منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  تندرمینت Tendermint چیست؟ نرم افزاری برای ساخت آسان بلاک چین
تندرمینت Tendermint چیست؟ نرم افزاری برای ساخت آسان بلاک چین

تندرمینت Tendermint چیست؟ نرم افزاری برای ساخت آسان بلاک چین

لیلا جوانمردی
1399/11/23
۰

تندرمینت (Tendermint) یک نرم افزار منبع باز برای راه اندازی بلاک چین است. این نرم افزار به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را به هر زبانی بنویسید. بهتر از این، به وسیله تندرمینت بلاک چین ها می‌توانند با بلاکچین های دیگر ارتباط برقرار کنند.

تندرمینت Tendermint چیست؟ نرم افزاری برای ساخت آسان بلاک چین

بلاکچین هایی که می‌شناسید و آنها را دوست دارید، ساختار کاملاً دشوار و پیچیده‌ای دارند. به عنوان یک توسعه دهنده، این دو گزینه را به شما می‌دهد: اول ساختن برنامه‌های کاربردی در داخل یک فضای محدود که دیگران آن را طراحی کردند. دوم کپی کردن کد و ایجاد بلاک چین جدید خود. ایجاد بلاک چین شخصی چندان آسان نیست. شما باید یک شبکه کامل را راه اندازی کنید و بفهمید از چه مکانیسم اجماعی برای کنترل بلاک چین بهره ببرید.مقدمه

ایجاد یک ارز دیجیتال یا شبکه بلاک چین تلاش بیشتری نسبت به راه اندازی اولیه یک پایگاه داده می‌طلبد. شبکه بلاک چین به مدیریت انگیزه‌ها با تئوری بازی، ایجاد اقتصاد رمزنگاری، عدم تمرکز و در نهایت مقیاس پذیری نیاز دارد.

جای تعجب نیست که طیف وسیعی از رویکردهای مختلف توسط تیم‌هایی که به دنبال ساخت قوی‌ترین اکوسیستم‌های بلاک چین هستند، مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله، نگاهی خواهیم انداخت به یکی از این روش‌ها: نرم‌افزار ساخت بلاک چین تندرمینت.

آنچه باید در مورد نرم‌افزار ساخت بلاک چین تندرمینت بدانید

اگر کمی درباره بلاک چین ها بدانید، بیشتر نرم‌افزار ساخت بلاک چین تندرمینت آشنا به نظر می‌رسد. قبل از اینکه بیشتر به موارد فنی آن بپردازیم، بیایید برخی از مفاهیم اصلی را مرور کنیم.

درک معماری بلاک چین

نرم‌افزار ساخت بلاک چین تندرمینت نوعی سازنده بلاک چین است. البته مواردی مانند بیت کوین و اتریوم نیز وجود دارند. به یاد داشته باشید، این فقط مربوط به خود پایگاه داده بلاک چین نیست، بلکه مربوط به شبکه گره‌های نظیر به نظیر، نحوه تعامل آنها و موارد سرگرم کننده‌ای است که می‌توانید با معاملات و قراردادهای هوشمند نیز انجام دهید. هدف در اینجا این است که همه در مورد یک حاکمیت توافق کنند (مانند اسنپ شات از پایگاه داده)، حتی اگر به شخص دیگری اعتماد نکنند.

در بیشتر موارد، بلاک چین های بزرگ امروزی کلیدهای خصوصی را ارائه داده‌اند که این امکان را فراهم می‌کند. با این حال، آن‌ها اغلب به معماری یکپارچه تکیه می‌کنند. این یک مفهوم مهندسی نرم افزار به معنی اجزای متصل و وابسته به یکدیگر است. شما نمی‌توانید فقط یک قطعه از آن را بردارید و آن را به چیز دیگری متصل کنید.

اگر می‌خواهید انعطاف پذیری داشته باشید، معماری یکپارچه به کار شما نمی‌آید. در نوع متضاد طراحی یکپارچه با معماری مدولار، می‌توانید اجزای جداگانه را تغییر دهید. این کار را بدون اینکه نگران خراب شدن چیزی باشید می‌توانید به انجام برسانید. با یک ساختار یکپارچه، هنگام ارتقا یک جز، باید اطمینان حاصل کنید که همه مؤلفه‌ها سازگار هستند.

اکنون که این تمایز را درک کردیم، می‌توانیم کمی بیشتر در مورد پروتکل ساخت بلاک چین تندرمینت صحبت کنیم.

تحمل خطای بیزانس (BFT)

شاید بدانید که نوآوری بزرگ در بیت کوین این بود که چیزی به نام “تحمل خطای بیزانس” را حل کرد. ما به جزئیات مربوط به این مساله نمی‌پردازیم. تنها چیزی که باید بدانید این است که این یک سناریو را توضیح می‌دهد که در آن شرکت کنندگان باید در یک محیط توزیع شده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

این شرکت کنندگان نمی‌دانند دیگران دروغ می گویند یا نه. همچینین نمی‌توانند پیام‌های ارسالی بین آنها را تغییر دهند. گفته می‌شود اگر شرکت کنندگان بتوانند در مورد مجموعه‌ای از واقعیت‌ها توافق کنند، حتی با وجود بی اعتمادی موجود، یک سیستم دارای تحمل خطای بیزانس (BFT) است.

بدیهی است که در یک شرایط غیرمتمرکز، رسیدن به این حق بسیار مهم است. ارزهای دیجیتال که از تحمل خطای بیزانس بی بهره هستند، واقعاً کارایی ندارند. در این نوع شبکه‌ها به نوعی هماهنگی متمرکز احتیاج هست که هدف اصلی بلاکچین را زیر سؤال می‌برد. مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، بیت کوین با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) این مشکل را حل می‌کند.سه لایه بلاکچین

بنابراین ما تفاوت بین معماری یکپارچه / مدولار را می دانیم. شبکه‌های رمزنگاری غیرمتمرکز باید از تحمل خطا بیزانس پشتیبانی کنند. بیایید لایه‌هایی را که به طور معمول در بلاکچین می‌بینیم ذکر کنیم: لایه کاربرد، لایه اجماع و لایه شبکه.

اجماع و لایه‌های شبکه جایی است که شما گره‌های شبکه را دارید که با یکدیگر تعامل می‌کنند. آن‌ها تلاش می‌نمایند در مورد مجموعه‌ای از حقایق به توافق برسند. لایه برنامه جایی است که می‌توانید کارهای خود را انجام دهید. این کارها شامل برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند در اتریوم یا معاملات سفارشی در بیت کوین می‌شود.

هسته تندرمینت

اول، یک توضیح سریع در مورد اصطلاحات. ما در اینجا از اصطلاحات تندرمینت و تندرمینت کور (Tendermint Core) به جای یکدیگر استفاده خواهیم کرد زیرا ما فقط روی فناوری متمرکز هستیم.

با این حال، تندرمینت نام شرکتی است که توسط توسعه دهنده‌ای که اوراق سفید جائه ون (Jae Kwon) را نوشت، تأسیس شد. این در حالی است که تندرمینت کور نرم افزار واقعی است که شرکت روی آن کار می‌کند. به طور خاص، این نرم افزار دارای دو جز اصلی است: موتور اجماع اصلی آن تندرمینت کورو رابط برنامه کاربردی آن (ABCI).

تندرمینت کور سیستمی است که به تحمل خطا بیزانس دست می‌یابد. در حقیقت، این یک کامپیوتر بزرگ و توزیع شده است که به طور همزمان به همه حالت یکسانی را نشان می‌دهد. اگر حداقل دو سوم شرکت کنندگان صادق باشند، همه چیز روان کار می‌کند. اما این تقریباً اساس هر بلاک چینی است، درست است؟ چه چیزی آن را اینقدر خاص می‌کند؟

اولاً، سازوکار اجماع مورد استفاده یک اثبات سهام (PoS) است. برای هر دوره، یک گره تصادفی از یک مجموعه اعتبار سنج انتخاب می‌شود. سپس آن گره باید بلاک بعدی را ارائه کند (در چیزی به نام سیستم دور گرد). اگر اعتبار سنج‌های دیگر از آن راضی باشند، بلاک جدید اضافه می‌شود و زنجیره به روز می‌شود. نهایی بودن آنی است – برخلاف بیت کوین یا اتریوم، برای اطمینان از معتبر بودن معامله شما نیازی به انتظار برای تأیید ندارید.

چه چیزی در مورد تندرمینت کور خاص است

اما صبر کنید، موارد بیشتری وجود دارد! معماری تندرمینت مدولار است و لایه برنامه از لایه‌های اجماع و شبکه جدا شده است. به زبان انگلیسی ساده، این بدان معنی است که شما می‌توانید لایه برنامه خود را به پشته وصل کنید. بدون نگرانی در مورد مشوق‌های مزاحم یا الگوریتم‌های اجماع.

شاید این برای کاربر نهایی خیلی هیجان انگیز نباشد. اما برای توسعه دهندگان، توانایی استفاده از یک چارچوب موجود را می‌دهد. به این معنی است که آن‌ها می‌توانند بدون ایجاد بوت استرپ یک شبکه، به ساخت و توسعه برنامه بپردازند. داده‌های حاصل از بلاک چین را می‌توان به لایه یکپارچه هدایت کرد. این توسعه گران را قادر می‌سازد تا به هر زبانی نرم افزار بنویسند.

جادو با چیزی به نام اپلیکیشن بلاک چین اینترفیس (Application Blockchain Interface) یا به سادگی ABCI اتفاق می افتد. این را مانند پین‌های GPIO که در رایانه رسپبری پی (Raspberry Pi) بدست می‌آورید، در نظر بگیرید. شما می‌توانید انواع اجزای شخص ثالث را از جمله LED ها گرفته تا سیستم‌های آبیاری دقیق برای گیاهان خود، متصل کنید. به روشی مشابه، ABCI همان چیزی است که مرز بین بلاک چین و برنامه‌های کاربردی بالای آن را مشخص می‌کند.

چه چیز مهمی در تندرمینت کور وجود دارد؟

جداسازی رابط برنامه و سازوکار اجماع امکان انعطاف پذیری بیشتر را برای طیف وسیعی از برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند. این تندرمینت را قادر می‌سازد تا هر زبان برنامه نویسی را در منطق تجاری خود وارد کند.

برای درک اینکه چه کارهایی که می‌توان با آن انجام داد، فقط باید به اتریوم مراجعه کنید. هر پروژه‌ای می‌تواند پایگاه کد اتریوم را بگیرد، مکانیزم اثبات کار را حذف کند و ماشین مجازی اتریوم را بر بستر تندرمینت اجرا نماید.

این امر چند مورد جالب را ممکن ساخت. اولین مورد این است که توسعه دهندگان اتریوم می‌توانند قراردادهای هوشمند خود را به راحتی به موتور جدید منتقل کنند. ان های می‌توانند قراردادهای جدیدی را به زبان سالیدیتی Solidity بنویسند. علاوه بر ارائه قابلیت‌های اتریوم، اترمینت (Ethermint) مانند اثبات سهام اتریوم عمل می‌کند.

قابلیت همکاری بلاک چین

نوید “اینترنت بلاک چین” همان چیزی است که بسیاری را به پروتکل‌های مبتنی بر تندرمینت جذب می‌کند. قابلیت همکاری مدت طولانی است که مورد انتظار فضای رمزنگاری است. این بدان معنی است که صدها بلاک چین فردی با یکدیگر سازگار خواهند شد.

در حال حاضر، کارهای زیادی بر روی کازماس (Cosmos SDK) انجام شده است. این پروژه، یک چارچوب منبع باز است که به هر کسی امکان ایجاد بلاکچین عمومی یا خصوصی خاص برنامه خود را می‌دهد. سپس این بلاک چین ها می‌توانند از طریق چیزی به نام کازماس هاب Cosmos Hub، به شبکه گسترده‌تر کازماس متصل شوند. در اینجا آن‌ها می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

پروژه‌های معروف متعددی با کازماس ساخته شده‌اند. تعدادی از نام های بزرگ مانند بایننس اسمارت چین (BSC)، کاوا (KAVA)، باند پروتکل (Band Protocol)، ترا (Terra) و آی آر آی اس نت (IRISnet) ساخته شده‌اند.

صحبت‌های پایانی

تندرمینت به عنوان یک موتور بلاک چین، توجه بسیاری از سهامداران حوزه ارزهای دیجیتال را از توسعه دهندگان گرفته تا کاربران نهایی جلب کرده است.

اگر این نرم افزار همچنان به ساخت اکوسیستم خود ادامه دهد، به خوبی می‌تواند به عنوان ستون فقرات برای اینترنت بلاک چین عمل کند. همانطور که دیدیم، تعداد کمی از پروژه‌ها برای تحقق بخشیدن به این چشم انداز، با Cosmos SDK در حال حاضر راه اندازی شده‌اند.

مطالب مرتبط
بلاکچین شرکتی و سازمانی: 12 شرکت برتری که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند
پست کوآنتوم (Post-Quantum) آخرین مبارز در راه حفظ امنیت بیت کوین در برابر کامپیوترهای کوآنتومی
هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) چیست؟ نوآوری در دل فناوری بلاکچین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان