منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  دو نمودار بیت کوین که نشان می‌دهد معامله گران چگونه احساس سردرگمی می‌کنند
دو نمودار بیت کوین که نشان می‌دهد معامله گران چگونه احساس سردرگمی می‌کنند

دو نمودار بیت کوین که نشان می‌دهد معامله گران چگونه احساس سردرگمی می‌کنند

رضا باغانی
1400/04/29
۰

نزولی کوتاه مدت، صعودی بلند مدت؟ بر اساس این دو نمودار، به نظر می‌رسد که قیمت بیت کوین در مرحله بعدی بسته به تمایلات معامله گران حرکت خواهد کرد. این در حالی است که طبق داده‌های گلس نود اکنون بیشتر سکه‌ها با ضرر معامله می‌شود. البته لازم به ذکر است، دارندگان بلند مدت روی سودهای غیر واقعی خود نشسته‌اند.

اگر احساس می‌کنید که نمی‌دانید در حال حاضر قیمت بیت کوین چه روندی را پیش گرفته است، تنها نیستید. دو نمودار بیت کوین نشان می‌دهد حتی معامله گران خوش بین نیز در حال حاضر سردرگم شده‌اند.

بیت کون امروز صبح مقاومت 30 هزار دلار را از دست داد. ترس زیادی اکنون بر بازار حاکم شده است. بیت کوین از آوریل کمی بیش از 50 درصد کاهش یافته است. با این حال بسیاری از سرمایه گذاران هنوز اعتقاد ندارند که ما وارد بازار خرسی شده‌ایم. سرمایه گذاران خطرپذیر میلیاردها دلار به بازار رمزنگاری‌ و محصولات جدید فن آوری که به طور مداوم توسط این صنعت در حال توسعه هستند، واریز کرده‌اند. این تمایلات به شدت صعودی از بحث راجع به آغاز بازار خرسی جلوگیری می‌کند.

اکنون بانک‌های بیشتری گزینه‌های معاملاتی بیت کوین را ارائه می‌دهند. شرکت‌های بیشتری BTC را به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت یا محافظت در برابر تورم خریداری می‌کنند. سؤال اینجاست که پس چرا قیمت بالا نمی‌رود؟

دو نمودار درباره مسیر احتمالی بعدی بیت کوین

حتی معامله گران رمزنگاری فصلی نیز سردرگم شده‌اند. اما پاسخ به اینکه مسیر بیت کوین به کدام سمت خواهد بود طبق این دو نمودار فقط به مدت زمانی که مایل هستید منتظر بمانید بستگی دارد.

نمودار قیمت بیت کوین

نمودار 1: سرمایه گذارانی که انتظار دارند بیت کوین تا پایان سال به 20 هزار دلار برسد

با توجه به داده‌های ارائه دهنده تجزیه و تحلیل اسکیو (Skew) که اخیراً توسط کوین بیس خربداری شده است، معامله گران آپشن بیت کوین در دسامبر 2021 در منطقه 20،000 و 22،000 دلار بسیار فعال هستند. این بدان معناست که این معامله گران انتظار دارند بیت کوین همچنان سقوط کند تا به اوج 2018 در پایان سال برسد.

هنگام خرید یک قرارداد آپشن یا اختیاری BTC، معامله گر باید قیمت مشخصی را در یک تاریخ مشخص برای بیت کوین تعیین کند. با نزدیک شدن به آن تاریخ، معامله گر باید تصمیم بگیرد که آیا این قرارداد را اعمال می‌کند یا آن را می‌فروشد و یا اینکه به سادگی کاری انجام نمی‌دهد و اجازه می‌دهد قرارداد منقضی شود.

دو نمودار بیت کوین که نشان می‌دهد معامله گران چگونه احساس سردرگمی می‌کنند

نمودار قراردادهای آپشن اسکیو

و در حال حاضر، فعال‌ترین قیمت این قراردادها پیش بینی می‌کند که بیت کوین به 20 هزار دلار کاهش می‌یابد. این بدان معناست که معامله گران انتظار درد بیشتری را طی چند ماه آینده دارند.

نمودار 2: داده‌های معاملات اسپات امید به گاوهای بلند مدت بیت کوین

برای کسانی که هنوز رویای پایان خوش ماه را در سر می‌پرورانند، نمودار قیمت بیت کوین (یعنی قیمت فعلی بازار 1 BTC) با گذشت هفته‌ها روند کاهشی، روند نزولی ضعیفی را نشان می‌دهد.

به زبان ساده، در حالی که کاهش هفتگی قیمت در سال جاری بین آوریل و ژوئیه به قدری زیاد بود که ترسناک شد، حرکت چند هفته اخیر نیز نزولی اما ضعیف‌تر بود. این حرکات رو به پایین دقیقاً مانند زمانی که اوایل سال جاری شروع شد، شدید نیست.

معنای آن این است که، معامله گران عجله ندارند که سکه‌های خود را با این قیمت‌ها بفروشند.

و اگر چنین باشد، صبر کردن در طولانی مدت می‌تواند برای هودلرهای BTC بسیار سودآور باشد. این چیزی است که به نظر می‌رسد معامله گران با آن موافق هستند.

به عبارت فنی‌تر، تمام این رفتار را می‌توان با یک شاخص اندازه گیری کرد: ADX. این شاخص به ما نمی‌گوید که یک بازار صعودی است یا نزولی، اما می‌تواند قدرت روند را – هر چه باشد – اندازه گیری کند.

نمودار ADX بیت کوین

در نمودار بالا، ADX با یک خط سفید نشان داده شده است. این خط در حال پایین آمدن است و نشان می‌دهد خرس‌ها با هر بار پایین کشیدن قیمت بیشتر و بیشتر خسته می‌شوند.

اگر چنین باشد، بیت کوین می‌تواند به یک روند معکوس نزدیک شود.

البته همه اینها با سلب مسئولیت استاندارد همراه است. این رمزنگاری است، و هیچ کس واقعاً نمی‌داند چه اتفاقی می افتد. بنابراین با توجه به این مدل ها معامل نکنید.

بیشتر بیت کوین‌ها در حال حاضر با ضرر فروخته می‌شود

گلس نود گزارش جدید خود از تحلیل‌های زنجیره‌ای بیت کوین را به اشتراک گذاشته است. طبق این داده‌ها فروش BTC عمدتاً با ضرر همراه است و این یک نشانه نزولی است. دارندگان بلند مدت 75٪ از حجم گردش سکه را دارند که یک نشانه صعودی است.

همین چند ماه پیش، بیت کوین صعود بی سابقه‌ای را تجربه می‌کرد. قیمت هر هفته به رکوردهای تازه می‌رسید. این باعث شد خریداران جدید بیشتری وارد بازار شوند و تقاضا منجر به حجم بالای معاملات شد.

بر اساس گزارش جدید ارائه دهنده تجزیه و تحلیل گلس نود این افت قیمت یک حرکت نزولی کوتاه مدت است. بنا بر این گزارش نه تنها حجم معاملات از آن زمان کاهش یافته است، بلکه بیشتر سکه‌هایی که اکنون معامله می‌شوند توسط سرمایه گذارانی که آن‌ها را بیش از قیمت فعلی یا بسیار نزدیک به آن خریداری کرده‌اند، فروخته می‌شوند.

این گزارش قبل از ادامه می‌گوید: “شبکه بیت کوین در حال حاضر 5.3 میلیارد دلار در روز ارزش منتقل می‌کند. این در مقایسه با 15.5 میلیارد دلار در روز که در اوج سال 2021 محقق شده بود، روند نزولی را متذکر می‌شود.

به بیان واضح‌تر، مردم BTC خود را با قیمتی بیش از آنچه خریداری کردند، می‌فروشند. فهمیدن دلیل آن کار سختی نیست. قیمت بیش از 50 درصد از بالاترین قیمت خود در 63،562 دلار کاهش یافته است. اکنون بیت کوین با افت شدید صبح امروز به زیر 30 هزار دلار رسیده است.

دارندگان بلندمدت همچنان در حال تجمیع

به صورت واضح اغلب دارندگان می‌خواهند دارایی خود را قبل از رسیدن به مقاومت اصلی بعدی یعنی حدود 26500 دلار، نقد کنند. این شرکت تحلیلی دریافت که 33٪ از بیت کوین در گردش فعال “در حال حاضر ضرر تحقق نیافته دارند”. این بدان معنی است که یک سوم آن با قیمتی بالاتر از 30000 دلار خریداری شده است. از آنجا که قیمت بیت کوین تا ژانویه سال جاری هرگز به چنین اوجی نرسیده بود، ما در مورد دارندگان کوتاه مدت صحبت می‌کنیم.

جای تعجب نیست که دارندگان بلند مدت، حتی اگر چند سکه نزدیکتر به اوج BTC خریده باشند، وضعیت خوبی دارند. به گفته گلس نود، آن‌ها 75٪ از عرضه در گردش را کنترل می‌کنند که 92٪ آن سود است. و پیش بینی می‌کند در صورت ادامه روند فعلی، تعداد قبلی در سپتامبر به 80٪ از میزان عرضه برسد.

کمبود نقدینگی می‌تواند قیمت را یک بار دیگر به سمت بالا حرکت دهد. گلس نود می‌گوید: “فشار صعودی که از بازارهای گاوی آغاز شده است در طول تاریخ توسط [دارندگان بلند مدت] با داشتن 65٪ (2x 2013)، 75٪ (2017) و 80٪ (2020) از عرضه در گردش تحریک شده است.”

با محدود شدن عرضه، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. اما، این شرکت هشدار می‌دهد، سکه‌هایی که با ضرر نگهداری می‌شوند “ممکن است مقاومت بالایی و فشار فروش ایجاد کنند.”

نتیجه این است که معامله گران نباید انتظار داشته باشند که قیمت بیت کوین مثلاً در ماه آگوست بازگردد. با این حال، کسانی که در دراز مدت بیت کوین را نگه می‌دارند، ممکن است بدون ضرر و حتی با سود بتوانند از بازار خارج شوند.

مطالب مرتبط
تاریخچه هالوینگ بیت کوین: چطور می‌توان از نصف شدن پاداش بیت کوین سود کسب کرد
رکود بیت کوین زیر 50 هزار دلار، بهبود شرایط اقتصادی مانع رشد بیت کوین
پیش بینی روند صعودی برای اتریوم و بیت کوین در ادامه چرخه گاوی بازار ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس