قیمت بیت کوین
۱,۲۴۷,۵۹۶,۱۹۱تومان
50,572دلار
4.30
قیمت اتریوم
۴۱,۱۰۳,۸۵۶تومان
1,665.97دلار
5.83
قیمت تتر
۲۴,۶۶۹تومان
1دلار
0.06
قیمت بایننس کوین
۵,۹۲۹,۹۶۴تومان
240.40دلار
5.89
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال  »  کلاهبرداری کریپتو کارنسی، راه‌های عمده کلاه برداری در فضای ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری کریپتو کارنسی، راه‌های عمده کلاه برداری در فضای ارزهای دیجیتال

کسب درآمد از ارزهای دیجیتال
رضا باغانی
17 نوامبر 20
۰
کلاهبرداری کریپتو کارنسی، راه‌های عمده کلاه برداری در فضای ارزهای دیجیتال

در این مقاله ما برخی از شیوه‌های عمده کلاهبرداری کریپتو کارنسی را که سرمایه گذاران بی گناه را قربانی کرده‌اند معرفی می‌کنیم. با شناخت این شیوه ها شما می توانید با دیدی بهتر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید.

کلاهبرداری کریپتو کارنسی، راه‌های عمده کلاه برداری در فضای ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری کریپتو کارنسی، راه‌های عمده کلاه برداری در فضای ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری کریپتو کارنسی، راه‌های عمده کلاه برداری در فضای ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال امسال به شدت توجه جهانیان را به خود جلب کرده‌اند. آنها وعده تجربه‌ای منحصر به فرد را به کاربران خود می‌دهند. برای اولین بار در تاریخ بشر پولی پا به میدان گذاشته که زیر سلطه دولت‌ها و احزاب سیاسی نیست. این ارزها متعلق به هیچ دولتی نیستند و بنابراین امکان مداخله و دستکاری نیروهای سیاسی در آن‌ها وجود ندارد. با توجه به پذیرش فناوری بلاکچین، این فناوری همچنین قادر است امکانات ذخیره سازی و انتقال ارز بسیار ایمن و مطمئن را ارائه دهد.

طبق گفته‌های فوربس، اعتماد روزافزون کاربران به ارزهای دیجیتال، به ویژه نسل جدید معامله گران آنلاین، دولت‌ها و بانک‌ها را نگران کرده است. این نگرانی‌ها هم برای از دست رفتن قدرت این مؤسسات و دولت‌هاست و از سوی دیگر کلاهبرداری کریپتو کارنسی که در فضای بدون نظارت ارزهای دیجیتال به راحتی ممکن است.

بانک‌ها و دولتمردان ابتدا هشدار می‌دادند این ارزها می‌توانند به زودی از بین بروند. با این حال بیت کوین پس از ده سال همچنان با قدرت به پیش می‌تازد. با این وجود نگرانی بابت کلاهبرداری های کریپتو کارنسی با توجه به اتفاقات دهه گذشته به نظر کاملاً منطقی بود. گرچه لازم نیست سرمایه گذاران دیگر در مورد از بین رفتن بیت کوین خیلی نگران باشند. اما همچنین باید نسبت به بسیاری از کلاهبرداری هایی که باعث خسارتهای قابل توجهی شده‌اند، هوشیار بمانند. این امر به خصوص اگر سرمایه گذاران به امید بازده سرمایه ROI بالای ارزهای دیجیتال وارد بازار کریپتو کارنسی می‌شوند. در این مقاله ما برخی از شیوه‌های عمده کلاهبرداری کریپتو کارنسی را که قبلاً سرمایه گذاران بی گناه را قربانی کرده‌اند معرفی می‌کنیم.صرافی‌های مشکوک که می‌توانند یک شبه از بین بروند

با محبوبیت انفجاری بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال به ناگاه قارچ گونه گسترش یافتند. صرافی‌های ارز دیجیتال به دنبال جلب توجه شما و کسب کارمزدهای معاملات شما هستند. از آنجایی که هیچ نهاد نظارتی در بسیاری از کشورها برای این صرافی‌ها در نظر گرفته نشده بیشمار صرافی مشکوک و غیرقابل اعتماد در فضای کریپتوکارنسی به وجود آمده است.

بسیاری از این صرافی‌ها یک شبه وارد بازار می‌شوند و با امتیازات غیرمعمول کاربران فراوانی را به خود جلب می‌کنند. سپس به همین شکل بعد از چند ماه فعالیت با وجوه کاربران خود از صحنه خارج می‌شوند. کاربران هم هیچ دسترسی‌ای به مسئولان صرافی ندارند.

یک مثال خوب Mt. Gox است. این صرافی در یک برهه از زمان بیش از 70٪ معاملات جهانی بیت کوین را به خود اختصاص داده بود. در فوریه 2014، این صرافی کار خود را متوقف کرد. مدیران این صرافی به راحتی با 850،000 بیت کوین به ارزش 450 میلیون دلار که اکنون بیش از 14 میلیارد دلار ارزش دارد ناپدید شدند.

اگر واقعاً علاقه مند به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، باید موارد امنیتی لازم را انجام دهید. همچنین، به این نکته توجه کنید که پول خود را در صرافی ذخیره نکنید بلکه هر روز آن را به یک کیف پول آفلاین منتقل کنید. فقط هنگامی که می‌خواهید معامله کنید، پول را به حساب صرافی واریز کنید.

عرضه اولیه سکه (ICO)

استارت آپ های ارزهای دیجیتال با برگزاری عرضه اولیه سکه چیزی شبیه به عرضه اولیه سهام (IPO)، سعی می‌کنند مقادیر قابل توجهی پول برای توسعه پروژه‌های خود جمع کنند. در حالی که بسیاری از این استارت آپ ها واقعاً ارزشمند هستند برخی دیگر به سادگی نوعی کلاهبرداری کریپتو کارنسی هستند.

این کلاهبرداری را پامپ و دامپ پنهان می‌دانند. کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC) هشدارهای سختگیرانه ای را به سرمایه گذاران در این مورد ارائه داده است. در برخی موارد ممکن است اطلاعات فعلی یا حتی دقیق در مورد سکه وجود نداشته باشد. اطلاعیه مطبوعاتی و سایر اطلاعات در حوزه عمومی می‌توانند از اعتبار برخوردار نباشند. SEC همچنین به سرمایه گذاران هشدار می‌دهد تا در مورد تبانی و دستکاری بازار هوشیار باشند. متأسفانه، علی رغم این هشدارها، سرمایه گذاران متأثر از فومو (ترس از دست دادن موقعیت) معمول بازار پیرامون ICO و طمع کسب سودهای کلان در مدت زمان نسبتاً کوتاهی هستند.عدم وجود فناوری و امنیت در پروژه های نوظهور

سرمایه گذاران با شرکت در عرضه اولیه شرکت‌هایی که بدون آماده سازی فناوری، توکن های خود را عرضه کرده‌اند بهای سنگسنی پرداخت می‌کنند. یک نمونه بارز این نوع کلاهبرداری DAO است. در این عرضه که تحسین منتقدان به دست آورد بیش از 434 میلیون نفر شرکت کردند. اما همه آن‌ها طعمه هکری شدند که با سواستفاده از یک آسیب پذیری نرم افزاری نزدیک به یک سوم وجوه خود را به سرقت برد. این حادثه منجر به حذف نهایی DAO از کلیه مراکز خرید عمده شد.

نهنگ‌ها و کلاهبرداری کریپتو کارنسی از طریق پامپ و دامپ

طرح‌های پامپ و دامپ در بازارهای مالی چیز جدیدی نیستند و در بازارهای مالی سنتی و متعارف غیرقانونی اعلام شده‌اند. با این حال، در بازار غیرقابل کنترل ارز دیجیتال، به نظر می‌رسد هر نوسان وحشی قیمت سکه مشکوک باشد. اگرچه تشخیص اینکه این نوسان به دلیل نیروهای بازار است یا کلاهبرداری می‌تواند چالش برانگیز باشد. با این وجود دانستن چگونگی این کلاهبرداری کریپتو کارنسی، می‌تواند به شما کمک کند تا درگیر آن نشوید.

گروهی از سرمایه گذاران می‌توانند برای افزایش حجم معاملات ارز دیجیتالی خاص با حجم کم در هر صرافی به انتخاب خودشان وارد بازار شوند. آن‌ها به طور معمول یکی از سکه‌های کوچکتر بازار را انتخاب می‌کنند. قیمت ارز با سفارشات خرید تهاجمی ناگهان افزایش می‌یابد. تبلیغات دهان به دهان کمک می‌کند تا سرمایه گذاران بی خبر را به طمع افزایش قیمت به سمت سکه بکشانند. چون سرمایه بازار این سکه‌ها معمولاً کوچک است حتی یک نهنگ به تنهایی قادر به پامپ قیمت خواهد بود.

خریداران با فومو وارد بازار می‌شوند و همین باعث افزایش قیمت بیش از پیش سکه می‌شود. اینجا نهنگ با خوشنودی سکه‌هایی را که با قیمت پایین خریده به چند برابر قیمت به سرمایه گذاران از همه جا بی خبر می‌فروشد و بازار را ترک می‌کند. این فروش که دامپ یا تخلیه نام دارد باعث می‌شود قیمت با عمان سرعتی که رشد کرده کاهش یابد. اینجا سرمایه گذاران خرد می‌مانند و سکه‌هایی که ارزشی ندارند.

کلاهبرداری کریپتو کارنسی از طریق طرح پانزی

این مدل کلاهبرداری توسط وان کوین (OneCoin)، یک شرکت مستقر در بمبئی انجام شده است. کلاهبرداری پانزی نمونه‌ای از کلاهبرداری کریپتو کارنسی با بهره گیری از ارائه‌های هوشمند و عدم آگاهی از فناوری واقعی در میان سرمایه گذاران است. البته، پوشش مثبت رسانه‌ای و بازار پررونق ارزهای دیجیتال نقش خود را در تحریک طمع سرمایه گذاران ایفا کرد. قبل از دستگیری مجرمان و محکوم شدن مجرمین به دلیل اجرای طرح پونزی، 350 میلیون دلار از فریب خوردگان پول جمع شده بود.

طرح پانزی چیست؟

طرح پانزی اینگونه عمل می‌کند. کلاهبردار در اینجا از ناآگاهی مردم استفاده می‌کند و با وعده پرداخت سود بالا در ازای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال از آنها پول می‌گیرد. با پرداخت پول به سرمایه گذاران در موعد مقرر اعتماد آن‌ها را جلب می‌کند. اما این پول سود حاصل از سرمایه گذاری نیست. در واقع پول سرمایه گذاران جدید است که به سرمایه گذاران قدیمی پرداخت می‌شود. با این کار پول هنگفتی در عرض زمان کمی جمع می‌شود. درنهایت معمولاً کلاهبردار پس از چند ماه فعالیت با سرمایه مردم فرار می‌کند.کلاهبرداری از طریق فروش سکه‌های ساختگی

در آگوست 2017، یک صرافی ارز دیجیتال که سکه‌های تقلبی به سرمایه گذاران می فروخت، توسط پلیس لندن تعطیل شد. این کلاهبرداری کریپتوکارنسی از طریق دفتری در مرکز لندن انجام گرفته بود. در اینجا شخصی با کسانی که می‌توانستند در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند تماس می‌گرفت. این شخص از طریق تلفن ارزهایی که وجود نداشتند را سرمایه گذاران می فروخت. گزارش شده است که این شخص بیش از 150،000 پوند از 9 قربانی کلاهبرداری کرده بود.

به یاد داشته باشید، فرصت‌های سرمایه گذاری واقعی از طریق تماس‌های تلفنی یا ایمیل تبلیغاتی راه به دست شما نمی‌رسند. اگر از شما خواسته شد سرمایه گذاری کنید، تمام جزئیات را یادداشت کرده و آن را به عنوان کلاهبرداری کریپتو کارنسی احتمالی به مقامات مربوطه گزارش دهید. رسانه‌های اجتماعی تهدیدی در حال رشد است. حساب‌های فیشینگ در شبکه‌های اجتماعی شرکت‌های برجسته ارزهای دیجیتال توسط کلاهبرداران راه اندازی می‌شود. آنها برای سرمایه گذاری از طریق خرید ارز دیجیتالی خاص با تخفیف زیاد با افراد تماس می‌گیرند.

نمونه دیگری از این کلاهبرداری همین امثال از طریق حساب توییتر اشخاص مطرح انجام شد. کلاهبرداران با دسترسی به حساب توییتر افرادی مانند بیل گیتس و جو بایدن از مردم خواستند تا مبلغی بیت کوین برای آن‌ها ارسال کنند تا در عرض چند هفته با دو برابر سود به آن‌ها بازپرداخت شود.نتیجه

اگرچه سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال بیش از حد خطرناک به نظر می‌رسد، باید به خاطر داشته باشید که هر فناوری جدیدی که نوید بازدهی بالایی را بدهد، عوامل مخرب را جذب خواهد کرد. تحقیقات کامل، عقل سلیم و کنترل حرص و طمع به شما کمک می‌کند تا تصمیمی مناسب بگیرید و پایه‌ای برای افزایش بازده شما باشد.

مطالب مرتبط
6 ارز برتر دیجیتال برای معاملات روزانه در بازار کریپتو کارنسی به همراه نکات کلیدی ترید
بازار گاوی یا افزایشی چیست؟ چگونه می‌توان در این بازار سود کسب کرد
روش های کسب درآمد برتر در دنیای صنعت ارزهای رمزنگاری و اقتصاد دیجیتالی
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ترید و سرمایه گذاری
صرافی غیرمتمرکز بایننس دکس (Binance DEX)، راهنمای استفاده برای کاربران باتجربه
صرافی بکت (Bakkt) چیست؟ خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نظارت دولت
ارز دیجیتال بت (BAT) یا توکن توجه پایه‌ای چیست و چه کاربردی در بروزر بریو دارد؟
صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی این صرافی چه وظیفه ای دارد؟
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.