منو
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  سوزاندن توکن ارزهای دیجیتال به چه معناست؟ کی و به چه دلیل این کار انجام می‌شود؟
سوزاندن توکن ارزهای دیجیتال به چه معناست؟ کی و به چه دلیل این کار انجام می‌شود.

سوزاندن توکن ارزهای دیجیتال به چه معناست؟ کی و به چه دلیل این کار انجام می‌شود؟

“سوزاندن توکن” به حذف دائمی توکن‌های موجود از چرخه گفته می شود. این کار به دلایل زیادی از جمله مکانیزم تورم، تصحیح خطا و یا شفافیت در عرضه توکن ها انجام می گیرد.

سوزاندن توکن ارزهای دیجیتال به چه معناست؟ کی و به چه دلیل این کار انجام می‌شود؟

سوزاندن توکن ارزهای دیجیتال به چه معناست؟ کی و به چه دلیل این کار انجام می‌شود.

سوزاندن توکن ارزهای دیجیتال به چه معناست؟ کی و به چه دلیل این کار انجام می‌شود.

عمل سوزاندن در صنعت رمزارزها معمول و کاملاً ساده است. سوزاندن توکن اقدام عمدی است که سازندگان توکن برای حذف تعداد مشخصی از کل توکن های موجود از گردش انجام می‌دهند. دلایل مختلفی برای خارج کردن توکن ها از چرخه به این روش وجود دارد. با این وجود، به طور کلی این حرکت برای اهداف تورمی انجام می پذیرد. بلاکچین های بزرگ‌تر مانند بیت کوین و اتریوم معمولاً از این مکانیزم استفاده نمی‌کنند. عمل سوزاندن اغلب توسط آلتکوین‌ها و توکن های کوچک‌تر برای کنترل تعداد توکن در گردش استفاده می‌شود. این کار انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند.

مکانیسم سوزاندن توکن منحصر به صنعت رمزنگاری  است. ارزهای فیات معمولاً “سوزانده نمی‌شوند”. اگرچه جریان ارز موجود با نظارت بر روی انتشار و افزایش پشتوانه تنظیم می‌شود. سوزاندن توکن مشابه مفهوم بازخرید سهام توسط شرکت‌های دولتی است. این شرکت‌ها با این حرکت میزان سهام موجود را کاهش می‌دهند. سوزاندن توکن چندین کاربرد منحصر به فرد دارد و اهداف مختلفی را دنبال می‌کند.

سوزاندن توکن چگونه انجام می‌گیرد؟

اگرچه این مفهوم ساده است، اما سوزاندن توکن ها به روش‌های مختلف قابل انجام است. هدف کاهش تعداد توکن های موجود است. گرچه عنوان “سوزاندن توکن ها” خشن به نظر می‌رسد ولی این کار آنها را به معنای واقعی متلاشی نمی‌کند. سوزاندن توکن فقط توکن‌ها را در آینده غیر قابل استفاده می‌کند. این فرآیند از طریق خرید مجدد یا حذف ارز از دسترس کاربران توسط توسعه دهندگان انجام می‌گیرد.

برای انجام این کار، امضاهای توکن ها در یک کیف پول عمومی غیرقابل بازگشت قرار می‌گیرند که به عنوان آدرس خورنده (eater address) شناخته می‌شود. این آدرس‌ها توسط همه گره‌ها قابل مشاهده و همین طور غیرقابل استفاده هستند. وضعیت این توکن‌ها در بلاکچین منتشر می‌شود و همه از غیرقابل ااستفاده بودن آنها مطمئن خواهند شد.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


نمونه‌هایی از سوزاندن توکن توسط توسعه دهنگان مختلف

روش‌های مختلفی برای سوزاندن توکن‌ها توسط پروژه‌ها وجود دارد و بسته به هدف، فرآیند سوزاندن توکن متفاوت است. برخی از آنها با اتمام ICO (پیشنهاد اولیه سکه) توکن های باقی مانده را حذف می کنند. با حذف توکن‌های فروخته نشده به عنوان مشوق شرکت کنندگان از گردش خیال سرمایه گذاران از عرضه بی رویه در آینده راحت می شود. برخی دیگر ترجیح می‌دهند

توکن‌ها را به صورت دوره‌ای در فواصل و حجم‌های ثابت یا متغیر بسوزانند. به عنوان مثال بایننس متعهد شده است 100 میلیون توکن BNB را بسوزاند. این صرافی برای انجام این کار در چند مرحله تعدادی توکن را می‌سوزاند. حجم سکه‌ها برای سوزاندن براساس تعداد معاملات انجام شده در پلتفرم هر سه ماه تغییر می‌کند. بایننس در هفته گذشته حدود 69 میلیون دلار توکن BNB را سوزاند.

انتقال از اتریوم به اسمارت چین بایننس با استفاده از بایننس بریج و متامسک

موارد دیگر مانند ریپل با هر معامله به تدریج توکن ها را می‌سوزانند. هر زمان که طرفین از طریق XRP معامله کنند، یک طرف می‌تواند هزینه‌ای را برای اولویت اجرای در خواست خود تعیین کند، اما این هزینه‌ها به هیچ مرجع مرکزی بر نمی‌گردد. در عوض ، این توکن ها به محض شروع شدن معامله با فرستاده شدن به آدرس خورنده سوزانده می‌شوند.

استیبلکوین‌ها، مانند تتر (USDT) ، هنگامی که توکن‌ها به صندوق اصلی آن‌ها بازگردانده و ارزهای فیات برداشت می‌شوند آنها را می‌سوزانند تا تعادل پول در گردش و موجودی ارز فیاتشان بهم نخورد. صرف نظر از مکانیسم، نتیجه یکسان است: توکن های سوخته غیر قابل استفاده می‌شوند و به طور مؤثر از گردش حذف می گردند.

چرا شرکت‌ها توکن می‌سوزانند؟

صرف نظر از اینکه سوزاندن توکن چگونه انجام می‌شود ، دلایل متعددی وجود دارد که یک شرکت تصمیم به سوزاندن توکن ها می‌گیرد و همه آنها برای دارندگان توکن ارزش دارند.

سوزاندن توکن به عنوان مکانیسم تورمی

این کار معمولاً یک مکانیسم تورمی است. بیشتر پروژه‌ها از آن برای حفظ ارزش پایدار و انگیزه برای معامله گران جهت نگه داشتن توکن‌های خود استفاده می‌کنند.

متداول‌ترین دلیل آن افزایش ارزش هر توکن با کاهش عرضه موجود است. از نظر تئوری، توکن‌های کمتر موجود برای داد و ستد به معنای ارزشمندتر بودن هر توکن است. در واقع، به همین دلیل است که اکثر ارزهای رمزپایه چه در گردش و چه در عرضه آینده مقدار محدودی دارند (مانند حد نهایی بیت کوین).
با محدود نگه داشتن عرضه، پروژه‌ها می‌توانند ارزش توکنهای موجود هر دارنده توکن را افزایش دهند. این کار انگیزه‌هایی برای پشتیبانی مداوم از پروژه در بین کاربران ایجاد کنند.

به عنوان مثال، این یکی از عوامل اصلی سوزاندن دوره‌ای توکنها توسط بایننس است. همینطور این کار دلیل اصلی بسیاری از شرکت‌ها برای سوزاندن توکن های فروخته نشده پس از پایان ICO است.

سوزاندن توکن‌های به اشتباه صادر شده

سوزاندن توکن‌ها می‌تواند نتیجه تصحیح خطا باشد.شرکت تتر به طور تصادفی 5 میلیارد دلار USDT ایجاد کرد و مجبور شد آن‌ها را بسوزاند. این سوزاندن برای جلوگیری از بی ثبات شدن پایه 1: 1 تتر با دلار ایالات متحده انجام شد. اکثر استیبلکوین‌های متمرکز از سوزاندن برای حفظ تعادل توکن‌هاشان با دلار آمریکا بهره می‌برند.

سوزاندن توکن‌های بهادار

در مورد توکن‌های بهادار، که دارندگان حق دریافت سود از یک پروژه را دارند، سوزاندن توکن بسیار شبیه بازخرید سهام توسط شرکت‌ها است. سکه‌ها را می‌توان با نرخ عادلانه خریداری و سپس فوراً سوزاند تا ارزش مبلغ موجود هر دارنده افزایش یابد. در صورت خرید مجدد توکن ها به قیمت بازار، سرمایه گذاران حتی می‌توانند بر اساس قیمتی که در اصل خریداری کرده‌اند سود کسب کنند.

سوزاندن توکن برای موارد امنیتی

سرانجام، برخی از پروژه‌ها برای جلوگیری از هرزنامه‌های اسپم و افزودن لایه‌ای از امنیت، از سوزاندن توکن استفاده می‌کنند. ریپل برای از بین بردن اضافه بار سیستم، انجام سریع تراکنش ها و محافظت در برابر حملات DDoS ، هزینه‌های مربوط به هر معامله را می‌سوزاند.

آیا سوزاندن توکن‌ها استفاده‌های دیگری نیز دارد؟

به طور خلاصه: بله . یکی از کاربردهایی که برخی از پروژه‌ها برای سوزاندن توکن‌ها پیدا کرده‌اند ایجاد مکانیسم اجماع قابل اطمینان تری برای تأیید و الحاق معاملات به بلاکچین است.

شناسه تراکنش ارز دیجیتال یا TxID چیست و چگونه صحت تراکنش ها را در بلاکچین بررسی کنیم

یکی از سازوکارهای رایج که از سوزاندن توکن به تکامل رسیده، الگوریتم اجماع اثبات سوختن (PoB) است. این الگوریتم اجماع مبتنی بر این است که کاربران توکن‌های خود را برای به دست آوردن حقوق استخراج از بین می‌برند. الگوریتم اثبات کار، به ویژه به دلیل تعلق به بلاکچین بیت کوین، یک انتخاب محبوب است. با این وجود این الگوریتم انرژی قابل توجهی را مصرف می‌کند که باعث گران تمام شدن آن است. PoB تلاش می‌کند تا با محدود کردن تعداد استخراج کنندگان معتبر سرعت را فزایش و مصرف انرژی را کاهش دهد. در این الگوریتم استخراج کنندگان با سوزاندن توکن اجازه استخراج بلاک جدید در شبکه را دریافت می‌کنند. این باعث می‌شود ماینرهای مخرب توانایی استفاده از شبکه را نداشته باشند.

از نظر تئوری، سوزاندن توکنها برای اجازه استخراج تعداد ماینرها را کاهش می‌دهد و با کاهش رقابت، نیاز به منابع نیز کاهش می‌یابد. در عمل، این مکانیزم به ماینرهای بزرگی که می‌توانند حجم عظیمی از توکن ها را به یک باره بسوزانند، ظرفیت نامتناسبی خواهد داد. برای مقابله با این، بسیاری از پیاده سازی های PoB از نرخ استهکاک استفاده می‌کنند. این شیوه اینگونه است که با تأیید معامله، ظرفیت استخراج ماینر نیز کاهش می‌یابد. بنابراین هر یک از آنها باید به طور مداوم توکن‌های بیشتری را برای سوزاندن سرمایه گذاری کنند. PoB همچنین به الگوریتم اثبات سهام (PoS) نیز شباهت دارد. هر دو الگوریتم برای دادن امکان استخراج یا تأیید تراکنش‌ها نیازمند قفل شدن توکن در شبکه هستند. تفاوت در این است که اگر در الگوریتم اثبات سهام (PoS) اعتبارسنج از تأیید معاملات منصرف شود می‌تواند توکن‌های قفل شده را دوباره به دست بیاورد.

آیا دارندگان توکن واقعاً از سوزاندن توکن بهره مند می‌شوند؟

توسعه دهنگان پروژه‌ها از سوزاندن توکن‌هایشان به مزایای قابل توجهی دست می‌یابند. با این وجود دارندگان توکن نیز به چند طریق، از این کار بهره می‌گیرند. ممکن است به نظر برسد که سوزاندن توکن برای ایجاد امتیاز در پروژه‌ها طراحی شده است. با نگاهی دقیق‌تر متوجه خواهید شد که این سازوکار هم برای توسعه دهندگان و هم برای سرمایه گذاران مفید است.

در بسیاری از موارد، سوزاندن سکه‌ها می‌تواند به ثبات ارزش سکه و مهار تورم احتمالی قیمت کمک کند. ثبات انگیزه بیشتری برای نگه داشتن سکه به سرمایه گذاران می‌دهد و قیمت‌ها را با نرخ مطلوب‌تری حفظ می‌کند. این امر باعث می‌شود تا سرعت و پهنای باند شبکه نیز سالم بماند. سوزاندن توکن همچنین به خصوص در مراحل اولیه عرضه سکه، احساس اطمینان را ایجاد می‌کند.

سوزاندن توکن‌های فروخته نشده بعد از ICO باعث شفافیت می‌شود. سرمایه گذاران می‌دانند که قرار نیست حجم بالایی از توکن‌ها وارد بازار شوند. بسیاری از پروژه‌های کلاهبرداری با نسوزاندن توکن‌ها و فروش آنها در صرافی‌ها سود کسب کرده‌اند، در حالی که سرمایه گذاران سقوط ارزش توکن‌ها را نظاره کردند. این اهمیت سوزاندن توکن‌های فروخته نشده بعد از ICO را به خوبی نشان می‌دهد.

برای پروژه‌هایی مانند ریپل، سوزاندن توکن‌ها امنیت کاربران را افزایش می‌دهد و به آنها اجازه می‌دهد با خیال راحت و بدون انگیزه‌های انحرافی معاملات خود را تسریع کنند. از آنجا که انگیزه‌ای برای دریافت هزینه‌های بالاتر به غیر از اجرای سریعتر وجود ندارد، کاربران می‌توانند اعتماد کنند که شبکه با مسئولیت بیشتری استفاده خواهد شد.

مطالب مرتبط
آلتکوین‌ چیست و چگونه پامپ یا دامپ می شود؟
دوج کوین در روز دوج (DOGE Day) به رشد سهمگین خود ادامه می‌دهد
وام های سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi چیست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی