منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  افزایش قدرت USDC: آیا دلار سیرکل می‌تواند در جنگ استیبل کوین‌ها پیروز شود؟
افزایش قدرت USDC: آیا دلار سیرکل می‌تواند در جنگ استیبل کوین‌ها پیروز شود؟

افزایش قدرت USDC: آیا دلار سیرکل می‌تواند در جنگ استیبل کوین‌ها پیروز شود؟

رضا باغانی
1400/05/24
۰

سیرکل (Circle) می‌خواهد USDC را به پادشاه استیبل کوین‌ها تبدیل کند. علی رغم افزایش قدرت USDC بسیاری از چیزها باید درست پیش بروند تا این اتفاق بیفتد.

در روزهای گذشته نام USDC و سیرکل به ترند ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. سیرکل شرکت صادرکننده USDC در تلاش است با افزایش قدرت این ارز جای USDT را در بازار بگیرد. این هدفی بسیار بزرگ و چالش برانگیز است، مخصوصاً که در حال حاضر سوالاتی در مورد ذخایر این شرکت مطرح می‌شود. از سوی دیگر استیبل کوین‌ها و به خصوص سیرکل زیر ذره بین قانون گذاران و نهادهای نظارتی قرار گرفته‌اند.

افزایش قدرت USDC با هدف تبدیل شدن به بانک

جرمی آلیر (Jeremy Allaire)، مدیرعامل سیرکل، برنامه‌های بزرگی برای شرکت خود و محصول مهمشان استیبل کوین USDC، دارد. آلیر در یک پست وبلاگ در این هفته نوشت که سیرکل قصد دارد به یک بانک فدرال تبدیل شود. وی گفت انتظار دارد “صدها میلیارد دلار USDC در بازارهای جهانی به گردش درآید”.

اظهارنظرهای آلیر در شرایطی صورت می‌گیرد که استیبل کوین‌ها – توکن های دیجیتالی متصل به پول ملی – در حال گذراندن یک دوره طلایی هستند. استفاده از ارزهای فیات یکی از راه حل‌های اصلی برداشت سود در بازار ارزهای دیجیتال است. با این حال استفاده از سیستم های سنتی این کار را سخت و زمانبر می‌کند. در عوض بهره بردن از استیبل کوین‌ها به عنوان وسیله‌ای کارآمدتر برای جابجایی پول مقبولیت جهانی یافته است.

در حال حاضر، بازار هنوز تحت سلطه استیبل کوینی به نام تتر است. اما رقبای متعددی وجود دارد و آلیر فرصتی را برای افزایش قدرت USDC می‌بیند. USDC با افزایش قدرت خود، در حال حاضر رتبه دوم را در بازار دارد. در زمانی که تنظیم کننده‌های ایالات متحده در حال بررسی شیوه‌های غیرمعمول حسابداری تتر هستند، سیرکل می‌تواند گوی سبقت را از این شرکت برباید. با این حال، این شرکت نیز درگیر نگرانی‌های نظارتی و تجاری خود است. وضعیتی که باعث می‌شود برنامه‌های آلیر برای تبدیل کردن USDC به پادشاه استیبل کوین‌ها بیش از آنچه به نظر می‌رسد، سخت شود.

استیبل کوین سیرکل چقدر پایدار است؟

استیبل کوین‌ها در بین کاربران محبوب هستند. این دارایی‌ها استفاده ای ساده مانند سایر ارزهای مبتنی بر بلاک چین را ارائه می‌دهند اما از نوسان مصون هستند. از طرفی دیگر برای ده ها شرکت که آنها را منتشر می‌کنند، این دارایی ها راهی آسان برای کسب درآمد ارائه می‌دهند.

وقتی مردم از دلارهای خود برای خرید استیبل کوین استفاده می‌کنند، شرکت‌هایی مانند تتر و سیرکل هیچ سودی دریافت نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها از این دلارها برای ایجاد ذخایر جهت حمایت از استیبل کوین خود استفاده می‌کنند. این ذخایر هستند که می‌توانند برای شرکت‌ها سود ایجاد کند. به عنوان مثال، سیرکل می‌گوید امسال انتظار دارد 40 میلیون دلار از برنامه USDC خود سود کسب کند.

اما این فرصت با یک معضل همراه است. یک شرکت استیبل کوین باید چقدر از این ذخایر را سرمایه گذاری کند؟ قرار دادن ذخایر در مواردی مانند اوراق بهادار یا بازار سهام به معنی بازده بیشتر است. با این وجود این مساله به این معنی است که یک استیبل کوین از ثبات کمتری برخوردار است.

سیرکل هم دلار آمریکا را 1:1 پشتیبانی نمی کند

سیرکل ماه گذشته فاش کرد که USDC به صورت نقدی و 1 به 1 توسط دلار پشتیبانی نمی‌شود. این شرکت مدت‌ها بود که ادعا می‌کرد توکن های USDC به طور کامل با دلار پشتیبانی می‌شوند. این اتفاق باعث شد سایر رقبا شروع به انتقاد کنند. رقیب کوچکتر پکسوس (Paxos) پست مصوری در وبلاگ خود منتشر کرد. پستی که ادعا می کرد USDC یک استیبل کوین واقعی نیست:

بنا بر ادعای پکسوس، سیرکل تا حد زیادی از استیبل کوین خود با دارایی‌هایی مانند اوراق قرضه و اوراق بهادار تجاری که نقدشوندگی یا معادل نقدی ندارند، پشتیبانی می‌کند.

دان برنستاین (Dan Burnstein)، وکیل ارشد پاکسوس، به دیکریپت گفت:

“آن‌ها به دنبال بالاترین بازده ممکن هستند. سؤال این است که آیا آنها دارایی‌های مصرف کننده را با طمع این بازده به خطر می‌اندازند؟”

دانته دیسپارته (Dante Disparte)، مدیر ارشد استراتژی سیرکل، پاسخ وی را داد. دیسپارته در مصاحبه‌ای ادعاهای پکسوس را به عنوان “آزمایش خلوص” بی معنی توصیف کرد. وی اظهار داشت: ” پکسوس در مقامی نیست که ما بخواهیم به مقاله آن‌ها پاسخ دهیم.”

به گفته دیسپارته، کل صنعت استیبل کوین به شدت تحت کنترل و نظارت است. بنابراین سیرکل اطمینان می‌دهد که USDC مطابق با قوانین صادر شده توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده یا سایر سازمان‌ها فعالیت می‌کند. با این حال، وی از گفتن اینکه آیا سیرکل قصد تغییر ترکیب ذخیره خود را دارد یا خیر، خودداری کرد.

این مسئله این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا سیرکل واقعاً دارایی‌های مصرف کننده را همانطور که برستاین می‌گوید در معرض خطر قرار می‌دهد. در نگاه اول، به نظر می‌رسد که بورستاین در مورد این امر مبالغه کرده است. دارایی‌های غیرنقدی که سیرکل برای حمایت از USDC استفاده می‌کند نسبتاً امن هستند. آن‌ها اوراق قرضه پرریسک، آلت کوین های بی نام و نشان یا چیزی نیستند که هر دقیقه دچار نوسان شوند.

شرایط بحرانی می تواند استیبل کوین ها را نابود کند

با این وجود این بدان معنا نیست که هیچ خطری وجود ندارد. به گفته جی پی کنینگ (JP Koning)، تحلیلگر بانکی سابق که درباره استیبل کوین‌ها می‌نویسد باید از زاویه دیگری بازار را دید. به گفته وی مساله این است که در صورت بحران بانکی مانند بحران‌های مارس 2020 یا نوامبر 2008 چه اتفاقی می افتد.

در چنین بحرانی، ممکن است مصرف کنندگان برای تبدیل USDC خود به پول نقد عجله کنند. این امر به نوبه خود سیرکل را مجبور به فروش دارایی‌های خود برای برآوردن درخواست‌های بازخرید می‌کند. کنینگ می‌گوید اگر این اتفاق بیفتد سیرکل ممکن است مجبور شود این دارایی‌ها را زیر ارزش بازار بفروشد. حتی ممکن است اصلاً نتواند آنها را بفروشد. این می‌تواند قیمت USDC را به زیر 1 دلار برساند. و این امر باعث می‌شود که استیبل کوین سیرکل ناپایدار شود.

در صورت بروز بحران تازه، احتمال دارد که تاثیرش روی استیبل کوین‌ها سریعتر و شدیدتر از بازارهای سنتی باشد. این امر به این دلیل است که عجله برای بازخرید در مورد استیبل کوین‌ها در چند ساعت یا چند دقیقه رخ می‌دهد و نه چند روز. در همین حال، چنین بحرانی می‌تواند توسط رویدادهای وسیع‌تر یا چیز خاصی برای استیبل کوین‌ها ایجاد شود. هر چیز کوچکی مانند کشف اشکال در پروتکل استیبل کوین این بازارهای احساسی را بهم می زند.

این‌ها در حال حاضر فقط نگرانی‌های نظری هستند. با این حال این نشان می‌دهد که چرا کوین بیس (Coinbase) شریک سیرکل بی سر و صدا بنرهای تبلیغی این استیبل کوین را حذف کرده است. این بنرها می‌گفتند هر USDC با “یک دلار آمریکا، که در حساب بانکی نگهداری می‌شود” پشتیبانی می‌شود. این تغییر احتمالاً حرکتی از سمت کوین بیس برای جلوگیری از شکایت است. از طرفی همچنین نشان می‌دهد که USDC آن سرمایه گذاری مطمئنی نیست که دایره وعده داده بود.

مسیر دشواری برای افزایش قدرت USDC بر سر راه سیکل است

سیرکل در حال راه اندازی کمپین جهت فروش سهام است. این بدان معنی است که باید سرمایه گذاران را متقاعد کند که تجارت USDC آن ایمن و در حال رشد است. به احتمال زیاد به همین دلیل است که این شرکت قصد خود را برای تبدیل شدن به یک بانک دولتی اعلام کرده است. این وعده‌ای است که به کاهش ترس سرمایه گذاران بالقوه در مورد ریسک مقررات کمک می‌کند.

در حال حاضر، سیرکل از مجوزهای فرستنده پول دولتی استفاده می‌کند. این مدلی است که توسط بسیاری از شرکت‌های مالی دیگر، از جمله پی پل (PayPal) نیز استفاده می‌شود. سایر صادرکنندگان استیبل کوین استراتژی‌های حقوقی متفاوتی را اتخاذ کرده‌اند. به عنوان مثال، پکسوس و جمینی (Gemini) بر یک رژیم استیبل کوین تکیه می‌کنند که توسط ایالت نیویورک طراحی شده است. این در حالی است که تتر یک مدل بزرگتر را دنبال می‌کند که شامل فعالیت در خارج از کشور می‌شود.

وجه اشتراک همه این مدلها این است که آنها از ناشران استیبل کوین می‌خواهند تا سرمایه اضافی اندکی را علاوه بر ذخایر خود ایجاد کنند. این بسیار متفاوت از بانک‌های سنتی است. بانک ها معمولاً باید حداقل 8 درصد بیشتر از دارایی‌های تحت کنترل خود ذخیره داشته باشند. بانک‌های بزرگ اغلب حتی بیشتر از این سرمایه دارند. ایده این محافظ این است که در صورت وقوع بحران، بانک‌ها با وجود ضرر دادن در بعضی از سرمایه گذاری‌های خود توانایی بازپرداخت مطالبات مردم را داشته باشند.

اگر سیرکل برنامه‌های خود را برای تبدیل شدن به یک بانک ملی پیش ببرد، باید مجبور به ایجاد چنین محافظ سرمایه‌ای نیز شود. این می‌تواند یک مانع بسیار بزرگ باشد. این شرکت مجبور می‌شود اوراق بهادار تجاری و سهام موجود در ذخایر خود را با اسناد خزانه که بازدهی تقریباً صفر دارند جایگزین کند.

سیرکل پول نقد را برای ایجاد آن محافظ 8 درصدی از کجا دریافت خواهد کرد؟ این شرکت در بهار امسال 440 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جمع آوری کرد. در نتیجه بخشی از آن می‌تواند برای ایجاد این محافط سرمایه استفاده شود. اما در دراز مدت، مشخص نیست که چگونه سیرکل می‌تواند از عملیات استیبل کوین خود پول کافی برای حفظ این محافظ و پرداخت هزینه عملیات روزانه خود کسب می‌کند.

دیسپارته، مدیر سیرکل، با ابراز اطمینان از چشم انداز آینده کسب و کار این شرکت، خاطرنشان کرد که USDC تنها یکی از منابع درآمد این شرکت است. سیرکل همچنین یک تجارت “معامله و خزانه داری” را اداره می‌کند. انتظار می‌رود این کسب و کار امسال 60 میلیون دلار درآمد داشته باشد. این شرکت همچنین صاحب یک پلت فرم سرمایه گذاری جمعی سودآور به نام سید اینوست (Seed Invest) است. دیسپارته همچنین خاطرنشان کرد که دریافت منشور بانکی به سیرکل امکان دسترسی به پنجره تخفیف در فدرال رزرو را ارائه می‌دهد. این می تواند منبع قابل اعتماد نقدینگی ارزان قیمت را برای این شرکت فراهم کند.

مطالب مرتبط
موفقیت پالی گان (Polygon) در رقابت بین راه حل‌های لایه 2 اتریوم
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
صرافی ارز دیجیتال بایننس به ارزش 165 میلیون دلار توکن BNB می‌سوزاند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether