قیمت بیت کوین
1,328,211,715تومان
58,498.00دلار
0.62
قیمت اتریوم
89,662,805تومان
3,948.99دلار
11.12
قیمت بایننس کوین
15,228,865تومان
670.72دلار
5.68
قیمت ریپل
34,966تومان
1.54دلار
3.37
قیمت دوج کوین
11,770تومان
0.52دلار
26.23
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اصطلاحات صنعت ارز دیجیتال که دانستن آن برای هر تازه واردی لازم است

اصطلاحات صنعت ارز دیجیتال که دانستن آن برای هر تازه واردی لازم است

دانشنامه ارزهای دیجیتال
سعید درویشی
1400/02/06
۰
اصطلاحات صنعت ارز دیجیتال که دانستن آن برای هر تازه واردی لازم است

در این مقاله اصطلاحات مشهور مرتبط با صنعت ارز دیجیتال مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این می‌تواند بنیانی محکم برای کسانی که به کشف این کلاس دارایی نوآورانه علاقه مند هستند، فراهم کند

دقت کافی هنگام بررسی هر کلاس دارایی مهم است. با این حال، انجام تحقیقات ممکن است در صنعت ارز دیجیتال از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. این کلاس دارایی مدت زمان بسیار کمتری نسبت به دارایی‌های سنتی (مانند سهام و اوراق قرضه) وجود دارد. قدم گذاشتن در این صنعت همیشه با عدم اطمینان قابل توجهی همراه است.

انجام تحقیقات مناسب در مورد ارزهای دیجیتال می‌تواند به سرمایه گذاران احتمالی برای واقعیت‌های بازار کمک کند. به ویژه یک زمینه که می‌تواند مفید واقع شود، یادگیری اصطلاحات صنعت ارز دیجیتال است. برخی از این اصطلاحات مخصوص زبان خاص و بسیار منحصر به فرد ارز دیجیتال است. بعید است معامله گران هنگام مطالعه سایر کلاس‌های دارایی مانند سهام، اوراق قرضه و کالاها با این واژگان آشنا شده باشند.

در این مقاله اصطلاحات مشهور مرتبط با صنعت ارز دیجیتال مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این می‌تواند بنیانی محکم برای کسانی که به کشف این کلاس دارایی نوآورانه علاقه مند هستند، فراهم کند. ما در مقاله دیگری که پیش از این منتشر کرده‌ایم درباره اصطلاحات مهم بازار ارز دیجیتال سخن گفتیم. اکنون با توجه به فراگیرتر شدن این بازار بین هموطنان عزیزمان آن مقاله را نیز به روز کردیم که می‌توانید از طریق لینک زیر آن را مطالعه نمایید. به طور حتم این دو مقاله به کاربران ارزهای دیجیتال بسیار کمک خواهد کرد.اصطلاحات بنیادی صنعت ارز دیجیتال

رمزنگاری Cryptography

رمزنگاری اساساً فرآیند رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات است تا ناظران احتمالی نتوانند اطلاعات ارسالی را درک و یا دستکاری کنند. این فرآیند را می‌توان زیرساخت اصلی صنعت ارز دیجیتال دانست. همانطور که می‌دانید کریپتو کارنسی اصطلاح درستی برای ارزهای دیجیتال است.

ارز رمزنگاری Cryptocurrency

ارز رمزنگاری صرفاً ارزی است که به رمزنگاری متکی باشد. به عنوان مثال بیت کوین برای تأیید معاملات از رمزنگاری استفاده می‌کند. این عنوان به اشتباه در ایران به ارزهای دیجیتال ترجمه شده است که تعریف دقیقی از این کلاس دارایی نیست.

دفتر توزیع شده Distributed Ledger

دفتر توزیع شده سیستمی‌برای ثبت اطلاعات است که به سادگی در دستگاه‌های مختلف توزیع یا در سراسر جهان پخش می‌شود. به عنوان مثال بلاک چین یک دفتر توزیع شده است که در ابتدا برای پیگیری کلیه معاملات بیت کوین ایجاد شده است.

بلاک چین Blockchain

بلاک چین یک سیستم دفتر توزیع شده متشکل از یک سری بلاک است. این بلاک‌ها شامل اطلاعات معاملات تأیید شده هستند. بلاک چین طوری طراحی شده است که نه تنها غیرمتمرکز باشد، بلکه تغییرناپذیر نیز باشد. به این معنی که نمی‌توان ورودی‌ها را پس از قرار دادن در این دفتر توزیع شده پاک کرد و یا تغییر داد. ایده بلاک چین برای اولین بار زمانی منتشر شد که وایت پیپر بیت کوین در اواخر سال 2008 منتشر شد.

بلاک Block

در بسیاری از ارزهای دیجیتال از بلاک‌ها استفاده می‌شود که شامل تراکنش‌هایی است که تأیید شده و سپس با هم ترکیب شده‌اند. این بلاک‌ها با هم دفتر توزیع شده گسترده‌ای را می‌سازند که هر یک از گره‌ها یک نسخه کامل از آن را دارند و به وسیله آن از صحت معاملات اطمینان حاصل می‌کنند.

مکانیزم اجماع Consensus

معاملات ارزهای دیجیتال در شبکه زمانی اتفاق می‌افتد که گره‌های شبکه توافق کنند که معامله‌ای انجام شده است. در این توافق نامه بسیار مهم است که مشارکت کنندگان مختلف شبکه (گره‌ها) اطلاعات یکسانی داشته باشند. به عبارت دیگر، توافق برای سیستم‌های دفتر توزیع شده بسیار مهم است.
این کار از طریق مکانیزم‌‌‌های اجماع مختلف انجام می‌شود. این مکانیزم‌ها صحت اعتبار سنجی تراکنش‌ها را تضمین می‌کنند. بعد از تأیید تراکنش‌ها آنها به بلاک‌ها و بلاک‌ها به بلاک چین اضافه می‌شوند.اصطلاحاتی که در اولین برخورد با ارزهای دیجیتال باید بدانید

آدرس Address

در ارز دیجیتال، یک آدرس اساساً مقصدی است که کاربر، ارز دیجیتال را برای آن ارسال می‌کند و یا از طریق آن وجوه را دریافت می‌نماید. این مفهوم به نوعی شبیه حساب بانکی است. این آدرس‌ها معمولاً شامل یک رشته طولانی از حروف و اعداد هستند که معنایی ندارند. البته بعضی از بلاک چین‌ها اکنون قابلیت ارائه آدرس‌های اختصاصی با عبارات قابل خواندن برای انسان را دارند.
آدرس ارز دیجیتال را می‌توان نقطه ورود به این صنعت دانست. تمام تراکنش‌های انجام شده روی بلاک چین از طریق این آدرس‌ها انجام می‌شود. این آدرس‌ها منحصر به فرد هستند و در بیشتر بلاک چین‌ها نمی‌توان آن‌ها را به هویت واقعی افراد پیوند داد.
هر آدرس از دو جز به نام کلید خصوصی و کلید عمومی‌تشکیل شده است.

کلید خصوصی Private Key

کلید خصوصی اطلاعاتی است – که به صورت رشته‌ای از اعداد و حروف ارائه می‌شود – که یک سرمایه گذار می‌تواند برای دسترسی به ارز دیجیتال خود از آن استفاده کند. این رشته اعداد بسیار مهم است. بلاک چین هویت هیچ فردی را تشخیص نمی‌دهد. دارنده کلید خصوصی صاحب دارایی‌های آدرس مورد نظر خواهد بود. بنابراین نباید کلیدهای خصوصی خود را با کسی به اشتراک بگذارید.

کلید عمومی‌Public Key

کلید عمومی‌آدرسی است که در آن یک سرمایه گذار می‌تواند ارزهای دیجیتال را دریافت کند. این کلید عمومی‌مانند کلید خصوصی ترکیبی از اعداد و حروف است. با این حال باید توجه داشت که هر بلاک چین آدرسی مخصوص به خود دارد. به عنوان مثال نمی‌توان بیت کوین را به آدرس اتریوم انتقال داد. این کار در بیشتر مواقع باعث از بین رفتن وجوه منتقل شده می‌شود.

آلت کوین Altcoin

آلتکوین به ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین گفته می‌شود. در زمان نوشتن این مقاله بیش از 8000 آلتکوین در منبع داده کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) لیست شده است. آلتکوین‌ها برای بهبود و جایگزینی پروتکل اولین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین به بازار آمدند. البته شاید در حال حاضر این عنوان برای این دسته بزرگ از ارزهای دیجیتال صحیح نباشد. بسیاری از آنها با اهدافی خلاقانه و بدیع پا به میدان گذاشتند که چیزی فراتر از اهداف اولیه این ارزها بود.اصلاحاتی که دانستنشان برای شناخت بیشتر از صنعت ارزهای دیجیتال لازم است

حمله DDoS

حمله انکار سرویس توزیع شده (DDoS) زمانی اتفاق می‌افتد که چندین طرف با هم کار می‌کنند تا یک سیستم را تحت فشار قرار دهند. آن‌ها این کار را با درخواست اطلاعات یا داده‌های مخرب انجام می‌دهند. اساساً طرفین شرور درگیر چنین حمله‌ای می‌خواهند مانع از ارائه منابعی مانند سرور ارائه خدمات خاص مانند سرویس دهی به یک صفحه وب شوند.

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال از طرف احزاب شرور که قصد دارند این بازارها را فلج کنند، از حملات DDoS رنج برده‌اند. بسیاری از هکرها امیدوارند از این آسیب پذیری برای سرقت ارزهای دیجیتال استفاده کنند. اگرچه ممکن است تلاش برای سرقت دارایی‌های دیجیتال موثر واقع نشود، با این حال کاربران صرافی فقط به این دلیل که نمی‌توانند از طریق بازار معامله کنند ناراضی می‌شوند.

اسکرو Escrow

اسکرو به شخص ثالثی که از طرف طرفهای دیگر، دارای منابع مالی است اشاره دارد. شخص ثالث در صورت عدم اعتماد سایر اشخاص درگیر در معامله، وجوه خود را در اختیار دارد.

ارزهای فیات

ارزهای فیات ارزهایی هستند که دارای ارزش هستند زیرا توسط بانک مرکزی ضرب می‌شوند. فیات به معنای “با حکم” است، و این ارزها دارای ارزش هستند زیرا برخی از مقامات مرکزی حکم داده‌اند که ارزش پولی دارند. از نمونه‌های ارزهای فیات می‌توان به پوند انگلیس، یورو و ین ژاپن اشاره کرد.

صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌ها در اصل فقط بازارهایی هستند که تاجران می‌توانند معاملات ارز دیجیتال را در آن انجام دهند. اگر شخصی بخواهد بیت کوین بخرد، سریع‌ترین راه برای دستیابی به این هدف رفتن به صرافی است.

فورک Fork

فورک تغییر در قوانین یا پروتکل ارزهای دیجیتال است. توسعه دهندگان هر از گاهی پروتکل ارز دیجیتال را به روز می‌کنند. یک فورک می‌تواند یک هارد یا یک سافت باشد. فورک‌ها به خودی خود حالتی خنثی دارند. با این حال اضافه شدن یا کم شدن برخی ویژگی‌ها در این فورک‌ها می‌تواند باعث مشکلات یا بهبودهایی در ارز دیجیتال شود.

هارد فورک Hard Fork

هارد فورک نوعی فورک است که تغییر دائمی‌در پروتکل یا قوانین ارز دیجیتال ایجاد می‌کند. هنگامی‌که یکی از این فورک‌ها اتفاق می‌افتد، منجر به ایجاد بلاک چین جدید می‌شود که هیچ بلاکی را که با استفاده از قوانین قدیمی‌استخراج شده است، نمی‌پذیرد.

با این وجود زنجیره قدیمی‌می‌تواند زنده بماند و منجر به سناریویی شود که هم بلاک چین قدیمی‌و هم زنجیره جدید بتوانند به کار خود ادامه دهند.

عرضه اولیه سکه ICO

عرضه اولیه سکه (ICO) نشان دهنده اولین باری است که یک سازمان در تلاش برای جمع آوری پول، توکن دیجیتال به مردم ارائه می‌دهد. شرکت‌ها غالباً این پیشنهادات را برگزار می‌کنند تا بتوانند پروژه‌ها را تأمین مالی کنند.

این فروش توکن‌‌‌های دیجیتال اغلب به عرضه‌های اولیه سهام (IPO) تشبیه شده است. جایی که شرکت‌ها دارایی‌های سنتی بیشتری مانند سهام و اوراق قرضه را برای جمع آوری پول می‌فروشند.

مشتری خود را بشناس (KYC)

KYC مخفف “مشتری خود را بشناس” است. بسیاری از حوزه‌های قضایی دارای مقررات KYC هستند. این قوانین تحت تأثیر استارتاپ هایی که ICO دارند بسیار برجسته شدند. این مقررات، شرکت‌هایی را که فروش توکن دیجیتال را دارند و یا صرافی‌های ارز دیجیتال، ملزم می‌کنند هویت سرمایه گذاران خود را تأیید کنند.

استخراج یا MIning

ماین استخراج فرآیند ایجاد واحدهای جدید ارز دیجیتال است. به عنوان مثال، شبکه بیت کوین با هر بار استخراج بلاک، بیت کوین جدید منتشر می‌کند. در این نمونه، استخراج شامل تأیید معاملات و ترکیب آنها در بلاک‌ها است.

این تأیید به سخت افزار و برق نیاز دارد و ماینرها به دلیل مشارکت در تأمین این منابع مورد نیاز، با توکن‌‌‌های دیجیتال پاداش می‌گیرند.

مشوق ماینینگ

مشوق استخراج پاداشی است که ماینرها برای تأیید معاملات و استخراج آنها در بلاک‌ها دریافت می‌کنند. به عنوان مثال تأیید معاملات شبکه بیت کوین، به سخت افزار تخصصی و برق قابل توجهی نیاز دارد، بنابراین ماینرها با انگیزه دریافت پاداش استخراج ترغیب می‌شوند.

در ابتدا، پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین 50 BTC بود، اما در زمان نگارش این مقاله، پاداش به 6.25 BTC کاهش یافت.

تازه کار نوب NOOB

اهالی صنعت غالباً از تازه واردان به عنوان “نوب” یاد می‌کنند. اگر این شخص هستید، ممکن است بخواهید قبل از اینکه “بی گدار به آب بزنید” بنشینید و روند صنعت را مشاهده کنید. ارزهای دیجیتال بسیار بی ثبات هستند، بنابراین کسانی که تازه وارد این دارایی‌ها می‌شوند باید ماهیت مخاطره آمیز خود را در ذهن داشته باشند.

اثبات کار POW

POW مخفف کلمه “اثبات کار” است. این مکانیزم اولیه برای اثبات تأیید معاملات ارز دیجیتال محسوب می‌شود. بسیاری از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین از POW استفاده می‌کنند. تحت چنین سیستمی، استخراج کنندگان باید “کاری” دشوار انجام دهند که مشارکت آنها در شبکه تأیید کند. حل این معماها برای اولین بار بسیار سخت است اما تأیید آن برای شبکه گسترده‌تر، آسان خواهد بود.
ماینرها معمولاً برای دریافت معاملات با دریافت واحدهای ارز دیجیتال پاداش می‌گیرند.

اثبات سهام POS

POS مخفف “اثبات سهام” است که روش دیگری برای تأیید معاملات است. ارزهای دیجیتالی که از این روش برای تأیید استفاده می‌کنند، به طور مستمر تمام توکن‌‌‌های دیجیتالی خود را ارائه می‌دهند. ماینرها براساس تعداد واحدهایی که دارند (سهم خود) انتخاب می‌شوند. به این ماینرها استیکر یا سهام گذار گفته می‌شود. در این موارد، کاربرانی که معاملات را تأیید می‌کنند، هزینه معاملات را برای مشارکت‌های خود دریافت می‌کنند.

توکن Token

توکن دیجیتال واحد پول ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. شایان ذکر است که برخی از این توکن‌ها برای اکوسیستم‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و اغلب از آنها به عنوان توکن‌‌‌های کاربردی یاد می‌شود. سایر توکن‌‌‌های دیجیتال اساساً توکن بهادار هستند.

وایت پیپر White Paper

توسعه دهندگانی که ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کنند معمولاً برای این دارایی‌های نوآورانه وایت پیپر تهیه می‌کنند. این اسناد به طور کلی اطلاعات جامعی در مورد توکن دیجیتال مورد بحث و همچنین فناوری زیربنایی آن ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، وایت پیپر بیت کوین اطلاعات مربوط به “سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر” را ارائه می‌داد. سرمایه گذارانی که قصد شرکت در ICO را دارند می‌توانند از بررسی هرگونه وایت پیپر موجود در این زمینه سود زیادی ببرند.سخن نهایی در مورد اصطلاحات صنعت ارز دیجیتال

سرمایه گذارانی که به فکر وارد شدن به بازار ارز دیجیتال هستند باید به خاطر داشته باشند که اصطلاحات صنعت می‌تواند بسیار سودمند باشد. با انجام تحقیقات لازم و یادگیری این اطلاعات، معامله گران احتمالی می‌توانند شانس خود را در رسیدن به اهداف سرمایه گذاری افزایش دهند. این اصطلاحات می‌توانند به شما برای شناخت ارزهای دیجیتال برتر این صنعت بسیار کمک کنند.

مطالب مرتبط
چگونه اصول عمومی امنیت را در فضای ارزهای دیجیتال رعایت کنیم
تحمل خطای بیزانس (BFT) چیست؟ قانونی که پروتکل‌های اجماع بلاک چین را شکل داده است
هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) چیست؟ نوآوری در دل فناوری بلاکچین
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس