منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز، پیش نیازهای خرید و فروش ارز دیجیتال در دکس‌ها
اوپن دکس OpenDEX می خواهد مدل دی فای را به بلاکچین بیت کوین بیاورد

معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز، پیش نیازهای خرید و فروش ارز دیجیتال در دکس‌ها

سعید درویشی
1400/04/15
۰

معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز با معامله در صرافی‌های متمرکز نظیر بایننس متفاوت است. صرافی‌های غیرمتمرکز برای افرادی که می‌خواهند ارزهای دیجیتال را از داخل کیف پول خود معامله کنند، پلت فرم‌‌های خوبی هستند.

در این مقاله ما اصول معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز را یاد می‌گیریم. برخی از کیف پول ارز دیجیتال که می‌توانید برای خرید و فروش در صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنید را معرفی می‌کنیم. در نهایت بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز که حجم معاملات بالایی دارند، را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

 • صرافی غیرمتمرکز یا دکس چیست؟
 • مزیت‌های معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز
 • لیست کیف پول‌های امن برای معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز
 • انتخاب صرافی غیرمتمرکز برای معامله ارزهای دیجیتال
 • صرافی‌های غیرمتمرکز با حجم معاملات بالا

صرافی غیرمتمرکز یا دکس چیست؟

صرافی غیرمتمرکز یا دکس یک صرافی ارز دیجیتال است که به کاربران امکان می‌دهد بدون از دست دادن کنترل وجوه خود ارزهای دیجیتالشان را معامله کنند. انواع مختلفی از صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد که می‌توانید برای تجارت ارزهای دیجیتال از آنها استفاده کنید.

برخی از این صرافی‌ها مانند آی دکس (IDEX) به دلیل داشتن کتاب سفارش، KYC و غیره بیشتر شبیه به صرافی‌های متمرکز هستند. اما برخی دیگر مانند یونی سواپ (Uniswap)، سوشی سواپ(SushiSwap)، بالانسر (Balancer) و کایبر (Kyber) از بازارسازهای خودکار (AMM) استفاده می‌کنند. همچنین تجمیع کننده‌هایی مانند وان اینچ (1inch) نیز وجود دارند که نقدینگی را از منابع مختلف جمع می‌کنند تا بهترین قیمت‌های بازار را به کاربر ارائه دهند.

مزیت‌های معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز

تفاوت اصلی بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز این است که در صرافی‌های متمرکز، کاربران باید ارزهای خود را به کیف پول‌های صرافی، انتقال دهند.

اما در صرافی‌های غیرمتمرکز، کاربران می‌توانند مستقیماً از کیف پول خود و یا با واریز توکن در قراردادهای هوشمند معامله کنند. صرافی‌های متمرکز از طریق قراردادهای هوشمند یا صرفاً اجازه دادن به کاربران برای انجام معامله از طریق کیف پول، باعث می‌شوند کاربران حضانت وجوه خود را از دست نداده و امنیت سرمایه‌شان افزایش یابد. همچنین به دلیل مواردی مانند تکنیک‌های منطبق سازی سفارشات، درجه‌ی غیرمتمرکز بودن این صرافی‌ها به مراتب بیشتر از صرافی‌های عادی است.

بعلاوه برخی از توکن‌ها پیش از لیست شدن در صرافی‌های متمرکز، در دکس‌ها با قیمت‌هایی به مراتب پایین‌تر لیست می‌شوند. لذا خرید توکن در صرافی غیرمتمرکز یکی از روش‌های خوب برای سرمایه گذاری بر روی ارزهای آینده‌دار است.

برای استفاده از برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز مانند آی دکس باید در این صرافی‌ها حساب باز کنید. اما برای استفاده از اکثر دکس ها نیازی به رمزعبور قوی، احراز هویت دو مرحله‌ای یا پیام کوتاه نیست. زیرا شما برای معامله در این صرافی‌ها نیاز نیست حساب کاربری داشته باشید. تنها چیزی که لازم دارید یک کیف پول ارز دیجیتال است. و تنها نیاز است که از کلیدهای خصوصی این کیف پول‌ها محافظت کنید. بنابراین برای معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز، داشتن یک کیف پول ایمن و آگاهی از نحوه‌ی محافظت از آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

لیست کیف پول‌های امن برای معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز

اکنون صرافی‌های غیرمتمرکز زیادی برای معامله توکن بلاک چین‌های مختلف مانند اتریوم (Ethereum)، ایاس (EOS)، ترون (TRON) و اسمارت چین بایننس (Binance Chain) وجود دارند. این صرافی‌ها هر کدام از کیف پول‌های متفاوتی پشتیبانی می‌کنند. محبوب ترین کیف پول‌ها برای استفاده در صرافی‌های غیرمتمرکز بلاک چین‌های مختلف به شرح زیر هستند:

 • کیف پول‌های سازگار با صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم: متامسک (MetaMask)، کیف پول‌های سخت افزاری لجر، کیف پول ترزور (Trezor)، تراست والت (Trust Wallet)، کوین بیس والت (Coinbase Wallet) و فایل کی استور (keystore file) /کلید خصوصی.
 • کیف پول‌های سازگار با صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر ایاس : اسکتر (Scatter)، توکن پاکت (TokenPocket)، مث والت (MathWallet) و لیف والت (LeafWallet).
 • کیف پول‌های سازگار با صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر ترون: گیلد والت (GuildWallet) و ترون لینک (TronLink).
 • کیف پول‌های سازگار با صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر BSC یا اسمارت چین بایننس: متامسک، تراست والت، توکن پاکت (TokenPocket).
 • کیف پول‌های سازگار با بایننس دکس (Binance DEX): کیف پولهای سخت افزاری لجر و ترزور، فایل کی استور (keystore file) و کیف پول‌های نسخه‌‌ی موبایل مانند تراست والت (Trust Wallet).

البته دقت داشته باشید که استفاده از فایل کی استور یا کلیدهای خصوصی برای دسترسی به کیف پول یا برنامه‌های غیرمتمرکز روش مطمئنی نیست.

بهترین و قابل اعتمادترین کیف پول‌ها برای استفاده

کیف پول‌های سخت افزاری لجر و ترزور، بهترین و قابل اعتمادترین کیف پول‌ها برای استفاده در صرافی‌های غیرمتمرکز هستند. لجر و ترزور کلیدهای خصوصی را در یک تراشه ذخیره می‌کنند. بنابراین در صورت اتصال به اینترنت یا سایر دستگاه‌ها، وجوه شما و کلیدهای خصوصیتان هرگز در معرض خطر قرار نمی‌گیرند.

چه از صرافی‌های غیرمتمرکز برای معامله توکن استفاده می‌کنید و چه از صرافی‌های متمرکز، در هر دو حالت به کیف پول‌های سخت افزاری نیاز خواهید داشت. البته همه‌ی دپ‌ها از کیف پول سخت افزاری پشتیبانی نمی‌کنند. برای حل این مشکل باید کیف پول سخت افزاری خود را به متامسک متصل کنید. سپس با خیال راحت از دپ‌ها استفاده کنید.

انتخاب صرافی غیرمتمرکز برای معامله ارزهای دیجیتال

پس از انتخاب یک کیف پول مناسب، باید یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز را برای معامله انتخاب کنید. برای معامله در دکسها باید در ابتدا در مورد حجم معاملات، توکن‌های لیست شده و آمارهای اینچنینی اطلاعات به دست آورید.

برای کسب اطلاعات در مورد صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانید از سایت‌های ردیاب قیمت مختلف مانند کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) استفاده کنید. در این سایت به قسمت “exchanges” رفته و “dex” را اتخاب کنید. بدین صورت لیست صرافی‌های غیرمتمرکز را مشاهده خواهید کرد. در این لیست نام صرافی‌ها،حجم معاملات روزانه، درصد حجم معاملات نسبت به کل صرافی‌ها، سال تاسیس و نوع صرافی‌ها را مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی نام هر صرافی، اطلاعاتی کلی در مورد آن صرافی و توکن‌های لیست شده در آن را مشاهده خواهید کرد.

در ادامه لیستی از صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب و پرمخاطب آورده شده است. از این دکس ها می‌توانید برای معامله‌ی توکن‌های مبتنی بر اتریوم، ایاس، ترون و اسمارت چین بایننس استفاده کنید.

صرافی‌های غیرمتمرکز با حجم معاملات بالا

در حال حاضر به طور عمده سه نوع صرافی غیرمتمرکز در بازار وجود دارد:

 • دکس‌هایی مانند آی دکس (IDEX)، فورک دلتا (ForkDelta) و نیودکس (Newdex): این دکس ها از کتاب‌های سفارش استفاده می‌کنند و بیشتر شبیه صرافی‌های متمرکز هستند.
 • دکس‌های بدون کتاب سفارش یا AMMها مانند یونی سواپ، سوشی سواپ و بالانسر.
 • دکس‌های تجمیع کننده مانند وان اینچ: این دکس ها نقدینگی را از صرافی‌های غیرمتمرکز متعدد جمع می‌کنند تا بهترین نرخ‌ها را بدست بیاورند.

همچنین دکس‌های زیر در مقایسه با اکثر دکس‌های دیگر حجم بالاتری دارند:

 • دکس‌های مبتنی بر اتریوم: یونی سواپ، بالانسر، سوشی سواپ، کایبر سواپ، آی دکس، وان اینچ، مچا (Matcha) و dYdX.
 • دکس‌های مبتنی بر ایاس: نیودکس (Newdex) و ویل اکس(WhaleEx).
 • DEX های مبتنی بر ترون: ترون ترید (TronTrade)، جاست سواپ (JustSwap) و پولونی دکس (Poloni DEX).
 • دکس‌های مبتنی بر BSC: پنکیک سواپ

قبل از انتخاب صرافی غیرمتمرکز برای معامله توکن، حتما لیست دکس‌ها را بررسی کنید. به این صورت اطلاعاتی مانند کارمزدها و کیف پول‌های پشتیبانی شده در مورد هر یک از دکس ها به دست خواهید آورد.

پس از انتخاب دکس، باید کیف پول خود را به صرافی متصل کنید. و معاملات آن توکن را آغاز کنید. بسته به صرافی غیرمتمرکزی که انتخاب کردید، ممکن است تجربه معامله شما با صرافی‌های متمرکز متفاوت باشد. همچنین ممکن است بعلت ازدحام بالای شبکه اتریوم، مجبور شوید کارمزد زیادی برای معاملات خود بپردازید.

سخن نهایی

معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز قطعاً آسانتر از آن چیزی است فکر می‌کنید. با کمک مقاله‌های سایت بیت پارس در مورد نحوه‌ی کار با دکس‌های مختلف می‌توانید معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز را شروع کنید. از آنجایی که در حال حاضر تنها چند دکس حجم معاملات بالایی دارند، شما احتمالاً تنها با استفاده از چند صرافی می‌توانید معاملات خود را آغاز کنید. بنابراین نیازی نیست که در مورد چگونگی کارکرد همه صرافی‌های ذکرشده در این مقاله و تفاوت آنها با یکدیگر اطلاعات داشته باشید.

مطالب مرتبط
عرضه اولیه دکس (DEX) یا عرضه اولیه دیفای (IDO) چیست و چه تفاوتی با ICO و IEO دارد؟
اندازه موقعیت در معاملات ارز دیجیتال چیست و چگونه آن را محاسبه می‌کنند؟
معاملات اسکالپینگ (Scalping) ارزهای دیجیتال چیست و چگونه می‌توان از آن سود کسب کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether