قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

ما قصد داریم نگاهی به AMM به طور کلی و یکی از نماینده‌های آن سوشی سوآپ به طور خاص بیندازیم. در ادامه ما به استخرهای سوشی سوآپ خواهیم پرداخت.

سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

این سال برای صنعت رمزنگاری پر از فراز و نشیب بود. پادشاه ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC) تغییرات قابل توجه قیمت را از 5000 دلار تا 19000 دلار فعلی تجربه کرده است. اما هیجان انگیزترین روند رمزنگاری امسال تحول سریع بخش امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) است. همچنین مولفه‌های حیاتی دیفای از قبیل: ییلد فارمینگ، راهکارهای پیشرفته اعطای وام، بازارساز خودکار (AMM) و بسیاری دیگر کاربران جدید را به سمت صنعت رمزنگاری جذب کرده است. بنابراین، به روز پذیرش عمومی‌این صنعت در بین جریان اصلی را یک قدم نزدیک شده‌ایم.

مقدمه

با وجود همه نام‌‌‌های خنده دار پروژه‌های رمزنگاری، یک فناوری پیچیده در پشت آنها وجود دارد که قادر است سود قابل توجهی کسب کند. در هسته اصلی، سوشی سوآپ یک پروتکل بازارساز خودکار است. این بازارساز خودکار به شکل یک صرافی غیرمتمرکز یا دکس (DEX) کار می‌کند. اگر شما یک کاربر باتجربه محصولات دیفای هستید، احتمالاً  پلت فرم دیگر با این امکان، یونی سوآپ را می‌شناسید که در حال حاضر پیشروترین صرافی غیرمتمرکز در صنعت است. جالب اینجاست که سوشی سوآپ یک فورک یونی سوآپ با طراحی بصری و کاربرپسندتر است.

صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز

برخلاف صرافی‌های معمولی ارزهای دیجیتال مانند بایننس (Binance) یا هیت بی تی سی (HitBTC)، سوشی سوآپ و کل صرافی‌های غیرمتمرکز، دفتر سفارش ندارند. در صرافی‌های متمرکز این دفتر سفارشات است که پیشنهادات خرید و فروش را ثبت می‌کند. صرافی‌هایی که از مدل AMM پیروی می‌کنند، از پروتکل و کد برای اعلام قیمت استفاده می‌کنند. بازارساز خودکار به این معنی است که کاربران سرمایه خود را در استخرهای سوشی سوآپ قرار می‌دهند. به این سرمایه گذاران، تأمین کنندگان نقدینگی می‌گویند. هنگام افزودن نقدینگی به یک استخر خاص، کاربر با توکن‌‌‌های سوشی از پلتفرم سوشی سوآپ پاداش دریافت می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که سوشی سوآپ یک پروژه جامعه محور است. این به این معنی است که هر دارنده رمز SUSHI در حاکمیت این دکس (DEX) نقش دارد. این کاربران می‌توانند بر تغییرات عمده پروتکل سوشی سوآپ تأثیر بگذارد.

دکس سوشی سوآپ بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. به این ترتیب، کاربران را قادر می‌سازد تا با هر یک از توکن‌‌‌های ERC-20 موجود در بازار تعامل داشته باشند. طراح اصلی پروژه سوشی سوآپ یک کاربر (یا گروهی از افراد) به نام چف نومی‌(Chef Nomi) است. با این حال، تیم سوشی سوآپ از قانون نانوشته پروژه‌های تکنولوژی مالی یا فین تک (Fintech) در زمینه ارائه اطلاعات شفاف درباره شرکت و تیم پیروی نمی‌کند. خوب، در این حالت، کاربران باید انتخاب کنند که آیا به سیستم عامل اعتماد می‌کنند یا خیر. آنها باید انتخاب کنند وجوه خود را به استخرهای نقدینگی این پلتفرم واریز کنند یا نه.

یونی سوآپ در مقابل سوشی سوآپ

همانطور که قبلاً ذکر شد، سوشی سوآپ یک فورک از یونی سوآپ است. با این وجود، تفاوت‌های چشمگیری بین این دو سیستم عامل وجود دارد. اساساً، تفاوت را می‌توان به راحتی در بخش توضیحات سوشی سوآپ مشاهده کرد: یک پلت فرم تحت مدیریت جامعه. از آنجا که کاربران می‌توانند تغییرات آینده پروتکل را تحت تأثیر قرار دهند (فرقی ندارد مهم یا جزئی باشد)، باعث می‌شود پلتفرم بیشتر کاربر محور و ایمن باشد. تغییرات در پروتکل یونی سوآپ توسط تیم توسعه ایجاد می‌شود.

برای اینکه به تمام جزئیات بپردازید، توصیه می‌شود مقالات اخیر ما را در مورد بازارساز خودکار (AMM) و یونی سوآپ (Uniswap) بخوانید.توکن حاکمیتی

پلتفرم سوشی سوآپ همراه با توکن بومی‌خود سوشی (SUSHI) معرفی شد. توکن حاکمیتی (SIP) نیز به هر دارنده توکن حق ارائه پیشنهاد بهبود این پلتفرم را می‌دهد. در نتیجه هر کاربر می‌تواند سیستم عامل را بهبود بخشد. چنین مدلی نحوه کار بلاکچین‌‌‌های اثبات شده سهام EOS و نمایندگی اثبات سهام (dPoS) ترون (TRON) و تزوس (Tezos) را یادآوری می‌کند. این مدل دموکراسی را نشان می‌دهد که غالباً علاقه مندان به رمزنگاری را جذب این صنعت کرده است.

توکن کاربردی

علاوه بر این، توکن کاربردی SUSHI نیز برای پاداش در سیستم عامل است. برای هر معامله انجام شده، کاربران با هزینه ثابت 0.3٪ کارمزد دریافت می‌کنند. این کارمزد در بین تأمین کنندگان نقدینگی پخش می‌شود تا آنها نیز سود کسب کنند. شما می‌توانید نحوه توزیع جوایز سوشی سوآپ را در زیر مشاهده کنید.

سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

عملکرد توکن سوشی

واقعیت جالب: در روزی که سوشی سوآپ راه اندازی شد، یونی سوآپ حدود 70٪ از نقدینگی خود را از دست داد. بسیاری از کاربران ترجیح دادند نقدینگی را به این سیستم عامل جدید منتقل کنند.

استخرهای نقدینگی سوشی سوآپ

هرکسی که می‌تواند توکن (ERC-20) خود را با استفاده از پلتفرم اتریوم برای ایجاد کند. اما مرحله بعدی ایجاد توکن مبتنی بر اتریوم چه خواهد بود؟ بسترهای نرم افزاری مانند سوشی سوآپ به شما پیشنهاد می‌دهد که یک مجموعه نقدینگی از رمز ارز خود ایجاد کنید. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا به بیش از 300 توکن (و به همین ترتیب استخرهای نقدینگی) ذکر شده در سیستم عامل دسترسی داشته باشند.

در حال حاضر، 10 دارایی برتر از نظر نقدینگی و حجم سوشی سوآپ به شرح زیر است:

سوشی سوآپ (SushiSwap) چیست؟ راهنمای کامل این صرافی غیرمتمرکز و استخرهایش

10 دارایی برتر سوشی سوآپ

هنگامی‌که ارز رمزنگاری شده خود را در یک استخر خاص قرار دهید، به یک تأمین کننده نقدینگی تبدیل می‌شوید. به عنوان مثال، مقداری SUSHI و ETH را در یک استخر واریز می‌کنید و در عوض، به همان مقدار توکن SUSHI-ETH SLP یا توکن‌‌‌های ارائه دهنده نقدینگی این صرافی را دریافت می‌کنید.

طبق اعلامیه این پروتکل، این توکن‌ها سهم متناسب از دارایی‌های جمع شده را نشان می‌دهند.

به یاد داشته باشید که می‌توانید توکن‌‌‌های خود را در هر زمان به ETH و SUSHI تبدیل کنید.توزیع پاداش توکن SUSHI

توکن کاربردی SUSHI برای پاداش در داخل اکوسیستم این صرافی غیرمتمرکز و ابزاری برای اداره شبکه است.

طبق اقتصاد توکنی این پروتکل، کاربران برای هر مبادله رمزنگاری 0.3٪ کارمزد معاملاتی پرداخت می‌کنند. این کارمزد بین استخرهای نقدینگی توزیع می‌شود. با این حال، ارائه دهندگان نقدینگی 0.25٪ دریافت می‌کنند، در حالی که 0.05٪ باقیمانده به توکن‌‌‌های SUSHI تبدیل می‌شوند. این توکن‌ها نیز بین دارندگان توکن‌‌‌های SUSHI توزیع می‌شوند. چنین توزیع پاداش توکن SUSHI به دارندگان توکن اجازه می‌دهد سود اضافی بگیرند حتی اگر دیگر تأمین کننده نقدینگی نباشند.

استخرهای نقدینگی سوشی سوآپ

در این حالت، به نظر می‌رسد که پلت فرم یونی سوآپ از جذابیت کمتری برخوردار است. هنگامی‌که یک کاربر تصمیم بگیرد توکن‌‌‌های خود را از استخر خارج و تأمین نقدینگی متوقف کند دیگر از مبادله‌های رمزنگاری ساخته شده در سیستم عامل یونی سوآپ سود نمی‌برند.مزایا و معایب

بدیهی است که سوشی سوآپ یک پلت فرم غیرمتمرکز است که اطمینان و شفافیت را تضمین می‌کند. با این حال، رمز و راز این تیم ممکن است برخی از کاربران را بترساند. رسوایی اخیر پیرامون این پلتفرم که در ابتدای سپتامبر اتفاق افتاد، اعتبار پروژه را به شدت آلوده کرد.

یکی از بنیانگذاران (به طور دقیق سرآشپز نومی) تصمیم گرفت با پرداخت حدود 14 میلیون دلار اتر، قیمت SUSHI را بیش از 73 درصد کاهش دهد. کاربران ادعا کردند این کلاهبرداری خروجی است. بنیانگذار دیگر، 0xMaki، تصمیم گرفت به همکار خود کمی‌وقت بدهد تا “بیدار شود” و عملکرد خودش را توضیح دهد. در غیر این صورت، 0xMaki تهدید کرد که همه چیز را فاش خواهد کرد.

توییت تهدیدآمیز یکی از بنیان گذاران سوشی

تقریباً یک هفته بعد، سرآشپز نومی‌همه وجوه را پس داد و از کاربران خواست که او را ببخشند و گفت: من اشتباه کردم. چنین پایان خوشی واقعاً یک اتفاق نادر در صنعت رمزنگاری است. مالکیت پروژه سوشی سوآپ در حال حاضر به مدیر عامل FTX سام بانکمن-فرید تعلق دارد.

هنوز هم، اگر به دنبال یک سیستم عامل رمزنگاری هستید که فرصتی برای ییلد فارمینگ و دریافت درآمد منفعل (به عنوان یک دارنده توکن) برای شما فراهم کند، سوشی سوآپ مکان مناسبی است. این پلت فرم مقام دوم را در لیست coinmarketcap.com بین صرافی‌های غیرمتمرکز برتر از نظر حجم و سهم بازار به خود اختصاص داده است. از دیگر مزایای سوشی سوآپ فقدان رویه مشتری خود را بشناس (KYC) است. هر کاربری بدون در نظر گرفتن ملیت، جنسیت و غیره می‌تواند شروع به مبادله رمزارزهای دیجیتالی کند.

مطالب مرتبط
هاروست Harvest پلتفرم جدید دیفای برای کسب سود از طریق بیت کوین، XRP و سه دارایی دیگر
فریم وُرک وِنچرز Framework Ventures از دیفای، آزمایشگاه اختصاصی خود را ایجاد می کند
پروتکل دافای Dafi با توکن های مصنوعی می‌تواند راه حلی برای مشکل نقدینگی دیفای باشد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی