منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  قراردادهای آتی بیت کوین چیست و چگونه به ایجاد نقدینگی اضافی بازار کمک می کند.
معاملات آپشن

قراردادهای آتی بیت کوین چیست و چگونه به ایجاد نقدینگی اضافی بازار کمک می کند.

سعید درویشی
1399/06/25
۰

به‌طور خلاصه قراردادهای آتی بیت کوین  توافقی است که معامله‌گر را ملزم به خرید یا فروش دارایی در زمان، مقدار و قیمت مشخص می‌کند. قراردادهای آتی سابقه‌ای طولانی و داستانی دراز دارند – اما برای معامله‌گران بیت کوین، راهکارهای جدیدی محسوب می‌شوند.  معاملات آتی بیت کوین به ایجاد نقدینگی اضافی به بازار کمک می‌کند و همچنین امکان آربیتراژ را فراهم می‌کند.

قراردادهای آتی بیت کوین چیست و چگونه به ایجاد نقدینگی اضافی بازار کمک می کند.

ازآنجاکه ارزش معاملات بیت کوین متفاوت است، ارزش قراردادهای آتی بیت کوین نیز متفاوت خواهد بود.

بیت کوین بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری‌شده ازلحاظ حجم بازار است؛ مانند سایر ارزهای رمزپایه، همچنین بسیار بی‌ثبات است. به‌عنوان‌مثال در مارس 2020، قیمت بیت کوین به دلیل افت بازارها از ترس همه‌گیری، عملاً فقط در عرض چند روز به نصف کاهش یافت. در اواسط اوت، قیمت آن از حدود $ 4،000 در ماه مارس به بالاترین قیمتش در سال 2020 یعنی $ 12،460 بازگشت و پس‌ازآن دوباره سریع قیمت اصلاح شد و هم‌اکنون در محدوده‌ی $ 10،000 است.

قراردادهای آتی بیت کوین چیست و چگونه به ایجاد نقدینگی اضافی بازار کمک می کند.

قراردادهای آتی بیت کوین چیست و چگونه به ایجاد نقدینگی اضافی بازار کمک می کند.

معاملات نقطه‌ای

روال خریدوفروش بیت کوین  این‌گونه است که معامله‌گران را مجبور به مبادله ارزهای رمزپایه با قیمت روز خود می‌کند؛ اما اگر راهی برای قفل‌کردن قیمت 4000 دلاری تا چند ماه آینده وجود داشته باشد چطور؟ بنابراین حتی اگر قیمت بیت کوین به 12000 دلار برسد، طرف مقابل باید بیت کوین خریداری‌شده را به قیمت 4000 دلار تحویل دهد.

هم‌چین روشی وجود دارد! به آن قرارداد آتی گفته می‌شود. قرارداد آتی توافقی بین دو معامله‌گر است که معامله‌گر را ملزم به خرید یا فروش دارایی در زمان، مقدار و قیمت مشخص می‌کند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است در اواسط ماه مارس توافق کنید که یک بیت کوین را به قیمت 4000 دلار برای 30 اوت بخرید. همچنین می‌توانید در طرف دیگر معامله باشید، با فروش بیت کوین به قیمت ثابت موافقت کنید. اگر خریدار هستید، می‌خواهید قیمت معاملات بیت کوین افزایش یابد، زیرا قادر خواهید بود ارز رمزنگاری‌شده را زیر ارزش بازار خریداری کنید، درحالی‌که فروشندگان برعکس آن را می‌خواهند و در صورت کاهش قیمت بیت کوین، سود کسب می‌کنند.

بازیکنان بزرگ

با ورود بازیکنان بزرگی مانند CME Group و TD Ameritrade به فضا، مردم به‌شدت قراردادهای آتی بیت کوین را مورد استقبال قراردادند. هنگامی که معاملات آتی بیت کوین در دسامبر 2017 در بخش قراردادهای اختیاری بورس شیکاگو (CBOE) آغاز به کار کرد، وب‌سایت CBOE دچار شوک شد. در Bakkt، پلت فرم آتی بیت کوین که توسط صرافی بین‌قاره‌ای اداره می‌شود، روزانه حدود 11000 قرارداد آتی معامله می‌شود.

در 24 ساعت گذشته (از 10 سپتامبر)، قراردادهای آتی به ارزش 2.03 میلیارد دلار در بایننس، 2.01 میلیارد دلار در هیوبی؛ 1.85 میلیارد دلار در OKEx؛ و 1.05 دلار در بیتمکس معامله شده است.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

قراردادهای آتی و تحول در کلاس‌های دارایی

نیک گاوان، مدیرعامل گروه GSX، به رمزگشایی گفت: «معاملات آتی BTC یک روش عالی برای ایجاد نقدینگی اضافی به بازار و همچنین ارائه فرصت‌های عالی برای آربیتراژ است.» « قراردادهای آتی بخش مهمی از تکامل کلاس‌های دارایی هستند زیرا معیار ارزش واقعی یا FV را برای ارزش آینده فراهم می‌کنند و به آربیتراژ و نقدینگی اجازه می‌دهند وارد بازار شوند.»

آیا می‌دانید؟

قراردادهای آتی با سامورایی‌های ژاپنی قرن 17 آغاز شد که حقوقشان به برنج پرداخت می‌شد ولی آن‌ها شرایط ذخیرهٔ این برنج‌ها را در طول سال نداشتند بنابراین در مدت یک سال از دریافت آن‌ها خودداری می‌کردند اما آن‌ها همچنین می‌خواستند اطمینان حاصل کنند که برنجی که به آن‌ها پرداخت می‌شود، مثلاً در ماه فوریه تا ماه اوت ارزش خود را حفظ کرده است، بنابراین قراردادهایی را معامله کردند که شرکت‌کننده را ملزم به پرداخت مبلغ معادل برنج در ماه اوت بدون در نظر گرفتن ارزش فعلی آن می‌کرد.

یکی از دلایل استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین این است که بخواهید در آن زمان مقدار زیادی بیت کوین به ارزش 4000 دلار بخرید و نمی‌خواهید آن‌ها را خودتان نگه‌دارید. (تشبیه سامورایی ژاپنی ما در اینجا مفید است – سامورایی‌های ژاپنی قراردادهای آتی را معامله می‌کنند تا مجبور نباشند خودشان برنج را ذخیره کنند).

برخی از صرافی‌های رمزنگاری، مانند OKEx، برای معاملات آتی کارمزد معاملاتی کمتری دارند، به این معنی که معامله‌گران می‌توانند با استفاده از معاملات آتی، در هزینهٔ کارمزدهایشان صرفه‌جویی کنند.

چگونه یک معامله‌گر از موقعیت آینده خود خارج می‌شود

نیک کاوان، مدیرعامل گروه GSX، به Decrypt گفت: «معاملات آتی BTC راهی عالی برای وارد کردن نقدینگی اضافی به بازار و همچنین ارائه فرصت‌های عالی آربیتراژ است.» به این دلیل که قراردادهای آتی معمولاً تا تاریخ انقضا نگهداری نمی‌شوند. در عوض، آن‌ها مانند سایر دارایی‌ها معامله می‌شوند. ازآنجاکه ارزش معاملات بیت کوین متفاوت است، ارزش قراردادهای آتی بیت کوین نیز متفاوت خواهد بود.

هنگام ورود به یک قرارداد آتی، سه ‌راه وجود دارد که یک معامله‌گر می‌تواند از موقعیت خود خارج شود: جبران خسارت، برگشت سهام و انقضا. جبران، متداول‌ترین حالت است و زمانی اتفاق می‌افتد که یک معامله‌گر قرارداد آتی دیگری با ارزش و اندازه مساوی ایجاد می‌کند و با پرداخت خسارت، تعهدات مؤثر خود را صفر می‌کند. برگشت سهام قرارداد مجددی است، اما با مهلتی بیشتر از قرارداد قبلی. انقضا همان چیزی است که انتظار دارید: این زمانی است که یک قرارداد به تاریخ پایان خود می‌رسد و طرفین قرارداد را با قیمت توافق شده خریداری یا می‌فروشند.

قراردادهای آتی بیت کوین  و مصون‌سازی یا هجینگ

یکی دیگر از موارد استفاده از معاملات آتی، مصون‌سازی یا هجینگ است. هجینگ راهی برای کاهش ریسک است که برای معامله‌گرانی که با نوسان ارزهای رمزپایه سروکار دارند مفید است.

معامله‌گری را در نظر بگیرید که به‌تازگی سه بیت کوین را با قیمت 10.000 دلار خریداری کرده است:

📈 او معتقد است که قیمت بیت کوین تا پایان ماه افزایش خواهد یافت، اما می‌خواهد در صورت پایین آمدن از موقعیت خود محافظت کند.

📅 برای محافظت از موقعیت خود، او می‌تواند یک قرارداد آتی منعقد کند تا یک بیت کوین را به قیمت 10،000 دلار در پایان ماه بفروشد.

💰 در پایان ماه، اگر بیت کوین بالا رفته باشد، با فروش دو بیت کوین باقی‌مانده سود کسب خواهد کرد.

📉 اگر پایین بیاید، او ضرر خواهد کرد، اما این ضرر محدود خواهد شد زیرا او همچنان می‌تواند یک بیت کوین را به قیمت 10،000 دلار بفروشد.

هجینگ خطر کلی معامله‌گر را کاهش می‌دهد، اگرچه سود بالقوه را نیز محدود می‌کند.

احتیاط در انعقاد قراردادهای آتی بیت کوین

قراردادهای آتی بیت کوین بازی نیستند. قبول قرارداد یک تعهد جدی است و اگر به تاریخ انقضا برسد، معامله گر برای انجام آن تعهد قانونی دارد.

قراردادهای آتی می‌تواند سرمایه‌هایتان را به‌شدت تهدید کند، زیرا ممکن است مجبور شوید بیش از قیمت معاملات فعلی بیت کوین را خریداری کنید و یا کمتر از قیمت فعلی بفروشید. ارزهای رمزپایه یکی از ناپایدارترین کلاس‌های دارایی موجود است؛ مانند تمام ارزهای رمزنگاری‌شده، تجارت بیت کوین بسیار خطرناک است.

 

مطالب مرتبط
گره بیت کوین: تفاوت بین گره‌های بیت کوین چیست و از چه طریقی می‌توان آنها را راه اندازی کرد؟
کریپتو کایجو (CryptoKaiju)، اسباب بازی کلکسیونی مبتنی بر توکن NFT
پروژه های وب 3.0 (Web3)، چرا باید در نسل بعدی اینترنت سرمایه گذاری کنیم؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether