منو
بیت پارس  »  آموزش  »  کیف پول ارزهای دیجیتال  »  کیف پول ترون لینک، دروازه‌ی ورود به سرزمین برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چین ترون
کیف پول ترون لینک، دروازه‌ی ورود به سرزمین برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چین ترون

کیف پول ترون لینک، دروازه‌ی ورود به سرزمین برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک چین ترون

سعید درویشی
1400/03/19
10

کیف پول ترون لینک دسترسی به بلاک چین ترون را ساده کرده و استفاده از امکانات بی‌شمار این شبکه نظیر استفاده از دی اپ‌ها (Dapps)، فریز کردن دارایی‌ها و رای دادن را بسیار آسان می‌کند. این کیف پول علاوه بر نسخه‌های مخصوص تلفن همراه، دارای افزونه‌ی مخصوص مرورگر نیز می‌باشد. موجودی حساب شما هر چقدر هم که باشد ترون لینک این وجوه را برای شما ایمن نگه می‌دارد.

کیف پول ترون لینک و آموزش فریز کردن ترون در آن و کسب درآمد

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

 • کیف پول ترون لینک (TronLink) چیست؟
 • ویژگی‌های کیف پول ترون لینک
 • نحوه‌ی دانلود اپلیکیشن ترون لینک و افتتاح حساب
 • نحوه‌ی دانلود افزونه‌ی مرورگر کروم (Chrome) ترون لینک
 • بخش های مختلف کیف پول ترون لینک
 • دریافت پهنای باند (Bandwdith) و انرژی (Energy) از طریق ترون لینک و کسب درآمد
 • فریز کردن و از حالت فریز خارج کردن TRX در ترون لینک
 • خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق ترون لینک
 • فراموش کردن رمز عبور کیف پول ترون لینک


کیف پول ترون لینک (TronLink) چیست؟

ترون (Tron) یکی از ارزهای دیجیتال رایج است که در سال 2017 توسط جاستین سان (Justin sun) و به صورت آزمایشی بر روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شد. در ابتدا کاربران، ترون‌های خود را در کیف پول مای اتر والت نگهداری می‌کردند. اما پس از راه اندازی بلاک چین اختصاصی ترون نحوه‌ی نگهداری ارز ترون نیز تغییر کرد. سرانجام بنیاد ترون، کیف پول ترون لینک را به عنوان کیف پول اختصاصی برای نگهداری این ارز معرفی کرد.

کیف پول ترون لینک امن‌ترین ابزار جهت مدیریت دارایی‌ها در شبکه‌ی ترون است. ترون لینک یک کیف پول نرم افزاری غیرمتمرکز است که کلید خصوصی کاربران خود را به صورت محلی ذخیره می‌کند. این کیف پول برای اطمینان از امنیت داده‌ها از الگوریتم‌های رمزنگاری چند لایه استفاده می‌کند.

ویژگی‌های کیف پول ترون لینک

 • این کیف پول نرم افزاری از TRX و توکن‌های TRC-10 و TRC-20 پشتیبانی می‌کند.
 • فریز کردن و از حالت فریز خارج کردن و رأی دادن امکاناتی هستند که کاربران را قادر می‌سازد تا عمیقا با اکوسیستم ترون درگیر شده و کسب سود کنند.
 • می‌توان بر روی کیف پول ترون لینک به صورت همزمان از چندین حساب کاربری استفاده کرد.

نحوه دانلود اپلیکیشن ترون لینک و افتتاح حساب

 1. برای دانلود این برنامه در ابتدا به وب سایت tronlink.org مراجعه کنید.
 2. متناسب با نوع تلفن همراه خود نسخه‌ی IOS یا Android را دانلود کنید.
 3. پس از دانلود، برنامه را نصب کرده و بر روی ایجاد کیف پول یا Create Wallet کلیک کنید.
 4. در این مرحله باید برای حساب خود یک اسم انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کیف پول ترون لینک امکان استفاده از چند والت به صورت همزمان را ارائه می‌دهد.

  ایجاد کیف پول در ترون لینک

  انتخاب نام حساب

 5. سپس باید یک رمز عبور مطمئن انتخاب کنید. دقت کنید که این رمز عبور در ترون لینک ذخیره نمی‌شود، پس این رمز را به خوبی به خاطر بسپارید. از این رمز عبور برای رمزنگاری کلید خصوصی، انتقال وجه و قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود، پس حتما از یک رمز عبور مطمئن استفاده کنید.

  انتخاب رمز عبور

  انتخاب رمز عبور

 6. در این مرحله باید مجددا رمز عبور انتخابی خود را وارد کنید.

  ورود مجدد رمز عبور

  ورود مجدد رمز عبور

 7. سپس عبارت بازیابی کیف پول شما نمایش داده می‌شود. این عبارت را بر روی یک کاغذ نوشته و در جایی ایمن نگه دارید. از گرفتن اسکرین شات و نگهداری دیجیتالی این عبارت خودداری کنید. زیرا هکرها تنها با داشتن این عبارت قادرند حساب شما را بازیابی کرده و ارزهای شما را سرقت کنند.

  عبارت بازیابی کیف پول

  عبارت بازیابی کیف پول

 8. ترون لینک برای اینکه مطمئن شود شما عبارت بازیابی را به درستی یادداشت کرده‌اید بار دیگر ترتیب درست عبارت دوازده کلمه‌ای را از شما می‌پرسد.

  کنترل مجدد عبارت بازیابی

  کنترل مجدد عبارت بازیابی

و تمام! کیف پول ترون لینک شما ساخته شد. البته این حساب جدید پس از ایجاد غیرفعال است. برای فعال سازی حساب و داشتن انرژی و پهنای باند مورد نیاز، باید در ابتدا مبلغی بیش از 0.1 ترون را از یک آدرس دیگر به آدرس کیف پول جدید خود ارسال کنید.

نحوه‌ی دانلود افزونه‌ی مرورگر کروم (Chrome) ترون لینک

 1. بدین منظوردر ابتدا به وب سایت tronlink.org بروید.

  دانلود افزونه ی گوگل کروم ترون لینک

  دانلود افزونه ی گوگل کروم ترون لینک

 2. بر روی Chrome Exention کلیک کرده و سپس روی Add to Chrome کلیک کنید. افزونه‌ی ترون لینک با موفقیت به مرورگر شما اضافه خواهد شد. سپس می‌توانید بر روی ایجاد حساب کلیک کنید. مراحل ایجاد حساب در افزونه‌ی مرورگر با افتتاح حساب در اپلیکیشن ترون لینک مشابه است.

بخش های مختلف کیف پول ترون لینک

پس از افتتاح حساب وارد صفحه‌ی اصلی برنامه‌ی ترون لینک می‌شویم.

در قسمت Total assets مجموع دارایی‌های شما در کیف پول بر حسب ترون و دلار نمایش داده می‌شود. در این بخش گزینه‌های ارسال (Send) و دریافت (Receive) وجود دارد که برای ارسال و دریافت توکن استفاده می‌شوند.

با زدن گزینه‌ی Send وارد صفحه‌ی Transfer می‌شوید: در این قسمت باید در ابتدا اکانتی که قصد ارسال ارز از آن را دارید انتخاب کنید. سپس آدرس کیف پول گیرنده، توکن مورد نظر و مقدار آن را وارد کنید و دکمه‌ی Send را بزنید.

ارسال ارز

ارسال ارز

در صورتی که گزینه‌ی Receive را بزنید وارد صفحه‌ای مشابه عکس زیر می‌شوید. در این قسمت QR code کیف پول شما نشان داده می‌شود. همچنین می‌توانید آدرس را کپی کرده و برای فردی که قصد ارسال توکن برای شما دارد، ارسال کنید.

دریافت ارز

دریافت ارز

دریافت پهنای باند (Bandwdith) و انرژی (Energy) از طریق ترون لینک و کسب درآمد

شما برای کسب درآمد در برنامه‌ی ترون لینک می‌توانید TRXهای خود را فریز کنید. در ازای این کار منابعی از جمله پهنای باند (Bandwdith) و انرژی (Energy) و حق رای دریافت می‌کنید.

پهنای باند در شبکه‌ی ترون برای ارسال توکن و انجام تراکنش استفاده می‌شود. درواقع پهنای باند به عنوان کارمزد کاربرد داشته و شما با داشتن پهنای باند دیگر نیازی به پرداخت کارمزد نخواهید داشت.

انرژی برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. هنگام ارسال توکن در صورتی که شما انرژی مورد نیاز را در حساب خود نداشته باشید، ناچارید تا مقدار مورد نظر را با TRX پرداخت کنید. در واقع شما برای ارسال توکن‌های TRC10 نیاز به پهنای باند و برای ارسال  TRC20 نیاز به پهنای باند و انرژی دارید.

به طور خلاصه، شما با فریز کردن TRX درکیف پول خود دیگر نیازی به پرداخت کارمزد برای تراکنش‌های خود نخواهید داشت.

فریز کردن و از حالت فریز خارج کردن TRX در ترون لینک

در ابتدا بر روی دکمه‌ی “freeze/ unfreeze” کلیک کنید. با کلیک بر روی این دکمه وارد صفحه‌ای به نام Resources می‌شوید.

فریزکردن و از حالت فریز خارج کردن ترون

فریزکردن و از حالت فریز خارج کردن ترون

در این مرحله می‌توانید انتخاب کنید که در ازای فریز کردن ترون، پهنای باند یا انرژی دریافت کنید. مقدار انرژی یا پهنای باندی که می‌توانید از این روش به دست آورید به درصد TRX فریز شده‌ی شما نسبت به کل TRX فریز شده در شبکه بستگی دارد.

پس از انتخاب پهنای باند یا انرژی، میزان TRXای که قصد فریز آن را دارید را مشخص کنید. پس از وارد کردن مقدار TRX، میزان پهنای باند و یا انرژی تخمینی که در ازای آن دریافت خواهید کرد نمایش داده می‌شود. دقت کنید که تا 72 ساعت پس از فریز کردن TRX، امکان برداشت یا از حالت فریز خارج کردن آن وجود ندارد.

در انتها باید آدرس اکانتی که این پهنای باند یا انرژی به آن واریز خواهد شد را مشخص کنید.

سپس بر روی دکمه‌ی “Freeze” کلیک کنید.

در پنجره‌ی بعد بار دیگر تنظیماتی که انجام داده‌اید را کنترل کنید. در این پنجره میزان کارمزد عملیات فریز کردن به شما نشان داده می‌شود. دکمه‌ی Freeze now را زده و سپس رمز عبور خود را وارد کنید.

شما اکنون TRX را فریز کرده‌اید و پس از گذشت 3 روز قادر به برداشت پهنای باند و انرژی و کسب درآمد خواهید بود.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق ترون لینک

در صفحه‌ی اصلی ترون لینک می‌توانید با زدن گزینه‌ی Market وارد بخش خرید و فروش و سواپ ارز شوید.

در برگه‌ی Swap می‌توانید دو ارز مورد نظر خود را انتخاب کرده و سریعا با هم سواپ کنید. در برگه‌ی Markets نیز می‌توانید پس از اتصال به صرافی پولونیکس (Poloniex) به خرید و فروش و مبادله‌ی ارزهای مورد نظرتان بپردازید. توجه کنید که برای اتصال به صرافی پولونیکس از طریق ترون لینک حتما باید فیلتر شکن خود را روشن کنید.فراموش کردن رمز عبور کیف پول ترون لینک

کیف پول‌های ارز دیجیتال به دو دسته‌ی متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند.

در کیف پول‌های متمرکز، کلید خصوصی متعلق به کاربر نیست، بلکه در یک سرور متمرکز ذخیره می‌شود. وجوه معمولاً به سرور سپرده می‌شود و در صورتی که این کیف پول متمرکز توسط یک هکر مورد حمله قرار گیرد، کاربر ضررهای جبران ناپذیری خواهد دید.

اما در کیف پول‌‌های غیرمتمرکز، کلید خصوصی به طور مستقل توسط کاربر کنترل می‌شود. حمله به کیف پول‌های غیرمتمرکز سخت بوده و کاربران لازم نیست نگران خود سرقت محتویات کیف پول باشند. برای همین هم اگر کلید خصوصی گم شود، ارائه دهنده‌ی کیف پول نمی‌تواند به کاربر کمک کرده و سرمایه او برای همیشه از دست می‌رود.

از آنجایی که ترون لینک یک کیف پول غیرمتمرکز است کاربر باید از اطلاعات خود به طور ایمن و صحیح پشتیبان تهیه کند. اما سوال اینجاست که آیا در صورت فراموشی رمزعبور ترون لینک سرمایه‌ی خود را از دست خواهیم داد؟ خیر!

در کیف پول ترون لینک، تنها راه برای تنظیم مجدد رمز عبور کیف پول، حذف برنامه‌ی فعلی و تنظیم مجدد رمز عبور با وارد کردن یک کلید خصوصی یا mnemonic است. لذا پیش از وقوع هر حادثه و فراموشی رمز عبورتان حتما از کلید خصوصی یا Mnemonic خود پشتیبان تهیه کنید.

بدین منظور در صفحه‌ی اصلی کیف پول بر روی نام اکانت خود کلیک کنید. در صفحه‌ی Public Account  از طریق بخش‌های BackUp Mnemonic و BackUp Private Key می‌توانید از اطلاعات فوق پشتیبان بگیرید.

پشتیبان گیری از کلید خصوصی

پشتیبان گیری از کلید خصوصی

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
معاملات بلاک چین چگونگی عملکرد و راهنمای استفاده کیف پول رمزنگاری
 لجر نانو اس (Ledger Nano S): آیا نانو اس هنوز هم بهترین کیف پول سخت افزاری بازار است؟
کیف پول ارز دیجیتال خود را با رعایت 9 نکته کلیدی و مهم ایمن کنید
فرستادن دیدگاه
 • مجتبی گودی
  2 هفته پیش پاسخ

  سلام سوپلای کردن تو کیف پول ترون رو میتونین توضیح بدین

  • رضا باغانی
   2 هفته پیش پاسخ

   وقتتون بخیر، به زودی این مقاله با آموزش های مدنظرتون به روز خواهد شد.

 • مجتبی گودی
  2 هفته پیش پاسخ

  سلام بنده در قسمت دیسکاوری کیف پول ترون مقداری ترون رو در just link فریز کردم که میگه سوپلای شده و ارز jtrx رو آورده تو قسمت اسیست الان بخوام دوباره به ترون تبدیلش کنم باید چکار کنم

  • رضا باغانی
   2 هفته پیش پاسخ

   وقتتون بخیر طی چند روز آینده آموزش تصویری این مبحث به مقاله اضافه می شه

 • موسی زاده
  1 ماه پیش پاسخ

  سلام من تعدادی تتر به ترون لینکم فرستادم الان میخوام اونا رو منتقل کنم به یه صرافی یا یه کیف پول دیگه ازم ترون میخواد تا هزینه تراکنش پرداخت بشه.و تعداد کمی در حد 2 یا 3 تا ترون میخوام کسی هست کمکم کنه یا یه روش دیگه ای بم پیشنهاد بده

  • رضا باغانی
   1 ماه پیش پاسخ

   وقتتون بخیر، روش دیگه ای وجود نداره. متاسفانه ما نمی تونیم بهتون کمک کنیم.

 • ایلیا
  3 ماه پیش پاسخ

  خیلی موضوع جالب و سودمندی رو کار کردید، خیلی وقت بود که دنبال همچین چیزی میگشتم

  • رضا باغانی
   3 ماه پیش پاسخ

   ممنون از توجهتون

   • مهدی
    3 ماه پیش پاسخ

    سلام.
    من تو ترون لینک هر مدل سواپی که میکنم بین ۵تا ۸ ترون از حسابم کم میکنه،این نرماله آیا؟ باندویت و انرژی هم دارم و بازم کم میکنه،حتی تو تراکنشهایی که فی رو صفر ترون زده بازم همین مقدار کم میکنه،میشه توضبح بدین برام؟

    • رضا باغانی
     3 ماه پیش پاسخ

     وقتتون بخیر، چه توکن هایی رو بهم تبدیل کردین؟ تا جاییکه من اطلاع دارم هزینه زیادی پرداخت شده. بهتره مشکلتون رو با جزییات بیشتر توضیح بدین

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether