منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مشاهیر کریپتوکارنسی  »  شش سوال از وس لویت (Wes Levitt) از آزمایشگاه‌های تتا
وس لویت (Wes Levitt) از آزمایشگاه‌های تتا به شش سوال در مورد ارزهای دیحیتال پاسخ می دهد

شش سوال از وس لویت (Wes Levitt) از آزمایشگاه‌های تتا

سعید درویشی
1400/01/16
۰

در این مقاله به سراغ یکی از پیشگامان بلاک چین و ارزهای دیجیتال، یعنی آقای وس لویت رفته ایم. ما با او صحبت کرده ایم و از او سوالاتی در رابطه با این صنعت پرسیده ایم، با ما همراه باشید.

شش سوال از وس لویت (Wes Levitt) از آزمایشگاه‌های تتا

“بهترین اتفاق برای بیت کوین این است که ما هرگز نفهمیم ساتوشی کیست”وس لویت (Wes Levitt) کیست؟

وس لویت مسئول استراتژی تتا لبز است. در تتا لبز، وس در زمینه استراتژی شرکت، بازاریابی و روابط عمومی و تجزیه و تحلیل فعالیت می‌کند. وی سخنران موضوعات بلاک چین در کنفرانس‌هایی از جمله جشنواره‌ی رسانه‌ای نیویورک، بلاک چین کانکت (Blockchain Connect) و NAB Streaming Summit و غیره بوده است. او پیش از پیوستن به تتا لبز، هشت سال در نقش سرمایه‌گذار در ماسر کپیتال (Mosser Capital) که یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی در زمینه ی املاک و مستغلات است، مشغول به کار بوده است.

وس در ردوود تراست (Redwood Trust) نیز که یک شرکت سرمایه‌گذار در رهن املاک و مستغلات است، تجربه‌ی فعالیت دارد. او یک دارنده‌یCFA است و دارای مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه اورگان و MBA از دانشکده‌ی تجارت هاس (Haas School of Business) در دانشگاه کالیفرنیا (University of California)، برکلی است.

سوال اول: وس لویت درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی چه نظری دارد؟

اگر در دنیا ارز جدیدی بوجود بیاید، آیا این ارز جدید توسط بانک مرکزی ارزهای دیجیتال با یک بلاک چین بدون نیاز به اخذ اعتبار مانند بیت کوین یا یک بلاک چین نیازمند به اخذ اعتبار مانند دایم (Diem) مدیریت می‌شود؟

اگر تنها یک احتمال وجود داشته باشد، من می‌گویم احتمال این وجود دارد که CBDC ها به ارز جدید تبدیل شوند، زیرا بعید به نظر می‌رسد که دولت‌ها از قدرت صدور ارزهای خود دست بکشند. اما بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی می‌توانند در کنار CBDC وجود داشته باشند و هدفی متفاوت داشته باشند. حتی اگر بیت کوین هرگز جایگزین ارزهای اصلی فیات (یا جانشینان CBDC آنها) نشود، به عنوان آلترناتیوی برای آنها بسیار ارزشمند خواهد بود. به دلیل وجود بیت کوین، با مقدار عرضه‌ی ثابت و معاملات مربوط به آن، بانک‌های مرکزی باید دوباره در مورد تورم مقدار ارزش ارز خود یا اجبار به نظارت گسترده بر روی مصرف کنندگان آن، فکر کنند.

درست است که ما تا به امروز شاهد پیدایش چنین چیزی نبوده‌ایم، اما بیت کوین و سایر بازارهای ارز دیجیتال آنقدر کوچک هستند که تا به حال نتوانسته اند آلترناتیوی برای آنها باشد. اما این رویه به سرعت در حال تغییر است. شما می بینید که شرکت هایی مانند ماکرواستراتژی و تسلا ، بیت کوین را وارد معاملات خود کرده اند و با رشد بازار آن بیشتر و بیشتر این اتفاق عملی می شود. در نهایت بیت کوین باید آنقدر بزرگ شود که حتی در مقیاس بانک های مرکزی نیز بتواند به عنوان جایگزین یا مکمل دارایی های طلا عمل کند.سوال دوم: ساتوشی ناکاموتو کیست؟

آیا به نظرتان مهم است که بفهمیم ساتوشی واقعاً کیست، یا اصلا چه کسی بود؟ اگر جواب شما منفی است دلیلش چیست؟

من فکر می‌کنم مهم است. اما بهترین اتفاق برای بیت کوین این است که ما هرگز نفهمیم ساتوشی کیست. اگر او یک شخص حقیقی باشد، در زندگی اش یک بکگراند، شغل و کشوری به عنوان ملیتش دارد و این امر فقط می‌تواند منجر به تفرقه و تعصب در جامعه‌ی ارز دیجیتال شود. بهتر است که ساتوشی بیشتر شخصیتی افسانه‌ای باقی بماند که مردم بتوانند به دلخواه خود او را تفسیر کنند. فکر می‌کنم خود ساتوشی به این موضوع پی برده‌است و به همین دلیل ترجیح داده‌است که ناشناس بماند.

سوال سوم: احمقانه ترین ایده از نظر وس لویت

به نظر شما احمقانه ترین تئوری توطئه کدام است؟ کدام یک از آنها شما را به فکر فرو می‌برند؟

به نظر من دوتا از احمقانه‌ترین تئوری ها توطئه، نظریه‌ی QAnon و قرار دادن تراشه‌های ردیابی در واکسن کووید توسط بیل گیتس هستند. هر دوی این تئوری‌ها احمقانه هستند.این که ما به عنوان یک دستگاه سیگنال دهنده‌ی مفید تبدیل شویم به نظر من احمقانه است. اگر کسی به یکی از این موارد اعتقاد داشته باشد، با خیال راحت می‌توانم ادامه‌ی بحث با او را متوقف کنم و در وقتم صرفه جویی کنم.

سوال چهارم: وس لویت در چه زمانی دوست دارد زندگی کند

غیر از اینجا و در حال حاضر، دوست دارید در چه زمانی و در چه کشوری زندگی کنید؟

من بیشتر به خاطر موسیقی، از اواسط دهه‌س هفتاد انگلستان لذت می بردم. شما موسیقی پانک را داشتید که همراه با Sex Pistols ،The Clash و The Damned و بسیاری دیگر لذت بخش بودند. آیرون میدن Iron Maiden و مادرهد Motorhead به تازگی همراه با کل صحنه NWOBHM شروع به کار کرده‌اند. بعلاوه، در اواخر دهه 70 و اوایل دهه هشتاد نیز Depeche Mode و پلیس را داشتیم. این دوران بهترین دورانی بود که موسیقی یک کشور می‌توانست داشته‌باشد.

سوال پنجم: NFT خریداری کرده اید؟

آیا تا به حال توکن غیرقابل جایگزین یا NFT خریداری کرده‌اید؟ اگر بله چه چیزی خریدید و اگر خیر، احساس می‌کنید اولین خرید شما چه باشد؟

اولین NFT که من خریدم قیمت خیلی کمی داشتد، من خودم آن را با انجین در سال 2018 ایجاد کرده بودم. متاسفانه نسخه‌ی محدود (Wes-branded) با نام تجاری “Wes” نتوانست به هیچ بازی ارز دیجیتالی تبدیل شود، اما همه قبول داشتند که ایده‌ی این بازی جالب بود. حتی با وجود اینکه هنوز چند سال قبل از فراگیر شدن NFT ایجاد شده‌بود.

فضای سرگرمی در حال حاضر بیشترین توجه FT ها را به خود جلب کرده‌است، اما من ایده‌ی خرید چیزهایی که حاوی یک ویژگی افسانه‌ای یا خاص هستند، را ترجیح می‌دهد. من خودم زیاد اهل جمع‌آوری قطعات هنری و کلکسیونی نیستم. برای همین هم به سختی می توانتم خودم را در حال خرید چیزهای نادر و کمیابی که بتوان با بازی ها تطبیقشان داد، تصور کنم. اما در حال حاضر میتوانم بگویم که خرید NFT یک سرمایه گذاری است که در آینده می‌توانم در بسیاری از بازی‌ها از آن بهره ببرم.سوال ششم: بزرگترین آرزوی وس لویت

بزرگترین آرزوی شما چیست؟

من می‌خواهم به اندازه‌ای زندگی کنم که ببینم انسا‌ن‌ها در ماه یا مریخ یا دیگر قمرهای قابل سکونت مانند اروپا (Europa) شهرک سازی می‌کنند. زمانی که این آرزو به واقعیت تبدیل شود، خودم هم به آنجا سفر می‌کند. (یعنی بدون نیاز به گذراندن دوره‌ی آموزشس فضانوردی)

البته این آرزو برای من خیلی بعید به نظر می‌رسد. 52 سال پیش به ماه سفر کردیم و اکنون به سختی به سکونت دائمی در آنجا نزدیک می‌شویم. اما سرعت توسعه‌ی فناوری همیشه در حال افزایش است. بنابراین امیدوارم که این اتفاق در برنامه‌های من برای سال 2050 یا حتی بیشتر امکان پذیر شود!

مطالب مرتبط
مایکل سیلور (Michael Saylor) و تاریخچه‌ی ارتباط او با بیت کوین
خودکشی جان مک آفی: گزارش‌های ضد و نقیض از مرگ مک آفی این واقعه را رمزآلود کرده است
دن لریمر Dan Larimer خالق بلاک چین EOS و از پیشکسوتان رمزنگاری کیست؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان