منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  انباشت قوی بیت کوین مانع از سقوط بیشتر بیت کوین به زیر 30 هزار دلار می‌شود
ترس دولت ها از بیتکوین: چرا دولت‌ها از قدرت بیتکوین می‌ترسند؟

انباشت قوی بیت کوین مانع از سقوط بیشتر بیت کوین به زیر 30 هزار دلار می‌شود

رضا باغانی
1400/04/21
۰

داده‌های گلس نود (Glassnode) نشان می‌دهد که سرمایه گذاران با چشم انداز بلند مدت، در روند نزولی اخیر شروع به انباشت قوی بیت کوین کرده‌اند. اکثر سرمایه گذاران بیت کوین به دنبال قیمت 100000 دلار BTC تا پایان سال 2021 هستند.

قیمت بیت کوین (BTC) در آخر هفته نسبتاً ثابت باقی ماند و در 12 ژوئیه نزدیک به 34500 دلار رسید. با این وجود، BTC/USD تقریباً 50٪ از بالاترین قیمت خود یعنی 65000 دلار در اواسط آوریل سقوط کرده است. اما این حرکت نزولی عظیم سرمایه گذاران را از شرط بندی صعودی در مورد چشم انداز بلند مدت این دارایی دیجیتال منصرف نکرده است. به نظر می رسد سرمایه گذاران قدیمی در حال انباشت قوی بیت کوین هستند.

گلس نود از انباشت قوی بیت کوین خبر می دهد

طبق یکی از معیارهای گلس نود که به آن لایولاینز (Liveliness) می گویند، بازار بیت کوین متوجه تغییر در “رفتار کلان” سرمایه گذاران بلند مدت شده است. به نظر می رسد استراتژی هودلینگ پاسخ سرمایه گذاران رمزنگاری به روند نزولی بازار است.

لایولاینز نسبت روزهای تجمعی “سکه از بین رفته” به مجموع تجمعی “کل روزهای سکه” است که تاکنون در شبکه جمع شده است. این مقدار بین صفر و 1 متغیر است. صفر نشان دهنده بالاترین نسبت عرضه خاموش یا غیرفعال بیت کوین است. این به معنی انباشت قوی بین هولدرهاست. این معیار نشان می‌دهد که انباشت سکه‌هایی که فروخته نشده‌اند بیشتر از تعداد سکه‌هایی است که هزینه گشته‌اند.

انباشت قوی بیت کوین مانع از سقوط بیشتر بیت کوین به زیر 30 هزار دلار می‌شود

نسبت لایولاینز بیت کوین سیگنال فاز تجمع را نشان می‌دهد

با این وجود، درجه بالاتر توزیع لزوماً چرخه‌های نزولی را پیش بینی نمی‌کند. به عنوان مثال، بین نوامبر 2020 و آوریل 2021، نسبت لایولاینز در کنار قیمت بیت کوین افزایش یافت. این نشان می‌دهد با وجود رفتار HODLing پایین‌تر، بازار بیت کوین وارد مرحله نزولی نمی‌شود.

این می‌تواند به دلیل افزایش گسترده حجم تجارت در ابتدای سال جاری باشد. بر اساس داده‌های به دست آمده از بیت کوینیتی (Bitcoinity)، در کل سه ماهه اول، فعالیت معاملات بیت کوین به بیش از 6 تریلیون دلار رسید. این در حالی است که در سه ماهه چهارم سال 2020 این رقم تنها 1.14 تریلیون دلار بود.

انباشت قوی بیت کوین مانع از سقوط بیشتر بیت کوین به زیر 30 هزار دلار می‌شود

حجم معاملات ماهانه بیت کوین.

تازه واردان در حال فروش به هولدرهای قدیمی

بنابراین، دارندگان بلند مدت از ماه نوامبر 2020 تا آوریل 2021 بیت کوین خود را توزیع کردند. در عین حال حجم معاملات بیشتر در همه صرافی‌های رمزنگاری نشان می‌دهد که تقاضای خرده فروشی فشار فروش این هولدرها را جذب کرده است. این روند تا ماه آوریل ادامه داشت. در اواسط آوریل همانطور که تحلیلگر زنجیره ای ویلی وو اظهار داشت، این فروش بیش از فشار طبیعی بازار گاوی شد.

وو در خبرنامه‌ای که در تاریخ 2 ژوئیه منتشر شد، به نموداری موسوم به “ریک آستلی” که برای بررسی جریان‌های بیت کوین بین دستهای قوی و ضعیف است، اشاره کرد. وی تصریح کرد که تازه واردان بازار شروع به فروش سکه‌های جدید خود به دارندگان طولانی مدت کردند.

“کاملاً واضح است که می بینید دارندگان بلند مدت سکه‌های تازه واردان را با سرعت بالایی جمع می‌کنند. اکنون آنها منتظر هستند تا این انباشت قوی در عملکرد قیمت بیت کوین منعکس شود. داده‌ها با اطمینان به شکل گیری انتهای تجمع اشاره می‌کنند.”

انباشت قوی بیت کوین مانع از سقوط بیشتر بیت کوین به زیر 30 هزار دلار می‌شود

بیت کوین در حال حرکت از دست ضعیف به دست-قوی است

با انباشت قوی هولدرها بیت کوین حمایت 30 هزار دلار نگه داشته است

پادشاه ارزهای دیجیتال همچنان روند صعودی خود را بالاتر از سطح حمایتی 30000 دلاری نگه می‌دارد. با این حال به نظر می‌رسد محدوده 32 تا 35 هزار محل اصلی انباشت قوی بیت کوین است.

انباشت قوی بیت کوین مانع از سقوط بیشتر بیت کوین به زیر 30 هزار دلار می‌شود

روند بیت کوین بین 30،000 تا 40،000 دلار ثابت مانده است

در زمان سقوط کلی بازار ارزهای دیجیتال، بیت کوین برای اولین بار در 19 مه تا سطح 30،000 دلار کاهش یافت. از آن زمان، این جفت ارز حداقل چهار بار کف قیمت را آزمایش کرده است. این یعنی در آینده نزدیک شاهد یک حرکت صعودی قوی هستیم. این انباشت قوی قیمت 30000 دلار را به سطح حمایت روانی بیت کوین تبدیل کرده است. اگر این سطح حمایت شکسته شود، خطر سقوط قیمت بیت کوین تا 20 هزار دلار نیز وجود دارد.

جوئل کروگر، استراتژیست فارکس در گروه مدیریت سرمایه گذاری LMAX مستقر در لندن است. وی در اوایل این هفته اظهار داشت که بیت کوین می‌تواند تا 20،000 دلار نیز سقوط کند. این ارز تحت فشار تمایلات بازار جهانی باقی مانده است. این تحلیلگر با توجه به نگرانی‌های مرتبط با گسترش نسخه دلتا کووید 19، به آخرین سقوط در بازارهای سهام اشاره داشت.

 “احمقانه است اگر احتمال کاهش مجدد به پایین‌ترین سطح ماه ژوئن را رد کنیم. ما فکر می‌کنیم در این سناریو امکان اینکه قیمت # بیت کوین بتواند مجدداً تا سطح رکورد قدیمی خود در حدود 20،000 دلار سقوط کند، وجود دارد.”

“اما در آن مرحله، ما شاهد پشتیبانی بسیار خوبی از بازار هستیم.”

معامله گران آپشن تا پایان سال 2021 به قیمت 100 هزار دلار برای هر بیت کوین فکر می‌کنند

سرمایه گذاران بیت کوین (BTC) به صعودی بودن معروفند. حتی طی 50٪ اصلاح مانند اصلاح فعلی، اکثر تحلیلگران خوش بین هستند. یکی از دلایل خوش بینی بی پایان سرمایه گذاران و اعتقاد به افزایش بی نهایت می‌تواند عرضه محدود و ثابت 21 میلیون سکه‌ای بیت کوین باشد.

با این حال، حتی دقیق‌ترین مدل‌ها، از جمله سهام برای جریان (S2F) از تحلیلگر پلن بی (Plan B)، نمی‌توانند بازارهای خرسی، سقوط‌ها یا پامپ های ناشی از FOMO (ترس از دست رفتن موقعیت) را پیش بینی کنند. معامله گران معمولاً این مفاهیم را سو تعبیر می‌کنند زیرا انتظارات در مورد قیمت به راحتی اشتباه برداشت می‌شوند.

خلاف تصور و سخنان ماکسیمالیست های بیت کوین، این ارز به سایر دارایی‌ها و اخبار جهانی وابسته است. بنابراین، عملکرد قیمت آن به میزان زیادی به دلار و یورو و یوان در گردش و نرخ بهره، املاک و مستغلات، سهام و کالاها بستگی دارد. حتی رشد اقتصادی جهانی و انتظارات تورمی بر ریسک پذیری افراد، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری تأثیر می‌گذارد.

محرک‌های قیمت فعلی بیت کوین

صرف نظر از آنچه این مدل‌های ارزیابی پیش بینی می‌کنند، قیمت اسپات منحصراً توسط فعالان بازار ایجاد می‌شود. برخلاف آنچه انتظار می‌رود، داده‌های کریپتو کوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد که تنها 2.5 میلیون بیت کوین در حال حاضر در صرافی‌ها وجود دارد. این را با 10.7 میلیون نفری مقایسه کنید که طبق اطلاعات “HODL” در 12 ماه گذشته سکه‌ای را جابجا نکرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که دارندگان بلند مدت قصد فروش در قیمت‌های فعلی را ندارند.

از آنجا که تفاوت بین ارزش (ذهنی) و قیمت (تاریخی و عینی) آشکارتر می‌شود، درک این مسئله آسان‌تر است که چرا برخی از سرمایه گذاران برای پایان سال 2021 انتظار 100000 دلار یا بیشتر را دارند. برای درک بهتر از پیش بینی قیمت بیت کوین، باید تماس‌های موجود (خرید) در بازارهای گزینه را تجزیه و تحلیل کنید.

انباشت قوی بیت کوین مانع از سقوط بیشتر بیت کوین به زیر 30 هزار دلار می‌شود

گزینه‌های تماس کل بیت کوین برای 31 دسامبر

بررسی گزینه های تماس با گزینه های پوت

گزینه‌های تماس (خرید) در مقایسه با گزینه‌های پوت (فروش) یا بسیار بیشتر هستند. با این حال این امر تقریباً برای هر کلاس دارایی در انقضاهای بلند مدت معمول است. با این وجود، یک گزینه خرید با قیمت 50 هزار دلار باید خریدار بیشتری نسبت به 200 هزار دلار داشته باشد زیرا قیمت آنها به طور محسوسی به واقعیت نزدیک تر است.

عکس لحظه‌ای بازار گزینه‌های تماس 31 دسامبر بیت کوین

در زمان نوشتن مقاله، حق دستیابی به (گزینه تماس) بیت کوین با قیمت 50،000 دلار در تاریخ 31 دسامبر 4350 دلار ارزیابی شده است. در همین حال، همین ابزار با استفاده از قیمت 200000 دلار 415 دلار هزینه دارد که تقریباً ده برابر کمتر است. این نشان می دهد که قراردادهای آپشن با قیمت های غیرواقعی خریدار کمتری دارند.

همانطور که قبلاً توضیح دادیم قیمت 100000 تا 300،000 دلار در قراردادهای آپشن نباید به عنوان برآورد دقیق قیمت با پشتیبانی تحلیل انجام شود. سرمایه گذاران معمولاً قرارداد با قیمت بالاتر را می‌فروشند در حالی که گزینه واقع بینانه ولی پرهزینه‌تری را با قیمت کمتر خریداری می‌کنند.

به طور خلاصه، فرض اینکه سرمایه گذاران به طور انحصاری گزینه‌های تماس فوق العاده صعودی را خریداری می‌کنند ساده لوحانه و معمولاً اشتباه است. با این حال، حتی استراتژی‌های آپشن شامل فروش آن گزینه‌ها نیز به طور کلی خنثی تا صعودی هستند.

با توجه به بازارهای آپشن و انباشت قوی، 100000 دلار هنوز برای بیت کوین ممکن است

طبق مدل بلک اند اسکولز (Black & Scholes)، قیمت فعلی 1185 دلار برای گزینه تماس 100000 دلاری به معنای احتمال ریاضی 13٪ برای رشد قیمت بیت کوین است. شایان ذکر است که این روش قیمت را به طور انحصاری در تاریخ 31 دسامبر ساعت 8:00 صبح در نظر می‌گیرد و قیمت 99999 دلار را به عنوان یک موفقیت به حساب نمی‌آورد. بنابراین 13 درصد از معامله گران آپشن بر این باورند که قیمت می تواند به 100 هزار دلار برسد.

با وجود این، شواهد محکمی وجود دارد که معامله گران حرفه‌ای هنوز خرید قراردادهای آپشن 100000 دلاری پایان سال را ارزیابی می‌کنند. ممکن است این قیمت در حال حاضر دور از ذهن به نظر برسد، اما نوسانات بیت کوین جای تعجب را باز می‌کند، به ویژه با توجه به اینکه هنوز نیمی از سال پیش رو است.

مطالب مرتبط
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
بازگشت بیت کوین از 30،500 دلار، نشانه‌هایی از ضعف علی رغم افزایش 20 درصدی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس