منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  کسری سازی NFTها، نوآوری جدید در بازار توکن‌های غیر قابل جایگزینی
موارد استفاده از NFTها

کسری سازی NFTها، نوآوری جدید در بازار توکن‌های غیر قابل جایگزینی

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز و کسری سازی NFTها، آخرین تحولات بازار داغ توکن‌های غیر قابل جایگزینی هستند. مرحله بعدی این بازار چیست؟

کسری سازی NFTها، نوآوری جدید در بازار توکن‌های غیر قابل جایگزینی

سرمایه‌گذاران عادی چگونه می‌توانند مبالغ هنگفتی را برای خرید آثار هنری NFT (توکن‌های غیر قابل جایگزینی) و سایر آیتم‌های کلکسیونی تأمین کنند؟ و به چه دلیل گمان می‌کنند که از این خریدها سود حداکثری خواهند برد؟ پاسخ روشن است. با تشکیل تیم‌های سرمایه گذاریآنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • سرمایه گذاران دور هم جمع شده‌اند تا با سرمایه‌گذاری جمعی بر روی NFT های با ارزش‌تر، سود بیشتری به دست بیاورند.
  • اما خریدهای جزئیNFT ها یک منطقه‌ی قانونی بی‌طرف است که می‌توان آن را در گروه اوراق بهادار در نظر گرفت.

جمع آوری تیم‌های سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاران امروزه به طور فزاینده‌ای سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز یا DAOها را تشکیل می‌دهند. هدف آنها از تشکیل دائو این است که سرمایه‌های خود را جمع‌آوری کرده و از طریق تقسیم‌بندی یا کسری سازی (fractionalization) بتوانند با ارزش‌ترین NFTهای بازار را خریداری کنند.

در اصل، کسرهای NFT که به آنها شارد یا خرده ریز (shard) نیز گفته می‌شود، مشتقات یک دارایی اساسی هستند. این کسرها با صدور نسخه‌ی توکن‌شده‌ی یک دارایی ایجاد می‌شوند و می‌توان آنها را در طیف وسیعی از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی سواپ و سوشی سواپ معامله کرد. اما کارشناسان حقوقی به سرمایه گذاران هشدار داده‌اند که این کسرهای NFT در برخی موارد می‌توانند در گروه توکن‌های اوراق بهادار قرار گیرند.

در اوایل این ماه، دو دائو (DAO) توسط گروهی از سرمایه‌گذاران منفرد و با هدف خریدن NFTهای خاص، تشکیل شد.

توکن NFT یولر بیتس (EulerBeats) با قیمتی بیش از 243000 دلار فروخته شد.

54 طرفدار یولر بیتس در یک کانال دیسکورد (Discord) گرد هم آمده و دائوی BeetsDAO را تشکیل دادند. این گروه بیش از 500000 دلار اتر را برای خرید چهار NFT در یک حراج جمع آوری کردند.

هفته‌ی قبل، گروه دیگری از کلکسیونرها یک دائو با نام پلیزردائو (PleasrDAO) تشکیل داده و با پیشنهاد خرید 525000 دلار، توانستند در حراج نسخه‌ی NFT یک ویدیوی تبلیغاتی یونی سواپ برنده شوند. این تابلو اثر هنرمند دیجیتالی، pplpleasr است.

pplpleasr گفته است:

“دائوهای تشکلیل شده از کلکسیونرها قرار است فضای بازار توکن‌های NFT را به طور کلی تغییر دهند.”

کسری سازی NFTها

اما این دو مورد ذکر شده، اولین دائوهایی نبودند که NFTها را هدف قرار داده و امکان تقسیم‌بندی این توکن‌ها را کشف کردند.

خوشحالم که با مشارکت با NIFTEXdotcom @ اولین بسته‌ی هنر کریپتو Nifty ONEz را منتشر می‌کنم.

یک خرید بخش‌بندی شده، مالکیت جزئی 20 اثر هنری برتر NFT از جمله @ josiebellini را فراهم می‌کند.

محصولات NFT پیشرفته که ماه آینده در دسترس خواهند بود:

— GrowYourBase (@growyourbase_) September 28, 2020

گالری آرک (Ark Gallery) یک دائو برای کلکسیونرهای کریپتوپانک (CryptoPunk) است که در سال گذشته راه‌اندازی شد. کریپتوپانک‌ها از مدت‌ها پیش به عنوان آیتم‌های NFT بسیار ارزشمند شناخته شده‌اند. تنها 10 هزار محصول کریپتوپانک صادر شده و در حال حاضر 9 مورد توسط حراجی کریستی ( Christie’s) به حراج گذاشته شده‌است.

دائوی گالری آرک به افراد اجازه می‌دهد که کسری از یک NFT را داشته باشند و بتوانند در صورت وجود پیشنهاد در مورد فروش یا عدم فروش آن رأی دهند. در این صورت، هر فردی بر اساس میزان مالکیت خود، سهمی متناسب از درآمد حاصل از فروش آن توکن را دریافت می‌کند.

یکی دیگر از استخرهای سرمایه‌گذاری که سال گذشته و با هدف خرید NFT راه‌اندازی شد، دائو فلامینگو (FlamingoDAO) است. این دائو در حال حاضر 10 میلیون دلار بودجه و 40 عضو دارد و حدود 600 تا 700 NFT از جمله توکن‌های ان بی ای تاپ شات و کریپتوپانک را خریداری کرده‌است.

پروژه‌هایی که با هدف بخش‌بندی توکن‌های NFT ایجاد شده‌اند تنها به دائوها محدود نمی‌شوند. توکن”هر روز: 5000 روز اول” اثر بیپل، توانست رکورد قیمت NFTها را بشکند. این توکن با قیمت 69 میلیون دلار به متاکوان (Metakovan)که یکی از دو سرمایه‌گذار متا پرس (MetaPurse) است، فروخته شد. متاپرس صندوقی است که دارای مجموعه‌ای از NFT ها با ارزش 189 میلیون دلار است.

متاپرس در ماه ژانویه اعلام کرد که توکن “هر روز: 5000 روز اول” را به توکن‌های کسری شده تبدیل خواهد کرد. دارندگان این توکن‌ها علاوه بر اینکه بخشی از این اثر هنری را در اختیار دارند، می‌توانند از گالری واقعیت مجازی که این هنر را به نمایش می‌گذارد، سهمی داشته باشند.

یک تراشه از یک لگوی قدیمی مدل سنتی کسری سازی NFTها

مالکیت جزئی چند سالی است که خارج از فضای ارز دیجیتال نیز بسیار پرطرفدار شده‌است. به عنوان مثال دارایی‌های فیزیکی مانند هواپیماهای شخصی، قایق‌ها و نقاشی‌ها. پلت فرم‌های جدیدتر مانند رالی (Rally) و اوتیس (Otis)، امکان سرمایه‌گذاری جزئی در کالاهای کلکسیونی را فراهم می‌کنند.

توکنیزه‌کردن املاک و مستغلات برای اعمال مالکیت کسری نیز این روزها بسیار پرطرفدار شده‌است. رد سوان (Red Swan)، یک پلت فرم سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی املاک و مستغلات است. این پلت فرم 2.2 میلیارد دلار از املاک در ایالات متحده و کانادا را توکنیزه کرده‌است. هدف رد سوان این است که به صاحبان ساختمان‌ها اجازه دهد مالکیت جزئی املاک خود را بفروشند.

امروزه تعداد سرویس‌های کسری‌سازی NFT به سرعت افزایش پیدا کرده و هدف آنها این است که کاربران بتوانند بخشی از یک NFT را معامله کنند. همچنین این سرویس‌ها خزانه‌هایی برای ذخیره‌سازی، استخرهای نقدینگی و سایر مزایا را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

نتفلیکس به بازار NFTها وارد شده است

یکی از این خدمات نیفتکس (NIFTEX) است که به مشتریان امکان می‌دهد در NFTها و NFTX ها سرمایه‌گذاری کنند. NFTX یک بودجه شاخص NFT است که NFT های معروف مانند اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، کریپتوکیتیز (CryptoKitties) و آواستارز (Avastars) را جمع آوری می‌کند.

پروژه‌های بیشتری برای گسترش قابلیت‌های NFT ها در راه است. حتی برخی از این سرویس‌ها مانند NFTX، برای دستیابی به بالاترین سطح تمرکززدایی به دائو تبدیل شده‌اند.

منطقه‌ی قانونی بی‌طرف

کریس دونووان (Chris Donovan) رئیس حقوقی اوتلایر ونچرز (Outlier Ventures) است. اوتلایر ونچرز یک صندوق مستقر در انگلستان است که در زمینه‌ی NFTها سرمایه گذاری می‌کند. کریس معتقد است که NFTها، حداقل در ایالات متحده یا انگلیس به عنوان اوراق بهادار دیده نمی‌شود.

او می‌گوید:

” NFT های کسری شده، که مشمول حق امتیاز می‌شوند و هر نوع NFT که با وعده‌ی سود یا حقوق و خدمات آینده توسط ناشر فروخته شده باشد، ممکن است در دسته‌بندی اوراق بهادار قرار گیرد.”

ماه گذشته هستر پیرس (Hester Pierce) کمیسر SEC، احتمال قرارگیری NFTها در شاخه‌ی اوراق بهادار را تأیید کرد. دونووان می‌گوید که برای از بین بردن برخی از ابهامات نظارتی، NFTها باید صریحا مشخص کنند که چه حقوقی از طریق آنها منتقل می‌شود.سخن نهایی

دائوها وNFTهای کسری شده، مفاهیم جدیدی در اکوسیستم اتریوم هستند که استفاده از آنها در بازار NFTها در چند ماه گذشته به طور چشمگیری چند برابر شده‌است. غالبا اجزای سازنده اکوسیستم دیفای اتریوم را قطعات خانه‌سازی یا لگو می‌نامند. این نام‌گذاری دلیل خوبی دارد: زیرا سازه‌های بزرگ و بلند‌پروازانه به سرعت در اکوسیستم اتریوم ساخته می‌شوند.

مطالب مرتبط
افزایش امنیت حساب بایننس: با انجام هفت مرحله ساده از دارایی‌های دیجیتال خود محافظت کنید
وب 3 در پولکادات با افزایش محبوبیت این بلاک چین رونق خواهد گرفت
دی جی بایت DigiByte سریع تر و ایمن تر از بلاک چین هایی مانند Bitcoin و Ethereum است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس