منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  استیبل کوین‌های دلار: سکه‌های پایدار با پشتوانه دلار موجود در بازار چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
استیبل کوین‌های دلار: سکه‌های پایدار با پشتوانه دلار موجود در بازار چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

استیبل کوین‌های دلار: سکه‌های پایدار با پشتوانه دلار موجود در بازار چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

رضا باغانی
1400/05/21
۰

همه ما با مفهوم استیبل کوین در بازار ارزهای دیجیتال آشنا هستیم. ارزهای دیجیتالی که قیمت یک دارایی خارج از اکوسیستم رمزنگاری را منعکس می‌کنند. با این حال پر استفاده ترین استیبل کوین‌ها در حال حاضر استیبل کوین‌هایی با پشتوانه دلار هستند. با اینکه همه این دارایی‌ها با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند اما تفاوت‌های زیادی بین ذخایر آنها وجود دارد. در این مقاله سعی داریم راجع به تفاوت‌ ذخایر این استیبل کوین‌های دلار صحبت کنیم تا شما بتوانید بهترین سکه پایدار را برای انجام معاملات خود انتخاب نمایید.

استیبل کوین‌ها اکنون بخشی جدایی ناپذیر از بازارهای ارزهای دیجیتال شده اند. بازار این دارایی ها بسیار بزرگ شده و برآوردها نشان می‌دهد در حال بزرگ‌تر شدن است. بر اساس گزارش کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، سرمایه بازار تجمعی تمام استیبل کوین‌ها تا 10 آگوست تقریباً 118 میلیارد دلار بود. این نشان می‌دهد بازار استیبل کوین‌ها از ابتدای امسال بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

آیا استیبل کوین‌های دلار از شفافیت لازم برخوردار هستند؟

با توجه به خواسته‌های سرمایه گذاران، صادرکنندگان عمده استیبل کوین‌ها گزارش‌های ماهانه یا سه ماهه را صادر می‌کنند. در این هنگام شرکت‌های حسابرسی شخص ثالث اطلاعات ارائه شده توسط صادرکنندگان را تأیید می‌کنند. جدای تفاوت در نوع حسابرسی، شرکت‌ها به طور کامل بازرسی نمی‌شوند. بنابراین همه خطرات موجود در این گزارشات را نمی‌یابند.

اطلاعاتی که صادرکنندگان جهت حسابرسی ارائه می‌دهند، مانند اینکه آیا ارزش ذخایر دلار آنها به اندازه عرضه توکنشان هست در این ترازنامه‌ها، به شکل های متفاوتی مطرح می‌شود. فراوانی چنین گزارش‌هایی نیز باعث سردرگمی بیشتر کاربران می‌شود.

فقدان استانداردسازی برای سرمایه گذارانی که از این گزارشات برای تصمیم گیری در مورد اینکه استیبل کوین استفاده می کنند مایه دردسر است. آنها نمی توانند مطمئن شوند گزینه‌های دیگر امن هستند یا گزینه مورد نظرشان  ایده آل نیست. نهادهای نظارتی نیز به طور فزاینده‌ای در مورد خطرات این استیبل کوین‌های دلار ابراز نگرانی می‌کنند.

جی پی کونینگ (JP Koning)، مقاله نویس کوین دسک (CoinDesk) و تحلیلگر سابق حقوق صاحبان سهام است. وی گفت:

“انواع مختلف گزارش‌ها که توسط صادرکنندگان مختلف ارائه می‌شود مقایسه آنها را دشوار می‌کند. اگر آنها اطلاعات قابل مقایسه‌ای را ارائه نکنند این گزارشات برای مقایسه و بررسی شفافیت مناسب نخواهند بود.”

استیبل کوین‌های دلار چه اطلاعاتی را ارائه می‌دهند؟

بسیاری از صادرکنندگان استیبل کوین، مانند سیرکل (Circle)، پکسوس (Paxos) و جمینی (Gemini)، در سال 2018 و 2019 شروع به صدور گزارش‌های خود کردند. با این حال، غیرشفاف ترین گزارشات استیبل کوین‌های دلار از آن تتر (Tether) است. این صادرکننده اولین گزارش خود را در ماه مارس امسال و با فشار نهادهای نظارتی منتشر کرد.

دو ماه بعد آن تتر، گزارش ذخایر خود را به تفکیک به عنوان بخشی از توافقش با دفتر دادستان کل نیویورک ارائه داد. بزرگ‌ترین رقبای این استیبل کوین، سیرکل و پکسوس نیز گزارش تفکیکی ذخایر خود را بعد از تتر منتشر نمودند. روز دوشنبه، تتر آخرین گزارش گواهی خود را منتشر کرد. در این گزارش ذخایر تتر، شامل انواع دارایی‌های مختلف و البته جزئیات بیشتر در مورد اوراق تجاری (CP) و گواهی سپرده (CD) بود.

اکثر صادرکنندگان استیبل کوین، از جمله سیرکل، پکسوس، هوبی (Huobi) و جمینی، هر ماه گزارش‌های خود را منتشر می‌کنند. در این بین دلار ترو (TrueUSD)، گزارشات خود را به صورت 24 ساعته و 7 روزه منتشر می‌کند. این یعنی هر زمان که کاربر بخواهد می‌تواند گزارشی از آخرین وضعیت ذخایر دریافت کند. در این گزارشات می توان وضعیت وثیقه دلار آمریکا را تا همان لحظه مشاهده نمود. از سوی دیگر، تتر گفته که این شرکت گزارش‌های خود را به صورت سه ماهه صادر خواهد کرد.

تجزیه دارایی‌های صادر کنندگان مختلف

طبق مفهوم استیبل کوین ها هر توکن صادر شده از طرف شرکت های عرضه کننده باید دقیقا با یک واحد از دارایی اصلی پشتیبانی شود. در مورد استیبل کوین‌های دلار این واحد دلار آمریکاست. بنابراین هر واحد از این استیبل کوین‌ها باید دقیقا با یک دلار پشتیبانی شود. این شرکت ها موظفند که ذخایر دلاری معادل توکن های عرضه شده داشته باشند. با این حال بعضی از این صادر کنندگان به جای دلار از دیگر محصولات مالی در ذخایر خود استفاده می کنند. این تا حدی می تواند دردسرساز باشد.

بنابراین اطلاع از دارایی های این شرکت ها به تفکیک کلاس دارایی می تواند راه خوبی برای یافتن مطمئن ترین استیبل کوین‌های دلار باشد. در ادامه ما دارایی های این شرکت ها را به تفکیک کلاس دارایی تجزیه و تحلیل می کنیم. البته باید ذکر کنیم که این اطلاعات طبق گزارشات این شرکت ها در بازه زمانی ذکر شده است و ممکن است در آینده تغییر کند.

تتر

تقریباً 49 درصد از ذخایر 62.8 میلیارد دلاری تتر در اوراق تجاری (معمولاً بدهی کوتاه مدت شرکت‌ها) و گواهی سپرده (CD) سرمایه گذاری می‌شود. از این میزان تقریباً 93% دارای رتبه A-2 و بالاتر هستند و 5.5٪ با رتبه A. طبق آخرین گزارش این صادرکننده استیبل کوین، تا 30 ژوئن 3 و 1.5 درصد زیر A-3 قرار دارد.

بر اساس این گزارش، سایر ذخایر شامل 6.28 میلیارد دلار وجوه نقد و سپرده‌های بانکی است. این 10 درصد از کل دارایی های این شرکت را تشکیل می دهد. حدود 1 میلیارد دلار در صف نوبت برای بازگردانده شدن به کاربران است. و 15.28 میلیارد دلار اسناد خزانه داری ایالات متحده بقیه این وجوه را تشکیل می دهد.

این شرکت همچنین 2.52 میلیارد دلار وام تضمین شده (4 درصد) و 4.83 میلیارد دلار اوراق مشارکت، صندوق و فلزات گرانبها (7.7 درصد) در اختیار دارد. تتر در این گزارش گفت که هیچ یک از وام‌های تضمین شده آن به نهادهای وابسته به این شرکت داده نشده است. “سرمایه گذاری‌های دیگر” تتر از جمله توکن های دیجیتال 2.05 میلیارد دلار یا 3.3 درصد از این ذخایر را تشکیل داده است.

حداقل از سال 2017، تتر به گزارش‌های موضوعی پرداخته است که تعداد کمی از رقبای این شرکت انجام می‌دهند. میزان دارایی‌های این شرکت بیش از بدهی‌های آن است. این امر حداقل از نظر تئوری نشان می‌دهد در صورت ضرر می‌تواند توکن های صادر شده را پشتیبانی کند.

بر اساس داده‌های وب سایت تتر، دارایی‌های خالص این شرکت 163 میلیون دلار بوده است. این رقم با کسر مجموع دارایی‌های 62.951 میلیارد دلاری تتر از بدهی‌های 62.788 میلیارد دلاری در 10 آگوست به دست آمده است. بنابراین ارزش خالص آن 0.2 درصد از کل دارایی‌هایش بود. از نظر فنی، فدرال رزرو بانک‌های بزرگ ایالات متحده را ملزم می‌کند که سرمایه خود را 8 درصد نگه دارند.

سیرکل

سیرکل 28 مه گزارش داده است که 61 درصد از توکن های USDC این صادرکننده توسط “پول نقد و معادل نقدی”، یعنی وجوه نقد و بازار پول پشتیبانی می‌شود. این شرکت فاش نکرد که چه دارایی‌هایی معادل پول نقد شمرده شده است. معادل نقدی معمولاً شامل حساب‌های بانکی و اوراق بهادار کوتاه مدت مانند اسناد خزانه داری ایالات متحده، اوراق تجاری و گواهی سپرده با سررسید سه ماه یا کمتر است.

“گواهی سپرده یانکی” به معنی اوراق صادر شده توسط بانک‌های خارجی (غیر از ایالات متحده) 13٪ دیگر را شامل می‌شود. خزانه داری ایالات متحده 12 حساب، اوراق تجاری 9 حساب و سایر نشانه‌ها توسط اوراق قرضه شهرداری و شرکت‌ها پشتیبانی می‌شود.

بر خلاف تتر، سیرکل دارایی‌ها و بدهی‌های خود را در یک ترازنامه ساده تجزیه نمی‌کند. با این حال، نشان می‌دهد که دارایی‌ها و بدهی‌های آن دقیقاً مطابقت دارد، بنابراین هیچ “محافظ” اضافی ندارد.

PAX و BUSD

بر اساس پست وبلاگی که توسط دن بورستاین، مشاور عمومی و مدیر ارشد رعایت پکسوس نوشته شده است، تقریباً 96 درصد از ذخایر پاکسوس تا 30 ژوئن به صورت نقدی و معادل آن ذخیره شده است.

“همه موجودی‌های نقدی پاکسوس در مؤسسات سپرده گذاری تحت بیمه ایالات متحده نگهداری می‌شود. این در حالی است که همه معادل‌های نقدی آن نیز در ایالات متحده نگهداری می‌شوند. اسناد خزانه با سررسیدهای سه ماهه یا کمتر، یا موافقت نامه‌های بازخرید یک شبه، با وثیقه بیش از حد توسط ابزارهای خزانه داری ایالات متحده است. “

4 درصد دیگر ذخایر در اسناد خزانه داری ایالات متحده است اما به صورت جداگانه طبقه بندی شده است. این اوراق خزانه چهار ماه از سررسید فاصله دارد و همه آنها در اکتبر 2021 سررسید می‌شوند.

دلار ترو

دلار ترو گزارش‌های گواهی 24/7 را ارائه می‌دهد. هر زمان که بخواهید می‌توانید جدیدترین گزارش را از وب سایت آنها بارگیری کنید و یک اسنپ شات در زمان واقعی دریافت نمایید. با این حال، هنوز هم ارزش دارد که از نزدیک به ترکیب ذخایر آن نگاه کنیم.

بر اساس گزارش گواهی، موجودی دلار شرکت در “مؤسسات سپرده گذاری تحت پوشش فدرال ایالات متحده و یک موسسه سپرده گذاری هنگ کنگی نگهداری می‌شود. در حالی که معادل پول نقد شامل “سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت و بسیار نقدشونده با کیفیت اعتباری کافی است که می‌توان آنها را به آسانی به دارایی های نقد تبدیل کرد.

دلار هوبی

به گفته کوین دسک، صادرکننده ذخایر پشتیبان HUSD همه دارایی های آن به صورت نقدی در حساب‌های بازار پول در ایالات متحده نگهداری می‌شوند.

ترکیب دارایی فعلی حاوی” معادل پول نقد ایالات متحده “نیست. به گفته این شرکت، اسناد خزانه دولتی، گواهی سپرده‌های بانکی، پذیرش بانکداران، اوراق تجاری شرکت‌ها و سایر ابزارهای بازار پول از جمله دارایی های هوبی است.

دلار جمینی

بر اساس آخرین گواهی جمینی تا 30 ژوئن، تمام ذخایر “در بانک استریت استیت (Street State) و شرکت تراست (Trust) و در صندوق بازار پول که توسط گلدمن ساکس مدیریت می‌شود نگهداری می‌شود.

“این شرکت تنها در صندوق های مورد حمایت خزانه داری ایالات متحده سرمایه گذاری می‌کند.”

نتیجه گیری

بنا بر تحقیقات ما دلار بایننس BUSD می‌تواند گزینه بسیاری خوبی برای جایگزینی با USDT باشد. این ارز در بین استیبل کوین‌های با پشتوانه دلار از شفافیت قابل قبولی برخوردار است و نقدر کردن آن در ایران بسایر راحت است. تتر با حواشی خود همیشه موجب نگرانی کاربرانش شده است.

مطالب مرتبط
اوج بیت کوین هنوز محقق نشده است؛ 5 نکته برای دنبال کردن حرکت BTC در هفته آتی
پس-از-صرافی-کوین-بیس
لیبرا و بیت کوین در راه دریافت اجازه های قانونی، دنیا آماده پذیرش ارزهای دیجیتال می شود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether