منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی
سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی

سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی

رضا باغانی
1399/08/12
۰

سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال یعنی دستورالعمل‌هایی که برای خرید و فروش دارایی به صرافی ارسال می‌کنید. با درک کامل قابلیتهای این سفارشات شما می توانید معاملات به مراتب آسانتر و پرسودتری داشته باشید.

سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی

سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی

سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، راهنمای کامل سفارشات در بازارهای کریپتوکارنسی

همان‌طور که در ادامه توضیح خواهیم داد، دو نوع اصلی سفارش وجود دارد: سفارشات محدود و سفارشات بازار. با این حال، این‌ها صرفاً ویژگی‌هایی هستند که برای توصیف دسته بندی دستورات استفاده می‌شوند.

سفارش به قیمت بازار (Market order) در مقابل سفارشات محدود (limit orders)

سفارشات بازار دستوراتی هستند که انتظار دارید فوراً اجرا شوند. اساساً، آن‌ها با قیمت فعلی بازار، مانند x انجام می‌شوند. فرض کنید که در صرافی بایننس هستید، می‌خواهید 3 بیتکوین بخرید و بیت کوین با قیمت 15000 دلار معامله می‌شود. شما نمی‌خواهید منتظر کاهش قیمت باشید، بنابراین یک سفارش خرید به قیمت بازار می‌دهید.

اما چه کسی بیتکوین ها را می‌فروشد؟ برای کشف این موضوع باید به دفتر سفارشات نگاه کنیم. دفتر سفارشات، جایی است که صرافی لیست بزرگی از سفارشات محدود را نگه می‌دارد، که صرفاً سفارشاتی هستند که بلافاصله اجرا نمی‌شوند. این سفارشات ممکن است چیزی مانند قیمت y داده باشند، و شما می‌خواهید با قیمت x معامله را انجام دهید.

با توجه به این مثال، ممکن است کاربر دیگری قبلاً سفارشی را اعلام کرده باشد که به صرافی می‌گوید وقتی قیمت به 15000 دلار رسید 3 بیتکوین بفروشد. بنابراین، هنگامی که سفارش به قیمت بازار خود را ارسال کنید، صرافی آن را با یک سفارش محدود در دفتر سفارشات مطابقت می‌دهد.

شما در اینجا سفارشی ایجاد نکرده‌اید. در عوض، یک سفارش موجود را پر کرده و آن را از دفتر سفارشات حذف کرده‌اید. این باعث می‌شود شما یک گیرنده (Market Takers) باشید زیرا مقداری از نقدینگی صرافی را از آن گرفته‌اید. با این حال کاربر دیگر بازارساز (Market Makers) است زیرا او نقدینگی را به صرافی اضافه کرده است. به طور معمول، مارکت میکرها کارمزدهای کمتری نسبت به مارکت تیکرها پرداخت می‌کنند.

مختصری درباره بازارسازها و گیرندگان بازار

دفتر سفارشات را به صورت قفسه‌های فروشگاه در نظر بگیرید. در این فروشگاه بازارسازها کالاهای خود را درون این قفسه‌ها می‌چینند. این کار را با ارسال سفارشات محدود یا لیمیت اردر انجام می‌دهند. بازارسازها با این کار قفسه‌های فروشگاه را پر می‌کنند. از طرف دیگر گیرندگان بازار مانند خریدارانی هستند که کالاها را از این قفسه‌ها بر می‌دارند. بازارسازها به صورت کلی تامین نقدینگی صرافی (گذاشتن کالاها در قفسه) را برعهده دارند. این کار به روان شدن معاملات در صرافی ارزهای دیجیتال کمک می کند.

اینگونه چرخه مالی در صرافی ایجاد می‌شود. بازارسازها به علت ایجاد نقدینگی (پرکردن قفسه‌های فروشگاه) کارمزد کمتری نسبت به گرندگان بازار پرداخت می‌کنند.آنچه باید درباره سفارشات بازار بدانید

انواع اساسی سفارشات بازار، سفارشات خرید و فروش هستند. شما به صرافی دستور می‌دهید که معامله‌ای را با بهترین قیمت موجود انجام دهد. توجه داشته باشید که بهترین قیمت موجود همیشه مقدار فعلی نمایش داده شده نیست. قیمت نهایی خرید یا فروش شما با اندکی تفاوت نسبت به این قیمت براساس سفارشاتی که در دفتر سفارشات است انجام خواهد شد.

سفارشات بازار برای معاملات فوری (یا تقریباً فوری) مناسب است. شما با انجام این سفارشات متحمل هزینه بیشتر کارمزد صرافی می‌شوید. همین طور مقداری اسلیپیج نیز ممکن است رخ دهد. اسلیپیج به معنی اختلاف قیمت هنگام سفارش و زمان نهایی شدن سفارش است.

انواع متداول سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال

ساده‌ترین نوع سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، سفارشات خرید و فروش بازار و سفارشات خرید و فروش محدود هستند. با استفاده صرف از این سفارشات یک تجربه محدود تجاری برای خود ایجاد خواهید کرد. در عوض، می‌توانید علاوه بر این موارد از سفارشات دیگری نیز استفاده کنید. با استفاده از دیگر گزینه‌های سفارش می‌توانید استراتژی‌های پیچیده‌تری را در موقعیت‌های شورت و لانگ پیاده کنید. این کار برای شما یک تجربه خوشایند و سودآور در صرافی‌های ارزهای دیجیتال ایجاد خواهد کرد.سفارشات توقف ضرر (Stop-loss orders)

سفارشات استاپ لاس یا توقف ضرر نوعی سفارش در بازار است که در آن شما اجازه می‌دهید در صورت کاهش ارزش دارایی تا قیمتی خاص به صورت خودکار آن دارایی فروخته شود. همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع سفارش برای محافظت از شما در برابر ضررهای قابل توجه طراحی شده است. ظاهراً به نظر می‌رسد این یک سفارش محدود باشد، زیرا شما سفارشی را تعیین می‌کنید که اجرای آن منوط به رسیدن قیمت به سطحی خاص است. با این حال، سفارش استاپ لاس به دفتر سفارشات اضافه نمی‌شود. پلتفرم معاملاتی فقط در صورت سقوط به قیمت مدنظر شما این سفارش را به سفارش بازار تبدیل می‌کند.

سفارشات محدود توقف (Stop-limit orders)

سفارشات استاپ لیمیت دیگر ابزارهای خوب برای محدود کردن ضررهایی است که می‌توانید در یک معامله متحمل شوید. آن‌ها کمی شبیه سفارشات استاپ لاس هستند که در بخش قبلی ذکر کردیم، اما یک مرحله اضافی را شامل می‌شوند. فرض کنید بیتکوین با قیمت 10 هزار دلار معامله می‌شود. شما سفارش استاپ لاس فروش را با قیمت 9،990 دلار تنظیم کردید. با این کار اطمینان خواهید داشت که با کاهش 10 دلاری قیمت، دارایی‌های خود را می‌فروشید.

با این حال، ممکن است قیمت دقیق مورد نظر خود را دریافت نکنید. استاپ لیمیت بهترین‌های هر دو جهان را با هم ترکیب می‌کند. با در نظر گرفتن مثال بیتکوین با قیمت 10،000 دلار در بالا، در این نوع سفارش شما دو پارامتر را تعیین می‌کنید. یک قیمت توقف و یک قیمت محدود. قیمت توقف شما ممکن است به عنوان مثال 9،985 دلار باشد. این به صرافی می‌گوید تا در صورت کاهش قیمت ابتدا سفارش محدودی را با قیمت مثلاً 9،990 دلار که شما تعیین کرده‌اید تنظیم کند.

اگر قیمت به آن سطح رسید، دارایی‌های خود را به قیمت 9،990 دلار یا بهتر می‌فروشید. اما اگر قیمت پایین‌تر رفت صرافی سفارش استاپ شما را در قیمت 9985 دلار اجرا می‌کند. البته اگر قیمت به زیر 9،985 دلار برسد، دیگر از هیچ محافظتی برخوردار نیستید.

سفارشات “OCO) “One-cancels-the-other)

سفارش (OCO) ابزار پیچیده‌ای است که به شما امکان می‌دهد دو سفارش شرطی را با هم ترکیب کنید. به محض فعال شدن یکی، دیگری لغو می‌شود. اگر بیتکوین را با قیمت 10،000 دلار در نظر بگیریم، می‌توانید با سفارش OCO یا بیت کوین را با رسیدن قیمت به 9،900 دلار بخرید یا وقتی قیمت آن به 11000 دلار افزایش یافت، آن را بفروشید. زمانی که یکی از این دو ابتدا اجرا شود، به این معنی است که دومی به طور خودکار لغو می‌گردد.

زمان لازم الاجرا (time in force) چیست؟

مفهوم مهم دیگری که هنگام صحبت در مورد سفارشات باید بدانید تایم این فورس است. این پارامتری است که شما هنگام باز کردن معامله مشخص می‌کنید و شرایط انقضا را تعیین می‌کند.خوب تازمانی که لغو شود (Good ‘til canceled” (GTC”

گود تیل کنسلد (GTC)، دستورالعملی است که طبق آن معامله باید تا زمانی که اجرا یا به صورت دستی لغو شود، باز بماند. به طور کلی، صرافی‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال به طور پیش فرض این گزینه را انجام می‌دهند.

در بازارهای سهام، یک گزینه معمول برای بستن سفارش در پایان روز کاری وجود دارد. از آنجا که بازارهای رمزنگاری 24/7 ساعت کار می‌کنند، GTC در آن‌ها کاربرد بیشتری دارد.

فوری انجام یا لغو شود (Immediate or cancel” (IOC”

سفارشات ایمدیت اور کنسل (IOC) شرط می‌کنند که هر بخشی از سفارش که بلافاصله پر نمی‌شود باید لغو شود. فرض کنید شما سفارش خرید 10 بیتکوین با 10،000 دلار را ارائه داده‌اید، اما فقط 5 بیتکوین را می‌توانید با این قیمت اجرا دریافت کنید. در این صورت، شما آن 5 بیتکوین را خریداری می‌کنید و بقیه سفارش بسته می‌شود.

کامل انجام شود یا اصلا انجام نشود (Fill or kill” (FOK”

سفارشات فیل اور کیل (FOK) یا بلافاصله کاملاً انجام می‌شوند یا کلا لغو می‌گردند. اگر سفارش شما به صرافی دستور دهد 10 بیتکوین را با 10،000 دلار خریداری کند، اگر کل سفارش 10 بیتکوین بلافاصله با آن قیمت در دسترس نباشد، لغو می‌شود.

صحبت پایانی

تسلط بر انواع سفارش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال، برای معامله گران حیاتی است. خواه می‌خواهید از دستورات توقف برای محدود کردن احتمال ضرر استفاده کنید، یا از سفارشات OCO جهت برنامه ریزی برای نتایج مختلف به طور همزمان، آگاهی از ابزارهای ترید موجود برای شما ضروری است.

مطالب مرتبط
راهنمای بایننس اسمارت چین
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟
نسبت خطر / پاداش چیست و چگونه از آن استفاده کنیم تا با ریسک کنترل شده سود مناسب کسب کنیم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether