‌ها هرگز به عنوان یک پناهگاه امن در بحران مالی آزمایش نشده‌اند.

پس از سقوط بازار سهام چه اتفاقی می افتد؟

با این حال، آنچه پس از سقوط اتفاق می افتد می‌تواند بحث جالب‌تری در مورد همبستگی این دو بازار ایجاد کند. اگر این بار بازارهای سهام وارد حالت بازیابی خودکار نشوند چه می‌شود؟ این سناریو یک فرض منطقی است، با توجه به اینکه اثر همه گیری در حال حاضر در بازار قیمت گذاری شده است و عدم قطعیت بسیار کمتری نسبت به مارس سال گذشته وجود دارد.

در صورت طولانی شدن دوره صعودی یا حتی نزولی در بازار سهام ایالات متحده، بیت کوین چه خواهد کرد؟ قوی‌ترین فرضیه برای بحث این است که “بیت کوین با سهام ارتباطی ندارد”. همانطور که اکثر فعالان بازار می‌دانند بیت کوین چرخه‌های بازار خود را دارد. این چرخه‌ها اغلب به هالوینگ این ارز مربوط می‌شوند. هالوینگ حرکت قیمتی بسیار قوی‌تر از سایر نیروهای اقتصادی خارجی ایجاد می‌کند. با بررسی این موضوع، می‌توان حدس زد که صرف نظر از اینکه بازارهای سهام پس از مارس 2020 بهبود یافته‌اند، BTC به هر حال به بالاترین سطح تاریخ خود می‌رسید.

یکی از ابزارهای مناسب می‌تواند مدل قیمت سهام به جریان بیت کوین که به صورت مداوم توسط پلن بی (PlanB) توسعه یافته است، باشد. با بررسی این مدل ما شاهد آن هستیم که در این اواخر قیمت بیت کوین برای ماندن در محدوده این مدل تلاش زیادی می‌کند. با این وجود، رشد اخیر به این معناست که مدل حفظ شده است و قیمت‌ها در حال حاضر نوید پتانسیل قابل توجهی برای بهبود پایدار نشان می‌دهند. بنابراین حتی اگر آشفتگی در بازارهای سهام باعث ایجاد هرج و مرج در بازار ارزهای دیجیتال شود، داده‌هایی وجود دارد که پیش بینی می‌کند چرخه‌های بازار بیت کوین در نهایت می‌توانند کنترل قیمت‌ها را از سر بگیرند.

سقوط بازار سهام می تواند باعث رشد بیت کوین شود

اگر سقوط کوتاه مدت رخ دهد، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قیمت بیت کوین آن را دنبال نخواهد کرد. اگر این اتفاق در سال 2021 رخ دهد اتفاقات بعدی می‌تواند جالب باشد. به احتمال زیاد آنچه بعد از سقوط خواهیم دید مبارزه بین چرخه‌های بازار بیت کوین و اثرات طولانی رکود اقتصادی خواهد بود.

با این حال، با فرض این که اثر اولی می‌تواند حتی بیشتر از دومی باشد، باعث جذابیت بیت کوین به عنوان یک دارایی امن (در غیاب بسیاری از گزینه‌های دیگر) می‌شود. اگر همه دارایی های دیگر رو به کاهش باشد، BTC فقط باید ارزش خود را حفظ کند تا سرمایه گذاران را وسوسه نماید. اما فرض کنید چرخه هالوینگ بیت کوین بتواند تأثیر رکود طولانی مدت بازار را به طور کامل از بین ببرد. در این صورت، BTC می‌تواند به یکی از معدود دارایی‌هایی تبدیل شود که فرصت بازده قابل توجهی را در دوران رکود ارائه می‌دهد.

بیت کوین در نهایت جذاب‌ترین دارایی می‌شود

شان راچ (Sean Rach)، بنیانگذار شرکت خدمات غیرانتفاعی بلاک چین های (HI) است. وی معتقد است که بیت کوین در نهایت به یک دارایی جذاب برای سرمایه گذاران بزرگ تبدیل می‌شود. راچ می‌گوید:

“نارضایتی روزافزون از سیستم مالی و همچنین سابقه بد همه ارزهای فیات سرمایه گذاران را نسبت به آنها دلسرد کرده است. این بدان معنی است که جستجوی جایگزین‌ها توسط این افراد می‌تواند یک عامل مثبت برای رشد بازارهای ارز دیجیتال باشد.”

ماتی گرینسپن (Mati Greenspan)، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت مشاوره‌ای کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics) است. وی به کوین تلگراف گفت:

“در تاریخ کوتاه کلاس دارایی‌های دیجیتال، بازار توکن ها تا حد زیادی در راستای سایر دارایی‌های پرریسک مانند سهام و کالاها حرکت کرده است. آن‌ها نسبت به چاپ پول بانک مرکزی واکنش خوبی نشان می‌دهند. با این حال، فضای بیشتری برای رشد در این بازار وجود دارد. این دارایی‌ها عمدتاً در مرحله توسعه اولیه هستند. بنابراین حتی اگر ببینیم ارزش سهام به بالاترین سطح خود رسیده است، من فکر نمی‌کنم که هیچ تاثیری پایداری بر دارایی‌های دیجیتال داشته باشد.”

سقوط‌های بازار کوتاه مدت هستند

در نهایت، باید به یاد داشته باشید که سقوط‌های بازار یک رویداد کوتاه مدت هستند. آن‌ها ممکن است دردناک باشند، اما چشم انداز بلند مدت جایی است که همه چیز جالب‌تر می‌شود. فرض کنید در حالی که اقتصاد کلان بهبود می‌یابد، بازار خرسی مداوم سهام به پایان می‌رسد. در این صورت، این می‌تواند به راحتی به فرصتی برای سرمایه گذاران تبدیل شود که پس از کسب سود از بازارهای ارز دیجیتال وارد این بازار شوند. بنابراین، در حالی که اجتناب از یک سقوط در کوتاه مدت دشوار است، فرصت های زیادی وجود دارد که ارزهای دیجیتال بتوانند بازارها را در درازمدت دستخوش تغییر کنند.

مطالب مرتبط
بیت کوین در سال 2021: بزرگان دنیای مالی از پیش بینی قیمت این ارز در پایان سال آینده می گویند
آدرس‌های برتر بیت کوین: کیف پولهایی با بیشترین تعداد BTC چه تاثیری بر بازار دارند؟
تاریخچه هالوینگ بیت کوین: چطور می‌توان از نصف شدن پاداش بیت کوین سود کسب کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether