منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  الگوی فنجان و دسته (Cup and Handle) چیست و چگونه از این الگو در معاملات خود استفاده کنیم؟
الگوی فنجان و دسته (Cup and Handle) چیست و چگونه از این الگو در معاملات خود استفاده کنیم؟

الگوی فنجان و دسته (Cup and Handle) چیست و چگونه از این الگو در معاملات خود استفاده کنیم؟

الگوهای قیمت زمانی اتفاق می‌افتند که قیمت یک دارایی به شکلی شبیه به مثلث، مستطیل، سر و شانه (head and shoulders) یا الگوی فنجان و دسته حرکت کند. این الگوها یک روش بصری برای انجام معاملات هستند.

الگوهای قیمت زمانی اتفاق می‌افتند که قیمت یک دارایی به شکلی شبیه به مثلث، مستطیل، سر و شانه (head and shoulders) یا فنجان و دسته حرکت کند. این الگوها یک روش بصری برای انجام معاملات هستند. الگوهای قیمت یک نقطه‌ی ورود منطقی، یک نقطه‌ی استاپ لاس (stop-loss) برای مدیریت ریسک و یک تارگت قیمتی برای خروج از یک معامله‌ی سودآور به تریدر ارائه می‌دهند. بیت پارس در این مقاله الگوی فنجان و دسته، نحوه انجام معامله با کمک آن و مواردی که در هنگام استفاده از این الگو باید در نظر داشته باشید، را بررسی می‌کند.

الگوی فنجان و دسته (Cup and Handle)

الگوی فنجان و دسته در هر دو بازه زمانی کوتاه، مانند تایم فریم یک دقیقه‌ای و در بازه‌های زمانی بزرگ، مانند نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه، اتفاق می‌افتد. این الگو زمانی رخ می‌دهد که در ابتدا یک موج قیمت نزولی وجود داشته‌باشد، سپس یک دوره تثبیت کننده‌ی قیمت رخ دهد و به دنبال آن یک افزایش قیمت تقریباً برابر اندازه‌ی افت قبلی، وجود داشته باشد. این روند یک شکل U یا فنجان (Cup) ایجاد می‌کند.

سپس قیمت در یک کانال به پهلو (sidways) یا به سمت پایین حرکت می‌کند و در نتیجه دسته (Handle) را تشکیل می‌دهد. البته قسمت دسته ممکن است به شکل یک مثلث درآید. دسته باید کوچکتر از فنجان باشد و نباید از نیمه‌ی فنجان پایین‌تر رود. در حالت ایده آل، باید در یک سوم بالایی فنجان باقی بماند.

مثلا اگر یک فنجان بین 99 تا 100 دلار تشکیل شود، دسته باید بین 100 تا 99.50 دلار و در حالت ایده‌آل بین 100 تا 99.65 دلار تشکیل شود. اگر دسته بیش از این مقدار پایین رود، نباید بر اساس این الگو وارد یک معامله شوید.

نمودار فنجان و دسته ممکن است یک الگوی معکوس یا یک الگوی ادامه‌دار باشد. مثلا در حالت اول، وقتی قیمت به مدت طولانی در یک روند نزولی قرار داشته‌باشد، یک الگوی معکوس اتفاق می‌افتد و یک الگوی نموداری فنجان و دسته تشکیل می‌شود که روند را معکوس می‌کند و قیمت پس از آن افزایش پیدا می‌کند. یک الگوی ادامه‌دار نیز در طی یک روند صعودی اتفاق می‌افتد. یعنی قیمت در حال افزایش است، یک فنجان و دسته تشکیل می‌دهد و سپس به افزایش خود ادامه می‌دهد.

نحوه‌ی ورود به یک معامله‌ بر اساس الگوی فنجان و دسته

برای ورود به یک معامله باید در ابتدا صبر کنید تا الگوی دسته تشکیل شود. دسته اغلب به شکل یک کانال ساید دوی (sideways) یا نزولی و یا مثلث شکل است. زمانی که قیمت به بالای کانال یا مثلث حرکت یا به اصطلاح بریک اوت (break out) کرد، می‌توانید وارد پوزیشن خرید شوید. هنگامی که قیمت از محدوده‌ی دسته‌ی الگو بیشتر می‌شود، الگو کامل شده و انتظار می‌رود که افزایش قیمت داشته باشیم.

با وجود این که در این حالت انتظار می‌رود قیمت افزایش یابد، اما این الگو لزوما به معنای افزایش قیمت نیست. قیمت می‌تواند کمی افزایش یافته و سپس کاهش یابد. بعلاوه می‌تواند وارد رنج شود. حتی ممکن است بلافاصله پس از ورود به معامله، کاهش یابد. به همین دلیل فراموش نکنید که حتما از استاپ لاس استفاده کنید.

تنظیم استاپ لاس

در صورتی که یک تریدر پس از تشکیل الگوی فنجان و دسته و شکست قیمت (breakout) اقدام به خرید کند ولی قیمت به جای افزایش، کاهش پیدا کند، سفارش استاپ لاس می‌تواند آن تریدر را از معامله خارج نماید. با قرار دادن استاپ لاس، در صورتی که قیمت تا حدی کاهش یابد که الگو را بی‌اعتبار کند، با فروش ارز مورد نظر ریسک آن معامله کاهش پیدا خواهد کرد.

استاپ لاس را در پایین‌ترین نقطه‌ی دسته‌ی الگو قرار دهید. اگر قیمت چندین بار در داخل محدوده‌ی قیمت دسته بالا و پایین شود، می توان استاپ لاس را پایین‌تر از کمترین نرخ نوسان آخر قرار داد.

همانطور که گفتیم، دسته باید در نیمه بالایی فنجان قرار داشته باشد. برای همین هم استاپ لاس نباید در نیمه‌ی پایینی فنجان قرار گیرد. به عنوان مثال فرض کنید که یک فنجان بین 50 تا 49.50 دلار تشکیل می‌شود. استاپ لاس باید بالای 49.75 دلار باشد زیرا این قیمت محدوده‌ی نیمه‌ی بالایی فنجان را مشخص می‌کند. اگر استاپ لاس کمتر از این مقدار بود وارد معامله نشوید. در حالت ایده‌آل استاپ لاس باید در یک سوم بالایی الگوی فنجان باشد.

اگر دسته‌ی فنجان و استاپ لاس در یک سوم بالایی (یا نیمه بالایی) فنجان باشد، استاپ لاس به نقطه‌ی ورود نزدیک خواهد بود و در نتیجه نسبت ریسک به پاداش (risk-reward) معامله بهبود پیدا می‌کند. استاپ لاس نشان دهنده‌ی بخش ریسک (Risk) یک معامله و تارگت یا هدف نشان دهنده‌ی پاداش (reward) یک معامله است.

انتخاب نقطه‌ی هدف یا نقطه‌ی خروج از معامله

ارتفاع فنجان را اندازه گیری کنید و آن ارتفاع را به نقطه‌ی بریک اوت (breakout) یا شکست دسته اضافه کنید. این عدد مقدار تارگت یا هدف را مشخص می‌کند. به عنوان مثال اگر فنجان بین 100 تا 99 دلار تشکیل شود و نقطه بریک اوت 100 دلار باشد، تارگت101 دلار خواهد بود.

گاهی اوقات ارتفاع سمت چپ فنجان نسبت به سمت راستش متفاوت است. در این حالت از ارتفاع کوچکتر استفاده کرده و آن را به عنوان نقطه‌ی بریک اوت برای تارگت‌های محافظه‌کارانه استفاده کنید. برای تارگت‌های تهاجمی نیز می‌توانید از ارتفاع بیشتر استفاده کنید.

در این حالت می‌توانید از یک اندیکاتور فیبوناچی بازگشتی خارجی (Fibonacci extension) نیز استفاده کنید. با ابزار اکستنشن از پایین فنجان به سمت راست بالای فنجان بکشید و سپس آن را به پایین دسته متصل کنید. سطح یک یا 100٪، یک تارگت قیمت محافظه‌کارانه است. 1.618 یا 162٪، یک تارگت تهاجمی است. بنابراین می‌توانید تارگت‌های قیمتی خود را بین یک تا 1.618 قرار دهید.

ملاحظات الگوی فنجان و دسته

معمولا این الگو دارای یک مکث یا یک دوره‌ی تثبیت قیمت در پایین فنجان است. در این حالت قیمت وارد رنج شده یا یک ته گرد را تشکیل می‌دهد. این امر نشان‌دهنده‌ی این است که قیمت در این سطح حمایت شده و نمی‌تواند از این مقدار کمتر شود. این حمایت به افزایش قیمت پس از بریک اوت کمک می‌کند.

در حالتی که انتهای فنجان حالت V داشته باشد یعنی قیمت کاهش یابد و سپس سریعا افزایش پیدا کند، باز هم الگوی فنجان و دسته از نوع V-bottom تشکیل خواهد شد. برخی از تریدرها از این نوع الگو برای معاملات خود استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تمایلی به استفاده از این نوع الگوی فنجان و دسته ندارند. طرفداران این الگوی V شکل معتقدند که این الگو نشان‌دهنده‌ی این است که خریداران با قدرت وارد معاملات آن ارز شده‌اند. در حالی که مخالفان این الگو استدلال می‌کنند که قیمت قبل از افزایش، تثبیت نشده‌است و بنابراین ممکن است قیمت برای آزمایش این سطح بار دیگر کاهش یابد.

در نهایت، اگر قیمت بالاتر از دسته شکسته شود، این الگو نشان‌دهنده‌ی یک حرکت صعودی یا بولیش خواهد بود. اگر روند صعودی باشد و فنجان و دسته در میانه‌ی آن روند شکل بگیرد، یک سیگنال خرید قوی خواهد بود. در این حالت برای تأیید بیشتر، دقت کنید که آیا پایین فنجان با سطح حمایت بلند مدت تراز شده‌است یا خیر.

اگر الگوی فنجان و دسته پس از روند نزولی یا بییریش تشکیل شود، می‌تواند علامت تغییر روند باشد.

الگوی فنجان و دسته وارونه: نزولی

الگوهای فنجان و دسته معکوس را می‌توان با شکل هلال بزرگ و به دنبال آن اصلاح مجدد صعودی و شدید تشخیص داد. توسعه کل الگو معمولاً به تایم فریم شما مرتبط می‌شود و در بازارهای مختلف متفاوت است. این الگو به معنای یک حرکت معکوس و نزولی است.

در این الگو دسته معکوس حرکت اولیه را تکرار می‌کند، اما نه در حد روند اصلی یا فنجان. پس از مشاهده اصلاح صعودی اولیه در قالب دسته معکوس الگوی فنجان باز کردن موقعیت شورت می‌تواند یک ایده هوشمندانه باشد.

برای انجام معاملات موفق با استفاده از الگوی فنجان و دسته وارونه پس از شکل گیری فنجان و شروع ایجاد دسته حتماً به حجم معاملات توجه نمایید. یک کاهش ثابت و روزانه در حجم معاملات می‌تواند به طور کلی نشان دهد که به پایان شکل گیری دسته نزدیک می‌شوید. برخی از ایده‌های بالقوه استراتژی معامله در این حالت عبارتند از:

  • پس از مشاهده افت حجم معاملات در چند شمع، وارد موقعیت شورت شوید
  • پس از اصلاح صعودی در دسته، وارد موقعیت شورت شوید

علاوه بر این، قرار دادن سفارش “توقف ضرر” همزمان در هنگام ورود به موقعیت‌ها می‌تواند ضررها احتمالی را محدود کند و یا سود بالقوه را تضمین نماید.

سخن نهایی

الگوی فنجان و دسته یک الگوی قیمتی است که در آن یک ارز یا سهم ارزش خود را از دست می‌دهد و پس از این که مدت کوتاهی قیمتش تثبیت شده یا حتی اندکی کاهش می‌یابد، دوباره رشد خود را از سر می‌گیرد. در صورت شناسایی صحیح و به موقع این الگو، می‌توان از آن برای شناسایی ارزهایی که آمادگی رشد دارند استفاده کرد. اما دقت داشته باشید که از آنجایی که این الگو نسبتا پرخطر است، باید تنها بخشی از یک استراتژی معاملاتی باشد.

مطالب مرتبط
معاملات اسپات و مارجین
صرافی نوبیتکس چیست؟ آموزش ثبت نام در یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس