منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  قراردادهای هوشمند bZx و نقش آن در اعتماد سازی معاملات مارجین
قراردادهای هوشمند bZx و نقش آن در اعتماد سازی معاملات مارجین

قراردادهای هوشمند bZx و نقش آن در اعتماد سازی معاملات مارجین

سعید درویشی
1399/05/18
۰

قراردادهای هوشمند bZx مجموعه ایست از قراردادهای هوشمند که بر بستر اتریوم ساخته شده اند و به افراد امکان می دهد بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث، وام بگیرند و معاملات مارجین انجام دهند.قراردادهای هوشمند bZx یک پلت فرم وام دهی DeFi برای معامله گران بر بستر اتریوم است. این پلت فرم از سیستم توکن استفاده می کند، که با قراردادهای هوشمند برای کمک به اتوماسیون فرایند، مدیریت می شود. bZx غیر متمرکز است، به این معنی که توسط هیچ یک از گروه ها یا شرکت ها کنترل نمی شود.

قراردادهای هوشمند bZx و نقش آن در اعتماد سازی معاملات مارجین

توکن های رمزنگاری مدتهاست که مورد انتقاد قرار می گیرند و آنها را فقط برای سوداگری و قمار مفید می دانند، اما برنامه های جدید مالی غیرمتمرکزDeFi در حال تغییر این دیدگاه هستند. یکی شرکتهایی که برای تغییر این نگرش تلاش می کند bZx است.

این مقاله به بررسی نحوه ی عملکرد bZx در کنار سایر پروتکل های محبوب DeFi مانند Compound و MakerDAO است که نه تنها وام می دهد، بلکه توکن ها را در عملکرد اصلیش ادغام می کند. اما ابتدا، بیایید چگونگی دریافت وام توسط معامله گران را مرور کنیم.

مسئله

برای معامله گران رمزنگاری، دسترسی به معاملات مارجین یا تجارت با پول وام گرفته شده عمدتاً محدود به صرافی های متمرکز است.

با استفاده از صرافی های متمرکز، معامله گران و وام دهندگان (تأمین کننده وجوه برای آنها) در برابر هک ها، عدم اطمینان از دستگاههای نظارتی و سوء مدیریت آسیب پذیر می شوند.

اگرچه صرافی های غیر متمرکز آسیب پذیری های خاص خود را دارد، اما وجود این گزینه گامی بزرگ به جلو برای معتقدین به رمزپایه است.

قراردادهای هوشمند bZx چیست؟

پروتکل bZx مجموعه ایست از قراردادهای هوشمند که بر بستر اتریوم ساخته شده است. این پروتکل بر روی وام و معاملات مارجین متمرکز است و بیشتر شبیه به یکی از محصولات محبوب DeFi به نام dYdX است.

بزرگترین تفاوت بین این دو پروتکل معاملات مارجین، استفاده ذاتی از توکن ها در پروتکل bZx است. در سیستم قراردادهای هوشمند bZx سه توکن اصلی وجود دارد: iTokens ، pTokens وBZRX .هر سه توکن با استاندارد ERC20 هستند و هر یک نقش مهمی در عملکرد bZx ایفا می کنند.

چه کسی قراردادهای هوشمند bZx را اختراع کرد؟

بنیانگذاران bZx عبارتند از Tom Bean و Kyle Kistner که در آگوست سال 2017 ایده این پروتکل را تشکیل دادند.

یک تاریخچه مختصر

فوریه 2018 – bZx اوراق سفید خود را منتشر کرد.

دسامبر 2018 -bZx  7.8  میلیون دلار در عرضه اولیه سکه های BZRX خود جمع آوری کرد.

ژوئن 2019 – Fulcrum ، معاملات مقدماتی پروتکل bZx ، راه اندازی می شود.

اکتبر 2019 – Torque ، وام اولیه پروتکل bZx ، راه اندازی می شود.

قراردادهای هوشمند bZx و نقش آن در اعتماد سازی معاملات مارجین

قراردادهای هوشمند bZx و نقش آن در اعتماد سازی معاملات مارجین

چه ویژگی خاصی در این پروتکل وجود دارد؟

سیستم وام قراردادهای هوشمند bZx به iTokens و pTokens بستگی دارد. هنگامی که کاربران با استفاده از سیستم bZx وام می دهند، دارایی های رمزنگاری آنها از استخر نقدینگی جهانی خارج می شود و همچنین زمانی که وام می گیرند داراییهای دیجیتال آنها در استخرهای وجوه بین بسیاری از صرافی های مختلف به اشتراک گذاشته می شود.

وقتی وام دهندگان وجوه را به استخرهای نقدینگی جهانی عرضه می کنند، آنها به طور خودکار در ازای آن iTokens دریافت می کنند. این iTokens نماینده سهم یا مطالبه ای از بودجه عرضه شده ی آنها در استخر است و به طور خودکار برای دارندگان خود سود کسب می کند. در هر نقطه، iTokens را می توان در ازای وجوه اصلی به علاوه بهره انباشته نقد کرد.

هنگامی که کاربران برای باز کردن ورود به معاملات مارجین وام می گیرند، آنها بطور خودکار pTokens دریافت می کنند. “p ” در pToken مخفف موقعیت است و می تواند موقعیتهای کوتاه(کاهش قیمت) یا طولانی(افزایش قیمت) را نشان دهد.

کاربران بسته به موقعیت و دارایی که معامله می کنند، توکن های متفاوتی دریافت می کنند. به عنوان مثال، باز کردن موقعیت طولانی در ETH / DAI با استفاده از اهرم 4 برابر باعث می شود تا کاربران یک نشان dLETH4x” “بدست آورند. ارزش pToken بسته به ارزش دارایی های اساسی تغییر می کند – در اینجا بسته به ارزش ETH و .DAI

آیا می دانید؟

مانند بسیاری از محصولات DeFi ، bZx از اوراکل برای وارد کردن اطلاعات قیمت به سیستم خود استفاده می کند. مشکل این است که اوراکل می تواند خود منفذی برای رخنه به بلاک چین باشد.

بنابراین bZx برای اینکه غیر متمرکز تر شود و در همین حال امنیت خود را حفظ کند، با ارائه دهنده خدمات غیر متمرکز اوراکل Chainlink جهت حل این مشکل همکاری کرده است.

چه تفاوت دیگری وجود دارد؟

پروتکل قراردادهای هوشمند bZx همچنین برای استفاده از توکن BZRX طراحی شده است که در طی ICO آنها فروخته شده است. این توکن های BZRX در حال حاضر فقط برای پرداخت کارمزد در شبکه استفاده می شوند. اکنون سایر عملکردها از جمله تجارت برای این توکن قفل شده است.

سرانجام، از نشان BZRX برای رأی دادن به تصمیمات حاکمیتی در جهت آینده پروتکل استفاده خواهد شد. همچنین یک عمکرد دیگر برای این توکن در نظر گرفته شده است –البته هنوز فعال نیست – که bZx به دارندگان توکن های BZRX حق بیمه ی سرمایه ارائه خواهد داد.

این صندوق بیمه از 10٪ سود وام دهندگان را بدست می آورد و در عوض در صورت عدم توانایی وام گیرنده در بازپرداخت وام خود، از سرمایه وام دهندگان محافظت می کند.

چگونه می توانید توکن های قراردادهای هوشمند bZx را نگه دارید؟

توکن حاکمیت BZRX فقط در طول bZx ICO برای خرید در دسترس بود و در حال حاضر در صرافی ها برای تجارت یا خرید در دسترس نیست.

iTokens و pTokens در برخی صرافی های غیرمتمرکز مانند Uniswap و Kyber در دسترس هستند. آنها همچنین می توانند به طور مستقیم با استفاده از رابط های کاربر Fulcrum یا Torque ایجاد شوند.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

با قراردادهای هوشمند bZx چه کاری می توانید انجام دهید؟

بهترین راه برای استفاده از bZx از دو طریق زیر است:

فولکرم

Fulcrum به شما امکان می دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند bZx ، امکان معامله و یا قرض دادن دارایی های رمزپایه را به دست بیاورید. هنگامی که از Fulcrum استفاده می کنید ، iTokens را بعنوان وام دهنده و pTokens برای به عنوان وام گیرنده برای معاملات مارجین دریافت می کنید.

هیچ کارمزدی وجود ندارد و ثبت نام لازم نیست، شما می توانید به سادگی از یک کیف پول متا ماسک یا دیگر کیف پولهای اتریوم استفاده کنید تا به dapp وصل شوید!

گشتاور

در حالی که Fulcrum محدود به وام گرفتن پول برای معاملات است، Torque به کاربران اجازه می دهد تا برای هر کاری که دوست دارند پول وام بگیرند.

در حالی که سایر پروتکل های وام دهی محبوب DeFi مانند Compound از متغیر یا متغیر نرخ بهره استفاده می کنند، Torque نرخ بهره ثابت به وام گیرندگان ارائه می دهد بنابراین وام ها بسیار قابل پیش بینی تر می شوند.

آینده

دلیل وجود این توکن ها در برنامه های DeFi مهم است زیرا در سیستم های پیچیده تری می توان آنها را بر بستر یکدیگر قرار داد. bZx محصولات جدید تجارت اتوماتیک با ترکیب TokenSets و iTokens امکان پذیر است.

DeFiZap نوپا در حال حاضر محصولاتی را ایجاد کرده است که از pTokens bZx بعنوان بخشی از استراتژی های تجاری معاملاتی برای دارندگان کریپتو استفاده می کند.

اگرچه هنوز روزهای بسیار اول این پرتکل ها هست، توکن این سیستم در هم پیوسته ممکن است نشانه چیزهای بسیار بزرگتری باشد که در آینده به وجود می آیند.

مطالب مرتبط
EIP های اتریوم: پیشنهاد بهبود اتریوم چیست و چگونه باعث ارتقا کیفیت شبکه می شود؟
V-ID و توکنش VIDT چیست؟ همه چیز درباره این پروژه مهم رمزنگاری
دوج کوین در روز دوج (DOGE Day) به رشد سهمگین خود ادامه می‌دهد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether