منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال لونا LUNA و پروتکل ترا Terra چیست و چگونه ارزش پول را برنامه ریزی می‌کند؟
پروتکل ترا Terra و ارز دیجیتال لونا LUNA چیست و چگونه ارزش پول را برنامه ریزی می‌کند؟

ارز دیجیتال لونا LUNA و پروتکل ترا Terra چیست و چگونه ارزش پول را برنامه ریزی می‌کند؟

Bitpars
1399/12/04
۰

نوسانات قیمت در ارزهای دیجیتال برای هر کسی که به نحوی در بازارها و اکوسیستم‌های مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال درگیر است، کاملاً شناخته شده‌است. با بیت پارس همراه شوید تا ارز دیجیتال لونا، یکی از خلاقانه‌ترین توکن‌های بازار که برای حل مشکل بی ثباتی قیمت ارزهای دیجیتال، به وجود آمده‌است را به شما معرفی کنیم.

ارز دیجیتال لونا LUNA و پروتکل ترا Terra چیست و چگونه ارزش پول را برنامه ریزی می‌کند؟

به دلیل برنامه‌‌ریزی از پیش تعیین‌شده برای عرضه و تقاضا جهت هولد کردن آنها، تقریباً همه ارزهای دیجیتال شاهد نوسانات شدید قیمت هستند. این نوسان قیمت مانعی برای استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله‌ی مبادله یا به عنوان ارزهای معاملاتی است.

تعداد بسیار کمی از افراد مایل به دریافت ارزی هستند که ممکن است در مدت زمان 24 ساعت ارزشش 10تا20 درصد یا حتی بیشتر کاهش یابد. این مشکل زمانی بیشتر می‌شود که مربوط به پرداخت‌های معوق مانند اسناد رهنی بلند مدت یا دستمزد باشد. استفاده از ارزهای دیجیتال بی‌ثبات فعلی در این موارد، بسیار گران و غیر‌قابل ‌اطمینان است.به وجود آمدن پروتکل ترا برای حل این مشکل

یکی از پروتکل‌هایی که برای حل این مشکل به کار می‌رود، پروتکل ترا است. ترا از یک سیاست پولی انعطاف‌پذیر برای ایجاد ارزهای دیجیتال با ثبات قیمت که با انواع ارزهای فیات مرتبط است، استفاده می‌کند. با این حال تیم توسعه ترا تشخیص داده که ثابت‌بودن قیمت به تنهایی برای پذیرش گسترده این ارز کافی نیست.

ارزها اثرات شبکه‌ای شناخته شده‌ای دارند. اگر فروشنده‌های زیادی یک ارز را بپذیرند، مصرف‌کننده‌ها هم این ارز را می‌پذیرند. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که فروشنده‌ها تنها در صورت اینکه تقاضای مشتری زیاد باشد، انگیزه کافی برای پذیرش ارز جدید پیدا می‌کنند. این یکی از دلایل عدم پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز معاملاتی است.

تیم توسعه‌دهنده پروتکل ترا معتقد است که یک سیاست پولی انعطاف‌پذیر، راه‌حلی برای ثبات قیمت ارزهای دیجیتال است و یک سیاست مالی قوی می‌تواند منجر به پذیرش ارزهای جدید شود.

بنابراین این تیم یک روش مالی کارآمد برای خرج‌کردن، مدیریت خزانه‌داری و برنامه‌های انگیزشی متعدد که برای تأمین مالی رقابت می‌کنند، ایجاد کرده‌است. در این پروتکل در ابتدا پیشنهادهای شرکت‌کنندگان جامعه ترا، توسط بقیه اکوسیستم به دقت بررسی می‌شود.

در صورت تصویب پیشنهاد و با هدف افزایش پذیرش و گسترش موارد استفاده، بودجه این پیشنهادات تأمین می‌شود. پروتکل ترا با ایجاد تعادل میان ثبات و پذیرش یک ارز، مکملی معنی‌دار برای ارزهای فیات و وسیله‌ای برای پرداخت و ذخیره ارزش است.

پروتکل ترا چیست؟

ترا یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین است که پرداخت‌های پایدار و زیرساخت‌های مالی باز را توسعه می‌دهد و پشتیبانی می‌کند. کل پروتکل مبتنی بر سبدی از استیبل کوین‌ها است که به ارزهای مختلف فیات وابسته هستند.

همه این استیبل کوین‌ها با الگوریتمی توسط توکن بومی این بلاک چین، یعنی توکن لونا (LUNA ) تثبیت می‌شوند.

ترا یک بانک مرکزی دیجیتال است

ترا در واقع یکی از بانک‌های مرکزی دیجیتال است که استیبل کوین‌هایی متناسب با ارزهای فیات ضرب می‌کند. بخش دیگری از این سیستم به جایگزینی زنجیره پرداخت پیچیده و گران قیمت که شامل بانک‌ها، درگاه‌های پرداخت و شبکه‌های کارت اعتباری است، کمک می‌کند.

بنابراین ترا امکاناتی را به فروشنده‌ها و مصرف کنندگان ارائه می‌دهد. در عین حال به طور مستمر زیرساخت‌ها و ابزارهای اکوسیستم را بهبود می‌بخشد تا در نهایت به یک سیستم پرداخت شفاف، توزیع‌شده و بدون جانب‌داری برسد.

همکاری ترا با شرکت کره‌ای چای(CHAI)

این پروژه در حال حاضر با شراکت با چای، توانسته‌است پذیرش گسترده‌ای به دست آورد. چای یک درگاه پرداخت کره جنوبی است که در حال حاضر بیش از 2 میلیون کاربر دارد. با استفاده از چای به عنوان یک سکوی پرش، تیم ترا امیدوار است كه با انتقال به مناطق دیگر آسیا بتواند سیستم گسترده‌تری ایجاد كند.

لونا (LUNA) چیست؟

لونا توکن اصلی شبکه ترا است. لونا برای ایجاد امنیت در شبکه، حاکمیت و تلاش برای ثبات قیمت پول استفاده می‌شود. لونا در اصل ستون‌فقرات و بنیان کل شبکه ترا و اکوسیستم آن است.

پاداش‌های استیکینگ لونا

هدف اصلی لونا محافظت از شبکه از طریق استیکینگ سرمایه در اکوسیستم ترا است. البته با این کار دارندگان توکن لونا به صورت همزمان خود را در معرض خطر نوسان قیمت توکن لونا قرار می‌دهند. پاداش‌ها به دارندگان لونا انگیزه‌ی انجام این ریسک و استیکینگ طولانی مدت لونا را می‌دهند.

پاداش‌های استیکینگ ابتدا میان اعتبار‌سنج‌های شبکه توزیع می‌شود. آنها قبل از اینکه پاداش‌ها را به کسانی که لونا را نگه ‌داشته‌اند تحویل‌دهند، کارمزد کمی برای خود بر می‌دارند.

مقدار این پاداش متناسب با میزان سهام است. این پاداش‌ها همچنین با افزایش حجم معاملات در شبکه افزایش می‌یابند. زیرا بخشی از پاداش‌های سهام، از هزینه‌های تراکنش‌ها حاصل می‌شود.

از اواسط فوریه 2021 ، 31.77٪ از دارندگان لونا در حال استیکینگ هستند و سود سالانه آنها 4.89٪ است. پاداش‌های استیکینگ توسط هزینه‌های معامله یا گس (gas)، مالیات بر معاملات و جوایز ضرب توکن تامین می‌شود.

گس (Gas)

گس هزینه‌ای است که برای جلوگیری از توزیع ناخواسته پیام در شبکه به هر معامله اضافه می‌شود. گروه اعتبارسنج، حداقل قیمت گس را تعیین می‌کند و هر معامله‌ای که قیمت گس ضمنی بالاتر از این حداقل داشته باشد، رد می‌شود. در پایان هر بلاک، هزینه‌های گس برای اعتبار سنج‌ها آزاد می‌شود.

مالیات

این پروتکل مالیات کمی می‌گیرد که بین 0.1٪ تا 1٪ از هر مبادله و تا سقف یک ترا است. این مالیات به عنوان هزینه ثابت نگه داشتن و پیاده‌سازی دریافت می‌شود و با هر ارز ترا‌یی می‌تواند پرداخت شود. مالیات‌ها هم در پایان هر بلاک به اعتبار سنج‌ها پرداخت می‌شوند.

پاداش ضرب (Seigniorage Rewards)

گروه اعتبارسنجان می‌توانند در روند تعیین نرخ تبادل ارز شرکت کنند و هر بار که رای آنها در محدوده پاداش قرار بگیرد، از استخر ضرب پاداش می‌گیرند.

فازهای توکن لونا

لونا می‌تواند در سه فاز وجود داشته باشد:

  • بدون پیوند (Unbonded): در این فاز لونا می‌تواند آزادانه به عنوان توکن عادی و بدون محدودیت معامله شود.
  • پیوند شده (Bonded): لونا پیوند شده به عنوان توکن استیکینگ شده در نظر گرفته می‌شود. در حالی که لونا پیوند داده شده‌باشد می‌تواند به تولید پاداش برای اعتبار‌سنج‌ها و نماینده‌ای که به آن پیوند داده شده‌است، ادامه دهد. وقتی لونا در حالت پیوند شده است نمی‌تواند آزادانه معامله شود و در اکوسیستم قفل شده‌است.
  • فاز لغو پیوند (Unbonding): وقتی لونا در حالت متوقف شدن استیکینگ قرار دارد، در اصطلاح در فاز لغو پیوند است. دوره لغو پیوند 21 روز به طول می‌انجامد و در این مدت نه پاداش استیکینگ وجود دارد و نه می‌توان لونا را آزادانه معامله کرد. پس از گذشت 21 روز از لغو پیوند، لونا در حالت بدون پیوند در نظر گرفته می‌شود.

اعتبارسنج‌ها

ترا از اجماع تندرمیت (Tendermint) استفاده می‌کند، که برای امنیت شبکه به مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌ها متکی است. آنها نود‌های کاملی را اجرا می‌کنند و برای ایجاد اجماع در شبکه تلاش می‌کنند.

اعتبار سنج‌ها بلاک‌های جدید را به بلاک چین متعهد می‌شوند و در ازای کارشان پاداش دریافت می‌کنند. آنها همچنین در اداره خزانه‌داری شرکت می‌کنند و نفوذ رای آنها بر اساس میزان کل سهام آنها از جمله نماینده‌ها است.

فقط 100 اعتبار سنج برتر با بیشترین سهام، به عنوان اعتبارسنج فعال در نظرگرفته می‌شوند. اگر اعتبارسنج‌ها یک بلاک را دو بار امضا کنند یا بیشتر مواقع آفلاین باشند، امکان دارد به دلیل سهل‌انگاری و رفتار نامناسب لونای استیکینگ شده‌ی آنها توسط پروتکل کم شود.نماینده‌ها

نماینده‌ها کسانی هستند که لونا دارند، اما تصمیم گرفته‌اند یا به دلایلی نتوانسته‌اند که عضو گروه اعتبار‌سنج شوند. نمایندگان از وبسایت آنلاین ترا استیشن برای واگذاری توکن‌های لونای خود به یک اعتبار سنج استفاده می‌کنند و در ازای آن مبلغی متناسب با درآمد حاصل از سود دریافت می‌کنند.

از آنجا که نماینده‌ها در بخشی از درآمد حاصل از سهام استیکینگ شده سهیم هستند، بخشی از مسئولیت اعتبار سنج‌ها نیز به دوش آنها است.

این بدان معناست که وقتی یک اعتبارسنج رفتار نادرستی از خود نشان می‌دهد و از لیست اعتبار سنج‌ها حذف می‌شود، نماینده متناسب با او هم سهامش کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که نماینده‌ها باید در انتخاب اعتبار‌سنج دقت کنند و همیشه سهام خود را بین چندین اعتبارسنج گسترش دهند.

خطر کاهش شدید سهام(Slashing Risks)

اعتبار سنج‌ها مسئولیت زیادی در شبکه دارند و از آنجا که تعدادشان به 100نود محدود می‌شود، باید برای اینکه همیشه آنلاین باشند و امنیت شبکه را تضمین کنند. آنها در صورت عدم انجام این کار، در معرض خطر کاهش ارزش سهام خود و نمایندگان‌شان قرار می‌گیرند.

در چه شرایطی سهام اعتبارسنج‌ها کاهش می‌یابد؟

شرایطی که در صورت رخ دادن آنها، سهام نماینده کاهش می‌یابد عبارتند از:
  1. امضای دوگانه: هنگامی که یک اعتبار سنج دو بلاک مختلف را با شناسه زنجیر یکسان در یک ارتفاع بلاک امضا می‌کند.
  2. آنلاین نبودن نود: وقتی اعتبارسنج پاسخگو نباشد، یا نتواند بیش از مدت زمان مشخصی که تعیین شده‌است، آنلاین باشد.
  3. تعداد زیاد آرای از دست رفته‌ی اوراکل: هنگامی که یک اعتبار‌سنج نتواند مقدار تعریف شده‌ی آرای اوراکل را گزارش کند.

اعتبارسنج‌ها همچنین وظیفه دارند رفتار نامناسب سایر نود‌های اعتبار سنج را با ارائه شواهد گزارش دهند. اگر رفتار نامناسب نود اعتبارسنج تائید شود، نه تنها سهام او کاهش می‌یابد، بلکه برای مدتی نمی‌تواند فعالیت کند و یا حتی از مجموعه اعتبارسنج‌ها خارج می‌شود.

توکنومیکس (Tokenomics)

ترا شامل تعدادی استیبل کوین است که به ارزهای فیات مرتبطند و برای پرداخت‌های آنلاین استفاده می‌شوند. پرداخت‌های شبکه ترا طی 6 ثانیه به حساب فروشنده‌ها ارسال می‌شود و برای استفاده از ترا هزینه‌ی کمی برابر با 0.6٪ وجود دارد. این مقدار هزینه و زمان انجام تراکنش، درمقایسه با شبکه‌های کارت اعتباری فعلی که یک دوره تسویه 7 روزه با نرخ کارمزد 2.8٪ یا بیشتر دارند، بسیار مقرون به صرفه است.

تا نوامبر سال 2020، ترا پرداخت‌هایی با ارزش 330 میلیون دلار را پردازش کرده و درآمد تقریبی آن 3.3 میلیون دلار بوده‌است. این درآمدها به عنوان پاداش استیکینگ به نماینده‌ها و اعتبارسنج‌ها پرداخت می‌شود.

ترا چگونه قیمت استیبل کوین‌های خود را تثبیت می‌کند؟

استیبل کوین ترا عرضه خود را با نوسانات تقاضا هماهنگ می‌کند و در نتیجه به ثبات قیمت می‌رسد. بنابراین هنگامی که افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت استیبل کوین‌های ترا می‌شود، سیستم برای اعمال توازن در قیمت وارد عمل می‌شود.

به عبارتی در صورت افزایش تقاضا عرضه توکن نیز افزایش می‌یابد تا افزایش تقاضا را جبران کند. این یک فرایند توسعه مالی است. پروتکل این کار را با ضرب و فروش ترا انجام می‌دهد تا عرضه بازار توکن ترا را افزایش دهد.

ضرب استیبل کوین ترا و تثبیت قیمت با کمک آربیتراژها

ترا از نیروهای کارآمد بازار به نفع خود بهره می‌‌برد. به عنوان مثال آربیتراژ ها(افرادی که از اختلاف قیمت در دو یا چند بازار سود می‌برند) برای به دست آوردن سود بدون ریسک، استیبل کوین‌های تازه ضرب شده ترا را به ارزشی برابر با یک لونا خریداری کرده و سپس بلافاصله آن را می‌فروشند.

به عبارتی لونا اساساً ترای تازه ضرب شده را به عنوان وثیقه می‌گذارد و ارزشش را پس می‌گیرد. این مکانیزم به مکانیزم ضرب (seigniorage) معروف است و نشان‌دهنده سود حاصل از ضرب ترا است. این در حالی است که ضرب ترا هیچ هزینه‌ای ندارد.

اگر قیمت ترا به کمتر از مقداری مشخص برسد، برای حفظ قیمت نیاز به تأمین ترای کمتر به وجود می‌آید. به این فرایند انقباض گفته می‌شود. در این روش پروتکل لونا ضرب می‌شود و به قیمت یک ترا فروخته می‌شود، جایی که قیمت یک لونا کمتر از یک استیبل کوین ترا است.

بدین صورت کاهش ارزش توسط دارندگان لونا جذب می‌شود و با کم شدن عرضه لونا، قیمت ترا افزایش می‌یابد. این روش، مکانیزم اصلی برای حفظ ثبات قیمت ترا است. به عبارتی یک مکانیزم سیاست پولی انعطاف‌پذیر است که به سرعت در برابر انحراف قیمت و عدم تعادل عرضه و تقاضا واکنش نشان می‌دهد.

ثابت نگه‌داشتن انگیزه ماینرها

ثبات قیمت ترا نیاز به یک مقدار پایه‌ای از تقاضا برای توکن دارد، که علی رغم تمام نوسان‌های شدید ادامه پیدا کند. این امر بدان معناست که در صورت افت ارزش کل لونا، کل سیستم از کار می‌افتد و ثابت نگه‌داشتن قیمت ترا را غیر‌ممکن می‌کند.

ترا به دلیل ثبات در تقاضای ماینینگ می‌تواند قیمت خود را ثابت نگه دارد، زیرا ماینرها از طریق تغییرات قیمت در لونا به جذب نوسانات کمک می‌کنند.به عبارتی ماینرها باید در تمام شرایط بازار انگیزه خود را برای استیکینگ لونا حفظ کنند. استیکینگ باید یک تعهد بلند مدت برای حفظ اقتصاد شبکه باشد.

با این حال، نوسانات ذاتی در میزان پاداش استخراج هر واحد وجود دارد. زیرا پاداش استخراج مستقیماً با چرخه اقتصادی ترا در ارتباط است. یعنی هرچه تراکنش‌های بیشتری انجام شود، هزینه‌های تراکنش بیشتری نیز دریافت می‌شود.

هنگامی که پاداش استخراج در نوسانات افزایش می‌یابد، ماینرها تمایل بیشتری به حفظ سهام خود ندارند. زیرا در این شرایط تعیین اینکه آیا استیکینگ همچنان سودآور باقی خواهد ماند یا خیر، دشوار است.

راه‌حلی برای ثابت نگه داشتن انگیزه ماینرها

برای حل این مشکل و افزایش اعتماد ماینرها، می‌توان پاداش ماینینگ را در تمام شرایط ثابت نگه داشت و به ماینرها اطمینان داد که شرایط بازار هرچه که باشد پاداش استخراج آنها تغییر نخواهد کرد.
بنابراین علاوه بر مکانیزم تثبیت قیمت، باید مکانیزم تثبیت تقاضا برای لونا نیز وجود داشته‌باشد. این به شبکه کمک کند هر نوع نوسان ناشی از روندهای اقتصاد کلان در اقتصاد ترا را خنثی کند. اگر ماینرها بدانند كه سود قابل پیش بینی و ثابتی در شبکه وجود دارد، راحت‌تر تعهد طولانی مدت خود را در استیکینگ حفظ می‌کنند.

قدرت بخشیدن به نوآوری پول

اکوسیستم ترا ارزش خود را از طریق تبدیل فیات به لونا به دست می‌آورد. لونا نیز به نوبه خود از ترا وثیقه می‌گیرد زیرا یک استیبل کوین ترا همیشه با یک لونا قابل تعویض است. لونا همچنین از طریق فعالیت‌های آربیتراژها که با هدف کسب سود اختلاف قیمت را از بین می‌برند، قیمت ترا را ثابت می‌کند.

برقراری تعادل شامل مبادله ارزش بین ارز و وثیقه است. کسانی که در وثیقه سرمایه گذاری می‌کنند (استخراج کنندگان و دارندگان ارز دیجیتال لونا) در حال سرمایه‌گذاری طولانی مدت در شبکه هستند. این گروه‌ها قبول می‌کنند که نوسانات کوتاه مدت را در ازای سود ثابت ماینینگ و رشد مداوم آن، نادیده بگیرند.

دارندگان ترا هزینه تراکنش را به ماینرهایی که متحمل تغییرات قیمت می‌شوند، پرداخت می‌کنند. در صورت وجود مقدار کافی ترا یا لونا برای حفظ تعادل شبکه، این سیستم به کار خود ادامه می‌دهد.

هر چه مشاغل بیشتری پذیرش استیبل کوین‌های ترا را بپذیرند، ارزش شبکه رشد بیشتری خواهد کرد. با گذشت زمان کارمزها نیز بهبود می‌یابد. ارزش لونا نیز با تشویق استیکینگ با نرخ پایدار پاداش استخراج و رشد مطمئن آن، حفظ می‌شود.اعضای تیم ترافورم لبز (Terraform Labs)

میرور فایننس (Mirror Finance) توسط ترافورم لبز ایجاد شده‌است و در شبکه ترا اجرا می‌شود. برای همین بهتر است پیش زمینه‌ای در مورد ترافورم لبز داشته باشیم.

ترافورم لبز شرکتی مستقر در کره جنوبی است که در ژانویه 2018 توسط دو کوآن (Do Kwon) و دنیل شین (Daniel Shin) تاسیس شده‌است.

شرکت‌های سرمایه گذاری بزرگی مانند پولی‌چین کپیتال (Polychain Capital)، پانترا کپیتال (Pantera Capital) و کوین بیس ونچورز (Coinbase Ventures)، با کمک مالی به ارزش 32 میلیون دلار به شرکت ترافورم لبز، کمک کردند تا خیلی سریع استیبل کوین‌های لونا عرضه شود.

بنیانگذاران ترا

بنیانگذاران ترا

ایجاد شبکه ترا

ترافورم لبز همچنین شبکه ترا را به عنوان یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز جهانی طراحی و ایجاد کرده‌انست. شبکه ترا حداقل کارمزد تراکنش را دارد و فقط در عرض 6 ثانیه قادر به انجام معامله است.

شبکه ترا هنوز در اروپا و آمریکا مورد توجه قرار نگرفته‌است. اما ماهانه بیش از 2 میلیون کاربر منحصر به فرد دارد که درآمد معاملات ماهیانه آنها بیش از 2 میلیارد دلار است.

عمده این تراکنش‌ها از طریق پلتفرم پرداخت چای (CHAI) در کره جنوبی و مم پی (MemePay) در مغولستان انجام می‌شود.

توکن لونا در بین استیبل کوین‌های موجود، تا حدی منحصر به فرد است زیرا سود خود را بین سهامدارانش توزیع می‌کند. این سود حاصل کارمزد تراکنش‌ها است و تماما به دارندگان ارز دیجیتال لونا بازگردانده می‌شود. می‌توانید اطلاعات بیشتری را در وایت پیپر لونا به دست آورید.

حاکمیت لونا در تغییرات پروتکل ترا

حاکمیت در ترا توسط دارندگان توکن لونا انجام می‌شود. دارندگان ارز دیجیتال لونا می‌توانند در صورت اجماع شبکه در مورد یک تغییر، تغییر مورد نظر را در پروتکل شبکه ایجاد کنند.

پیشنهادات تغییر در پروتکل ترا

پیشنهادات توسط اعضای جامعه ترا ارائه می‌شود. این اعضا می‌توانند با ارائه مقداری ودیعه اولیه، پیشنهاد خود را برای بررسی به کل جامعه ترا ارائه کنند. برخی از پیشنهادها را می‌توان در صورت اجماع انجمن ترا، به طور خودکار بر روی پروتکل اعمال کرد.

این موارد شامل تغییر در نرخ مالیات، به روز‌رسانی میزان پاداش، خرج کردن از محل اجتماع و تغییر پارامترهای بلاکچین هستند.

سایر موضوعات مانند تغییرات جهت‌دار بزرگ یا تصمیماتی که نیاز به دخالت انسان و اجرای دستی دارند هم می‌توانند از طریق ارائه پیشنهاد به رای گذاشته شوند.
از طریق ایجاد یک پیشنهاد و واریز ارز دیجیتال لونا و رسیدن به اجماع از طریق رای گیری در شبکه، می‌توان پیشنهادات تغییر را مدیریت کرد.

تاریخچه توکن لونا

عرضه اولیه ارز دیجیتال لونا در فوریه 2019 به پایان رسید. در این عرضه تیم ترا با فروش توکن به قیمت 0.80 دلار توانست سرمایه‌ای به قیمت 72 میلیون دلار جمع‌آوری کند.

زمانی که ارز دیجیتال لونا در سپتامبر 2019 به قیمت 1.30 دلار رسید، سرمایه گذاران اولیه سود خوبی به دست آوردند. پس از آن، ارز دیجیتال لونا با کاهش قیمت مداومی روبرو شد. سرانجام به پایین‌ترین قیمت خود یعنی 0.1199 دلار در مارس 2020 رسید. سپس این توکن قدرت دوباره یافت و در جولای و آگوست سال 2020 قیمتش افزایش یافت و به حدود 0.60 دلار رسید.

تاریخچه قیمت لونا

تاریخچه قیمت لونا

در دسامبر سال 2020 افزایش قیمت آلتکوین‌ها باعث افزایش قیمت ارز دیجیتال لونا شد. از 19 فوریه 2021 قیمت ارز دیجیتال لونا همچنان در حال افزایش است و اکنون با قیمتی حدود 8.07 دلار معامله می‌شود.

پروتکل میرور (Mirror Protocol)

پروتکل میرور محصولی است که در دسامبر سال 2020 به بازار عرضه شد و نمایشی دیجیتالی از دارایی‌های دنیای واقعی را ایجاد می‌کند. در ابتدا با کمک سهام‌داران ایالات متحده و ETF و بیت کوین و اتریوم راه اندازی شده‌است. این دارایی‌های دیجیتال می‌توانند در پلتفرم میرور، در یونی سواپ (Uniswap) و اخیراً در پنکیک سواپ (PancakeSwap) نیز معامله شوند.

با استفاده از پروتکل میرور، هر کاربری می‌تواند به راحتی دارایی‌های مصنوعی (synthetic) موسوم به ام استز (mAssets) را که در این پلتفرم ایجاد شده‌اند، خریداری کند و بفروشد.

همچنین می‌توان با قفل کردن وثیقه و صدور دارایی، هر دارایی را در پوزیشن شورت قرار داد. در حال حاضر جفت ارز ترا و دلار آمریکا، تنها استیبل کوینی است که به عنوان وثیقه در این سیستم پذیرفته می‌شود.

میرور یک توکن بومی به نام میر (MIR) دارد. MIR به عنوان یک توکن حاکمیتی برای شبکه و به عنوان یک توکن استیکینگ به کار می‌رود. در تراکنش‌های میرور کارمزد تراکنش برابر با 0.3 درصد است. دارندگان توکن MIR نیز 0.05% از این کارمزد را دریافت می‌کنند.

اگر میرور موفقیت‌آمیز باشد، تقاضا برای استیبل کوین‌هایی نظیر ترا افزایش می‌یابد. تقاضای بیشتر برای استیبل کوین‌ها با افزایش ارزش ارز دیجیتال لونا از طریق فرآیند ضرب توکن مرتبط است.

پروتکل لنگر (Anchor Protocol)

پروتکل لنگر به سپرده‌های استیبل کوین ترا اجازه می‌دهد تا سودی پایدار داشته باشند. این پروتکل از طریق الگوریتم‌های اثبات سهام اجرا می‌شود. پروتکل لنگر توسط تیم توسعه‌دهنده ترا ایجاد شده‌است. زیرا آنها بر این باورند که یک پروتکل پس انداز قابل اعتماد، عامل اصلی استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال است.

بازده پروتکل لنگر توسط پاداش‌های ثابت و از طریق بلاکچین‌های مبتنی بر PoS تأمین می‌شود. در نتیجه نرخ بهره جذاب و کم نوسانی برای استیبل کوین‌ها ارائه می‌دهد.

وابستگی شبکه ترا به کارمزد تراکنش‌ها

استیبل کوین‌های ترا تمرکززدایی را افزایش می‌دهند. تا زمانی که کارمزد تراکنش‌ها وجود داشته باشد، ترا می‌تواند به راحتی هزینه‌های مربوط به مکانیسم غیرمتمرکز خود را پوشش دهد.

البته این خطر وجود دارد که روزی کارمزد تراکنش وجود نداشته‌باشد. در این صورت کل اکوسیستم سقوط می‌کند. اما به نظر می‌رسد با داشتن بیش از 2 میلیون کاربر، پایه محکمی برای رشد این پروتکل وجود ‌داشته‌باشد.

این تیم در حال حاضر به دنبال گسترش از کره جنوبی به بازارهای دیگر مانند تایوان و ژاپن است. در صورت موفقیت این گسترش، به دلیل افزایش میزان معاملات، خطر فروپاشی اکوسیستم از بین می‌رود.

سخن نهایی

پروتکل ترا مانند یک بانک مرکزی برای ارزهای دیجیتال است. و از طریق الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند ثبات قیمت را ایجاد می‌کند.

ترا در طراحی ترکیبی خود هم از استیبل کوین‌ها و هم از یک توکن بومی برای مبادله استیبل کوین‌ها استفاده می‌کند. بعلاوه کاربران شبکه می‌توانند با استیکینگ توکن‌های خود نیز سود به دست بیاورند.

طراحی ترا کاملاً ابتکاری و متفاوت از رویکرد سایر استیبل کوین‌هایی است که از یک وثیقه فیات برای پیاده‌سازی ثبات قیمت استفاده می‌کنند.

همچنین نگرانی‌هایی در مورد حمله 51 درصدی توسط یک کاربر یا سازمان به توکن‌های لونا وجود دارد. اما با سقف بازار لونا که اکنون در حدود 3 میلیارد دلار است، این خطر بسیار کم است.

اکوسیستم ترا همچنین شامل پروتکل لنگر و میرور است. هر دو در خدمت ایجاد تقاضا برای استیبل کوین ترا و ارز دیجیتال لونا هستند. این پروتکل‌ها امنیت بیشتری در شبکه ایجاد می‌کنند و اکوسیستم را تثبیت می‌کنند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال مونرو (Monero) چیست و نحوه استفاده از XMR چگونه است؟
10 ارز دیجیتال با امکان رشد در آینده: چه نام های جدیدی در ماه های آتی به بازار آلتکوین ها می آیند
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether