منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  مدیریت ریسک در بازار کریپتو چیست یا چگونه از سود خود محافظت و جلوی ضرر را بگیریم
مدیریت ریسک در بازار کریپتو چیست یا چگونه از سود خود محافظت و جلوی ضرر را بگیریم

مدیریت ریسک در بازار کریپتو چیست یا چگونه از سود خود محافظت و جلوی ضرر را بگیریم

بازار ارزهای دیجیتال بازاری بسیار پر نوسان است. این نوسانات هم می توانند بسیار سودآور باشند هم باعث ضرر. شما با مدیریت ریسک می توانید از سود خود در این بازار محافظت و جلوی ضرر بیشتر را بگیرید.

مدیریت ریسک در بازار کریپتو چیست یا چگونه از سود خود محافظت و جلوی ضرر را بگیریم

مدیریت ریسک در بازار کریپتو چیست یا چگونه از سود خود محافظت و جلوی ضرر را بگیریم

مدیریت ریسک در بازار کریپتو چیست یا چگونه از سود خود محافظت و جلوی ضرر را بگیریم

مدیریت ریسک چیست؟

ما در طول زندگی خود دائماً در حال کنترل خطرات هستیم. چه در هنگام انجام کارهای ساده (مانند رانندگی با ماشین) و چه در هنگام تهیه برنامه‌های جدید بیمه یا پزشکی. در اصل، مدیریت ریسک همه چیز در مورد ارزیابی خطران محتمل و بهترین واکنش به آنها است.

بیشتر ما در طول فعالیت‌های روزمره آنها را ناخودآگاه مدیریت می‌کنیم. اما، وقتی نوبت به بازارهای مالی و مدیریت مشاغل می‌رسد، مدیریت ریسک یک عمل مهم و بسیار آگاهانه است.

در اقتصاد، ما ممکن است مدیریت ریسک را به عنوان چارچوبی توصیف کنیم که نحوه برخورد یک شرکت یا سرمایه گذار با خطرات مالی را مشخص می‌کند. این رفتار به طور ذاتی در انواع تجارت وجود دارد.

برای معامله گران و سرمایه گذاران، این چارچوب ممکن است شامل مدیریت چندین کلاس دارایی مانند ارزهای دیجیتال، فارکس، کالاها، سهام، شاخص‌ها و املاک و مستغلات باشد.

انواع مختلفی از ریسک‌های مالی وجود دارد که می‌توان آنها را از طرق مختلف طبقه بندی کرد. در این مقاله مروری بر روند مدیریت ریسک وجود دارد. همچنین برخی از استراتژی‌ها ارائه می‌شود که می‌تواند به معامله گران و سرمایه گذاران در کاهش خطرات مالی کمک کند.مدیریت ریسک چگونه کار می‌کند؟

به طور معمول، فرآیند مدیریت ریسک شامل پنج مرحله است: تعیین اهداف، شناسایی ریسک یا خطرات، ارزیابی ریسک، تعریف پاسخ‌ها و نظارت. بسته به زمینه معامله، این مراحل ممکن است به طور قابل توجهی تغییر کنند.

تعیین اهداف

اولین قدم تعیین اهداف اصلی است. این اغلب مربوط به تحمل ریسک شرکت یا فرد است. به عبارت دیگر، آن‌ها چقدر ریسک می‌کنند تا به سمت اهداف خود حرکت کنند. شما باید بدانید قرار است با به خطر انداختن چه مقدار سرمایه چه مقدار سود کنید.

شناسایی خطرات

مرحله دوم شامل شناسایی و تعریف خطرات احتمالی است. هدف آن آشکار کردن انواع حوادثی است که ممکن است اثرات منفی بر سرمایه شما ایجاد کنند. در محیط کسب و کار، این مرحله همچنین ممکن است اطلاعات روشنی ارائه دهد که ارتباط مستقیمی با خطرات مالی ندارد.ارزیابی ریسک

بعد از شناسایی خطرات، گام بعدی ارزیابی فراوانی و شدت این خطرات مورد انتظار است. به طور مثال یک دارایی مثل بیتکوین با چه خطراتی در کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت دست و پنجه نرم خواهد کرد. سپس خطرات به ترتیب اهمیت رتبه بندی می‌شوند، که ایجاد یا اتخاذ یک واکنش مناسب برای هر کدام را ممکن می‌کند.

تعریف واکنش‌ها

مرحله چهارم شامل تعریف واکنش‌ها برای هر نوع ریسک، با توجه به سطح اهمیت آنها است. این مشخص می‌کند که در صورت وقوع یک رویداد نامطلوب چه اقداماتی باید انجام شود.

نظارت

مرحله آخر استراتژی مدیریت ریسک، نظارت بر کارایی آن در واکنش به حوادث است. این کار اغلب به جمع آوری و تجزیه و تحلیل مداوم داده‌ها نیاز دارد.

مدیریت ریسک‌های مالی

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است یک استراتژی یا یک برنامه ریزی تجاری ناموفق باشد. به عنوان مثال، یک معامله گر می‌تواند ضرر کند زیرا بازار در خلاف موقعیت قرارداد آتی او حرکت کرده است. درنتیجه معامله گر احساساتی می‌شود و در نهایت وحشت شروع به فروش دارایی خود با ضرر بالا می‌کند.
واکنش‌های هیجانی باعث می‌شود تاجران از استراتژی اولیه خود چشم پوشی کنند یا آن را کنار بگذارند. این امر به ویژه در بازارهای خرسی و دوره‌های رکود بسیار مشهود است.

در معامله ارزهای دیجیتال، اکثر مردم توافق دارند که داشتن یک استراتژی مناسب مدیریت ریسک به شدت به موفقیت آنها کمک می‌کند. در عمل، این می‌تواند به سادگی استفاده از سفارشات توقف ضرر (Stop-Loss) یا برداشت سود (Take-Profit) باشد.

یک استراتژی تجاری قوی باید مجموعه روشنی از اقدامات احتمالی را ارائه دهد، به این معنی که معامله گران ارزهای دیجیتال می‌توانند آمادگی بیشتری برای مقابله با انواع شرایط داشته باشند. همانطور که گفته شد، روش‌های بی شماری برای مدیریت ریسک وجود دارد. در حالت ایده آل، استراتژی‌ها باید به طور مداوم بازنگری و تطبیق داده شوند.انواع ریسک در بازار ارزهای دیجیتال

در زیر چند نمونه از خطرات مالی به همراه شرح مختصری از چگونگی کاهش خطرات توسط معامله گر آورده شده است.

ریسک بازار – می‌توان با تعیین سفارشات “Stop-Loss” در هر معامله ضرر را به حداقل رساند تا موقعیت‌ها به طور خودکار قبل از متحمل شدن خسارات بیشتر بسته شوند.

ریسک نقدینگی – می‌توان با تجارت در بازارهای با حجم بالا خطرات مربوط به نوسانات را کاهش داد. معمولاً دارایی‌هایی با ارزش سرمایه بازار بالا دارای نقدینگی بیشتری هستند.

ریسک اعتباری – می‌توان با تجارت از طریق صرافی قابل اعتماد احتمال به خطر افتادن دارایی در پلتفرم‌ها را کاهش داد. در این صرافی‌ها وام گیرندگان و وام دهندگان (یا خریداران و فروشندگان) نیازی به اعتماد به یکدیگر ندارند زیرا همه چیز از طریق صرافی متمرکز کنترل می‌شود.

ریسک عملکرد – سرمایه گذاران می‌توانند با ایجاد تنوع در سبد سهام خود و جلوگیری از مواجهه با یک پروژه یا شرکت، خطرات عملکرد یک دارایی خاص را کاهش دهند. بهترین روش برای این کار تحقیق قبل از سرمایه گذاری در هر پروژه و توکنی است.

ریسک سیستمیک – می‌توان با متنوع سازی کلاس‌های دارایی این خطرات را کاهش داد. در این حالت، تنوع باید شامل پروژه‌هایی با پیشنهادات مجزا یا شرکت‌هایی از صنایع مختلف باشد. ترجیحاً مواردی که همبستگی بسیار کمی با یکدیگر دارند.

صحبت پایانی

قبل از افتتاح موقعیت معاملاتی یا تخصیص سرمایه به سبد سهام، بازرگانان و سرمایه گذاران باید ایجاد یک استراتژی مدیریت ریسک را در نظر بگیرند. هنوز هم، مهم است که به خاطر داشته باشید که نمی‌توان به طور کامل از خطرات مالی جلوگیری کرد.

به طور کلی، مدیریت ریسک چگونگی کنترل ریسک‌ها را تعریف می‌کند، اما مطمئناً فقط کاهش خطرات نیست. همچنین شامل تفکر استراتژیک است تا با خطرات اجتناب ناپذیر به کارآمدترین شکل ممکن مواجه شوید.

به عبارت دیگر، این کار در مورد شناسایی، ارزیابی و نظارت بر خطرات با توجه به زمینه و استراتژی شما است. روند مدیریت ریسک‌ها ارزیابی نسبت ریسک / سود است. بنابراین می‌توان مطلوب‌ترین موقعیت‌ها را در اولویت قرار داد.

مطالب مرتبط
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال چیست؟ همه آنچه باید در مورد این سرویس در دنیای کریپتو بدانید.
سهم گذاری دارایی یا لانچ پول محصول جدید بایننس برای سرمایه گذاری دارایی های رمزنگاری
استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید