منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود
آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

ده سال پیش در چنین روزهایی، برنامه نویس (یا برنامه نویسان) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) برای آخرین بار در انجمن bitcointalk.org حضور یافت.

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

ده سال پیش در چنین روزهایی، برنامه نویس (یا برنامه نویسان) با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) برای آخرین بار در انجمن bitcointalk.org حضور یافت. پس از این وی (یا آنها) برای همیشه از انجمن بیت کوین خارج شد. روز قبل ناکاموتو برای توسعه دهندگان پیام آخر خود را نوشت. او به توسعه دهندگان گفت که در مورد حملات انکار سرویس (DoS) کار بیشتری باید انجام شود.

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

حساب کاربری ناکاموتو در انجمن بیت کوین تالک“کار بیشتر برای انجام”

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین از ابتدا یک معمای مرموز بود. وی در زمان حضورش در شبکه های اجتماعی اغلب توسعه دهندگان را از 2008 تا 2010 به مسیر درست هدایت می‌کرد. خالق بیت کوین همچنین پیام آخر خود را به جامعه در تاریخ 13 دسامبر سال 2010 فرستاد. وی یا آنها موضوعی را در bitcointalk.org مطرح کردند.

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

آخرین پیام ناکانوتو در انجمن بیت کوین تاک

 “برخی از محدودیت‌های DoS اضافه شده، حالت ایمن حذف شده است.” این پیام بیش از یک دهه پیش در 12 دسامبر 2010 نوشته شد. ساتوشی ناکاموتو در آخرین حضورش تأکید کرد که “کارهای بیشتری برای انجام وجود دارد”.

ناکاموتو در آن زمان گفت: “کارهای بیشتری برای انجام DoS وجود دارد. من در صورت نیاز، قبل از اجرای ایده‌های پیچیده‌تر، سریعاً آنچه را که تاکنون در اختیار داشتم در اختیار شما قرار می‌دهم”. “ساخت این نسخه 0.3.19 است. برخی از کنترل‌های DoS اضافه شده است. همانطور که قبلاً به همراه گاوین به وضوح گفتیم، این نرم افزار در برابر حمله DoS اصلاً مقاوم نیست. این یک پیشرفت است، اما هنوز هم راههای حمله بیش از آنچه من بتوانم حساب کنم وجود دارد. من در حال حاضر قسمت لیمیت فری ریلای (limitfreerelay) را به عنوان یک سوئیچ می‌گذارم. اگر به آن نیاز داشته باشید در آنجاست. هشدارهای “حالت ایمن” حذف شده، هشدارهای “حالت ایمن” یک اقدام موقتی پس از اشکال سرریز 0.3.9 بود.”

ناکاموتو در ادامه نوشت:

تمام آنچه را که می‌خواهم می گویم. کاربران می‌توانند فقط با “disablesafemode” برنامه را اجرا کنند، اما بهتر است این گزینه را نداشته باشیم. این کد هرگز به عنوان یک ویژگی طولانی مدت در نظر گرفته نشده است. با دیدن یک زنجیره بلاک نامعتبر طولانی‌تر (PoW بیشتر) می‌توانید حالت ایمن را فعال کنید.

‘ویکی لیکس به لانه زنبور لگد زد و توجه زیادی به ما جلب شد.”

بیت کوین (BTC) در آن زمان به ازای هر سکه قیمتی در حدود 0.20 دلار داشت. در آن ماه ناکاموتو پاسخ‌های فنی زیادی را در فروم گذاشت که به ساخت شبکه فعلی بیت کوین مربوط می‌شد. در واقع، طی دو هفته اول دسامبر 2010، ناکاموتو در این انجمن بسیار فعال بود.

هیچ کس نمی‌داند چرا مخترع چنین ناگهانی رفت، اما ساتوشی ناکاموتو نشان داده بود که او یک روز قبل از آخرین حضورش در انجمن bitcointalk.org کمی ناراحت است. دلیل این امر این بود که بیت کوین در مقاله فراگیری در pcworld.com دیده شده بود. نام این مقاله “آیا ممکن است تحریم مالی ویکی لیکس به راه اندازی ارز جدید مجازی منجر شود؟” بود.

در آن زمان، حسابهای بانکی ویکی لیکس توسط تحریم مالی ایالات متحده مسدود شد. به همین دلیل پی پل (Paypal)، مسترکارت (Mastercard) و ویزا (Visa) خدمات خود را برای این سایت متوقف کردند. بنابراین ویکی لیکس از انتقالات بیت کوین برای دریافت کمک های مالی استفاده کرد.

از پاسخ‌های ناکاموتو به موضوع ویکی لیکس، می‌توان تصور کرد که در آن زمان مخترع بیت کوین از توجه به شبکه کوچکش بسیار آزارده شده بود.ناکاموتو منتقد استفاده گسترده بیت کوین در روزهای نخست

ناکاموتو تأکید کرد: “خوب بود که این توجه را در هر زمان دیگری جلب می‌کردم”. “ویکی لیکس به لانه زنبور لگد زد و توجه را به سمت ما جلب کرده است.”

بیت کوین به سرعت در حال تغییر بود و به نظر می‌رسید ناکاموتو می‌دانست که او کنترل خود را از دست می‌دهد. او می‌دید که مردم تصمیم می‌گیرند چگونه ارز دیجیتال او را ادامه دهد. در همان روز که مقاله ویکی لیکس در pcworld.com منتشر شد، ناکاموتو همچنین از هال فینی در پستی با عنوان: “مشتری بیت کوین مینیمال” تشکر کرد.

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

مقاله پی سی ورلد درباره استفاده ویکی لیکس از بیت کوین

شش روز قبل از آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو او درباره سرمقاله pcworld.com صحبت کرد. پس از شنیدن اینکه ویکی لیکس در حال بررسی پذیرش ارز دیجیتال است، به کسی پاسخ داد که “آن را بیاور”. باز هم، ناکاموتو سرخوش به نظر نمی‌رسید و علاقه زیادی به عضویت در سازمان تبلیغات غیرانتفاعی به رهبری جولیان آسانژ نداشت.

ناکاموتو اصرار کرد: “نه، آن را بردار”. “این پروژه باید به تدریج رشد کند تا نرم افزار در طول مسیر تقویت شود. من این درخواست را به ویکی لیکس می‌دهم که سعی در استفاده از بیت کوین نداشته باشد. بیت کوین یک جامعه بتا کوچک در ابتدای راه است. شما بیشتر از تحمل بیت کوین به آن فشار می آورید. گرمای شما در این مرحله احتمالاً ما را از بین می‌برد.”

‘من دوریان نیستم،’ ساتوشی این را اعلام کرد، و از سیستم خارج شد

درخواست تجدید نظر ناکاموتو نتوانست ویکی لیکس تحت تأثیر قرار دخد. بلافاصله بعد از آن ، این سازمان غیرانتفاعی شروع به پذیرش کمک‌های مالی از طریق بیت کوین کرد. بیش از یک دهه است که از مخترع بیت کوین خبری در دست نیست. با این وجود تعدادی ایمیل و پیام ظاهری از طرف خالق وجود دارد که بسیاری تصور می‌کنند از حساب‌های قانونی وی ناشی شده است. به عنوان مثال، وقتی نیوزویک مطلبی در مورد دوریان ناکاموتو خالق بیت کوین منتشر کرد، در پستی که در 7 مارس 2014 برای p2pfoundation.ning.com منتشر شد، می‌گوید: “من دوریان ناکاموتو نیستم.”

آخرین حضور ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در چنین روزی بود؛ آخرین پیام مبتکر بیت کوین چه بود

پیام مشکوک ناکاموتو در سال 2014

علاوه بر این، از زمان رفتن ناکاموتو، ساتوشی ناکاموتوهای خودخوانده و حتی سرنخ‌ها و پیام‌های زیادی وجود داشته است که به طور گسترده رد شده اند. قصه‌هایی از افرادی مانند کریگ رایت که ادعا کرده است مخترع بیت کوین در پنج سال گذشته است. اگرچه، داستان‌های رایت به طور گسترده‌ای توسط جامعه بزرگ ارزهای دیجیتال رد شده است.ادعاهای عجیب در مورد خالق بیت کوین

همچنین آن زمان بود که متیو لیزینگ، ستون نویس بلومبرگ، به اصطلاح ساتوشی را به مردم گفت. وی ادعایی راجع به nakamotofamilyfoundation.org و شخصی را با عنوان “دوگانگی” منتشر کرد. او در باره این شخص که دارنده حق ثبت اختراع و ساکن هاوایی به نام رونالد کیالا کوآ ماریا بود گفت که او دارنده دامنه‌های مختلف وب سایت با نام های “Bitcoin” و “Satoshi”  است. مردی که او معتقد است ساتوشی ناکاموتو است.

با این حال کسی به داستان پوچ جورگ مولت اعتقاد نداشت. در اواسط آگوست سال 2019، یک شرکت روابط عمومی به نام آیوی مک لمور (Ivy McLemore) و پاکستانی بلال (Pakastani Bilal) گفتند که شخصی به نام خالد مخترع بیت کوین است. البته، داستان خالد نیز به طرز مضحکی غیرقابل توصیف تلقی شد. یک فرد بلژیکی به نام دبو یورگن اتین گیدو به مناسبت‌های متعددی به جامعه رمزنگاری گفته است که او ساتوشی ناکاموتو است.

همچنین گفته شده است که رئیس لوای کارتل پاول لو روکس 47 ساله نیز می‌توانست ساتوشی باشد. هنوز هم، هیچ یک از این مظنونان و افراد خود خوانده مدرک معتبری برای ساتوشی بودن نشان نداده‌اند. آن‌ها هیچگاه نتوانسته‌اند جامعه بزرگ رمزنگاری را تحت تأثیر قرار دهند.

تا آنجا که به تاریخ ثبت شده مربوط می‌شود، ساتوشی ناکاموتو ده سال پیش در 12 دسامبر 2010 با آخرین پیام خود در مورد افزودن برخی کنترل‌های DoS، جامعه بیت کوین را ترک کرد. تقریباً همه موارد دیگر از آن نقطه به بعد مشکوک بوده و فاقد مدارک قانونی است.

مطالب مرتبط
دارایی بیت کوین ناکاموتو چقدر است؟ خالق بیت کوین چه مقدار از آن را برای خود نگه داشته است
گاوهای بیتکوین آماده می شوند؟ نهنگ های بیتکوین به میدان آمده اند
اصلاح قیمت بیت کوین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether