قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  آموزش  »  آموزش تکنیکال  »  خطوط روند یا ترند لاینز (trend lines) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

خطوط روند یا ترند لاینز (trend lines) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

آموزش تکنیکال
سعید درویشی
1399/10/07
۰
خطوط روند یا ترند لاینز (trend lines) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

خطوط روند یکی از اساسی‌ترین ابزارها در تجزیه و تحلیل فنی یا تکنیکال (TA) محسوب می‌شوند. آن‌ها به طور گسترده در بازارهای سهام، ارز فیات، مشتقات و بازارهای رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خطوط روند یا ترند لاینز (trend lines) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

خطوط روند چیست؟

در بازارهای مالی، خطوط روند خطوطی مورب هستند که روی نمودارها ترسیم می‌شوند. آن‌ها نقاط داده خاصی را بهم متصل می‌کنند. این خطوط چارت سازان و معامله گران را قادر می‌سازند حرکت قیمت‌ها را تجسم و روندهای بازار را شناسایی کنند.

اساساً، خطوط روند مانند سطوح پشتیبانی و مقاومت کار می‌کنند اما به جای خطوط افقی به صورت مورب ساخته شده‌اند. به همین ترتیب، آن‌ها می‌توانند دارای شیب مثبت یا منفی باشند. به طور کلی، هرچه شیب خط بیشتر باشد، روند قوی‌تر است.

ما می‌توانیم خطوط روند را به دو دسته اصلی صعودی (روند صعودی) و نزولی (روند نزولی) تقسیم کنیم. همانطور که از نامش پیداست، یک خط روند صعودی از یک نقطه پایین به سمت بالاتر رسم می‌شود. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، دو یا چند نقطه پایین را به هم متصل می‌کند.

خطوط روند یا ترند لاینز (trend lines) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

خط-روند-صعودی

در مقابل، یک خط روند نزولی از یک موقعیت بالاتر از یک نمودار به سمت پایین‌تر ترسیم می‌شود. دو یا چند نقطه بالا را به هم متصل می‌کند.

خطوط روند یا ترند لاینز (trend lines) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟

خط-روند-نزولی

بنابراین، تفاوت بین دو نوع خط در انتخاب نقاطی است که برای ترسیم آنها استفاده می‌شود. در یک روند صعودی، خطوط با استفاده از پایین‌ترین نقاط نمودار ترسیم می‌شوند. به عنوان مثال، ته شمعدان‌ها نقاط پایینی را تشکیل می‌دهند. از طرف دیگر، خطوط روند نزولی با استفاده از بالاترین مقادیر رسم می‌شوند. به عنوان مثال، بالای شمعدان‌ها که بالاترین سطح را ایجاد می‌کند.نحوه استفاده از خطوط روند

بر اساس بالا و پایین نمودار، خطوط روند نشان می‌دهند که روند کوتاه مدت چگونه قیمت را به چالش کشیده است. چه نقاطی را آزمومدهو سپس به چه جهتی حرکت کرده است. سپس می‌توان روند را امتحان کرد و سطوح مهم را در آینده پیش بینی کرد. خط روند ممکن است چندین بار آزمایش شود، اما تا زمانی که شکسته نشود، معتبر شناخته می‌شود.

خطوط روند می‌توانند در انواع نمودارهای داده‌ای مورد استفاده قرار گیرند. با این وجود معمولاً براساس قیمت‌های بازار در نمودارهای مالی اعمال می‌شوند. آن‌ها به تحلیلگران بینشی در مورد عرضه و تقاضای بازار می‌دهند. به طور طبیعی، خطوط روند صعودی افزایش قدرت خرید را نشان می‌دهند. این یعنی تقاضا بیشتر از عرضه است. خطوط روند نزولی با افت قیمتی ثابت همراه هستند. این موضوع برعکس روند صعودی عرضه بیشتر از تقاضا را نشان می‌دهد.

خطوط روند با توجه به سایر شاخص‌‌‌های تکنیکال

با این حال، حجم معاملات نیز باید در چنین تحلیل‌هایی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر قیمت در حال افزایش است، اما حجم در حال کاهش است یا نسبتاً کم است، ممکن است تصور غلطی از افزایش تقاضا ایجاد کند.

همانطور که گفته شد، ترند لاینز برای شناسایی سطوح پشتیبانی و مقاومت استفاده می‌شود. این دو مفهوم پایه‌ای و بسیار مهم تجزیه و تحلیل فنی هستند. خط روند صعودی سطح پشتیبانی را نشان می‌دهد که زیر آن بعید است قیمت کاهش یابد. در مقابل، روند نزولی سطوح مقاومت را برجسته می‌کند که بالاتر از آن بعید است قیمت افزایش یابد.

به عبارت دیگر، در صورت شکسته شدن سطح حمایت و مقاومت، یا به سمت نزولی (برای یک خط روند صعودی) یا به سمت صعودی (برای یک خط روند نزولی) ممکن است روند بازار نامعتبر تلقی شود. در بسیاری از موارد، هنگامی‌که این سطوح کلیدی نتوانند روند را حفظ کنند، بازار تمایل به تغییر جهت دارد.

هنوز، تجزیه و تحلیل تکنیکال یک زمینه ذهنی است. هر فرد ممکن است یک روش کاملاً متفاوت برای ترسیم خطوط روند ارائه دهد. بنابراین، ترکیب چندین تکنیک TA و تحلیل فاندامنتال برای کاهش خطرات کار حرفه‌ای‌تری باشد.رسم خطوط معتبر روند

از نظر تکنیکال، خطوط روند می‌توانند هر دو نقطه را در یک نمودار به هم متصل کنند. با این حال، اکثر نمودارشناسان اتفاق نظر دارند که استفاده از سه نقطه یا بیشتر باعث معتبر بودن یک خط روند است. در بعضی موارد، می‌توان از دو نقطه اول برای تعیین روند پتانسیل استفاده کرد. در نهایت از نقطه سوم که در آینده گسترش می‌یابد می‌توان اعتبار آن را آزمایش کرد.

بنابراین، هنگامی‌که قیمت سه یا چند بار ترند لاین را لمس می‌کند بدون اینکه آن را نقض کند، می‌توان روند را معتبر دانست. چندین بار آزمایش خط روند نشان می‌دهد که شاید این روند صرفاً یک تصادف ناشی از نوسانات قیمت نباشد.

تنظیمات مقیاس

علاوه بر انتخاب نقاط کافی برای ایجاد خطوط روند معتبر، در نظر گرفتن تنظیمات مناسب هنگام ترسیم آنها مهم است. از جمله مهمترین تنظیمات نمودار، تنظیمات مقیاس است.

در نمودارهای مالی، مقیاس مربوط به نحوه نمایش تغییر قیمت است. دو مقیاس محبوب حسابی و نیمه لگاریتمی‌هستند. در نمودار حسابی، با حرکت قیمت به سمت بالا یا پایین در محور Y، تغییر به طور مساوی بیان می‌شود. در مقابل، نمودارهای نیمه الگوریتمی‌تنوع را از نظر درصد بیان می‌کنند.

به عنوان مثال، تغییر قیمت از 5 دلار به 10 دلار همان فاصله از نمودار حسابی را با 120 تا 125 دلار پوشش می‌دهد. با این حال، در نمودار نیمه الگوریتمی، سود 100٪ (5 تا 10 دلار) در مقایسه با افزایش 4 درصدی حرکت 120 تا 125 دلاری، بخش بسیار بیشتری از نمودار را اشغال می‌کند.

در نظر گرفتن تنظیمات مقیاس هنگام ترسیم ترند لاینز مهم است. هر نوع نمودار ممکن است در پستی و بلندی‌های مختلف و در نتیجه خطوط روند کمی‌متفاوت باشد.صحبت‌های پایانی

گرچه آنها ابزار مفیدی برای تجزیه و تحلیل فنی هستند، اما ترند لاینز بسیار دور از انتظار نیستند. انتخاب نقاطی که برای ترسیم خطوط روند استفاده می‌شود، بر میزان نمایش دقیق چرخه‌های بازار و روند واقعی تأثیر می‌گذارد. این امر آنها را تا حدودی ذهنی می‌کند.

به عنوان مثال، برخی از چارتیست ها، با بی توجهی به فتیله‌ها، خطوط روند را بر اساس بدنه شمعدان می‌کشند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند با توجه به پستی و بلندی‌های فتیله‌ها خط بکشند.

بنابراین، مهم است که از خطوط روند همراه با سایر ابزارها و شاخص‌های نمودار استفاده کنید. نمونه‌های قابل توجه دیگر شاخص‌های TA شامل ابرهای ایچوموکو، باندهای بلینگر (BB)، مکدی MACD و میانگین متحرک است.

مطالب مرتبط
کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟
سیگنال‌های تحلیل تکنیکال: صلیب طلایی و صلیب مرگ چیست؟ چگونه با استفاده از آنها معامله کنیم
مقاومت نسبی تصادفی (Stochastic RSI) چیست و چه استفاده‌ای در تحلیل تکنیکال دارد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021