منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  منتقدین سرسخت بیت کوین، از ثروتمند ترین مرد جهان تا سرمایه گذار افسانه ای هاوارد مارکس
منتقدین سرسخت بیت کوین، از ثروتمند ترین مرد جهان تا سرمایه گذار افسانه ای هاوارد مارکس

منتقدین سرسخت بیت کوین، از ثروتمند ترین مرد جهان تا سرمایه گذار افسانه ای هاوارد مارکس

بیش از یک دهه از آن زمان می گذرد و بیت کوین از آن زمان تا کنون به یک اکوسیستم بزرگ تبدیل شده است و منتقدین و طرفداران سرسختی پیدا کرده است.

منتقدین سرسخت بیت کوین، از ثروتمند ترین مرد جهان تا سرمایه گذار افسانه ای هاوارد مارکس

بیت کوین و ارزهای دیجیتال پیشرفت بزرگی در زمینه فناوری و امور مالی هستند. ارزهای دیجیتال از ابتدای پیدایش خود تا کنون، مسیری طولانی را طی کرده اند. خصوصاً از زمانی که بیت کوین راه خود را به بازارهای جهانی باز کرد. بیش از یک دهه از آن زمان می گذرد و بیت کوین از آن زمان تا کنون به یک اکوسیستم بزرگ تبدیل شده است و منتقدین و طرفداران سرسختی پیدا کرده است. نسل جوان مستعد پذیرش این فناوری هستند، در حالی که نسل های گذشته بیت کوین را تنها یک وسیله ی بی ارزش و پوچ می دانند.

بیشتر وب سایت ها و منابع خبری بر روی معرفی دوستداران و علاقه مندان به ارز دیجیتال تمرکز کرده اند. اما طبیعی است که در این میان منتقدانی نیز وجود داشته باشند. عده ای از این منتقدان با پیشرفت و پذیرش گسترده ی ارزهای دیجیتال، موضعشان را نسبت به بیت کوین و بازار کریپتو کارنسی تغییر داده اند. اما بعضی از منتقدان بیت کوین، تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند در مورد تنفر خود از ارزهای دیجیتال و بیت کوین تجدید نظر کنند. بیت پارس در این مقاله پنج تن از این منتقدان را معرفی خواهد کرد.آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • مثلث عشقی فضای ارز دیجیتال
  • پنج منتقد اصلی کریپتوکارنسی
  • سرمایه گذاران و اقتصاد دانان همچنان از مخالفان اصلی بیت کوین (BTC) هستند.

آیا در فضای ارز دیجیتال، عشق تنفر را از بین خواهد برد؟

بعضی از منتقدین ادعا می کنند که در دنیای ارزهای دیجیتال هیچ اصول و قوانینی وجود ندارد. به نظر این افراد سرمایه گذاری بر روی یک “شبه ارز” به امید این که روزی به موفقیت برسد، اصلا منطقی نیست. البته همه اینطور فکر نمی کنند. به مرور زمان تعداد بسیار زیادی از مردم به بازار ارزهای دیجیتال پیوسته اند.

به خصوص زمانی که چهره های سرشناسی مانند بنیان گذار مایکروسافت بیل گیتس (Bill Gates)، جک دورسی (Jack Dorsey) مدیرعامل توییتر، موزیسین هایی مانند فیفتی سنت (50 Cent) و شخصیت های ورزشی نظیر فلوید می ودر (Floyd Mayweather) همگی به صورت علنی از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال حمایت کرده اند.

البته امروزه در هالیوود نیز تمرکز بر روی کریپتوکارنسی به چشم می خورد و حتی بازیگران هالیوود نیز در تبلیغات ارزهای دیجیتال نقش دارند. اما هر چقدر که به تعداد حامیان ارزهای دیجیتال تبدیل شود، باز هم چهره هایی وجود دارند که به هیچ وجه نسبت به ارزهای دیجیتال نرمش نشان نمی دهند. حتی بسیار پیش آمده است که پیش بینی منتقدان بیت کوین، تاثیر منفی بر قیمت بیت کوین گذاشته است.

منتقدین سرشناس و سرسخت ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین

وارن بافت (Warren Buffett)

خوب، اگر قرار باشد لیستی از منتقدین کریپتوکارنسی جمع آوری کنیم، قطعا نام وارن بافت در صدر این لیست قرار خواهد گرفت. وارن بافت ، الگوی ثروت آفرینی مدرن اکنون 90 ساله است. او به طور مداوم در لیست سالانه ی فوربس در مورد ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد. وارن در حال حاضر در رتبه ی هشتم شاخص میلیاردر بلومبرگ قرار دارد.

وی هیچ گاه بی اعتنایی و بی توجهی خود به ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین را پنهان نکرده است. به نظر وارن بیت کوین هیچ ارزشی ندارد. در واقع نه تنها بیت کوین، بلکه کل ارزهای دیجیتال در فرهنگ لغت وارن بافت بی ارزش هستند و لیاقت این همه هیاهو و توجه را ندارند.

این سرمایه گذار مولتی بیلیونر، بیت کوین را با اسامی ای نظیر “مرگ موش” و “هر چیزی جز ارز” مورد تمسخر قرار داده است. تنفر او از بیت کوین به حدی رسیده است که هر روز در جستجوی الفاظ تکان دهنده ی دیگری برای توصیف ارزهای دیجیتال است.

پیش بینی پایان بد ارزهای دیجیتال

وی که رئیس و مدیر عامل شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) است، در ژانویه ی سال گذشته به CNBC گفته است:
” با اطمینان می گویم. ارزهای دیجیتال پایان بدی خواهند داشت. اگر می توانستم ارزهای دیجیتال را خریداری کنم، خوشحال می شدم که این کار را بکنم. اما هیچ وقت ارزش یک سکه را برای خرید یک ارز دیجیتال از بین نمی برم.”

او می گوید که بیت کوین مثل یک صدف دریایی بی ارزش است. بسیاری از افراد تلاش کرده‌اند که نظر وارن بافت نسبت به بیت کوین را تغییر دهند اما موفق نشده اند. حتی جاستین سان (Justin Sun) خالق ترو (Tron) نیز زمانی که وارن بافت را به ضیافت شام دعوت کرده بود، مقداری بیت کوین، ترون و سایر ارزهای دیجیتال را به وارن هدیه داد. اما باز هم تغییری در دیدگاه وارن ایجاد نشد.جیمی دایمن (Jamie Dimon)

جیمی دایمن نام بزرگ دیگری است که هیچ علاقه ای به ارزهای دیجیتال ندارد. حتی به نظر می رسد که با بیت کوین خصومت شخصی داشته باشد. او بیت کوین را شیطانی می داند که بهتر است از بازارهای مالی خارج شود.

جیمی دایمن یک بازرگان و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که در سال 1956 متولد شده است. در سالهای ۲۰۰۶، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ نام جیمی دایمن در لیست صد فرد قدرت مند وبا نفوذ جهان که هر ساله توسط مجله تایم منتشر می شود قرار گرفته است. او مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره ی جی پی مورگان چیس (JP Morgan Chase) که یکی از بزرگترین بانک های ایالات متحده است، می باشد. به همین دلیل هم قابل درک است که چرا دایمن تا این حد از بیت کوین متنفر است. قطعا در نظر او، بیت کوین بزرگترین تهدید ممکن برای بخش بانکی و موسسات مالی سازمان یافته است.

جیمی موضع خود در مورد بلاک چین را تغییر داده است وعنوان کرده که حتی ممکن است جی پی مورگان نیز از این فناوری استفاده کند. اما این نرمش، هیچ تاثیری در موضع او نسبت به کریپتوکارنسی نداشته است. تا جایی که با آن دسته از کارمندان جی پی مورگان که در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند، نیز مشکل دارد. او این حرکت کارمندانش را احمقانه نامیده است. دیمون در مصاحبه ای با بلومبرگ (Bloomberg) در مورد نظرش در مورد ارزهای دیجیتال چنین گفت:

“ارزهای دیجیتال به پایان نمی رسند! بلکه سرانجام منفجر خواهد شد. این ارزهای تقلبی هستند و قطعاً بدتر از حباب گل لاله هستند!”

پل کروگمن (Paul Krugman)

پل کروگمن یک اقتصاددان محبوب و مقاله نویس روزنامه ی نیویورکر و متولد سال 1953 است. او یک چهره ی شناخته شده در دنیای امور مالی است. حتی به خاطر تلاش‌هایی که در زمینه ی تجزیه و تحلیل چگونگی تأثیر مقیاس‌های اقتصادی بر الگوهای تجاری داشته است، جایزه نوبل افتصاد را نیز دریافت کرده است.

کروگمن همیشه مخالفت و شک خود را نسبت به ارزهای دیجیتال تکرار کرده است. البته انتقادات وی فراتر از ابراز مخالفت است. وی تا جایی پیش رفته که مقاله ای به نام “بیت کوین یک شیطان است” را در نیویورکر منتشر کرده است. ر محفلی که منتقدان بیت کوین در آن جمعند، پل کروگمن حتما در آن حضور دارد.

بخشی از بیانیه تند کروگمن در مورد بیت کوین در سال 2013، به شرح زیر است:

” من باید بگویم که من هنوز هم در مورد موفقیت بیت کوین قانع نشده ام. پول باید هم یک وسیله مبادله باشد و هم یک روش منطقی برای ذخیره ی پایدار ارزش. بیت کوینبه هیچ وجه یک وسیله ی ذخیره ارزش پایدار نیست. “

وی در اظهار نظر دیگری گفته است:

“همان‌گونه که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، در انجام معاملات الکترونیکی به شما کمک می‌کنند، سیستم بانکداری الکترونیکی نیز امکانات مشابهی در اختیار شما قرار داده است.”

چارلی مونگر (Charles Munger)

چارلی مونگر وکیل و سرمایه گذار 95 ساله ی آمریکایی است. وی نایب رئیس و رئیس هیت مدیره برکشایر هاتاوی است. یعنی وی معاول وارنبافت است. پس جای تعجب نیست که چرا تا این حد از بیت کوین بیزار است. کاملاً طبیعی است که معاون وارن بافت، نه تنها احساسات یکسانی با او داشته باشد، بلکه همان لحن تمسخر آمیز وارن را نسبت به بیت کوین استفاده کند. مونگر مضحک ترین عناوین را به بیت کوین نسبت داده است : از زوال عقل گرفته تا اشاره به بیت کوین به عنوان زباله.

وی در اظهار نظری گفته است:

“یک عده روی یک چیز بی ارزش سرمایه گذاری می کنند، و عده ای دیگر برای اینکه از قافله جا نمانند، جا پای آن ها می‌گذارند.”

او همچنین فکر می کند افرادی که تاجر حرفه‌ای هستند ولی ارزهای دیجیتال را معامله می‌کنند، نفرت انگیزند.هوارد مارکس (Howard Marks)

هوارد مارکس بنیانگذار و رئیس هیئت مدیرهاوک تری کپیتال منیجمنت ( Oaktree Capital Management) است. او در لیست 400 ثروتمند آمریکایی فوربس، در رتبه ی 370 قرار دارد و ثروت وی بیش از 2 میلیارد دلار است. وی در ابتدا به دلیل اینکه از نظر او بیت کوین فاقد ارزش ذاتی بوده است، از منتقدین سرسخت بیت کوین بوده است.البته مارکسمانند وارن بافت از الفاط تند برای توصیف بیت کوین استفاده نکرده است.

او می گوید:

“برای من تنها یک نوع سرمایه گذاری وجود دارد. شما وقتی برای سرمایه گذاری به چیزی نگاه می کنید، نباید به این فکر کنید که آیا فردا گران می شود یا خیر. بلکه شما در ابتدا باید بپرسید ارزش ذاتی آن چیست؟ و سپس با خود فکر کنید که “آیا می توانم آن را با هزینه کمتری بخرم؟. اما به نظر من بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد! “

سایر منتقدین بیت کوین و ارزهای دیجیتال

صداهای مخالف دیگری به جز افرادی که در این مقاله ازآنها نام بردیم وجود دارند. اقتصاددانان مشهور حتی در مورد تفکرات انتقادی شان نسبت به بیت کوینو فضای ارز دیجیتال سخنرانی کرده اند. ازجمله این افراد میتوان به نوریل روبینی (Nouriel Roubini)، محمد الریان (Mohamed El-Erian) و دیوید جرارد (David Gerrard) اشاره کرد.

سخن نهایی

سال 2021 است و فضای ارزهای دیجیتال همچنان به سمت پذیرش به عنوان جریان اصلی حرکت می کند. به نظر می رسد که احتمالاً کشمکش میان عشق و نفرت نسبت به ارزهای دیجیتال ادامه داشته باشد. شاید‌ بیت کوین هنوز موفق به کسب رضایت بسیاری از دولت ها نشده باشد، اما به دلیل نیازی که به وجود یک ابزار ذخیره ی ارزش غیر متمرکز وجود دارد، همچنان به مراتب موفق تر از قبل به پیشرفت خود ادامه می دهد.

شاید بگویید مهم نیست وارن بافت چه می گوید، مهم این است که بیت کوین شصت هزار دلاری آینده ی بسیار روشنی در پیش روی دارد. اما فراموش نکنید که بسیاری از افراد منتظر تغییر نگرش منتقدانی نظیر وارن بافت نسبت به بیت کوین هستند. شاید تغییر نگرش افرادی چون بافت، رشد بیت کوین و ارزهای دیجیتال را سرعت ببخشد.

مطالب مرتبط
اصطلاح بولیش و بیریش (bullish & bearish) بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
اقتصاد رمزنگاری چیست؟ ارزهای دیجیتال چگونه ارزش را منتقل می‌کنند؟
وب 3.0 (web3.0) چیست و بلاک چین چه نقشی در آینده اینترنت خواهد داشت؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان