منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  پروتکل جمع کننده سود (Yield Aggregator): بررسی ده پروتکل برتر برای فارمرهای دیفای
پروتکل جمع کننده سود (Yield Aggregator)

پروتکل جمع کننده سود (Yield Aggregator): بررسی ده پروتکل برتر برای فارمرهای دیفای

پروتکل های جمع کننده سود به صورت خودکار و بدون نیاز به مجوز و واسطه‌ی قابل اعتماد، سود سرمایه گذاری کاربران را جمع آوری می‌کنند.

پیچیدگی استفاده از پروتکل های دیفای باعث سردرگمی بسیاری از سرمایه گذاران شده است. اینکه چگونه می توان بهترین سرمایه گذاری ها را به صورت مداوم انجام داد کار غیرممکن به نظر می رسد. پروتکل های جمع کننده سود به کاربران این امکان را می دهند تا در بهترین موقعیت های سرمایه گذاری در دیفای شرکت کنند.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • پروتکل های جمع کننده سود چگونه کار می‌کنند؟
  • معرفی ده پروتکل جمع کننده سود برتر در حال حاضر

پروتکل های جمع کننده سود چگونه کار می‌کنند؟

درابتدا شما پول خود را وارد یکی از این پروتکل‌ها می‌کنید. سپس این پروتکل به صورت خودکار، سود سرمایه گذاری شما را جمع آوری می‌کند. این کاری است که پروتکل های جمع کننده سود اتریوم انجام می‌دهند. شما توکن‌ها و ارزهای خود را به این دپ ها (dApp) واریز می‌کنید و پس از آن آنها شروع به استفاده از این دارایی‌ها در دیفای می‌کنند. به صورتی که بتوانند بهترین سود ممکن را با توجه به استراتژی‌های خاص دیفای برای شما به دست بیاورند.

معرفی ده پروتکل جمع کننده سود برتر در حال حاضر

در این مقاله ده پروژه‌ی برتر جمع کننده سود در بلاک چین اتریوم را بررسی می‌کنیم. در انتهای این مقاله درک بهتری از نحوه‌ی عملکرد این زمینه در حال رشد خواهیم داشت.

1 – هاروست فایننس (Harvest Finance)

هاروست فایننس (Harvest Finance) در حال حاضر بزرگترین جمع کننده سود در دیفای است. این پروتکل در حال حاضر نهمین دپ از نظر ارزش کل قفل شده (TVL) است. میزان ارزش کل قفل شده در هاروست فایننس برابر با 659.7 میلیون دلار است.

این پروتکل راهی ساده برای ییلد فارمرها برای تولید سود با واریز توکن‌های مانند Dai ، USDCو غیره ارائه می‌دهد.

وقتی کاربران وجوه خود را در هاروست فایننس واریز می‌کنند، fAsset هایی با عناوین fDai یا fUSDC را دریافت می‌کنند. این fAsset بعداً برای سود حاصل از فارمینگ استفاده می‌شوند.

ماه گذشته هاروست فایننس قربانی یک حمله فلش لون شد. در اثر این حمله 30 میلیون پوند از این پروتکل خارج شد.

2 – یرن (Yearn)

در حال حاضر یرن (Yearn) محبوب ترین پروتکل جمع کننده‌ی سود است. ارزش کل قفل شده در یرن برابر با 419 میلیون دلار بوده و در حال حاضر از هاروست فایننس کمتر است. پروژه یرن بر اساس جامعه‌ای توسعه داده شده است که علاقه آن به دیفای بی نظیر است. به همین دلیل هم جامعه و استعداد یرن، اصلی ترین فاکتور موفقیت این پروژه هستند.

یرن (Yearn) از استراتژی‌های ویژه‌ای مبتنی بر والت‌ها (Vaults) استفاده می‌کند. این والت‌ها روش‌های مختلفی را برای دستیابی به سود در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پروژه در حال انتشار سیستم بهینه سازی شده‌ی والت ورژن دو است. به کمک این سیستم جدید تولید سود بهبود یافته و ساده‌تر می‌شود.

3 – ولیو دیفای (Value DeFi)

پروتکل جمع کننده سود ولیو دیفای (Value DeFi) با ارزش کل قفل شده برابر با 48.5 میلیون دلار در حال حاضر سی و یکمین دپ بزرگ در حوزه‌ی دیفای است.

ولیو دیفای (Value DeFi) که قبلاً به عنوان YFV.Finance شناخته می‌شد، یکی دیگر از پروژه‌های مبتنی بر والت است. در این پروتکل در ابتدا کاربران وجوهی را به ولیو دیفای واریز می‌کنند. سپس این وجوه توسط تیم ولیو دیفای در استراتژی‌های بهینه‌ی کسب سود استفاده می‌شود.

ولیو دیفای یک پروژه‌ی تازه وارد و در نتیجه آسیب پذیر است. این پروتکل نیز در اوایل ماه جاری مورد حمله‌ی فلش لون قرار گرفت و متحمل 6 میلیون دلار خسارت شد. پس از این حمله ولیو دیفای به پروژه غیر متمرکز اوراکل چین لینک (Chainlink) روی آورده‌‌ است تا بتواند خود را در برابر چنین حملاتی در آینده ایمن کند.

4 – ای پی وای فایننس (APY.Finance)

ای پی وای فایننس (APY.Finance) یک پروژه جمع کننده سود است که خود را به عنوان یک روبو ادوایز (robo-advisor) در دیفای معرفی کرده است.

در سپتامبر 2020 تیم پشتیبان این پروتکل توانست مبلغ 3.6 میلیون دلار سرمایه را از سرمایه گذارانی مانند آلامدا ریسرچ (Alameda Research)، آرینگتون ایکس آر پی کپیتال (Arrington XRP Capital)، کوین گکو (Coingecko ) و غیره جمع آوری کند.

ای پی وای فایننس سود تنظیم شده برای ریسک را به کاربران خود ارائه می‌دهد. تیم APY با اجرای کمپین استخراج نقدینگی APY، امکان دریافت درآمد منفعل را برای کاربران خود فراهم می‌کند.

این پروژه به سرعت محبوب شد و در اولین ساعت فعالیت خود توانست بیش از 67 میلیون دلار نقدینگی جمع آوری کند.

5 – آلفا همورا (Alpha Homora)

آلفا همورا (Alpha Homora) یک پروژه جمع کننده‌ی سود جدید است که به شما امکان می‌دهد با استفاده از اهرم یا لوریج در دیفای فارمینگ کنید. آلفا همورا دومین محصول منتشر شده توسط تیم آزمایشگاه‌های آلفا فایننس است که به معامله گران در سراسر دیفای اجازه می‌دهد تا از طریق پوزیشن‌های اهرمی فارمینگ کنند.

اکوسیستم آلفا همورا تنوع زیادی دارد و شامل ذینفعانی مانند ییلد فارمرها، تامین کنندگان نقدینگی و وام دهندگان اتریوم می‌شود. وام دهندگان اتریوم در این پروژه در ازای وامی که می‌دهند توکن‌های ibETH دریافت می‌کنند که بسته به شرایط وام می‌تواند تا ده درصد APY را به آنها بدهند.

توکن بومی آلفا همورا با نام ALPHA است به عنوان یک توکن ییلد در این پروتکل استفاده می‌شود.

6 – آیدل فایننس (Idle Finance)

آیدل فایننس (Idle Finance) یک پروژه‌ی جمع کننده سود است که هدفش به حداکثر رساندن سود و به حداقل رساندن ریسک از طریق استراتژی‌های Idle است.

آیدل فایننس در مرحله‌ی تأمین بودجه توانست مبلغ 1.2 میلیون دلار جمع آوری کند. این سرمایه از طریق گروه‌هایی مانند LAO ، بلاک راک کپیتال (BlockRock Capital) و غیره جمع آوری شده است.

آیدل فایننس یک راه حل است که امنیت دنیای مالی سنتی با نرخ بازگشت سرمایه‌ی دیفای را با استفاده از یک استراتژی دقیق و منحصر به فرد مدیریت ریسک ترکیب می‌کند.

7 – پیکل فایننس (Pickle Finance)

پیکل فایننس (Pickle Finance) یک پروتکل جمع کننده سود است که حول محور “پیکل جار” ها (Pickle Jars) یا کریپتو والت‌های مخصوص کار می‌کند. این پروژه متمرکز بر ارائه‌ی تجربه‌ی ‌ییلد فارمینگ دوستانه به کاربران خود است.

متاسفانه این پروژه نیز قربانی یک حمله بسیار پیچیده دیفای شده است. در این حمله 20 میلیون دلار دای از این پروژه سرقت شده است. ظاهراً مهاجم از یک سری نقاط آسیب پذیری در این پروژه استفاده کرده است.

8 – ری (RAY) یا روبو ادوایزر برای سود (Robo-Advisor for Yield)

ری (RAY) یا روبو ادوایزر برای سود (Robo-Advisor for Yield) توسط تیم استیکن (Staken) ایجاد شده است. ری یک پروتکل جمع کننده سود است که هدف آن کمک به کاربران برای دستیابی آسان به سود دیفای است.

ری مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند در اتریوم است که دارایی‌های دیجیتال کاربر را به طور خودکار در بالاترین موقعیت‌های کسب سود قرار می‌دهد.

ری برای تولید سود خود از سایر پروژه‌های اصلی دیفای در اتریوم مانند bZx ، کامپاوند (Compound) و dYdX استفاده می‌کند.

این پروژه از نظر امنیتی یکی از برترین پروتکل‌های جمع کننده سود است.

9 – دیفورس (dForce)

دیفورس (dForce) یک پروتکل جمع کننده سود است که هدفش ایجاد یک ماتریس مالی باز و پروتکل مالی یکپارچه است.

دپ‌هایی که پیش از این ذکر کردیم بیشتر در نیم‌کره غربی طرفدار دارند. در حالی که دی فورس پروژه‌ای است که از کشش قابل توجهی در نیمکره‌ی شرقی مانند چین برخوردار است.

دی فورس در حال حاضر با داشتن ارزش کل قفل شده برابر با 68.5 میلیون دلار، هجدهمین دپ دیفای است. این رقم برای پروتکلی که تنها در آسیا محبوب است، رقم بسیار چشمگیری است.

این پروژه در ماه آگوست یک کمپین استخراج نقدینگی برای توکن DF خود آغاز کرد. این کار به طور قابل توجهی به افزایش نقدینگی این پروتکل کمک کرد.

10 – راری کپیتال (Rari Capital)

راری کپیتال یک پروژه دیفای است که با هدف جمع کردن ثروت برای کاربران خود کار می‌کند.

راری کپیتال نیز یک پروژه‌ی روبو ادوایزر است. این پروتکل فرصت‌های محافظه کارانه و سودمند دیفای را به کاربران خود معرفی می‌کند. بنابراین معامله گران می‌توانند استراتژی‌های متناسب با سلیقه شخصی خود را تنظیم کنند.

توکن حاکمیتی راری کپیتال RGT نام دارد. این توکن می‌تواند توسط کاربران برای شرکت در تصمیم گیری‌های مرتبط با توسعه پروژه استفاده شود.

این پروتکل سه استخر را راه اندازی کرده است. از طریق این استخرها کاربران می‌توانند RGT را فارمینگ کنند: استخر اتریوم راری، استخر استیبل کوین راری و استخر سود راری. پاداش‌ها نیز بسته به میزان نقدینگی کاربران در پروتکل، به طور نسبی توزیع می‌شوند.

سخن نهایی

پروتکل های جمع کننده سود در حال حاضر یکی از جالب‌ترین پروژه‌های دیفای هستند. زیرا آنها بهترین استفاده را از فرصت‌های سودآور جدید دیفای می‌کنند و فرایندهای اساسی را به سادگی و به صورت خودکار انجام می‌دهند.

به همین دلیل نیز مسلما این پروژه‌ها ازین پس رشد زیادی می‌کنند. زیرا این پروژه‌ها خدماتی را ارائه می‌دهند که بسیاری از افراد در جستجویش هستند.

از طرفی پروژه‌های جمع کننده سود امروزه به طور فزاینده‌ای توسط هکرها مورد هدف قرار می‌گیرند. این پروژه‌‌ها اکثراً در مراحل ابتدایی و آزمایشی هستند. اما اگر این پروژه‌ها بتوانند ایمنی بیشتری را به کاربران ارائه دهند، آینده‌ی بسیار روشنی خواهند داشت.

مطالب مرتبط
الگوریتم اثبات سوختگی (PoB) چیست؟ آیا جایگزین مناسبی براِی الگوریتم اثبات کار خواهد بود؟
انتقال از اتریوم به اسمارت چین بایننس با استفاده از بایننس بریج و متامسک
اصطلاح بولیش و بیریش (bullish & bearish) بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان