منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  یونی سواپ v3: همه چیز درباره محبوبترین صرافی غیرمتمرکز و آخرین ورژن آن
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود

یونی سواپ v3: همه چیز درباره محبوبترین صرافی غیرمتمرکز و آخرین ورژن آن

هر کسی در بازار ارزهای دیجیتال در مورد صرافی یونی سواپ شنیده است. توسعه دهندگان این صرافی به تازگی یونی سواپ v3 را راه اندازی کرده اند. ما در این مقاله ضمن مرور نسخه های پیشین این صرافی به ویژگی های ورژن سه خواهیم پرداخت.

صرافی های غیرمتمرکز یا همان دکس ها در تابستان وضعیت دنیای مالی را مختل کردند. دیفای بدون نیاز به سیاست شناخت مشتری است. بنابراین نیازی به انجام رویه‌های خسته کننده و بدون وقفه نیست. آزادی مطلق برای انجام هر کاری که می‌خواهید در دیفای وجود دارد، همه اینها میلیون‌ها کاربر را به دیفای آورده است.

یونی سواپ، یکی از محبوب‌ترین دکس های جهان، یکی از رهبران رقابت برای پیشی گرفتن از نهادهای متمرکز است. تیم یونی سواپ پس از رسیدن به یکی از بالاترین ارزش‌های کل قفل شده (TVL) در میان تمام پروژه‌های دیفای، اعلام کرد که نسخه جدیدی از این دکس معروف به نام یونی سواپ v3 را راه اندازی می‌کنند.چه چیزی در یونی سواپ v3 جدید است؟

آن‌ها در حال معرفی بسیاری از ویژگی‌های جدید، تمرکز زدایی بیشتر، امنیت بهتر هستند. با این حال همچنین در تلاشند نیاز فوری به هزینه‌های پایین‌تر گس را برطرف کنند.

معرفی مختصر و مقایسه یونی سواپ های v1 و v2

قبل از اینکه نگاهی به یونی سواپ v3 بیندازیم، باید نگاهی به مسیر تکاملی آن و تفاوت بین v1 و v2 بیاندازیم. این به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که چرا ویژگی‌های جدید، چیزهایی هستند که یونی سواپ می‌تواند با استفاده از آنها یکی از رهبران فضای دیفای شود.

یونی سواپ v1، معرفی بازارساز های خودکار

یونی سواپ v1، برای اولین بار در شبکه اصلی اتریوم در تاریخ 2 نوامبر 2018 راه اندازی شد. شاید اولین دکس نبود اما مطمئناً اولین کسی بود که مورد توجه دوستداران کریپتو قرار گرفت. قبل از یونی سواپ، اتر دلتا (EtherDelta) تنها دکس بود که برخی از کاربران را به خود جلب کرد. اتر دلتا بر اساس مدل اوردر بوک ساخته شده بود. طبیعتا این بهترین راه حل برای صرافی غیرمتمرکز محسوب نمی‌شود. این روش مشکلاتی از جمله هزینه‌ها، تجربه نامناسب کاربر و کمبود نقدینگی را به همراه داشت.

برخلاف اتر دلتا، یونی سواپ بر اساس مدل بازار سازهای خودکار ساخته شده است. این مدل برای قیمت گذاری دارایی‌ها به یک فرمول ریاضی متکی است. به جای اوردر کردن، بازار سازهای خودکار به تأمین کنندگان نقدینگی (LP) متکی هستند. تامین کنندگان نقدینگی کسانی هستند که جفت‌های معاملاتی خود را در استخرهای نقدینگی سرمایه گذاری می‌کنند.

یونی سواپ یک بازار ساز خودکار با عملکرد ثابت یا به طور دقیق‌تر، یک بازارساز محصول ثابت است. این بدان معناست که نسبت جفتهای معاملاتی در هر مجموعه نقدینگی باید به فرمول ثابت محصول احترام بگذارد: x*y=k. در این فرمول k ثابت است، x ذخیره دارایی اول است و y ذخیره دارایی دوم است.

این بدان معنی است که تمام تأمین کننده‌های نقدینگی اضافی دارایی‌ها را به گونه‌ای تأمین می‌کنند که k تغییر نکند. همچنین، همه معامله گران باید از میزان کل وجوه قفل شده آگاهی داشته باشند تا از نوسانات زیاد جلوگیری کنند.

ورژن یک فقط از یک مبادله پشتیبانی می کرد

یونی سواپ v1 فقط از جفت‌های تجاری‌ (ETH-ERC20) پشتیبانی می‌کند، بنابراین فقط می‌توانید اتر را با یک توکن ERC20 عوض کنید. بنابراین اگر بخواهید یو اس دی کوین را با دای عوض کنید، باید یو اس دی کوین را با اتر عوض کنید. پس از آن برای تهیه دای به استخر نقدینگی اتر- دای بروید.

ویژگی دیگری یونی سواپ v1 این بود که دارای توکن های تأمین کننده نقدینگی بود. هر تأمین کننده نقدینگی متناسب با درصد نقدینگی که به کل اضافه شده، مقداری توکن تأمین کننده نقدینگی را دریافت می‌کند. این توکن های تأمین کننده نقدینگی نشان دهنده مشارکت تأمین کننده نقدینگی در استخر سهام گذاری هستند. می‌توان آنها را فروخت، معامله کرد و یا سوزاند تا از دیگر توکن های واریز شده استفاده کرد. بعلاوه، هر معامله در یونی سواپ متحمل هزینه معاملات 0.30٪ بود. این هزینه‌ها به عنوان پاداش تأمین کننده‌های نقدینگی به طور خودکار به ذخیره نقدینگی ارسال می‌شدند.بهینه سازی، تمرکززدایی و امنیت در یونی سواپ v2

یونی سواپ v1 اثبات مفهومی برای نوع جدیدی از بازار غیرمتمرکز بود. موفقیت اولیه آن نشانه‌ای بود برای تیم که کمی آن را بهتر کنند تا بیشتر موفقیت کسب کند. به همین سبب یونی سواپ v2 در ماه مه سال 2020 راه اندازی شد.

به طور خلاصه، یونی سواپ v2 نسخه بسیار بهتر و کاربر پسندتری از یونی سواپ v1 بود. مشکل اصلی v1 که در این نسخه جدید به آن پرداخته شده بود، عدم وجود استخر نقدینگی بین دو توکن ERC20 بود. این مشکل در یونی سواپ v1، برای کاربرانی که می‌خواستند توکن ERC20 را با دیگری عوض کنند هزینه و نوسانات زیرا متحمل می‌شد.

استخر نقدینگی‌ ERC20-ERC20

یونی سواپ v2 مجموعه‌های نقدینگی‌ERC20 – ERC20 را ایجاد کرد و برای اینکار “پل اتر” را معرفی کرد. آن‌ها حتی در قراردادهای اصلی از اتر راپد (Eth Wrapped) به جای اتر اصلی استفاده کردند. با این حال، کاربران در نهایت می‌توانند از طریق قراردادهای کمکی، از اتر استفاده کنند.

اوراکل‌ها (Oracles)

نسخه دوم یونی سواپ همچنین عملکرد جدیدی را اعمال می‌کند تا دارایی‌های غیر متمرکز قیمتی چین مقاوم باشند در برابر دستکاری شدن و تغییر کردن.

ایده اصلی تیم یونی سواپ این بود که میانگین قیمت را برای یک دوره از بلاک‌ها یعنی میانگین زمان معامله (TWAP) را از طریق تقسیم قیمت تجمعی یعنی مجموعه قیمت یونی سواپ برای هر ثانیه در کل تاریخ قرارداد بر زمان مهر یعنی زمان پایان معامله منهای زمان شروع معامله، محاسبه کنند.

فلش سواپ (Flash Swaps)

ویژگی پیشگامانه دیگری که v2 معرفی کرد، فلش سواپ بود. این فلش سواپ ها به کاربران این امکان را می‌دهند که هرگونه توکن ERC20 را در یونی سواپ بدون هیچ گونه هزینهٔ مقدماتی برداشت کنند و هر کاری را که می‌خواهند با آنها انجام دهند (یعنی اجرای کد دلخواه)، به شرطی که در پایان اجرای معامله یکی از سه کار زیر را انجام دهند:

 • برای تمام توکن های ERC20 برداشت شده هزینه پرداخت کنند
 • برای درصدی از توکن های ERC20 هزینه پرداخت کنند و بقیه را پس دهند
 • تمام توکن های ERC20 برداشت شده را برگردانند

یونی سواپ همچنین یک هزینه پروتکل معرفی کرد که کاربران 0.05٪ از هر 0.30٪ هزینه تجارت را به صندوق یونی سواپ برای تأمین مالی توسعه آینده ارسال می‌کنند. (البته برای گذاشتن این پروتکل رأی گیری می‌کنند)

برای اینکه دیگر بعد از آمدن یونی سواپ v2 کاربری از یونی سواپ v1 استفاده نکند، طولی نکشید که تأمین کننده‌های نقدینگی بیشتر نقدینگی خود را از نسخه یونی سواپ v1 به نسخه یونی سواپ v2 منتقل کردند. یونی سواپ v2 موفقیت بزرگی را تجربه کرد، حتی معروفترین معاملات متمرکز در معاملات روزانه را پشت سر گذاشت. این موفقیت یونی سواپ v2 را به یکی از پرمخاطب‌ترین پروژه‌ها تبدیل کرد در حال حاضر سوشی سواپ (SushiSwap) بزرگ‌ترین رقیب آن است که به عنوان یک فورک ایجاد شده است. پس از حمله خون آشامی که از سوی سوشی سواپ در یونی سواپ اتفاق افتاد، بخش عمده‌ای از نقدینگی در یونی سواپ تخلیه شد. همین امر منجر به ایجاد یکی از معروف‌ترین توکن ها یعنی یونی توکن (UNI token) در سپتامبر 2020 شد.

راه اندازی یونی سواپ v3

تاریخ راه اندازی یونی سواپ v3 در شبکه اصلی اتریوم در 5 مه 2021 مقرر شده است. تیم همچنین اعلام کرند که برای حل کردن هزینه‌های بالای اتریوم، کمی بعد از راه اندازی یونی سواپ v3، در راه حل لایه دو (L2) اپتیمیزیم (Optimism) نیز مستقر خواهد شد.

مقایسه کارایی، امنیت و توکن های غیر مثلی بین یونی سواپ v3 و v2

یونی سواپ v3 مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید را معرفی کرده است که مشکلات موجود در یونی سواپ v2 را برطرف می‌کند و یک بازار ساز خودکار انعطاف پذیر و کارآمدتر را ارائه می‌دهد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • نقدینگی زیاد
 • نقدینگی فعال
 • سفارشات محدود
 • نقدینگی غیر مثلی
 • هزینه‌های انعطاف پذیر
 • اوراکل پیشرفته
 • مجوز

ما می‌توانیم ادعا کنیم که نقدینگی متمرکز تنها ویژگی اصلی جدیدی است که تیم هدف آن را دنبال کرده است. بقیه محصولات جانبی یا پیش نیازهای دستیابی به نقدینگی متمرکز هستند.نقدینگی زیاد در یونی سواپ v3

بیایید نگاهی به استخر نقدینگی دای- یو اس دی کوین در یونی سواپ v2 بیندازیم. از آنجا که ما در مورد دلارهای ثابت صحبت می‌کنیم، بیشتر مبادله‌ها در محدوده قیمت 0.99 تا 1.01 دلار انجام می‌شود. این بدان معناست که تأمین کننده‌های نقدینگی می‌توانند انتظار داشته باشند که بیشترین حجم و بیشتر هزینه‌ها را از این محدوده قیمت دریافت کنند. این اتفاق هم می افتد زیرا هیچ کس مایل به تجارت خارج از این محدوده نیست زیرا می‌تواند در برخی از مبادلات دیگر معامله بهتری داشته باشد. همچنین، معامله گران حاشیه‌ای بلافاصله از این فرصت استفاده می‌کنند تا سود حاصل از اختلاف قیمت را بدست آورند و به طور خودکار قیمت را به محدوده قیمت مناسب منتقل کنند.

با این وجود، نقدینگی به طور مساوی در امتداد منحنی قیمت x * y = k توزیع می‌شود. دارایی‌ها برای همه قیمت‌ها بین صفر تا بی نهایت ذخیره می‌شوند. این بدان معناست که بیشترین مقدار نقدینگی بجای پاداش دادن به تأمین کننده‌های نقدینگی، برای ریسک ضرر ناگهانی، بدون استفاده مانده است. علاوه بر این، معاملات اغلب با نوسانات زیادی روبرو می‌شوند زیرا نقدینگی در تمام دامنه‌های قیمت به شکل خیلی کمی پخش می‌شود.

در مورد یونی سواپ v3، تأمین کننده‌های نقدینگی فقط دارایی‌های خود را در استخرهای نقدینگی قرار نمی‌دهند و آنها را به طور مساوی در قیمت سواپ گسترش می‌دهند. در عوض، آن‌ها باید محدوده قیمتی را که می‌خواهند دارایی خود را به آن اختصاص دهند انتخاب کنند و وقتی هزینه در محدوده قیمت انتخاب شد از آن کارمزد کسب کنند.

اجازه دهید این نقدینگی متمرکز را از طریق یک مثال کمی بهتر توضیح دهیم. تصور کنید که یک اتر و دو هزار دای را در استخر نقدینگی اتر-دای قرار داده‌اید و انتخاب می‌کنید که آن را در محدوده قیمت 1،950 تا 2،050 دلار قرار دهید. آنچه شما با خود میگویید این است:

“این دارایی‌ها را برمی دارم و آنها را در استخر نقدینگی قرار می‌دهم. هرگاه کسی اتر را با هر مقدار از دای بین 1،950-2،050 خریداری کند، من هزینه آن مبادله را دریافت می‌کنم و اگر قیمت اتر خارج از این محدوده باشد، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنم. “

بازدهی زیاد سرمایه تأمین کننده نقدینگی در یونی سواپ v3

حالا چرا می گویید نمی‌خواهید از هزینه‌ها درآمد کسب کنید؟ خب، برای استخرهای نقدینگی پایدار بیت کوین مانند استخر نقدینگی دای- یو اس دی کوین، این احتمال وجود دارد که قیمت از محدوده قیمت 0.99 تا 1.01 دلار خارج شود. حتی اگر دارایی‌های شما به طور مساوی در قیمت سواپ در v2 توزیع شده باشد. این بدان معناست که فقط درصد کمی از کل بودجه برای شما کارمزد دریافت می‌کند. اما در یونی سواپ v3، شما 100٪ دارایی خود را در آن محدوده 0.99 – 1.01 $ سپرده گذاری می‌کنید. به این ترتیب، نه تنها کسری از دارایی‌هایی که سپرده گذاری کرده‌اید، بلکه کل مبلغ را برای شما بازده می‌کند.

وقتی صحبت از استخرهای استیبل کوین می‌شود، مانند استخر نقدینگی اتر- دای، نمی‌توانید محدوده قیمت را با دقت زیاد مانند استخر نقدینگی دای-یو اس دی کوین پیش بینی کنید. با این حال، می‌توانید دامنه وسیع‌تری را برای محاسبه نوسانات قیمت اتر مانند 1950 تا 2،050 دلار انتخاب کنید. شما دائماً کارمزد دریافت نخواهید کرد، اما وقتی این کار را می‌کنید، خیلی بیشتر از v2 سود خواهید برد زیرا از 100٪ دارایی خود استفاده می‌کنید، نه فقط از یک بخش کوچک. به این ترتیب است که نقدینگی متمرکز بازدهی زیاد سرمایه را امکان پذیر می‌کند.

منطق بازدهی زیاد سرمایه چیست؟

خب، بگذارید بگوییم که شما پنجاه هزار دای و بیست و چهار و بیست و شش صدم اتر دارید که می‌خواستید در استخرهای نقدینگی اتر-دای واریز کنید. شما انتخاب می‌کنید که آن را در محدوده قیمت 1880 تا 2215 دلار قرار دهید. در همان زمان، دوست شما یک میلیون و ده هزار و دویست و هشتاد و دو دای و چهارصد و نود و هفت و سی و پنج صدم اتر را در کل قیمت سواپ سپرده گذاری می‌کند. آنچه اتفاق می افتد این است که حتی اگر دوست شما 20.21 برابر سرمایه شما واریز کرده باشد، تا زمانی که قیمت استخر نقدینگی اتر-دای در محدوده 1880-2215 دلار باقی بماند، هر دو مبلغ یکسانی دریافت خواهید کرد.

در این صورت، شما باید در مجموع صد هزار دلار پول تأمین کنید در حالی که دوست شما دو میلیون و بیست هزار و پانصد و شصت و چهار دلار پول تأمین می‌کند. این بدان معنی است که سرمایه شما 20.21 برابر کارآمدتر است.

برای بهتر کردن همه چیز، یونی سواپ ادعا کرده است که حداکثر بازده سرمایه می‌تواند در محدوده قیمت 0.10٪ به چهار هزار برابر برسد. همچنین، هنگامی که در آل دو مستقر شوید، این دستاوردها به بیست هزار برابر نیز خواهد رسید، البته این‌ها فعلاً ادعاهایی هستند که مشخص نیست اجرا بشوند یا خیر

این ویژگی جدید تمرکز نقدینگی در یک قیمت سفارشی عمق بازار را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و بنابراین از نوسانات کاربران یونی سواپ v3 می‌کاهد.

کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را تقسیم کرده و در چندین بازه قیمت مختلف قرار دهند. این به آنها کمک می‌کند تا نوسانات قیمت را در نظر بگیرند و به کاربران امکان می‌دهد در برابر نقدینگی ترکیبی، سواپ های منحصر به فرد و بدون افزایش هزینه گس خود را به ازای دادن تأمین کننده نقدینگی، معامله کنند. هزینه‌های بازرگانی جمع آوری شده در یک محدوده قیمت معین، متناسب با میزان نقدینگی که در آن دامنه دارند، توسط تأمین کننده نقدینگی تقسیم می‌شوند.

نقدینگی فعال

همانطور که قبلاً در مثال قبلی ذکر کردم، تا زمانی که قیمت اتر در محدوده 1880 تا 2215 دلار باقی بماند، شما و دوستتان مبلغ یکسانی دریافت خواهید کرد. اما اگر فراتر از آن باشد چه اتفاقی می افتد؟

در این حالت، نقدینگی شما غیرفعال می‌شود، یعنی از استخر نقدینگی حذف می‌شود و دیگر هزینه‌ای دریافت نمی‌کنید. نقدینگی شما به طور کامل از دارایی با ارزش کمتر تشکیل خواهد شد تا زمانی که قیمت اتر در محدوده تعیین شده شما باقی بماند یا تا زمانی که تصمیم بگیرید دامنه خود را به منظور تغییر قیمت به روز کنید.

به طور خلاصه، شما سه گزینه اصلی دارید. اولین مورد این است که چندین محدوده قیمت را انتخاب کنید. مورد دوم انتخاب یک محدوده گسترده قیمت است که در آن با بهره وری پایین‌تر سرمایه همراه هستید اما خطر نوسانات قیمت را کاهش می‌دهد. و مورد سوم این است که یک محدوده کوچک را انتخاب کنید تا بهره وری سرمایه فوق العاده بالایی داشته باشید اما همچنین خود را در معرض خطر بسیار بیشتری قرار می‌دهید

سفارشات محدود

این مورد تا حدی در مقابل ویژگی نقدینگی فعال است یا بهتر است بگوییم، این یک روش درخشان برای استفاده از ویژگی نقدینگی فعال است.

شما می‌توانید یک نماد واحد را در محدوده قیمت دلخواه خود، بیشتر یا کمتر از قیمت فعلی واریز کنید. بنابراین، اگر قیمت بازار در محدوده مشخص شده شما قرار بگیرد، در حین کسب هزینه‌های مبادله، می‌توانید توکن خود را برای انجام یک معامله دیگر در سواپ بفروشید.

بگذارید بگوییم که قیمت یک دای زیر 1.001 یو اس دی کوین است. در این حالت، شما می‌توانید با ارزش یک میلیون دلار در محدوده قیمت 1.001-1.002 دای به استخر نقدینگی اختصاص دهید. به محض اینکه یک دای به بالای 1.001 یو اس دی کوین بازگردد، شما شروع به دریافت هزینه می‌کنید. پس از آنکه بالای 1.002 معامله شود، تمام نقدینگی ارائه شده شما به یو اس دی کوین تبدیل می‌شود. در این مرحله، می‌توانید وجوه خود را برداشت کرده و یک میلیون دلار دلار امریکا به علاوه تمام کارمزدی که کسب کرده‌اید دریافت کنید.

این فقط نمونه‌ای از استخر نقدینگی دای- یو اس دی کوین بود. هنگامی که اتر از یک قیمت خاص پایین می‌آید می‌توانید از همین روش برای دریافت اتر از استخر نقدینگی دای-اتر استفاده کنید. و در این راه درآمد خوبی خواهید داشت.

نقدینگی غیر مثلی

از آنجا که تأمین کننده نقدینگی می‌تواند نقدینگی را در محدوده قیمت سفارشی تأمین کند، موقعیت نقدینگی آنها در یونی سواپ v3 دیگر قابل اغماض نیست. موقعیت‌های استخرهای نقدینگی اتر- دای با قیمت 1،950 تا 2،050 دلار و 1،900 تا 2،100 دلار یکسان نیستند. و این اولین مورد بازدهی زیاد سرمایه است اما همچنین خطر و احتمال نقدینگی غیرفعال هم زیاد است.

به همین دلیل تأمین کننده‌های نقدینگی در یونی سواپ v3 نمی‌توانند به عنوان توکن های ERC20 در پروتکل اصلی نشان داده شوند. درعوض، تأمین کننده‌های نقدینگی توسط توکن های غیر مثلی‌ای آر سی هفتصد و بیست و یک نشان داده خواهند شد.

هزینه‌های انعطاف پذیر

همانطور که قبلاً اشاره کردم، یونی سواپ v1 فقط 0.30٪ هزینه کسری داشت که 100٪ آن به تأمین کننده‌های نقدینگی تعلق می گیرفت. 0.05٪ هزینه هم با توجه به پروتکل ارائه شده در یونی سواپ v2 به حساب خود یونی سواپ واریز می‌شود.
Uniswap v3 انعطاف پذیری هزینه‌هایش را به شکل زیر بیان کرده است:

 • 0.05٪ برای استخرهای پایدار بیت کوین مانند استخر نقدینگی دای- یو اس دی کوین
 • 0.30٪ برای استخرهای استاندارد ناپایدار مانند استخر نقدینگی دای-اتر
 • 1.00 برای جفت‌های عجیب و غریب ناپایدار

تیم یونی سواپ با اجازه دادن به دولت برای اضافه کردن هزینه‌های دیگر، انعطاف پذیری بیشتری را نیز به وجود آورد. هزینه‌های پروتکل نیز وجود دارد، اما فعلاً غیرفعال هستند. با این حال، دولت می‌تواند هزینه پروتکل را به ازای هر استخر نقدینگی فعال کند و از طریق آن بین 10 تا 25 درصد از هزینه‌های تأمین کننده نقدینگی را تعیین کند.

اوراکل پیشرفته

یونی سواپ v3 پیشرفت قابل توجهی در میانگین زمان معامله ایجاد کرده است. در یونی سواپ v3 مبالغ تجمعی پیشرفته‌تر از محاسبه خود در یونی سواپ دو، محاسبه می‌شوند، بنابراین محاسبه میانگین زمان معامله کمتر طول می‌کشد و در طی یک تماس چین انجام می‌شود.

این پیشرفت سبب آسان‌تر و ارزان‌تر شدن میانگین زمان معامله می‌شود. این تیم ادعا می‌کند که این امر پنجاه درصد هزینه‌های به روز نگه داشتن اوراکل‌ها را کاهش می‌دهد.

مجوز – جلوگیری از کپی برداری در یونی سواپ v3

این می‌تواند در تضاد با قوانین منبع باز بلاک چین باشد اما با این وجود هم تیم وجود مجوز را در یونی سواپ v3 اعلام کرده است که این بدان معنی است که هسته اصلی یونی سواپ v3 تحت بایننس سورس لایسنس 1.1 (Business Source License 1.1) راه اندازی می‌شود. با این کار حداکثر تا دو سال استفاده از کد منبع یونی سواپ v3 در استفاده تجاری یا تولیدی محدود می‌شود.

آن‌ها تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند تا از کپی کاری های احتمالی در آینده مانند کپی‌های سوشی سواپ جلوگیری کنند. با این حال، تمام کدهای مورد نیاز برای ادغام‌های خارجی تحت تأثیر این مجوز نیستند. همچنین یونی سواپ v3 با حاکمیت خود قادر خواهد بود این بازه زمانی دو ساله را کوتاه‌تر طی کند

یونی سواپ v3 در اپتیمیزم

تیم یونی سواپ اعلام کرده است که به غیر از شبکه اصلی اتریوم، قصد دارد یونی سواپ v3 را در اپتیمیزم راه اندازی کند. و این کاملاً ضروری است، با توجه به اینکه هزینه‌های بالای گس یکی از مشکلات اصلی یونی سواپ v2 بود در اتریوم.

هزینه‌های گس

تیم ادعا می‌کند که هزینه‌های گس در شبکه اصلی اتریوم کمی کمتر از v2 خواهد بود. اما با توجه به اخبار منتشر شده قیمت گس به شکل جنجالی در حال افزایش است، حالا ما باید منتظر بمانیم تا یونی سواپ v3 راه اندازی شود و ببینیم که قیمت گس کاهش پیدا خواهد کرد یا خیرنتیجه

از بدو تأسیس یونی سواپ پیشرو دکس، آن یکی از محبوب‌ترین سیستم عامل‌های دیفای در جهان است. یونی سواپ ها در هر ورژن خود پیشرفته‌تر شدند و نوآوری‌های جدیدی همراه خود داشتند. این بار، با مشکلات مقیاس پذیری اتریوم، در یونی سواپ ویسه بیش از نسخه‌های قبلی به زیرساخت‌های اساسی آن بستگی دارد و ما باید منتظر بمانیم و ببینیم که یونی سواپ چگونه با این مشکل کنار میاید.

یونی سواپ v3 نه تنها بازده بالاتر سرمایه را برای کاربران خود فراهم می‌کند، بلکه امکانات جدیدی را در اکوسیستم خود قرار است ایجاد کند.

ویژگی‌های یونی سواپ v3 که معرفی شده، کاملاً پیچیده است و به دلیل عدم درک کافی از طرف معامله گران معمولی کریپتو، می‌تواند از رشد پایگاه کاربر جلوگیری کند. به همین دلیل است که می‌توان انتظار داشت که توسعه دهندگان در حال کار بر روی یونی سواپ v3 هستند تا محصولی ایجاد کنند که کاربر پسند باشد و همچنین به کاربران باتجربه در ایجاد استراتژی‌های پیچیده تجارت و سرمایه گذاری کمک می‌کند.

مطالب مرتبط
صرافی وایت لیبل بیریک (BIR) چیست و چه امکاناتی به شرکت ها می دهد؟
کوییک سواپ (QuickSwap) و توکن کوییک (QUICK Token) چیست؟
معامله مشتقات ارزهای دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید در مورد این معاملات بدانید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس