منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  سرزمین ارزهای دیجیتال: چه کشورهایی برای تبدیل شدن به خانه صنعت رمزنگاری تلاش می‌کنند؟
اقتصاد رمزنگاری چیست؟ ارزهای دیجیتال چگونه ارزش را منتقل می‌کنند؟

سرزمین ارزهای دیجیتال: چه کشورهایی برای تبدیل شدن به خانه صنعت رمزنگاری تلاش می‌کنند؟

رضا باغانی
1400/04/22
۰

پس از یک دوره انکار ارزهای دیجیتال، کشورهای مختلف در تلاشند تا به سرزمین کریپتو تبدیل شوند. در حال حاضر رقابت سخت میان سنگاپور، سوییس و وایومینگ در ایالات متحده در گرفته است. سؤال اینجاست که آیا صنعت کریپتو در حال آماده شدن برای پذیرش در سطح کشورهاست؟

سه کشور خود را به عنوان رهبران قانون گذاری دوستانه رمزنگاری معرفی کرده‌اند. این کشورها برای تبدیل شدن به سرزمین ارزهای دیجیتال در تلاشند. سوئیس به عنوان قطب پروتکل‌های رمزنگاری ظاهر شده است. این در حالی است که سنگاپور بر صحنه فین تک یا فناوری مالی آسیا تسلط دارد. با این حال پیشگامان پیشین، استونی و مالت، استقرار شرکتهای رمزنگاری در کشورهای خود را دشوارتر کرده‌اند.

رقابت کشورها برای تبدیل شدن به سرزمین ارزهای دیجیتال

در طول این سال‌ها، قانونگذاران با مخلوطی از خصومت، علاقه افراطی و سردرگمی به بازار رمزنگاری نزدیک شده‌اند. اما اخیراً، همه چیز تغییر کرده است.

چندین کشور به عنوان رهبران ایجاد زمینه‌های مناسب برای شرکت‌های رمزنگاری حهت ایجاد دفاتر و ثبت نام اشخاص حقوقی ظهور کرده‌اند. قانونی بودن فعالیت صرافی‌ها، اجازه دادن به شهروندان برای استخراج، خرید و تجارت ارز یا مجوزهای بانکی برای پروژه‌های دیفای از پیشرفت‌های اخیر قانون گذاری است.

برای نهادهای نظارتی، جذب پروژه‌های رمزنگاری برای وارد شدن به کشورهایشان دارای مزایای زیادی است. اول از همه تبدیل شدن به سرزمین ارزهای دیجیتال فرصتی برای گرفتن سهمی از بازار پررونق دیفای است. نیازی به یادآوری نیست ایجاد یک مرکز برای استارت آپ های رمزنگاری می‌تواند در آینده، به عنوان “سیلیکون ولی” قرن بیست و یکم باشد.

در حال حاضر دو کشور و دو ایالت وجود دارند که به نظر می‌رسد با صراحت بیشتر از رمزنگاری استقبال کرده‌اند. با این حال کشورهای دیگر برای تبدیل شدن به سرزمین ارزهای دیجیتال خیلی عقب نیستند.

سنگاپور قطب فناوری های مالی در آسیا

از نظر تاریخی، هنگ کنگ مرکز مالی غالب برای جنوب آسیا بوده است. اما در سالهای اخیر، به لطف مواضع تهاجمی فزاینده چین در مورد وارد کردن این مستعمره سابق انگلیس به مدار پکن، سنگاپور به عنوان قدرت مالی جدید آسیا ظاهر شده است.

سنگاپور ذینفع مستقیم تلاطم در دریای جنوب چین بوده است. با این حال سالها بود که معاملات در آن محدوده بر سر انگشتان هنگ کنگ می‌چرخید. این دولت-شهر بی وقفه تلاش کرده است تا این کشور را به خانه اصلی تجارت آسیا تبدیل کند. در نتیجه اکنون، حدود 40٪ از شرکتهای فین تک جنوب شرقی آسیا در آنجا مستقر هستند. طبق گزارش بانک جهانی، سنگاپور درست پس از نیوزیلند در رتبه دوم تجارت جهانی قرار دارد.

این کشور به شرکتهای رمزنگاری نیز حسن نیت خود را نشان داده است. امثال کوکوین (KuCoin)، کایبر نتورک (Kyber Network)، کوینگکو (CoinGecko)، زیلیکا (Zilliqa)، (انجین Enjin)، آئلف (Aelf) و کوانتوم (Qtum) همه این کشور را وطن خود می‌نامند. براساس نقشه بلاک چین فین تک تایمز (FinTech Times)، تعداد 234 شرکت بلاک چین اکنون در این کشور فعالیت می‌کنند. سنگاپور تنها در سال 2020 توانست 91 تازه وارد را به لیست شرکت‌های کریپتوی خود اضافه کند.

مقررات رمزنگاری در سنگاپور

از نظر حقوقی، سنگاپور مدت طولانی است که به موضع بی طرفانه خود در مورد معاملات رمزنگاری پایبند است. این کشور قوانین حاکم در مورد امور مالی را به طور گسترده‌تر در مورد ارزهای دیجیتال اعمال کرده است. این به معنای دسترسی یکسان به حل اختلافات پیشرفته و یک چارچوب قانونی برای فعالیت مشاغل رمزنگاری است.

قانون خدمات پرداخت، که برای اولین بار در سال گذشته توسط دولت سنگاپور ارائه شد، چارچوبی تدریجی را تنظیم می‌کند که سیستم‌های پرداخت و خدمات ارز دیجیتال را در سنگاپور قانونی می‌کند. این قانون به برخی از کسب و کارهای ارز دیجیتال امکان فعالیت در این کشور را می‌دهد و در بین مصرف کنندگان و مشاغل اعتماد به نفس برای فعالیت در فضا را ایجاد می کند.

سنگاپور همچنین در حال آزمایش فناوری بلاک چین برای توسعه ارزهای دیجیتال و پرداخت دیجیتال است. سازمان سیاست‌های پولی سنگاپور تحت پروژه اوبین (Ubin) با شرکت فناوری بلاک چین R3 همکاری کرده است. این سازمان اکنون امکان پرداخت بین بانکی را با استفاده از فناوری بلاک چین بررسی می‌کند.

آخرین و نه مهمترین برگ برنده سنگاپور در نبرد برای تبدیل شدن به سرزمین ارزهای دیجیتال مالیات است. سنگاپور یکی از انگشت شمار کشورهایی است که مالیات بر درآمد حاصل از ارزهای دیجیتال را نمی‌گیرد. معاون نخست وزیر سنگاپور تارمن شانموگاراتنام (Tharman Shanmugaratnam)، موضع دولت-شهر را در مصاحبه‌ای خلاصه کرد. وی گفت: “ما به آزمایشاتی در فضای بلاک چین که ممکن است شامل استفاده از ارزهای دیجیتال باشد، ادامه خواهیم داد. برخی از این نوآوری‌ها می‌توانند از نظر اقتصادی یا اجتماعی مفید باشند. اما به همان اندازه، ما در برابر خطرات جدید هوشیار خواهیم ماند.”

سوئیس مهد پروتکل های رمزنگاری

مانند سنگاپور، سربرآوردن سوئیس به عنوان یک مرکز رمزگذاری با توجه به جایگاه این کشور در دنیای مالی سنتی حاصل شده است.

فضای سیاسی پایدار، بخش مالی گسترده و ثابت، موضع آزاد نسبت به خارجیانی که در این کشور کسب و کار دارند و کمترین نرخ مالیات در مقایسه با اروپا این کشور را به گزینه عالی جهت معرفی شدن به عنوان سرزمین ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. این امر سوییس را برای شرکتهای بزرگ و استارتاپها رمزنگاری جذاب کرده است. در یک نظرسنجی که اخیراً انجام شده است، این کشور اروپای مرکزی پس از انگلیس و آلمان به عنوان سومین مکان برتر برای تأسیس شرکت انتخاب شد. سوییس هم اکنون مرکز پروژه‌های رمزنگاری نیز هست.

فایل کوین (Filecoin)، تزوس (Tezos)، ایاس (EOS)، بانکو (Banco)، سولانا (Solana)، پولکادات (Polkadot)، شیپ شیفت (ShapeShift)، نکسو (Nexo)، کاردانو (Cardano)، دیفینیتی (Dfinity)، لیسک (Lisk)، دیسنت (Decent)، کازماس (Cosmos) و البته اتریوم همه عملیات خود را در زاگ (Zug) پایه نهاده‌اند. در واقع، بیش از 900 بلاک چین و ارز دیجیتال در سوئیس فعالیت می‌کنند. طبق اطلاعات سوییس حدود 4،700 شغل مربوط به صنعت رمزنگاری در این کشور وجود دارد.

زاگ، منطقه کوچک اداری است که به کریپتو ولی “Crypto Valley” معروف شده است. به لطف یکی از کمترین نرخ‌های مالیات در سوئیس، این منطقه قلعه‌ای برای مشاغل رمزنگاری محسوب می‌شود. این منطقه همچنین یک مرکز فناوری است که در زمینه توسعه تجهیزات پزشکی و تولید قطعات الکترونیکی تخصص دارد.

در زمان عرضه اولیه سکه در سال های2017-2018، شرکت‌های سوئیسی 550 میلیون دلار سرمایه جمع کردند. البته آنها از شرکتهای آمریکایی با 580 میلیون دلار درآمد شکست خوردند.

قوانین سوییس در مورد ارزهای دیجیتال

سوئیس در مقایسه با سایر کشورها بسیار سریع موضع خود را در مورد ارزهای دیجیتال روشن کرد. ایالات متحده هنوز نظرات مبهم خود را در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال به طور گسترده‌تر بیان می‌کند. در همین حال سوئیس قوانین مهمی را که هدف اصلی آنها شرکت‌های رمزنگاری است، تهیه کرده است.

در طی مرحله عرضه اولیه سکه FINMA، قانونگذار مالی دولت، ارزهای دیجیتال را به عنوان اوراق بهادار واجد شرایط نمی‌داند. به همین دلیل اتریوم از همان بررسی قانونی سایر پروژه‌هایی که از طریق ICO سرمایه جمع می‌کردند، معاف شد. علاوه بر این، قانوگذاران سوییسی رمزنگاری را نه پول و نه ارز خارجی و نه تأمین مالی برای مالیات کالاها و خدمات (GST) می‌داند. به این ترتیب شرکت‌های مستقر در آنجا انگیزه بیشتری برای تجارت دارند. در اوایل سال جاری، دولت سوئیس فراتر از این نیز پیش رفت.

در سپتامبر 2020، پارلمان سوئیس به اتفاق آرا قانون دفتر ثبت الکترونیکی توزیع شده را تصویب کرد. این قانون که از اوایل سال جاری لازم الاجرا شد، به شرکتهای رمزنگاری اجازه داد سهام، اوراق قرضه و سایر ابزارهای مالی را توکنیزه کنند. این قانون می‌تواند درها را نه تنها به سمت امور مالی غیرمتمرکز بلکه دیجیتالی کردن سهام شرکت ها و طیفی از دارایی‌های قابل معامله دیگر باز کند.

در حالی که این کشور همچنان یکی از گران‌ترین‌ها برای زندگی است، اما وقتی صحبت از رمزنگاری می‌شود، آنچه را که لازم دارید دریافت خواهید کرد.

وایومینگ از ایالات متحده

آمریکا در بیان موضع خود در قبال ارزهای دیجیتال متزلزل است. اما این امر باعث نشده است که ایالت‌ها و دولت‌های فدرال موضع دوستانه خود را اعلام نکنند.

دولت‌های فدرال نبراسکا و وایومینگ به سرعت قوانینی را برای ایجاد محیط‌های مطلوب رمزنگاری تصویب کردند. تگزاس هم اخیراً چراغ سبز بانک‌های دولتی برای نگه داشتن بیت کوین را روشن کرده است. این یعنی آمریکا هم سعی دارد در رقابت برای تبدیل شدن به سرزمین ارزهای دیجیتال تلاش کند.

در ماه مارس، نمایندگان وایومینگ به لایحه‌ای که اجازه ثبت رسمی DAO ها در این ایالت را قانونی می‌کند رأی دادند.

دائو ها با قراردادهای هوشمند اداره می‌شوند و از ساختار کنترل سلسله مراتبی که در شرکت‌های سنتی مشاهده می‌شود، سرپیچی می‌کنند. این قانون به این نهادها همان حقوق شرکت با مسئولیت محدود را می‌دهد. این لایحه از اول ژوئیه 2021 به اجرا درآمد.

قانون DAO همچنین اعتبار وایومینگ را به عنوان کریپتو دوست ترین دولت ایالات متحده در آمریکا تقویت کرده است. این ایالت سال گذشته، برای اولین بار در ایالات متحده منشور ایالتی را برای بانک‌های رمزنگاری صادر کرد. با این قانون تا کنون دو مجوز برای صرافی کراکن (Kraken) و شرکت آوانتی (Avanti) را صادر شده است.

قانونگذاری کند بهتر از تصویب قوانین بد است

گرچه ایالات متحده از نظر توانایی مالی از سوئیس و سنگاپور عقب است، اما در تلاش است تا به سرزمین ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

کشورهای پیشرو مانند مالت و استونی با نداشتن قوانین درست پس از اعلام وعده‌های بسیار با شکست روبرو شدند. بنابراین سیر تدریجی و قانونی در این سرزمین‌های ارز دیجیتال می‌تواند امیدوار کننده باشد.

مالت، این کشور مدیترانه‌ای می‌خواست به سرزمین اصلی ارزهای دیجیتال در اروپا تبدیل شود. با این حال اخیراً فضای نظارتی آن نسبت به شرکت‌های بلاک چین سختگیر شده است. استونی نیز به همین سرنوشت دچار شد. سال گذشته پس از تغییر قوانین آن در زمینه راه اندازی تجارت، مجوز فعالیت 1000 شرکت رمزنگاری لغو شد.

همه می‌دانند می‌توان به سرعت میلیون‌ها دلار در بازار رمزنگاری به دست آورد یا از دست داد. با این حال وقتی صحبت از قوانین صنعت رمزنگاری به میان می‌آید به نظر می‌رسد، کسی که آهسته و پیوسته حرکت می‌کند برنده خواهد شد.

مطالب مرتبط
هکرها برای سومین بار در این ماه اتریوم کلاسیک را هدف حمله 51 درصدی قرار دادند
نوآوری پل چین لینک می‌تواند جابجایی میلیاردها دلار را بین بلاک چین ها تسهیل نماید
روند رو به افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال برای گمبلینگ در سال 2021 ادامه خواهد داشت؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether