قیمت بیت کوین
۱,۲۷۵,۷۰۵,۶۶۰تومان
49,804دلار
1.31
قیمت اتریوم
۴۰,۱۴۶,۲۹۲تومان
1,563.73دلار
0.97
قیمت کاردانو
۳۱,۰۷۶تومان
1.21دلار
2.27
قیمت بایننس کوین
۶,۲۴۶,۱۵۰تومان
242.91دلار
0.77
خانه  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  بیت کوین و دیفای با یکدیگر بازار ارزهای دیجیتال را رو به پیشرفت رهبری می‌کنند

بیت کوین و دیفای با یکدیگر بازار ارزهای دیجیتال را رو به پیشرفت رهبری می‌کنند

بیت کوین و دیفای با یکدیگر بازار ارزهای دیجیتال را رو به پیشرفت رهبری می‌کنند

با حرکت جانبی قیمت بیت کوین در هفته اخیر و ارزش کل قفل شده در دیفای به بالاترین رکورد خود رسیده است. آیا می‌توان موازنه‌ای بین این دو ترسیم کرد؟

بیت کوین و دیفای با یکدیگر بازار ارزهای دیجیتال را رو به پیشرفت رهبری می‌کنند

سال گذشته زمانی دیوانه واری برای صنعت بلاکچین بود. بین اثرات فلج کننده بیماری همه گیر کرونا در بخشهای مختلف و بازار صعودی و نفس گیر بیت کوین، سال برای بعضی‌ها عالی و برای بسیاری فاجعه بار بوده است.

امور مالی غیرمتمرکز امروز در مرکز بیشتر هیاهوهای تبلیغاتی پیرامون بلاکچین است. از ظهور صرافی‌های بزرگ غیرمتمرکز تا تقاضای روزافزون برای استخراج نقدینگی. دیفای فقط گرد و خاک به پا نکرد بلکه میلیاردها دلار پول واقعی را وارد صنعت بلاک چین کرده است.شروع غوغای دیفای

در 15 ژوئن، پلت فرم دیفای کامپاند توزیع توکن COMP خود را بین کاربران آغاز کرد. طی این حرکت کنترل حاکمیت این پروتکل به مردم واگذار شد. تا 15 آگوست بیش از یک میلیارد دلار بیت کوین شبیه سازی شده یا رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC) فروخته شد. این مدل توکن های شبیه سازی شده به دارندگان بیت کوین اجازه دسترسی به دنیای برنامه‌های دیفای مبتنی بر اتریوم را می‌داد.

اکنون، برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX ها حتی با صرافی‌های متمرکز رقابت می‌کنند. دیفای در سال گذشته آتش را روشن کرد. این در حالی بود که بیت کوین باعث شد همه به بازار ارزهای دیجیتال خیره شوند. افزایش بی سابقه این ارز تا نزدیک به 40000 دلار آن را به یکی از سودآورترین و سریعترین رشد‌های دارایی تاریخ تبدیل کرده است.

اما آیا دیفای حداقل تا حدی مسئول این امر بوده است؟ مراحل اولیه رشد بیت کوین با دیفای ارتباط منفی داشت. بسیاری حدس می‌زدند که این امر ناشی از انتقال وجوه از سیستم عامل‌های دیفای به بیت کوین باشد. ارزش کل دارایی‌های دیجیتال قفل شده در قراردادهای هوشمند در دو سال گذشته صد برابر شده است. با این حال، بیشتر این رشد در چند ماه گذشته روی داده است. این امر بیشتر به دلیل افزایش دارایی‌های سرمایه گذاری شده است تا افزایش سرمایه گذاری‌های جدید.

همانطور که بسیاری ادعا می‌کنند دیفای تأثیر قابل توجهی بر فناوری BTC و بلاکچین گذاشته است، بیت کوین نیز بر دیفای تأثیر می‌گذارد. بلاکچینن ممکن است فناوری مالی جدید و مهیج دهه آینده باشد، اما این بیت کوین است که ارزش برند را به ارمغان می‌آورد. این تنها بخشی از معادله است، اما آیا این یک معادله واقعاً اساسی است؟

مبارزه یا همکاری؟

از آنجا که کل حجم معاملات در دکس ها طی سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، برخی رشد اخیر بیت کوین را به افزایش استفاده از سیستم عامل‌های دیفای نسبت داده‌اند. به گفته رابرت لشنر، مدیر عامل شرکت کامپاند، “افزایش ارزش بیت کوین تا 40000 دلار با افزایش فعالیت WBTC همزمان شده است.” پروتکل کامپاند همچنین دارنده اصلی WBTC است. بیش از 1.2 میلیارد دلار BTC به عنوان وثیقه برای وام گرفتن استبل کوین و سایر دارایی‌ها در این پلتفرم استفاده می‌شود.

یکی از معیارهای متداول گزارش شده در فضای دیفای، مقدار کل قفل شده یا TVL است. این ارزش دارایی‌های دیجیتالی را که در سیستم عامل‌های قرارداد هوشمند دیفای قفل شده‌اند، نشان می‌دهد. این معیار در سال گذشته از چند میلیون به چند صد میلیون رسیده است. اکنون TVL رقمی معادل با 26 میلیارد دلار نشان می‌دهد. این در درجه اول به دلیل افزایش اخیر ارزش سرمایه گذاری در بازارهای بزرگ مانند بیت کوین و اتر است.رشد قیمت بیت کوین باعث رشد دیفای

اسکات استوارت، بنیانگذار و مدیر ارشد محصولات توسعه دهنده بلاکچین کاوا لبز (Kava Labs) است. وی اظهار داشت، افزایش ارزش بیت کوین برای فضای دیفای به صورت باور نکردنی مثبت است. او افزود: “دیفای برای استفاده در محصولات نیاز به وثیقه سالم دارد. هرچه بیت کوین ارزشمندتر باشد، وثیقه بیشتری دارد و در نتیجه استفاده در دیفای بیشتر است.”

در مورد معیار TVL در محافل بلاکچین تبلیغات غلط زیادی صورت گرفته است. هنوز هم، اگرچه دقیق‌ترین نمایشی نیست که شبکه‌های دیفای در حال حاضر ارزش آن را دارند، اما میزان تمایل افراد به خطر انداختن آنها را برجسته می‌کند. علی رغم این واقعیت که الزامات نظارتی مانند شناسایی مشتری می‌تواند دیر یا زود اکثر برنامه‌های اصلی دیفای را از بین ببرد، اما به نظر می‌رسد که این موارد در حال رشد هستند.

با این حال، همه مقررات را تهدید نمی‌دانند. استوارت گفت: “این یک جنگ شکست خورده برای قانون گذاران است”

این قابل مقایسه با چگونگی انتقال پرونده‌های نظیر به نظیر است که در اینترنت کنترل نشده باقی ماند. با این حال، نتایج یک قانون نظارتی در تأیید (مشتری خود را بشناسید) دیفای می‌تواند برنامه‌های سازگارتر را مشاهده کند. این مساله محدودکننده است. با این حال، امور مالی غیرمتمرکز نمی‌تواند رشد پایدار خارج از محدوده قانونی داشته باشد. قانون گذاری بیت کوین در حال حاضر پیچیده است. اما دیفای مسائل را کاملاً چالش برانگیزتر می‌کند. بنابراین، به نظر می‌رسد همبستگی در اینجا آشکارتر خواهد شد.

ایده‌های قدیمی، انرژی جدید

سال گذشته، دیفای همچنین اتریوم را به پرکاربردترین بلاکچین تبدیل کرد. مجمع کارمزد معاملات این بلاکچین حتی از بیت کوین بالاتر رفت. این اغلب نشانه قدرتمندی شبکه در جلب بازده بیشتر است و Ethereum 2.0 به روز شده عملکرد بهتر و معاملات ارزان‌تری را نوید می‌دهد. با انتقال به Eth2 که به خوبی در حال انجام است، دیفای می‌تواند مورد استفاده قابل توجه دیگری قرار گیرد. با این وجود، علی رغم رشد چشمگیر آن در سال گذشته، سرمایه بازار دیفای هنوز هم به سختی 2٪ از کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال است.

مقدار بیت کوین استفاده شده در دیفای به 0.9٪ از کل عرضه BTC نزدیک می‌شود. تقریباً 300 میلیون دلار WBTC به صورت روزانه معامله می‌گردد. این احتمالاً چیز خوبی است زیرا بدان معناست که دیفای نه تنها به دلیل سودآوری بلکه بیشتر به دلیل ظرفیت آن برای بهبود سیستم‌های مالی مورد بحث قرار گرفته است. همبستگی منفی کوتاه مدت بین بیت کوین و دیفای در سال 2020 می‌تواند ناشی از جابجایی بودجه از سوی معامله گران در دیفای باشد. با این حال از آن زمان هر دو رشد کرده‌اند.

بیت کوین و امور مالی غیرمتمرکز رابطه‌ای بسیار همزیستی دارند که در آن به رشد یکدیگر دامن می‌زنند. مقدار بیشتر بیت کوین در دیفای، بسترهای بیشتری را ارائه می‌دهد که ارزش را فراهم می‌کنند. یک جریان به ظاهر بی پایان از پروژه‌های جدید دیفای که دائماً در حال ظهور هستند، تبلیغات بیت کوین انجام می‌پذیرد. موارد استفاده ابتکاری برای ارزهای دیجیتال به طور کلی رشد پیدا می‌کند.

چالش‌های پیش روی دیفای و بیت کوین

لشنر گفت: “بزرگ‌ترین چالشی که پروژه‌های جدید دیفای با آن روبرو هستند امنیت و حسابرسی کد است”. وی افزود: “حسابرسان بسیار نازک هستند و بیشتر توسعه دهندگان برای اولین بار با سالیدیتی برنامه می‌نویسند.” بلاکچین هنوز هم فوق العاده جوان است. اگرچه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان ارزهای دیجتال دارند، اما هنوز هم با پذیرش جریان اصلی فاصله بسیار زیادی دارد.

برخی شکوفایی یلد فارمینگ فعلی را ناپایدار می‌دانند. با این وجود، برخی دیگر معتقدند که این می‌تواند شروع بسیاری از موارد جدید باشد. استوارت اظهار داشت که نرخ وام دهی احتمالاً عادی خواهد شد. پلتفرم‌ها تلاش می‌کنند تا کاربران طولانی مدت با رابط کاربری بهتر و هزینه‌های شبکه ارزان‌تر را جذب کنند.

روندهایی که بر دیفای تأثیر می‌گذارند نیز مسلماً بر بیت کوین تأثیر خواهند گذاشت. با این حال به نظر می‌رسد این دو به طور مستقل در حال رشد هستند. علاوه بر ناتوانی فعلی در مقیاس گذاری، بسیاری از مسائل دیگری وجود دارد که بیت کوین باید قبل از ورود به جریان اصلی به حل و فصل آنها بپردازد. از طرف دیگر، به عنوان یک دارایی امن، نقدینگی بیت کوین ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد. بیت کوین‌های وارد شده به دیفای عملاً از چرخه بازار حذف می‌شوند.نتیجه گیری

هنگامی که بیت کوین ایجاد شد، چشم انداز آن از یک سیستم مالی غیرمتمرکز بدون وجود زیرساخت‌هایی که به طور مداوم در حال توسعه است، عملی نبود. بعد از بیش از یک دهه، سرانجام دیفای در پیش بردن یک قدم به این چشم انداز پیشرفت می‌کند.

در نهایت، بیت کوین یک دارایی دیجیتالی است که هرگز از مد نمی‌افتد. مزیت اولین تحرک در اینجا واقعی است و تازه واردان به فضا بیشتر از یک توکن مبهم دیفای بیت کوین را آزمایش می‌کنند. با افزایش مواجهه جهانی با ارزهای دیجیتال، تقاضا برای خدمات تأمین دارایی‌های غیرمتمرکز نیز افزایش می‌یابد.

مطالب مرتبط
اصلاح عمده بیت کوین: شاخص‌های کلیدی حاکی از عقب نشینی شدید طلای دیجیتال هستند
استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟
سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟
یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟
توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند