منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو
روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو

روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو

در این مقاله پرسش و پاسخ سایت کوین تلگراف (CoinTelegraph) با داستین دی ترامل (Dustin D. Trammell) درمورد روزهای ابتدایی بیت کوین را برای شما آماده کرده‌ایم.

روزهای ابتدایی بیت کوین و ایمیل‌های داستین دی ترامل و ساتوشی ناکاموتو

هنوز هم مشخص نیست که آیا ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بیت کوین (BTC) را به تنهایی ایجاد کرده است، یا این که از دیگران کمک گرفته است و نام ساتوشی ناکاموتو تنها یک اسم مستعار برای یک مجموعه از توسعه دهنده‌گان است. چیزی که می دانیم این است که پس از راه اندازی بیت کوین در 9 ژانویه سال 2009، ناکاموتو سعی کرد که با دریافت بازخورد و نظرات تعدادی از همکارانش، نرم افزار بیت کوین را بهبود بخشد.

یکی از این افراد داستین دی ترامل است. داستین یکی از اولین سایپرپانک‌هایی است که نسخه‌ی رسمی بیت کوین را بارگیری کرده و ارز دیجیتال بیت کوین را استخراج کرده‌است. داستین یک دانشمند تحقیقات امنیت کامپیوتری و متخصص امنیت مجازی است. او علاوه بر این که پیشنهاداتی در مورد بهبود بیت کوین به ساتوشی ناکاموتو داده، مقداری بیت کوین نیز از خود ساتوشی دریافت کرده است.

به تازگی و پس از اینکه قیمت بیت کوین به 61هزار دلار رسیده‌است، سایت کوین تلگراف در مورد روزهای ابتدایی بیت کوین با ترامل صحبت کرد. در ادامه‌ی این مقاله صحبت‌های داستین دی ترامل و کوین تلگراف در مورد آینده ارزهای دیجیتال آورده شده‌است.کوین تلگراف: قبل از بیت کوین، فضای بازار ارز چگونه بود و شما چگونه با بیت کوین آشنا شدید؟

داستین ترامل: خیلی مطمئن نیستم. اولین آشنایی من با ارزهای دیجیتال، زمانی بود که ساتوشی وایت پیپر بیت کوین را در لیست ایمیل‌ها منتشر کرد. پیش از آن من فقط با نسخه‌های جایگزین ارزهای فیزیکی پشتوانه فلزات مانند دلار لیبرتی آشنا بودم. از آنجایی که حرفه‌ی من امنیت اطلاعات بود، من بیشتر دنبال لیست ایمیل‌های مرتبط با رمزنگاری بودم. در آن زمان بیشتر بر روی مواردی مانند الگوریتم‌های جدید و حمله به نقاط ضعف الگوریتم‌ها متمرکز شده بودم.

من قبل از انتشار وایت پیپر بیت کوین، با ساتوشی صحبت نکرده بودم. اولین نسخه‌ای كه توانستم آن را بررسی و اجرا كنم، نسخه‌ای بود که چند ماه بعد به صورت عمومی از طریق لیست ایمیل منتشر شد. من از اولین نسخه‌‌ی ‌عمومی بیت کوین و تمام نسخه‌هایی که پس از آن منتشر شد استفاده کرده‌ام. “

من بلافاصله اشکالاتی که به نظرم وجود داشت و همچنین سوالاتی که به ذهنم می رسید، را از طریق ایمیل با ساتوشی در میان گذاشتم. می توانید این ایمیل‌ها را در وب سایت من مشاهده کنید. به یاد دارم که در آن زمان عضوی از لیست سورس فورج (SourceForge ) بودم چون دوست داشتم که با پیشرفت بیت کوین همراه باشم. البته تا جایی که یادم می‌آید هرگز مطلبی در آن لیست ارسال نکرده‌ام. بعلاوه من در لیست توسعه‌ی بیت کوین (Bitcoin-Development) و لیست بیت کوین (Bitcoin-List) نیز مشترک شدم. من هیچ وقت در کانال IRC یا انجمن اصلی بیت کوین عضو نشده‌ام. ولی پس از ایجاد بیت کوین تاک (BitcoinTalk) به آن پیوستم.

کوین تلگراف: استخراج بیت کوین در روزهای ابتدایی چگونه بود؟ آیا این کار تنها یک کار تحقیقاتی بود؟ یا این که از قبل فکر می‌کردید که بیت کوین روزی بتواند مانند امروز یک ارز دیجیتال موفق بشود؟

داستین ترامل : استخراج (Mining) بسیار ساده بود. البته من در چند روز اول نمی دانستم که شما باید وارد تنظیمات شوید و عملیات استخراج را آغاز کنید. بنابراین در چند روز ابتدای کار من بدون اینکه استخراج کنم، تنها نرم افزار را اجرا می‌کردم. در آن زمان شما می‌توانستید به راحتی با یک پردازنده مرکزی (CPU) بیت کوین استخراج کنید. در آن زمان می‌شد روزی چندین بلاک 50 تایی یا یک بلاک پنجاه تایی ایجاد کنید. البته این مقدار به قدرت پردازش سیستمتان بستگی داشت.

به خاطر علاقه‌ای که به ارزهای جایگزین و امنیت اطلاعات داشتم، خیلی به پروژه‌ی بیت کوین علاقه مند شده بودم. راستش فکر می‌کردم که این پروژه آینده‌ی روشنی داشته باشد، اما در آن زمان فکر نمی‌کردم به جایی برسد که امروز رسیده است. اگر احتمال چنین روزی را می‌دادم، قطعا بیت کوین بیشتری پس انداز می‌کردم.”

من درآن زمان از پردازنده‌ی کامپیوتر خود برای اجرای برنامه‌های دیگری مانند SETI@home استفاده می‌کردم. بنابراین فکر کردم که می‌توانم از بخشی از قدرت پردازش اضافی خود برای استخراج بیت کوین و عضویت در شبکه آن استفاده کنم.

دریافت بیت کوین از شخص ساتوشی

در روزهای ابتدایی بیشتر بیت کوین استخراج شده را برای خودم ارسال می کردم و سکه‌هایم را در یک کیف پول واحد جمع آوری می‌کردم. تا زمانی که ارزش بیتکوین بالاخره به بیش از صفر دلار رسید، هیچ سکه‌ای برای شخص دیگری ارسال نکردم. فقط یک بار ساتوشی با استفاده از آدرس IP من برای من مقداری بیت کوین فرستاد.

سکه‌ها همیشه به آدرس بیت کوین در بلاک چین ارسال می‌شدند. اما یک کلاینت می‌توانست برای ایجاد درخواست ارسال بیت کوین به یک آدرس IP، به آن IP متصل شود و سپس از آن آدرس درخواست دریافت بیت کوین را ارسال کند. سپس بیت کوین به آن آدرس روی بلاک چین ارسال می‌شد. کلاینت ساتوشی از این طریق مستقیماً به من متصل شد و تنها کاری که کلاینت من کرد این بود که آدرس موجود بعدی را از استخر آدرس خود به کلاینت ساتوشی ارسال کرد.

من در آن زمان برای مدت تقریبا دو سال استخراج را متوقف کردم. برای مدتی از آنچه در این پروژه اتفاق می‌افتاد آگاهی نداشتم. در طی آن مدت ارزش بیت کوین از صفر دلار به حدود 9 دلار افزایش پیدا کرد. وقتی اخباری مبنی بر استفاده از آن در جاده ابریشم منتشر شد، دوباره توجهم به بیت کوین جلب شد. فکر می‌‌کنم در همین زمان بود که به لیست‌های ایمیل دیگر پیوستم.کوین تلگراف: آیا فکر می‌کنید که ساتوشی قبل از بیت کوین، روی ایجاد یک پول نقد الکترونیکی دیگر کار کرده‌بود؟

داستین دی ترامل : مطمئن نیستم، اما بعید می‌دانم. به نظر می‌رسد که آنها بسیاری از فن آوری‌ها و مفاهیم مختلف را برای ایجاد بیت کوین در یک جا جمع کرده‌بودند. من مطمئن نیستم که اگر او قبلاً به طور خاص روی ارزهای دیجیتال کار کرده‌بود، می‌توانست تا این حد با وضوح و عدم تعصب به توسعه‌ی بیت کوین بپردازد. فکر می‌کنم برای این کار شما باید یک دیدگاه بیرونی نسبت به موضوع داشته باشید.

بعلاوه به نظر من ساتوشی برای حل یک مشکل فنی تلاش نمی‌کرد، بلکه به دنبال حل یک مشکل اجتماعی بود. یک مشکل سیستمی با سیستم های مالی قدیمی. در آن زمان آنها بسیار بر روی تکنولوژی متمرکز بودند، بنابراین ممکن بود برخی از نکات فلسفی را نادیده بگیرند یا به آنها کم توجهی کنند.

کوین تلگراف : آیا فکر می‌کنید بیت کوین فرمول دستیابی به ارزش خود را پیدا کرده بود یا این که به تازگی به یک دارایی سرمایه گذاری تبدیل شده است که توسط بانک‌ها و دولت‌هایی که سایپرپانکها قبلاً با آن مبارزه می‌کردند، جمع آوری می‌شود؟

داستین دی ترامل : بله من واقعاً معتقدم که بیت کوین توانایی تبدیل شدن به یک دارایی برای ذخیره ارزش را دارد. بیت کوین در حال حاضر اینترنت را فتح کرده‌است. در تمام صرافی‌های جهان آلت کوین‌ها به صورت جفت ارز با بیت کوین معامله می‌شوند.
سیستم مالی جدیدی که بر روی بیت کوین ساخته می‌شود به دلیل اثر شبکه‌ای، کاملاً بهتر از سیستم‌های قدیمی عمل می‌کند، زیرا به معنای واقعی کلمه چاره‌ای نیست جز این که بیت کوین جایگزین این سیستم‌های مالی شود. به عبارتی بیت کوین ورژن شماره دو امورمالی است.

من فکر می‌کنم اگر بانکداران و دولت‌ها به سرعت وارد این بازی نشوند، از قافله عقب خواهند ماند. بیشتر سکه‌های بیت کوین تا کنون عرضه شده و باقیمانده تعداد سکه‌های مجاز بیت کوین به سرعت در حال کاهش است. از طرفی هر چهار سال یک بار عرضه سکه‌های ضرب شده نصف می‌شود.

بانک ها و دولت‌ها مجبور به خرید از دارندگان بیت کوین هستند و اکثر ما قصد فروش بیت کوین به آنها را نداریم. این امر باعث افزایش قیمت خواهد شد. اولین بانک مرکزی‌ای که برای خرید بیت کوین پول فیات چاپ کند، برنده است.

کوین تلگراف: آیا تصور می‌کردید که روزی کل صنعت ارزهای دیجیتال در اطراف بیت کوین ایجاد شود؟

داستین دی ترامل : بله من روزی را می‌دیدم که بیت کوین بسیار بزرگ می‌شود. در آن زمان بحث‌های زیادی در مورد مقیاس پذیری و راه حل های دو لایه وجود داشت. اما جایی که اکنون به آن رسیده‌ایم، فراتر از انتظارات اولیه من بوده‌است.

ای کاش هنوز هم بیت کوین‌هایی که استخراج کردم را داشتم. من مبلغ زیادی از بیت کوین خود را برای تبلیغ بیت کوین خرج کردم. من سکه های کاساسیوس (Casascius) و بیت پیلز (Bitbills ) زیادی خریداری کردم و آنها را در کنفرانس‌های امنیتی، نمایشگاه ها، مهمانی‌ها ارائه دادم. حتی بخشی از دارایی خود را به عنوان انعام در رستوران‌ها خرج کردم. در واقع من به هر فردی که آن را قبول می‌کرد، بیت کوین می‌دادم.

من چیزهای زیادی با بیت کوین خریداری کردم. از املاک و مستغلات و ماشین گرفته تا ماینرهای بیت کوین و لوازم الکترونیکی. من یک نشان لیاقت بیت کوین نرد (Bitcoin nerd) دارم که یک بیت کوین ارزش دارد.

جنبش NFT ها حرکت مهم بعدی صنعت رمزنگاری

من نظرات متفاوتی در مورد پروژه‌های دیگر و توانایی‌های آنها دارم. سعی می‌کنم بدون موضع گیری پروژه‌های دیگر را بررسی کنم و هرکدام آنها ها را با دیدگاه فلسفی و فنی خودم در نظر بگیرم. به عنوان مثال من خیلی اتریوم را دوست دارم، اما فکر می‌کنم که آن طور که باید غیرمتمرکز نیست. اتر یک پول وحشتناک است. در واقع پشت اتریوم عملاً یک سیاست مالی وجود ندارد. اتر در اصل یک توکن کاربردی است که شما برای انجام کارهایتان در شبکه اتریوم از آن استفاده می‌کنید.

من مقدار کمی اتریوم ذخیره کرده‌ام. برای این که گاهی اوقات دوست دارم کارهایی را در شبکه اتریوم انجام دهم. مثلا بازی دیسنترالند (Decentraland) یا پیگیری و شرکت در جنبش NFT. اما من به اتر به عنوان یک سرمایه گذاری یا پول نگاه نمی‌کنم. زیرا معتقدم اتریوم هیچ سیاست پولی پایدار و قابل پیش بینی‌ای ندارد. من تنها مقداری اتر نگه می‌دارم که بتوانم کاری را که می‌خواهم در شبکه انجام دهم، به انجام برسانم.

من فکر می‌کنم هنوز خیلی مانده تا دیفای اشکالات و مشکلات امنیتی سیستم‌های قرارداد دیجیتال را حل کند. به همین دلیل هم در حال حاضر تنها به پروژه‌ی اصلی امور مالی غیرمتمرکز یعنی بیت کوین پایبند هستم.کوین تلگراف: در مورد ساتوشی چطور؟ فکر می‌کنید هنوز به بیت کوین دسترسی دارد و همچنان در زمینه‌ی ‌توسعه‌ی ارزهای دیجیتال کار می‌کند؟ یا آیا او واقعاً همه چیز را کنار گذاشته است؟

داستین دی ترامل : نمی‌دانم. حدس می‌زنم که ساتوشی همان ابتدای کار کلیدها را سوزاند تا بعداً وسوسه نشود که هویت خود را فاش کند یا آنها را گم نکند. یا شاید ساتوشی مرده است. افراد زیادی را گمان می‌کردیم که ساتوشی باشند و آنها اکنون درمیان ما نیستند. کریگ رایت (Craig Wright) نیز مطمئنا ساتوشی نیست.

کوین تلگراف: با توجه به پیشرفت‌های بیت کوین از سال 2009 تا کنون، آینده ارزهای دیجیتال را چگونه می‌بینید؟

داستین دی ترامل : من معتقدم که بیت کوین و ارزهای دیجیتالی که امروزه به عنوان روشی برای ذخیره ارزش تبدیل شده‌اند، بعداً به یک روش ذخیره‌ی ارز جهانی، به یک واحد اندازه گیری نقدینگی و سرانجام به یک ارز واقعی تبدیل خواهند شد. ارزهای دیجیتال به رشد و تکامل خود ادامه خواهد داد. اما این فرایند مطمئنا مدتی طول خواهد کشید. شاید این اتفاق زودتر از آنچه انتظار داریم رخ دهد.
“به تدریج و سپس ناگهان …”

مطالب مرتبط
دن لریمر Dan Larimer خالق بلاک چین EOS و از پیشکسوتان رمزنگاری کیست؟
تولیپ مانیا و بیت کوین: داستان اولین حباب در بازارهای مالی و رابطه آن با بیت کوین
شاخص دامیننس بیت کوین (Bitcoin dominance) چیست و چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس