قیمت بیت کوین
1,328,211,715تومان
58,498.00دلار
0.62
قیمت اتریوم
89,662,805تومان
3,948.99دلار
11.12
قیمت بایننس کوین
15,228,865تومان
670.72دلار
5.68
قیمت ریپل
34,966تومان
1.54دلار
3.37
قیمت دوج کوین
11,770تومان
0.52دلار
26.23
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  هفت ویژگی بیت کوین که این ارز را علاوه بر فناوری مالی به یک پدیده فرهنگی تبدیل کرده است

هفت ویژگی بیت کوین که این ارز را علاوه بر فناوری مالی به یک پدیده فرهنگی تبدیل کرده است

آشنایی با بیت کوین
لیلا جوانمردی
1400/02/12
۰
ترس از بیت کوین چگونه از بین خواهد رفت؟ آیا تصویر عمومی این ارز اصلاح پذیر است؟

با گذشت بیش از یک دهه از حضور بیت کوین در دنیای ما، هفت ویژگی اصلی برند BITCOIN توانسته‌اند این ارز را علاوه بر یک فناوری مالی به یک پدیده شگرف فرهنگی تبدیل کنند.

مردم تمایل دارند با اشکال جدید پول مقابله کنند و آن‌ها را نادیده بگیرند. این کاملاً منطقی است زیرا ارزش یک دارایی پولی اساساً در این واقعیت است که افراد دیگر از آن استفاده می‌کنند. از این نظر، هر تلاشی برای معرفی شکل جدیدی از پول به جهان، شانس بسیار کمی‌برای موفقیت دارد.

در تاریخ مدرن جهان، دولت‌ها در ابتکارات ایجاد پول انحصار داشته‌اند. فقط تصور کنید که اگر یک دارایی پولی جدید ظاهر شود، واکنش همه چگونه خواهد بود. اگر آن دارایی توسط یک کشور ملی پشتیبانی نشود، احتمال موفقیت آن حتی ناچیزتر خواهد بود.هفت ویژگی بیت کوین که باعث محبوبیت این ارز در بین مردم شده است

بنابراین، چگونه بیت کوین فقط در مدت 10 سال رشد سریع داشته است؟

چندین پاسخ برای این سوال وجود دارد. بیشتر آنها بر نبوغ خالق ناشناس این ارز ساتوشی ناکاموتو در ترکیب فن آوری‌‌‌های مختلف به روشی کاملاً غیرمعمول تأکید می‌کنند.

با این حال، به دلیل داشتن مستندات تاریخی و علاقه به انسان شناسی، دوست داریم روی چیزی تمرکز کنیم که هیچ ارتباطی با جنبه‌های فنی بیت کوین ندارد.

در این مقاله، بحث خواهیم کرد که یکی از دلایل اصلی موفقیت بیت کوین چیزی است که در سطح بسیار عمیق‌تری به عنوان سرشت انسان طنین انداز است: عناصر اولیه مارک تجاری آن، که با ترکیب آن ها، بیت کوین به یک سیستم اعتقادی تبدیل می‌شود.

این ایده که برخی از برندها در واقع سیستم‌های اعتقادی هستند توسط پاتریک هانلون مطرح شده است. این موضوع اولین بار در TED Talk عنوان شد. برای کسانی که این ویدیو را تماشا نکرده‌اند، نقل قول‌های زیر از “Primal Branding” به شما کمک می‌کند تا ایده اصلی این تئوری را درک کنید:

“همه سیستم‌های اعتقادی دارای هفت کد هستند که با هم کار می‌کنند تا باورپذیر شوند. هرچه تعداد این کدها بیشتر باشد، باورپذیری سیستم باور، بیشتر می‌شود. وقتی محصولات و خدمات دارای هر هفت کد (داستان آفرینش، مرام، آیکون‌ها، آیین‌ها، کافران یا غیرباورمندان، کلمات مقدس و رهبر) باشند، آن‌ها به بخشی مهمی‌از فرهنگ ما تبدیل می‌شوند. “

“این هفت کد اولیه یک سیستم اعتقادی پایدار را ایجاد می‌کند. این ویژگی‌های اصلی به عنوان چسب عاطفی غیرمشخص و غیرمادی بین طرفداران عمل می‌کنند. این‌ها باعث جذب مردم می‌شوند و به آنها کمک می‌کنند تا به آن سیستم اعتقادی احساس تعلق داشته باشند. این احساس تعلق در قبایل بشری، فرقه‌ها، اعضای احزاب سیاسی، محصولات گیک (وسایلی منحصر به نردهای رایانه و کامپیوتر) و علاقه مندان ظاهر می‌شود.”

اکنون که فهمیدیم هفت ویژگی اصلی برندهای فرهنگی چیست، اجازه دهید بررسی کنیم که چگونه هر یک از این عناصر در برند تجاری “Bitcoin” بیان می‌شود.

داستان یکی از مهمترین هفت ویژگی برند بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو نام مستعار مورد استفاده خالق (یا سازندگان) بیت کوین است. هیچ کس هویت واقعی او را نمی‌داند و ما احتمالاً هرگز این را نخواهیم فهمید. ناشناس بودن و ناپدید شدن ناگهانی او مردم را مجذوب خود می‌کند و توجه بسیاری را به این ارز جلب کرده است.

ساتوشی نوع جدیدی از شبکه پولی را تصور کرد که تقریباً هیچ شانسی برای کار کردن نداشت. همه تلاش‌های قبلی برای دستیابی به چیزی مشابه آن شکست خورده بود.

او از لیست ایمیل رمزنگاری کمک گرفت. این لیست یکی از معدود مکانهایی بود که می‌توانست از افرادی کمک بگیرد که می‌تواند این سیستم را درک کنند. حتی در آنجا نیز با انتقادات سخت و ناباوری روبرو شد.

یکی از معدود هواداران این ایده هال فینی بود که چند سال بعد در اثر بیماری آمیوتروفیک اسکلروز جانبی درگذشت. تقریباً 2 سال، بیت کوین بین کاربران کنجکاو دست به دست می‌شد. این سکه‌ها اغلب در “شیرهای بیت کوین” داده می‌شدند و ارزشی در بازار نداشتند.

چنین شروع فروتنی منبع الهام و انگیزه‌ای برای علاقه مندان به بیت کوین است.ایده آرمانی پشت شکل گیری بیت کوین

بیت کوینر‌ها این باور مشترک را دارند که هر شخص می‌تواند بانک خود باشد. بنابراین هیچ دولت یا نهادی نمی‌تواند بر سیاست پولی شبکه بیت کوین تأثیر بگذارد. از نظر آنها بیت کوین پول بومی‌اینترنت است. ایمن، بدون حاشیه، خنثی و مقاوم در برابر سانسور است.

باورمندان به بیت کوین احساس می‌کنند مجبورند دور هم جمع شوند و خبرهای خوب بیت کوین را با خانواده و دوستانشان به اشتراک بگذارند.

این آموزه ریشه عمیق در اخلاق سایفر پانک (cypherpunk) دارد که می‌توان آن را در نقل قول زیر خلاصه کرد:

از رایانه می‌توان به جای ابزاری برای کنترل افراد، به عنوان ابزاری جهت آزادی و محافظت از مردم استفاده کرد. ” – هال فینی

آیکون‌ها باعث همراهی طرفداران می‌شوند

از ₿ نارنجی، به همراه سکه‌های فیزیکی کاساسسیوس، به عنوان نمادهایی برای این پول اینترنتی جدید بسیار استفاده شده است. این نمادها در طول زمان یک هماهنگی ذهنی به طرفداران این ارز داده است. این را می‌توان یکی از اصلی ترین ویژگی‌ها در بین هفت ویژگی اصلی بیت کوین دانست. با وجود این نمادها افراد می‌توانند یکدیگر را از باور به این اندیشه مطلع کنند.

ما در همین اواخر با اضافه شدن نماد بیت کوین به بایوی اکانت توییتر ایلان ماسک و تعداد دیگری از تاثیرگذاران فناوری شاهد پامپ قیمت بیت کوین بودیم. این حتی در چالش‌‌‌های کوچتری مثل چالش چشم لیزری قابل مشاهده بود.

تشریفات و یادمان‌ها یکی از هفت ویژگی بیت کوین

بیت کوینر‌ها مناسبت‌های خاص را از طریق ملاقات‌ها و از طریق اینترنت جشن می‌گیرند.

اولین روز ویژه در انجمن بیت کوین 3 ژانویه 2009 است، روزی که استخراج بلاک پیدایش (Genesis Block) این ارز توسط ساتوشی ناکاموتو انجام شد. این رویداد به معنای تولد رسمی‌بلاک چین بیت کوین است.

دومین روز ویژه 22 مه 2010 است که به عنوان روز پیتزا بیت کوین نیز شناخته می‌شود. در این روز، اولین خرید در دنیای واقعی که با بیت کوین پرداخت شد، توسط لاتزو هانیس (Lazlo Hanyecz) انجام شد. وی دو پیتزا عالی را به قیمت 10،000 بیت کوین (63.05 میلیون دلار به قیمت 13 آوریل 2021) خریداری کرد.

با این حال، مهم‌ترین مراسم در بیت کوین هالوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج است.

ایجاد بیت کوین‌های جدید مطابق با یک برنامه زمانی مشخص اتفاق می‌افتد. این سکه‌های تازه ضرب شده به ماینرها پرداخت می‌شود، رایانه‌هایی که بلاک‌های اضافه شده به بلاک چین را اعتبار سنجی می‌کنند. برای انجام این کار، استخراج کنندگان باید مقدار زیادی انرژی صرف کنند. برای جبران کل عرضه در 21 میلیون واحد، پاداش پرداخت شده به ماینرها هر 4 سال به نصف کاهش می‌یابد.

کاربران و سرمایه گذاران از سراسر جهان هالوینگ را جشن می‌گیرند. این فداکاری داوطلبانه به سیاست پولی سخت کدگذاری شده سیستم احترام می‌گذارد و اجرای قوانین پروتکل را حفظ می‌کند.زبان منحصر به فرد طرفداران بیت کوین

خروجی تراکنش مصرف نشده، بلاک چین، اثبات کار، کلیدهای خصوصی …

این‌ها برخی از عجیب‌ترین کلماتی هستند که افراد خارجی را از افراد قبیله بیت کوین متمایز می‌کند. اگر می‌خواهید عضوی از این گروه باشید، باید یاد بگیرید که این عبارات پیچیده چه معنایی دارند.

فقط فراموش نکنید که آنها در متن بیت کوین معنی پیدا می‌کنند و نه هیچ جای دیگر. این زبان خاص باعث می‌شود، افراد خارج فضای بیت کوین احساس کنند موضوع مهمی‌در حال شکل گیری است و آنها از آن خبردار نشده اند.

منتقدان سرسخت ضدقهرمانهای داستان این ارز

هر قهرمان به یک شرور احتیاج دارد. برای جامعه بیت کوین، اولین نوع انسانهای بد خرس‌های بیت کوین هستند. خرس‌ها کسانی هستند که انتظار دارند قیمت بیت کوین کاهش یابد. حتی بعضی از آنها می‌گویند منتظر نابود شدن این ارز هستند.

پیتر شیف، نوریل روبینی و پل کروگمن از مشهورترین افراد هستند.

یکی از فعالیتهای مورد علاقه حداکثر گرایان بیت کوین مبارزه با هرکسی است که ادعا می‌کند بیت کوین در نهایت سقوط خواهد کرد. این بیت کوینر‌‌‌های هاردکور اغلب مانند یک جمع در شبکه‌های اجتماعی رفتار می‌کنند.

آن‌ها حتی وب سایت‌هایی را به طور کامل اختصاص داده‌اند که مخصوص تمسخر متنفران است:

بیت کوین مرده است

بیت کوین

افراد شکاک

نوع دوم شرور نیز وجود دارد که اغلب با بی احترامی‌بیشتری نسبت به خرس‌ها در نظر گرفته می‌شود: خائنان.

آن‌ها به دنبال نفوذ، شهرت یا پول، به اکثریت دارندگان بیت کوین خیانت می‌کنند. این افراد مانند کریگ رایت با کمک پیروان خود از شبکه بیت کوین خارج شدند و هارد فورک موازی خود را ایجاد کردند. این منجر به ایجاد موج زیادی از هارد فورک‌ها شد، که اغلب انشعابی غیر سازگار با سیستم قدیمی‌هستند.

برخی از این تلاش‌ها حتی کلاهبرداری محسوب می‌شوند. اما برخی از آنها به سادگی نتیجه این است که افراد دیدگاه‌های مختلفی در مورد حل مشکل بیت کوین دارند. با این وجود، به راحتی می‌توان گفت که با هم ماندن و رسیدن به اتفاق نظر، ارزش‌های اصلی اخلاقی در بیت کوین است.

ساتوشی ناکاموتو رهبر ناشناس و فداکار

ساتوشی می‌توانست از همه چیزهایی که بیشتر ما در زندگی دنبال می‌کنیم لذت ببرد: شهرت و پول. وی مسئول ایجاد اولین سیستم پولی الکترونیکی غیرمتمرکز جهان است. این مسأله مهمی‌است.

با این حال او راه ایثار را انتخاب کرد.

وی به جای شهرت جهانی، ناشناس ماند. بعلاوه، او به جای اینکه یکی از 20 ثروتمندترین افراد جهان شود، تصمیم گرفت هرگز به بیت کوین خود دست نزند.

درد او باعث شد که ریشه‌های بیت کوین پاک شود. این چیزی است که هیچ ارز دیجیتال دیگری نمی‌تواند از آن تقلید کند.نتیجه

اگر واقعاً می‌خواهیم بیت کوین را بفهمیم، باید به آن نه به عنوان یک تحول ناب فناوری بلکه به عنوان یک پدیده فرهنگی برخورد کنیم. این هفت ویژگی فرهنگی باعث شده است طرفداران بیت کوین این ارز را فراتر از یک سیستم پرداخت بدانند.

مطالب مرتبط
تپ روت بیت کوین (Taproot) چیست و چگونه به این شبکه کمک می‌کند؟
حرکات بزرگ قیمت بیت کوین از سال 2009 تا کنون: BTC با چه فراز نشیبی به قیمت 64 هزار دلار رسید
لوگوی بیت کوین چگونه متولد شد: داستان "B" نارنجی بزرگ از سرآغاز تا کنون
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید