منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  بازارسازهای خودکار (AMM) برای ایجاد انقلاب صنعتی در بازار تلاش می‌کنند
بازارسازهای خودکار

بازارسازهای خودکار (AMM) برای ایجاد انقلاب صنعتی در بازار تلاش می‌کنند

صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از بازارسازهای خودکار شاهد پذیرش بی سابقه‌ای هستند، اما آیا آنها آینده تجارت هستند؟ در این مقاله به این مدل از صرافی ها می پردازیم.

صرافی‌های متمرکز نقش مهمی در صنعت ارزهای دیجیتال دارند. این در حالی است که همتایان غیرمتمرکز این صرافی‌ها از سال 2020 شاهد افزایش محبوبیت و استفاده هستند. با این وجود اکثریت قریب به اتفاق حجم معاملات رمزنگاری هنوز در صرافی‌های متمرکز متمرکز است.

برتری صرافی‌های متمرکز CEX در اندازه و محبوبیت سیستم عامل‌های معاملاتی مانند بایننس و کوین بیس به وضوح قابل مشاهده است. این صرافی اکنون چنان شناخته شده و محبوب جریان اصلی هستند که کوین بیس اخیراً به اولین شرکت رمزنگاری تبدیل شده است که در بورس اوراق بهادار نزدک (Nasdaq) فهرست شده است.

بازارسازهای خودکار انقلابی در صرافی های غیرمتمرکز

صرافی‌های متمرکز به عنوان پلی ضروری بین فیات و رمزنگاری، راحتی بی نظیری را فراهم می‌کنند. با این وجود، رهبران صنعت اغلب این نوع صرافی‌ها را به عنوان یکی از نقاط خرابی رمزنگاری می‌دانند. سرژ کونز، بنیانگذار شبکه وان اینچ (1Inch) یک پلتفرم دیفای است. این پلتفرم بازارسازهای خودکار و سایر خدمات مرتبط را ارائه می‌دهد. وی معتقد است که بازارسازهای خودکار رقبای اصلی برای صرافی‌های متمرکز خواهند بود. او به کوین تلگراف گفت:

“در چهار تا پنج سال آینده، صنعت دیفای رشد زیادی خواهد کرد. ما واسطه‌ها مانند بانک‌ها را حذف خواهیم کرد و دیفای را جایگزین آنها خواهیم کرد. در سال‌های آینده، وان اینچ آماده است تا با صرافی‌های متمرکز برای کاربرانی که چند بار در روز مبادله دارایی می‌کنند، رقابت کند. “

عامل دیگری که باعث علاقه به دکس ها می‌شود، نگرانی‌های امنیتی است. اگرچه حملات مخرب به صرافی‌ها کمتر اتفاق می افتد، اما صرافی‌ها بارها ثابت کرده‌اند که در برابر هک و نشت اطلاعات آسیب پذیر هستند.

گزینه‌های غیر متمرکز پاسخ صنعت رمزنگاری برای این نگرانی‌ها هستند. یکی از راه‌های این کار استفاده از بازارسازهای خودکار در صرافی‌ها است.تاریخچه AMM ها: از صفر تا قهرمان

بازارسازهای خودکار آخرین نژاد برجسته پروتکل‌های دکس هستند. آن‌ها به کتابهای سفارش مانند صرافی‌های عادی متکی نیستند بلکه در عوض از فرمول‌های ریاضی برای محاسبه قیمت دارایی استفاده می‌کنند.

AMM ها همچنین نقدینگی را از استخرهای مختلف تأمین می‌کنند، به استثنای نیاز به داشتن کاربر دیگری در طرف دیگر که مایل به معامله است. معاملات با تعامل با قراردادهای هوشمند یا قراردادهای همتا انجام می‌شود. این قراردادها قیمت و نقدینگی لازم برای انجام معاملات را تأمین می‌کند.

دکس های جدید مبتنی بر AMM مبادلات بین دارایی‌های رمزنگاری را بسیار تسهیل می‌کنند. این صرافی‌ها از تابستان دیفای 2020 به بعد محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این مفهوم اولین بار توسط بنکور (Bancor) در سال 2017 مطرح شد. این پروژه توضیح داد که چگونه بازارسازهای خودکار در دنیای تجارت متحول می‌شوند.

“AMM قصد دارد کل اکوسیستم مالی را هدایت کند. آن‌ها بدون داشتن کلیدهای خصوصی کاربران به طور مستقل کار می‌کنند و تحت چارچوب نظارتی کمتری قرار دارند. علاوه بر این، با نقدینگی کافی، تجارت سریعتر، آسان، راحت و ارزان است. AMM ها اساساً نحوه معاملات کاربران ارزهای دیجیتال را تغییر می‌دهند. “

یونی سواپ آغازگر موج صرافی های غیرمتمرکز

یونی سواپ (Uniswap) مستقر در اتریوم به عنوان اولین AMM غیرمتمرکز واقعاً مورد استقبال قرار گرفت. این دکس در اواخر سال 2018 راه اندازی شد و طی چند سال، به دلیل رابط کاربری ساده و سیستم لیست گسترده، در دنیای رمزنگاری غوغا به پا کرد. در حال حاضر، یونی سواپ به عنوان دکس پیشرو در جهان از نظر حجم معاملات در جایگاه اول ایستاده است.

یونی سواپ باعث ایجاد کلون‌های متعدد شد. یکی از آنها سوشی سواپ (SushiSwap) بود. یک AMM که حمله خون آشامی را آغاز کرد و در نهایت خود را به عنوان رقیب اصلی یونی سواپ تقویت کرد. اگرچه سوشی سواپ برای اولین بار از این روش استفاده کرد، اما از آن زمان به یک روش معمول تبدیل شده است. پروتکل‌ها به طور مداوم سعی می‌کنند نقدینگی را از یکدیگر در “جنگ‌های AMM” بیرون بکشند.

پروتکل‌های AMM تقریباً کل حجم دکس ها را تشکیل می‌دهند و ابزاری اساسی برای اکوسیستم دیفای محسوب می‌شوند. با این حال، با نوآوری، همیشه مشکلات و چالش‌های جدیدی پیش می‌آید.

به همین ترتیب، انواع جدید AMM اکنون شکوفا شده و در حال تنوع بخشیدن به فضایی هستند که تبادلات مختلف نیازهای مختلف کاربر را تأمین می‌کنند. الکس لی، توسعه دهنده زی کی سواپ (ZKSwap) یک بازارساز خودکار حریم خصوصی است. وی گفت:

“دیفای و امور مالی سنتی تفاوت چندانی ندارند، اما دیفای به اعتماد کردن کمتری نیاز دارد. به ویژه بازارسازهای خودکار، تغییراتی را در فضای مالی فعلی ایجاد کردند و این را می‌توان در رشد آن‌ها مشاهده کرد. “انواع مختلف AMM

هر AMM تمایل دارد که الگوریتم‌های قیمت منحصر به فرد خود را برای مهار نقدینگی به روش‌های مختلف و از منابع مختلف داشته باشد. در چشم انداز فعلی دیفای، سه پروتکل غالب و مشخص AMM عبارتند از یونس سواپ ، کورو (Curve) و وان اینچ.

کورو به عنوان دومین دکس بزرگ در جهان، طراحی اصلی یونی سواپ را به ارث برده است. با این حال به عنوان اولین AMM بهینه شده و به مجموعه‌های با ثبات دارایی تخصیص یافته است. کورو در نتیجه معماری خود، خطر ضررهای ناگهانی را به حداقل می‌رساند، مشکل نقدینگی محدود را حل می‌کند. این صرافی یکی از پایین‌ترین نرخ‌های معاملات را در بین تمام دکس ها ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از ترندهای محبوب در جهان AMM، تجمیع کننده‌ها هستند. شبکه وان اینچ برای دستیابی به سهم بازار غالب در منطقه، این روش را بنیان گذاری کرده است. این روش به کاربران این امکان را می‌دهد تا هنگام انجام معاملات بزرگ در استخرهای کم نقدینگی، در هزینه‌ها صرفه جویی کنند. این صرافی با مسیریابی معامله از طریق چندین استخر نقدینگی، از لغزش زیاد جلوگیری کنند. کونز به کوین تلگراف گفت: “از طریق الگوریتم پث فایندر (Pathfinder)، معاملات در چندین استخر دکس تقسیم می‌شود. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که کاربران قادر به یافتن بهترین نرخ‌های مبادله خواهند بود.”

نکات منفی و خطرات AMM

یکی از نقاط ضعف ذاتی AMM های فعلی ضرر ناگهانی است. هر زمان که ارزش توکن های استخر نقدینگی نوسان داشته باشد، فرصتی برای آربیتراژ ایجاد می‌شود که ضررهای زیادی را به همراه خواهد داشت. هرچه نوسان بیشتر باشد، ضرر وخیم‌تر خواهد بود. بنابراین، اگر جفت ارزها مقادیر مشابهی داشته باشند، AMM ها بهتر کار می‌کنند.

اگرچه کورو این خطر را به حداقل می‌رساند، نسخه جدید بنکور به دنبال جلوگیری کامل از این مشکل است. این صرافی اجازه می‌دهد تا ایجاد AMM با نقدینگی منسجم، “Bancor v2.1” برای کاهش لغزش و کمک به حل مسئله ضررهای ناپایدار طراحی شده است. نیت هندمان، رئیس رشد در پروتکل بنکور گفت:

“پروتکل بنکور با استفاده از توکن تأمین کننده انعطاف پذیر خود، BNT، در استخرهای خود سرمایه گذاری می‌کند. بدین وسیله هزینه‌هایی را بدست می‌آورد. پروتکل از این دارایی برای جبران ضرر ناگهانی هنگامی که یک تأمین کننده سرانجام سهام خود را بر می‌دارد، استفاده می‌کند. یک تأمین کننده باید 100 روز یا بیشتر در استخر باشد تا از ضرر ناگهانی کاملاً محافظت شود. این بدان معناست که حتی اگر یک سهام ماهانه سود داشته باشد، تأمین کننده حق دارد ارزش کل توکن های خود را مانند آنچه آنها در کیف پول خود نگه داشته‌اند، برداشت کند.

هزینه گس بزرگترین مشکل صرافی ها

معاملات با AMM معایب دیگری نیز دارد. در اتریوم، هزینه‌های بالای گس برای یک تاجر خرده فروشی معمول به یک مسئله تبدیل شده است. با این وجود، بسیاری از صرافی‌ها برای پذیرش معامله گرانی که به دنبال مبادله‌های اندازه کوچکتر هستند راه حل‌های لایه یک و دو را آغاز کرده‌اند. همانطور که کونز اظهار داشت: “مقیاس بندی بلاک چین قطعه گمشده‌ای برای رشد بیشتر بخش دیفای است. با این حال ما در حال حاضر شاهد چند راه حل لایه دو توسط اوپتیمیستیک Optimism و متر لبز Matter Labs هستیم. کل کاربران امیدوارند این راه حل‌ها در ماه‌های آینده 2021 این مشکل را حل کند. “

نقدینگی محدود در برخی دارایی‌ها نیز می‌تواند موجب بروز مشکل شود. هنوز هم، شاید یکی از مهمترین مشکلات در دنیای معاملات AMM ربات‌های پیش رو باشند که می‌توانند با استفاده از معاملات انجام شده توسط خریداران / فروشندگان بی احتیاط، معاملات سریع‌تری را برای سود دهی از این معامله گران ایجاد کنند.

الکساندر گاسکا (Aleksandras Gaška)، مدیر عامل کیف پول بلنک (Blank) یک کیف پول محرمانه و کاربر محور است. وی به کوین تلگراف گفت که این مسئله بر کاربران مشترک AMM تأثیر می‌گذارد. “اگرچه سرمایه گذاران باهوش فناوری می‌توانند با خرید در چند معامله کوچکتر، از لغزش خود کاسته و یا از یک استراتژی DCA پیروی کنند تا از ربات‌های پیش رو جلوگیری کنند، اما تنها استراتژی بی خطر این است که به کاربران اجازه می‌دهد از معاملات خاموش استفاده کنند.”نیاز به حریم خصوصی در دیفای

حفظ حریم خصوصی همیشه یک موضوع اصلی در دنیای ارزهای دیجیتال بوده است. به عنوان مثال، بیت کوین و اتریوم نام مستعار هستند. آن‌ها همچنین ماهیت عمومی دارند. همه معاملات و آدرس‌ها در معرض بلاک چین قرار دارند و همه می‌توانند آنها را مشاهده کنند.

این سطح از شفافیت خطری را برای کاربران ایجاد می‌کند که آدرس عمومی خود را به اشتراک می‌گذارند. به همین ترتیب، حریم خصوصی در دنیای مالی غیرمتمرکز در حال تبدیل شدن به کالایی است که به شدت مورد تقاضا است. لی در مورد این نیاز نیز صحبت کرد. وی به کوین تلگراف گفت:

“اطلاعات سطح بازار باید در حالی که حریم خصوصی افراد را حفظ می‌کند، برای همه شرکت کنندگان شفاف باشد. و حریم خصوصی حق اساسی یک فرد است. بسیار مهم است که بخاطر داشته باشید هر سیستم مالی غیرمتمرکز که ارزش داشتن آن را دارد باید به مالکیت مالی اشخاصی که خدمت می‌کند احترام بگذارد. “

همانطور که قبلاً گفته شد، ربات‌های پیش رو مسئله مهمی در بخش دیفای هستند. آن‌ها نتیجه مستقیم فقدان حریم خصوصی در بخش دیفای است، جایی که تمام معاملات در بلاکچین رخ می‌دهد. بنابراین، استفاده از کیف پول‌های محرمانه می‌تواند این مسئله را کاهش دهد.

آینده AMM ها

در تاریخ 6 مه، یونی سواپ به روزرسانی v3 خود را که مدتها پیش بینی می‌شد، منتشر کرد. این نسخه با هدف به حداکثر رساندن بهره وری سرمایه، موفقیت آمیز بود و فقط در یک روز، بیش از دو برابر حجمی را که v2 در ماه اول خود دیده بود، ثبت کرد. علی رغم این موفقیت، بسیاری از کاربران به دلیل رابط کاربری پیچیده و افزایش زیاد گس، که حتی بالاتر از v2 است، شروع به کار را فلاپ می‌دانند.

در حالی که بیشتر اکوسیستم دیفای در بلاک چین اتریوم قرار دارد، اما پروژه‌هایی مانند پیوستن شبکه وان اینچ به اسمارت چین بایننس و سایر زنجیره‌های رقابتی دپ ها، مهاجرت گسترده‌ای از پروژه‌ها وجود دارد. یونی سواپ و سایر پروتکل‌های مبتنی بر ERC-20 ممکن است به موفقیت Eth2 متکی باشند، اما به نظر می‌رسد آینده در قابلیت همکاری باشد.

وسوسه انگیز است که فرض کنیم پروتکل‌های AMM در آینده مسئولیت نقدینگی کامل را بر عهده داشته باشند. با این حال، دیفای هنوز یک فناوری در حال بلوغ است و نوآوری آن با سرعت بالایی همراه است. حتی اگر AMM بتواند محدودیت‌های خود را برطرف کند، چارچوب‌های نظارتی و فن آوری های جدید ممکن است سلطه آنها را تهدید کند.

مطالب مرتبط
کوروفای Curve.fi و کسب درآمد از طریق تأمین نقدینگی در پروتکل دی فای آن
صرافی ارز دیجیتال چنجلی (Changelly): یک روش ساده و کم هزینه برای خرید ارز دیجیتال
اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether