منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟
10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟

10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟

رضا باغانی
1399/10/01
۰

ما از صدها نفر از متخصصان این سؤال را پرسیدیم: 10 پروژه برتر امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) که در سال 2021 تعقیب خواهید کرد کدامند؟ سپس پر تکرارترین پاسخ‌ها را با هم ترکیب کرده و این مقاله را برای شما نوشتیم.

10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟

ما از روش عقل جمعی (Wisdom of Crowds) استفاده کرده‌ایم. با این شیوه لیستی از 10 پروژه برتر دیفای را که کارشناسان صنعت در سال 2021 دنبال خواهند کرد، بدست آوردیم. این روش می‌تواند به شما یک دید کلی از تفکرات و انتظارات جامعه ارزهای دیجیتال در مورد بازار داشته باشید.

اگر اخبار بلاکچین را دنبال کرده باشید، احتمالاً در مورد صنعت در حال ظهور اخیر موسوم به دیفای شنیده‌اید. سیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای رشد چشمگیری را در تابستان تجربه کرد و اکنون بیش از 14 میلیارد دلار ارزش در آن قفل شده است. همه در مورد امور مالی غیرمتمرکز صحبت می‌کنند. حتی غول‌های رمزنگاری مانند کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) و کوین گکو (CoinGecko) لیست‌های جداگانه‌ای را به پروژه‌های دیفای اختصاص داده‌اند.

اما چرا 10 پروژه برتر دیفای؟

قبل از ادامه، بیایید توضیح دهیم که دقیقاً دیفای چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیفای از ایده بازسازی زیرساخت‌های خدمات مالی و انتقال آن به یک ساختار کاملاً غیرمتمرکز پیروی می‌کند. این سیستم نیاز به اشخاص ثالث مانند شرکت‌ها و دولت‌ها را برطرف می‌کند. ما به دیفای نیاز داریم زیرا این فرصت بی نظیر را دارد تا انقلابی در فضای مالی جهانی ایجاد کند.

با توجه به تجزیه و تحلیل داده‌های بازار رمزنگاری که توس دیون آنالیتیکس (Dune Analytics) منتشر شد، می‌توان دریافت که در مجموع، تعداد کل آدرس‌های کاربر منحصر به فرد دیفای به 926،600 رسیده است. این یعنی کاربران دیفای تقریباً 11 برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته اند.

10 پروژه برتر دیفای؛ بهترین توکن ها برای سرمایه گذاری در سال 2021 کدامند؟

نمودار رشد کاربران دیفای

از ژوئیه تا نوامبر، اکوسیستم دیفای از 4 میلیارد دلار به بیش از 14 میلیارد دلار سرمایه قفل شده رسیده است. این یک حرکت عظیم است. این رشد باعث شده است که بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در امور مالی غیرمتمرکز به صرافت بیفتند. خوشبختانه برای شما، هنوز بسیاری از پروژه‌های تازه نفس و جوان وجود دارند که در این مقاله، برخی از آنها را معرفی خواهیم کرد.

ما از صدها نفر از متخصصان حوزه بلاکچین در مورد بهترین پروژه‌های دیفای در سال 2021 سؤال کردیم. سپس 10 توکن را که بیشترین علاقه مند را داشتند لیست کردیم.

یونی سوآپ (Uniswap)

یونی سوآپ یکی از 10 پروژه برتر دیفای است. این پروتکل برای تبادل نظیر به نظیر توکن های ERC-20 در بلاکچین اتریوم است. یک رابط کاربر پسند و تأخیر کم برای تعویض مستقیم توکن ETH و ERC20 را فراهم می‌کند. یونی سوآپ به دلیل ماهیت غیرمتمرکز (DEX) خود هیچ هزینه‌ای برای خود نمی‌گیرد. این صرافی برای عملکرد به عنوان یک کالای عمومی طراحی شده است.

بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از یونی سوآپ استفاده کنند زیرا برخلاف بیشتر صرافی‌ها، یونی سوآپ دفتر سفارش ندارد. این صرافی از مکانیزمی به نام “بازارساز خودکار” استفاده می‌کند که نرخ ارز و لغزش قیمت را تعیین می‌کند. یونی سوآپ سه نوع کاربر اصلی دارد: کاربران عادی، تأمین کنندگان نقدینگی و معامله گران آربیتراژ که هرکدام از آنها نقش مهمی در اکوسیستم دارند. تأمین کنندگان نقدینگی برای تأمین سرمایه برای بدست آوردن هزینه‌های معامله تولید شده توسط کاربران عادی انگیزه می‌گیرند. معامله گران آربیتراژ نیز با کسب اسپرد بین یونی سوآپ و سایر بازارها برای ارائه اطلاعات قیمت خارجی تشویق می‌شوند.

یی ارن فایننس (Yearn.finance)

یی ارن فایننس یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (دیفای) است. یکی از برجسته‌ترین پروژه‌ها بین 10 پروژه برتر دیفای است که توکن آن با قیمتی بیشتر از بیت کوین معامله می‌شود. هدف این پروتکل انجام انبوهی از عملکردها مانند تجمع نقدینگی و ایجاد خودکار بازار با جابجایی وجوه ارائه دهندگان بین سیستم عامل‌هایی مانند dYdX، اوه (Aave) و کامپوند (Comound) است.

یی ارن به مکانیزم های پیشرفته درآمد دسترسی پیدا می‌کند. این پروتکل دسترسی آسان مردم به استراتژی‌های جدید سرمایه گذاری را فراهم می‌کند. با نگه داشتن YFI در پروتکل، سهمی از هزینه‌های تولید شده توسط کاربران دیگر را بدست خواهید آورد.

چین لینک (Chainlink)

چین لینک یک پروژه اوراکل نیمه متمرکز بین 10 پروژه برتر دیفای است. اوراکل یک فید داده است که بلاکچین ها را به داده‌های خارج از بلاکچین متصل می‌کند. شبکه چین لینک ورودی‌ها و خروجی‌های قابل اعتماد ضد دستکاری را برای قراردادهای هوشمند در هر بلاکچین فراهم می‌کند. چین لینک می‌تواند اطلاعات را از طریق بلاکچین و از طریق آن امن، قابل اعتماد و غیرمتمرکز دریافت کند.

آنچه چین لینک را در میان اوراکل‌ها متمایز می‌کند، اکوسیستم استفاده از توکن بومی است. توکن LINK توسط دارندگان قرارداد هوشمند برای پرداخت گره‌های پیوند زنجیره‌ای برای دریافت داده از آنها استفاده می‌شود. هرچه تعداد گره‌ها بیشتر باشد، از اعتبار بالاتری برخوردار است. بنابراین ارائه دهندگان اوراکل تشویق می‌شوند که هر تعداد LINK را در گره‌های پیوند زنجیره‌ای خود نگه دارند تا استفاده و سود بیشتری کسب کنند.

کامپوند (Compound)

کامپوند نرم افزاری است که از طریق اتریوم اجرا می‌شود. این پروتکل به وام گیرندگان اجازه می‌دهد وام بگیرند. وام دهندگان با قفل کردن دارایی‌های رمزنگاری شده خود در پروتکل، وام‌هایی را ارائه می‌دهند. نرخ بهره پرداختی و دریافتی توسط وام گیرندگان و وام دهندگان به ترتیب از طریق عرضه و تقاضای هر دارایی دیجیتال تعیین می‌شود.

کامپوند به شما امکان می‌دهد با سرعتی بالاتر از سود ساده پول قبلی که دارید سود دریافت کنید. این از طریق سیستم وام دهی منحصر به فرد آن حاصل می‌شود. هرچه بیشتر با آنها تعامل برقرار کنید، سود بالقوه‌ای که می‌توانید کسب کنید بیشتر خواهد بود.کاوا (Kava)

کاوا یک پلتفرم وام غیرمتمرکز نسل آینده است. این پروتکل به دنبال ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در بازار است. این شبکه به دلیل قابلیت تعویض توکن رمزنگاری بین زنجیره‌ای شناخته شده است. به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال موجود در بلاکچین های مختلف را مبادله کنند.

برنامه تعویض کاوا به نام سوئیچ تقریباً فوری شناخته می‌شود، حتی در بلاکچین ها. کاوا همچنین امکان وام دهی را ارائه می‌دهد. آن‌ها به دنبال ساده سازی بخش وام غیرمتمرکز هستند. این امر باعث شده تا کاوا در بخش دیفای پیشگام باشد.

استیبلکوین دای (DAI)

DAI یک استیبلکوین است که هنگام اخذ وام با وثیقه از میکر دائو (MakerDOA) ایجاد می‌شود. این ارز با دلار آمریکا تراز شده است. این پروتکل از طریق تمرکززدایی، ثبات و شفافیت را ارائه می‌دهد. این باعث می‌شود که وقتی ارزهای دیجیتال قرض گرفته یا داده می‌شوند، ارزش ثابتی داشته باشند.

اکنون DAI از توانایی استفاده از ارزهای رمزپایه متعدد به عنوان وثیقه به جای ETH پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند ارز رمزنگاری شده خود را به عنوان وثیقه وام DAI پروتکل قفل کنند. حتی اگر ارزش آن در طول زمان افزایش یابد، آن را با همان قیمت پس می‌گیرند. تمرکززدایی DAI، برخلاف سایر استیبلکوین های متمرکز، دستکاری توسط شخص یا شرکت را دشوار می‌کند.

آنکر (Ankr)

پلت فرم محاسبات توزیع شده آنکر یکی از ایده‌های جالب بین 10 پروژه برتر دیفای است. این پروتکل با به کارگیری قدرت محاسباتی بیکار در رایانه‌های مختلف و در دسترس قرار دادن آن برای مشاغل و مصرف کنندگانی که نیاز به آن دارند فعالیتت می‌کند. آنکر دنیای اشتراک گذاری را وارد مرحله جدیدی کرده است. شرکت‌ها قادر به کسب درآمد اضافی از طریق آنکر هستند. این پروتکل به کاربران امکان می‌دهد از محاسبات ابری مقرون به صرفه و غیرقابل دستیابی استفاده کنند. این رابطه به نفع هر دو طرف است و یک رویکرد مطمئن برای محاسبات ابری توزیع شده است.

مترونوم (Metronome)

مترونوم قصد دارد یک پروتکل ایجاد کند که بتواند ارزش را نه فقط در داخل یک بلاکچین، بلکه در بلاکچین های مختلف نیز انتقال دهد. با افزایش ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، حاکمیت و جامعه مترونوم منبع باز و خودمختار خواهد بود.

مترونوم از ویژگی‌های پرداخت پیشرفته مانند مس پی (Mass Pay) پشتیبانی می‌کند. این گزینه که به کاربران امکان می‌دهد MET توکن را به چندین آدرس در یک تراکنش منتقل کنند. با این کار در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود. بلاکچین ها می‌آیند و می‌روند. با این حال مترونوم از طریق تعمیق تمرکززدایی، آوردن مزایای چندین بلاکچین و ایجاد توانایی‌های معامله‌ای که کاربران قبلاً با ارزهای رمزپایه از آن بهره مند شده‌اند، هدف خود را بر روی آینده گذاشته است. به خاطر همین قابلیت‌ها این پلتفرم یکی از 10 پروژه برتر دیفای در سال آینده خواهد بود.

الف. ایم Aleph.im

Aleph.im یک شبکه میان زنجیره‌ای است که با استفاده از بلاک چین (لایه -2) با تمرکز بر برنامه‌های غیرمتمرکز یا دپ ((dApps ساخته شده است. هدف Aleph.im این است که به شما امکان می‌دهد محاسبات بدون سرور، ذخیره سازی پرونده و پایگاه داده همراه با مدیریت داده‌های بی اعتماد و انطباق با GDPR باشد.

Aleph.im به دنبال ایجاد انقلابی در محاسبات ابری با اولین بلاکچین بومی ابری است. آن‌ها قبلاً یک دپ ذخیره سازی غیرمتمرکز را منتشر کرده‌اند و وب سایت آنها نیز در شبکه میزبانی می‌شود.

پروتکل اوریون (Orion Protocol)

پروتکل اوریون با متحد کردن نقدینگی کل بازار رمزنگاری (CEX ها، DEX ها، استخرهای مبادله) در یک سیستم عامل غیرمتمرکز، برخی از بزرگترین مسائل را در دیفای حل می‌کند. این منابع بصورت منبع آزاد بوده و هدف آنها کاهش خطر نگهداری ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز است.

پروتکل اوریون اولین پروژه‌ای است که به ارائه پیشنهاد سکه پویا (DYCO) می‌پردازد. این شیوه چارچوب فروش توکن جدیدی است که در آن توکن های کاربردی تا 16 ماه پس از TGE با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند و شرکت کنندگان حق بازپرداخت 80٪ را دارند. این سطح از حفاظت و ایمنی با ارائه سطح جدیدی از اعتماد و اطمینان، یک مزیت بزرگ به کاربران می‌بخشد.

نتیجه

ما هنوز در مورد نرخ پذیرش دیفای نمی‌توانیم نظر قطعی بدهیم. این 10 پروژه برتر دیفای ممکن است به تدریج مورد توجه شایسته قرار گیرند. آزادی از کنترل پولی نهادهای متمرکز، چشم انداز نهایی این جنبش است.

رشد سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) داستان بزرگ ارز رمزنگاری شده در سال 2020 بوده است. البته که دلیل خوبی هم برای این استقبال گسترده وجود دارد. ما احتمالاً در حال حرکت به آینده صنعت خدمات مالی هستیم. با این حال، هنوز راه طولانی برای رفتن وجود دارد.

سلب مسئولیت

لطفاً همیشه تحقیقات خود را انجام دهید! ما مشاور مالی نیستیم، هرگونه اطلاعات ارائه شده در این مقاله به عنوان مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه مالی در نظر گرفته نشده است. این اطلاعات صرفاً مبتنی بر تجربیات خود ما هستند. اطلاعاتی که ما ارائه می‌دهیم یک ماهیت کلی دارند و فقط باید به عنوان مکانی برای شروع تحقیقات مورد استفاده قرار گیرند. قطعاً باید با دقت کافی خود تحقیقات را انجام دهید. قبل از تصمیم گیری باید به دنبال سرمایه گذاری حرفه‌ای یا مشاوره مالی باشید.

مطالب مرتبط
ریسک های استیکینگ
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether