منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  رشد اکوسیستم سولانا: چرا سولانا در سال گذشته به شدت رشد کرده است؟
رشد اکوسیستم سولانا: چرا سولانا در سال گذشته به شدت رشد کرده است؟

رشد اکوسیستم سولانا: چرا سولانا در سال گذشته به شدت رشد کرده است؟

رضا باغانی
1400/05/31
۰

توکن SOL ارز بومی سولانا به سرعت تبدیل به دهمین ارز ردیجیتال برتر از نظر حجم سرمایه در بازار شد و اکوسیستم آن خیلی سریع در حال رشد است. اما چرا این ارز بدین صورت ارزش پیدا کرده است.

سولانا یک بلاک چین لایه یک با توان عملیاتی بالا است که تراکنش‌های سریع و کم هزینه را برای کاربران خود ممکن می‌کند. این پروژه به عنوان یکی از قوی‌ترین رقبای اتریوم توصیف شده است. سولانا سال بزرگی را پشت سر گذاشته است، چرا که SOL از نظر ارزش و رشد سریع در اکوسیستم دیفای خود رکوردشکنی کرده است.

در این مقاله ما توضیح می‌دهیم که چگونه سولانا و اکوسیستم در حال رشد آن به خط مقدم در فضای ارزهای دیجیتال رسیده‌اند.

اکوسیستم در حال رشد سولانا رقیب جدی اتریوم

در اوایل ماه ژوئن، سولانا پس از فروش خصوصی توکن خود که 314 میلیون دلار سرمایه جذب کرد شروع به کار نمود. این فروش به رهبری اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) و پولی چین (Polychain) خبرساز شد.

بودجه مذکور جهت رشد سریع اکوسیستم در حال توسعه سولانا به عنوان یکی از رقبای اصلی اتریوم، پرکاربردترین بلاک چین عمومی، تأمین شد.

در گذشته، تقاضای زیاد برای استفاده از اتریوم منجر به ازدحام شبکه شده است. این مشکل هزینه‌های تراکنش بسیار بالایی را برای کاربران در پی داشت.

این ازدحام فرصت‌هایی را برای راه حل‌های لایه 2، زنجیره جانبی و شبکه‌های جدید لایه 1 ایجاد کرده است. هدف همه آنها ایجاد برنامه‌های کاربردی مقیاس پذیرتر از اتریوم است. سولانا یکی از این شبکه‌های لایه 1 است که فرصت را غنیمت شمرد و اکوسیستم خود را رشد داد.

این پروژه در سال 2017 در میان شیدایی عرضه اولیه سکه (ICO) تأسیس شد. در آن زمان تیم سولانا بیش از 25 میلیون دلار در دوره‌های خصوصی و عمومی جمع آوری کرد. بتای اصلی سولانا در نهایت در مارس 2020 منتشر شد.

سولانا به دلیل زمان نهایی کردن 400 میلی ثانیه و پردازش 50 هزار تراکنش در ثانیه، هزاران بار بیشتر از بیت کوین و نسخه فعلی اتریوم توان عملیاتی دارد. هر دوی این بلاک چین ها به اجماع اثبات کار وابسته هستند. البته اتریوم قصد دارد در آینده به اثبات سهام مهاجرت کند.

طبق داده‌های وایت پیپر، سولانا با تمرکز بر مقیاس پذیری جهت پذیرش جریان اصلی، می‌تواند توان عملیاتی خود را تا 700000 تراکنش در ثانیه افزایش دهد.

اکوسیستم سولانا

بسیاری از پروژه‌های جدید تصمیم گرفته‌اند تا از سولانا استفاده کنند تا از کارایی بالا و هزینه معاملات بسیار کم بهره مند شود.

توان عملیاتی بالا به همراه هزینه‌های پایین تراکنش باعث شد بسیاری از پروژه‌ها به اکوسیستم در حال رشد سولانا بپیوندند. این لیست شامل دپ ها و انواع پروتکل‌های دیفای می‌شود. از موارد مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرافی‌های غیرمتمرکز: هایدرا سواپ (HydraSwap)، اورکا (Orca)
  • بازارسازان خودکار: ری دیوم (Raydium)، پاپسیکل فایننس (Popsicle Finance)
  • تجمیع کنندگان بازده: سول فارم (SolFarm)، سول یارد (Solyard)
  • پلتفرم‌های مبادله: مرکوریال فایننس (Mercurial Finance)
  • استیبل کوین: سابر (Sabre)
  • کیف پول: سول فلیر (Solflare)، فانتوم (Phantom)، سولانگ (Solong)
  • بازارهای NFT: سولان آرت (Solanart)، سولستیفای (Sollectify)
  • بازار مشتقات: پاروت (Parrot)، مانگو مارکتز (Mango Markets)
  • بازی: سولایف (SOLife)، سولاماس (Sollamas)، سول پانکز (SolPunks)

بسیاری از پروژه‌های زیربنایی مانند ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها، کاوشگرهای بلاک، اوراکل‌ها و پانل‌های راه اندازی نیز در شش ماه گذشته ساخته شده‌اند.

مانند اتریوم، بزرگ‌ترین حوزه رشد سولانا، اکوسیستم امور مالی غیر متمرکز یا دیفای بوده است. زمان پردازش سریع سولانا و هزینه معاملات کم برای پروتکل‌های تجاری درون زنجیره‌ای جذاب است. برای معامله گران دیفای، نهایی شدن بلاک در زمان واقعی امکان تعیین ارزش حاشیه حساب‌ها و محاسبه سود و زیان در زمان واقعی را فراهم می‌کند.

یکی دیگر از مشارکت کنندگان بزرگ در رونق دیفای سولانا، سام بانکمن فرید، مدیرعامل صرافی FTX و یکی از بزرگترین حامیان شبکه بود. در آگوست 2020، بانکمن فرید از راه اندازی سرم (Serum)، یک صرافی غیر متمرکز سریع و بدون تأخیر خبر داد. سرم کاتالیزور بزرگی برای رشد سریع سولانا شد.

سرم و بانکمن فرید سوخت موشک سولانا

اعتماد بانکمن فرید به سولانا کافی بود تا با مشارکت برخی از سازندگان برجسته بازار، از جمله آلمادا ریسرچ (Alameda Research) که توسط وی تأسیس شده است و جامپ تریدینگ (Jump Trading)، حجم عظیمی از نقدینگی را به سرم وارد کند. آلامدا ریسرچ همچنین در بسیاری از پروژه‌های نوظهور در اکوسیستم در حال رشد سولانا سرمایه گذاری کرده است.

در حالی که سرم به عنوان یک صرافی غیر متمرکز بومی در سولانا عمل می‌کند، با استفاده از یک لیمیت اوردر بوک (Limit Order Book) اجرا شده در شبکه، تجربه معاملاتی مشابه صرافی‌های متمرکز را ارائه می‌دهد.

دفتر سفارش امکاناتی مانند سفارشات محدود و به روز رسانی سود و زیان فوری را برای کنترل و دقت بیشتر در معاملات فراهم می‌کند. علاوه بر این، هر پروژه دیگری در سولانا می‌تواند به استخرهای نقدینگی زنجیره‌ای سروم متصل شود. معامله گران می‌توانند از انواع مختلف سفارشات استفاده کنند. این سفارشات از طریق سرم انجام می‌شوند. انواع مختلف پروژه‌های تجاری و مالی در حال حاضر با دفتر سفارشات سروم ادغام شده است.

در سال گذشته، سرم به زیرساخت اصلی تبدیل شده است. این صرافی به چندین پروژه سولانا، از جمله رادیوم (Radium)، بازار ساز خودکاری که شباهت‌هایی با پروژه‌هایی مانند یونی سواپ دارد، نقدینگی ارائه می‌دهد. در عوض، این پروژه‌ها به افزایش حجم معاملات سرم کمک می‌کند.

توان عملیاتی بالای سولانا به لطف پروژه‌هایی مانند پایث نتورک (Pyth Network) امکان دسترسی به داده‌های اوراکل را فراهم می‌آورد. این باعث می‌شود اطلاعات دقیق در اختیار ذینفعان مختلف قرار گیرد. از آن مهم‌تر همه معاملات در زمان واقعی در زنجیره نهایی می‌شوند.

استیبل کوین ها و دکس ها

سولانا برای اطمینان از نقدینگی عمیق و مقیاس پذیری برای پشتیبانی از دکس های مبتنی بر کتاب سفارش، میزبان بسیاری از استیبل کوین‌های محبوب است. استیبل کوین‌ها یکی از عناصر اساسی دیفای محسوب می‌شوند. همین اواخر، عرضه USDC در سولانا از بیش از 1 میلیارد دلار گذشت.

گذشته از استیبل کوین، بسیاری از پروژه‌های دیفای بومی اتریوم کد خود را در شبکه مستقر کرده‌اند. بعضی دیگر نیز به دنبال راه‌هایی برای راه اندازی در اکوسیستم در حال رشد سولانا در آینده هستند. در این میان می‌توان به اوه (Aave)، برترین بازار وام دهی اتریوم، اشاره کرد. این پروتکل در اوایل ماه جاری از طریق نئون لبز (Neon Labs) در سولانا راه اندازی می‌شود.

با زیرساخت‌های موجود، پروژه‌های جدید ساخته شده بر روی سولانا نیز از به اصطلاح “تابستان سولانا” سود می‌برند. بازار معاملات مشتقه جدید دپ ها در سولانا که مانگو مارکت نام دارد، اخیراً بیش از 60 میلیون دلار در یک مرحله تأمین مالی جمع آوری کرده است. بیش از 500 میلیون دلار به مانگو مارکت واریز شد. این مبالغ فقط برای این است که شانس واجد شرایط بودن برای فروش عمومی کسب شود. این‌ها نشان می‌دهد میزان علاقه به اکوسیستم دیفای در حال رشد و نوپای سولانا چقدر زیاد است.

شیدایی NFT به اکوسیستم سولانا نیز راه پیدا می‌کند

همین چند روز پیش، مجموعه‌ای از 10000 آواتار دیجنریتد ایپ آکادمی (Degenerate Ape Academy) در هشت دقیقه پس از راه اندازی در سولان آرت فروخته شد. فروش این NFT ها در حالی صورت گرفت که توکن سولانا تا قیمت 63 دلار بالا رفت. این ارز از آن زمان به حدود 81 دلار رسید. سولانا با رشد اکوسیستم خود اکنون به عنوان یکی از 10 ارز برتر از نظر ارزش بازار رتبه بندی می‌شود.

قراردادهای هوشمند و قابلیت همکاری

سولانا سالیدیتی، زبان برنامه نویسی مورد استفاده در اتریوم را پشتیبانی نمی‌کند. این بدان معناست که فاقد سازگاری با ماشین مجازی اتریوم EVM است. این نکته می‌تواند رقابت با شبکه اتریوم را دشوار کند.

در عوض، سولانا از راست (Rust) برای توسعه استفاده می‌کند. راست یکی از محبوب‌ترین زبانها در جامعه توسعه دهدندگان محسوب می‌شود.

پروژه‌هایی مانند نئون لبز نیز در حال کار بر روی ارائه سازگاری EVM در سولانا هستند. آن‌ها می‌خواهند با انتقال قراردادهای هوشمند سالیدیتی برای اجرای روی شبکه سولانا این کار را انجام دهند.

علاوه بر این، یک پل متقابل زنجیره‌ای به نام ورم هول (Wormhole) امکان انتقال دارایی‌ها از اتریوم را فراهم می‌کند. البته چنین راه حل‌هایی با به خطر انداختن امنیت همراه است. میلیون‌ها دلار در حملات پل امسال از دست رفته است.

300 میلیون دلار برای رشد بیشتر اکوسیستم سولانا

امیدوارکننده‌ترین پیشنهاد ارزشی سولانا، ارائه تأیید معاملات با تأخیر کم و بالاترین پهنای باند از هر بلاک چین است. سولانا با عملکرد در مقیاس وب، یکی از بهترین تجربیات کاربر را نسبت به هر بلاک چین لایه 1 ارائه می‌دهد. این قابلیت ممکن است به پذیرش گسترده‌تری منجر شود. با بیش از 300 میلیون دلار سرمایه تازه در دست، سولانا همچنین در موقعیت خوبی برای سرعت بخشیدن به توسعه بسیاری از پروژه‌های بومی است.

مطالب مرتبط
5 ارز دیجیتال با پتانسیل صعودی برای زیرنظر داشتن در هفته جاری
ارز دیجیتال سولانا (Solana): همه چیز درباره SOL یکی از توکن های آینده دار بازار
بیت کوین و رشد آلتکوین ها: BTC از 30 هزار دلار عبور می کند یا آلت سیزن آغاز شده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether