قیمت بیت کوین
۱,۲۸۲,۷۹۲,۳۸۷تومان
47,579دلار
0.68
قیمت اتریوم
۴۰,۳۸۴,۷۰۵تومان
1,497.82دلار
1.30
قیمت کاردانو
۳۶,۹۶۲تومان
1.37دلار
28.64
قیمت بایننس کوین
۶,۲۶۴,۸۳۸تومان
232.35دلار
1.10
خانه  »  آموزش  »  آموزش فاندامنتال  »  چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

آموزش فاندامنتال
رضا باغانی
29 مهر 99
۰
چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

وقتی نمودار بیت کوین در سالهای 2013 – 2015 نکات جالبی را مشاهده خواهید کرد؛ بیت کوین وقتی در اواسط سال 2016 از مرز 500-600 دلار عبور کرد، یک افزایش بزرگ داشت و از آنجا راهی 20 هزار دلار شد. پس از رسیدن به این اوج، افت سریع 2 ماهه قیمت را به 6000 دلار در 6 فوریه 2018رساند. با این حال وقتی نگاه دقیق‌تری به نمودار بیت کوین بیندازیم، هیچ اختلافی بین نمودارها وجود ندارد. نمودار قیمت در سال 2013 تقریباً مشابه نمودار 2017 است. این چرخه‌ی بازار رمزنگاری است.

چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

ارزش بیت کوین 16 اکتبر 2013 تنها 150 دلار بود. در 30 نوامبر 2013 به قیمت 1150 دلار افزایش یافت. ارزش بیت کوین 19 دسامبر 2013 به 560 دلار کاهش پیدا کرد. این نوسانات چه معنایی دارد؟

همه ما عملکرد عظیم بیت کوین را در اواخر سال 2013 به یاد می‌آوریم یا نام متداول‌تری به آن می‌دهیم – “حباب 2013”. من نمی‌گویم درست است یا اشتباه است که آن را حباب بنامیم، اما می‌توانم به شما بگویم که همه اینها مربوط به چرخه‌های بازار بود. پس از سال 2013، قیمت بیت کوین کاهش یافت زیرا به نظر می‌رسید یک اصلاح طولانی شروع شده باشد. ماه‌ها پس از آن، ما یک دوره طولانی ادغام و تسلیم در روند نزولی را تجربه کردیم، تا اکتبر 2015 دوباره این ارز به قیمت نوامبر 2013 بازگشت.

چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

نمودار قیمت بیتکوین 2013-2015

وقتی نمودار بیت کوین در سالهای 2013 – 2015 نکات جالبی را مشاهده خواهید کرد؛ بیت کوین وقتی در اواسط سال 2016 از مرز 500-600 دلار عبور کرد، یک افزایش بزرگ داشت و از آنجا راهی 20 هزار دلار شد. پس از رسیدن به این اوج، افت سریع 2 ماهه قیمت را به 6000 دلار در 6 فوریه 2018 رسید. با این حال وقتی نگاه دقیق‌تری به نمودار بیت کوین بیندازیم، هیچ اختلافی بین نمودارها وجود ندارد. نمودار قیمت در سال 2013 تقریباً مشابه نمودار 2017 است.

چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

نمودار قیمت بیتکوین 2016-2018

چرخه‌های بازار چیست؟

به طور کلی، ما در مورد دوره زمانی بین دو اوج یا افت یک بازار صحبت می‌کنیم. در بازار سهام معامله گران محافظه کار هستند و البته بازار نیز حجم بالایی دارد. چرخه‌های این بازار به طور متوسط در طولانی مدت (سال‌ها) اتفاق می افتد. تصویر زیر چرخه‌های بورس اوراق بهادار ایالات متحده در طول تاریخ را نشان می‌دهد، از رکود بزرگ در سال 1929 تا امروز.

چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

چرخه بازار در شاخص S&P500

مشهورترین چرخه‌های اخیر مربوط به سال‌های 2000 و 2008 بود. آن‌ها ترکیدن حباب دات کام و سقوط املاک و مستغلات را نمایش می‌دهند. آیا نزدک دوباره به اوج نزدیک است؟ زمان نشان خواهد داد. همانطور که مشاهده می‌کنید – “بازارها از پله‌ها بالا می‌روند و با آسانسور پایین می آیند”، این برای سایر بازارهای مالی از جمله بازارهای رمزنگاری نیز صدق می‌کند.

آنچه بین بازارهای سهام محافظه کار و بازارهای رمزنگاری متفاوت است، نوسانات رمزنگاری است. یک حرکت شدید روزانه درنزدک بین 1-2٪ در نظر گرفته می‌شود. درمقابل بیت کوین که پایدارترین ارز رمزنگاری شده و دارایی پایه محسوب می‌شود، می‌تواند بیش از 10٪ روزانه افت کند و یا 17٪ افزایش یابد. این نوسانات در بازار رمزنگاری یک رفتار معمول محسوب می‌شود.

روانشناسی چرخه‌ی بازار

کارن بنت، نویسنده سایت cheatsheet.com، نمودار شگفت انگیز (زیر) را ایجاد کرده است که روانشناسی یک چرخه بازار را نشان می‌دهد. این چرخه متداول‌ترین احساساتی را که مردم با نوسان بازار تجربه می‌کنند توصیف می‌کند. این احساسات انسانی، بازارهای مالی ما را بسیار بیشتر از اصول بازار هدایت می‌کند.

چرخه‌ی بازار رمزنگاری چیست؟ چگونه از این چرخه ها برای سود بیشتر بهره ببریم

مراحل روانشناختی چرخه بازار

با 10 مرحله از یک چرخه بازار آشنا شوید

مرحله 1: امید

“امید” اولین نشانه بهبودی پس از مرحله “ناباوری جدی” است (به مرحله 10 مراجعه کنید – آخرین مرحله چرخه). بازار سیگنال‌های مثبتی را برای شروع بازار افزایشی نشان می‌دهد. با این حال، سرمایه گذاران همچنان مراقب هستند. مقادیر کمی پول در حال سرمایه گذاری است.

مرحله 2: خوش بینی

خوش بینی مرحله دوم را نشان می‌دهد. در این مرحله همزمان با سرمایه گذاری جدید، قیمت‌ها در حال افزایش هستند. این مرحله زمانی به دست می‌آید که بازار برای چندین ماه در یک روند صعودی پایدار باشد. بازار چشم انداز مثبتی دارد و از این رو بسیاری از سرمایه گذاران در این مرحله به راحتی سرمایه گذاری می‌کنند.

مرحله 3: باور

هرچه زمان می‌گذرد، خوش بینی به باور تبدیل می‌شود. این مرحله از “باور” به عنوان یکی از اولین نشانه‌های بازار گاوی یا افزایشی تعریف شده است. سرمایه گذاران به دنبال فرصت‌های جدید در بازار هستند.

مرحله 4: هیجان

این مرحله جاییست که باید بدانید قرار است چه کاری انجام دهید. جستجوی گزینه‌های سرمایه گذاری جایگزین می‌تواند ایده خوبی باشد. افراد هنگام انتخاب پروژه‌های تصادفی به راحتی دچار هیجان می‌شوند زیرا معتقدند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

موج سرمایه گذاری در پروژه‌های مختلف بسیار از سرمایه گذاران را با خود می‌برد. افراد بدون تحقیق در هر پروژه‌ای سرمایه گذاری می‌کنند. پیگیری میزان هیجان خود بسیار مهم است زیرا تحریک بیش از حد علامت واضحی برای بسته شدن موقعیت است.

مرحله 5: سرخوشی

پایان یک دور بزرگ با سرخوشی تعریف می‌شود. احساسات انسانی در حال تسخیر است. اکنون هیچ چیز نمی‌تواند ما را متوقف کند، همه مانند کودکان به دنبال آبنبات چوبی می‌دوند. فقط یک جهت در نمودارها وجود دارد: روند افزایشی.

در این مرحله از بازار گاوی یا افزایشی، “پول احمق” به هر سو حرکت می کند، این نوع پول اولین گروهی است که در ادامه چرخه بازار ضرر می‌کند. در این مرحله، انتظار داشته باشید که مطبوعات گزارش‌های زیادی در مورد بازار افزایشی تهیه کنند. هر روز مقاله‌های “ملاقات با میلیونرهای جدید جوان” را در سایت‌ها خواهید دید. در این مرحله، پول هوشمند در طول حرکت سهموی سود می‌برد.

پول هوشمند پولی است که توسط سرمایه گذاران خبره در بازار به گردش در می‌آید. این سرمایه گذاران علاوه بر اینکه توانایی هدایت بازار را دارند مدت‌ها قبل از بقیه حرکت بعدی بازار را پیش‌بینی می‌کنند. زمانی که همه در حال خرید هستند این سرمایه گذاران فروشنده هستند. در مقابل زمانی که همه با ضرر در حال فروش هستند این سرمایه گذاران دارایی‌ها را باقیمت پایین می‌خرند.

پول احمق نیز مربوط به معامله گران جدید و بی برنامه است. کسانی که با شنیدن اسم یک توکن از زبان دوستشان یا یوتوبرها شروع به خرید می‌کنند. این اشخاص اولین کسانی هستند که ضررهای هنگفتی را متحمل می‌شوند و به سرعت از بازار کنار گذاشته می‌شوند.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


مرحله 6: خودآگاهی

در این مرحله، گاوها کم کم آرام می‌گیرند. بازار به سمت راکد شدن حرکت می‌کند و انتظارات مردم برآورده نمی‌شود. کم کم خرس‌ها از غارهای خود خارج می‌شوند. این مرحله بسیار خطرناکی است زیرا مردم فکر می‌کنند این مرحله فقط یک وقفه کوتاه قبل از ادامه گاو خواهد بود. بسیاری از سرمایه گذاران برای معکوس شدن بازار در آینده آمادگی کافی ندارند.

مرحله 7: اضطراب

سرانجام، مردم آگاه می‌شوند که حرکت گاوها نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد. آن‌ها می‌بینند که بازار حرکت معکوسش را آغاز کرده است. دارایی و پول سرمایه گذاران در خطر از دست رفتن قرار می‌گیرد. ترس از ضرر باعث می‌شود معامله گران پایان دادن به معامله در ضرر را به تأخیر بیندازند. این امر ضررهای اولیه را به زیان‌های بسیار بیشتر تبدیل می‌کند.

مرحله 8: انکار

با این حال، ارزش سرمایه گذاری‌های شما همچنان کاهش می‌یابد و بسیاری از سرمایه گذاران با امید به اصلاح حتی با قیمت‌های بالا از فروش خودداری می‌کنند. سرمایه گذاران چون فکر می‌کنند پول خود را هوشمندانه سرمایه گذاری کرده‌اند، دفاعی عمل می‌کنند. با این حال، به طور کلی، تقریباً هیچ سکه‌ای قادر به بیرون آمدن از این اوضاع نیست. وقتی باران می‌آید همه خیس می‌شوند.

مرحله 9: وحشت

همچنان که بازار خرسی یا کاهشی به واقعیت جدید تبدیل شده است، شدت سقوط در بازار بیشتر می‌شود. سرمایه گذاران سعی می‌کنند سرمایه‌های خود را با فروش ناامیدکننده حفظ کنند، زیرا می‌ترسند همه چیز را از دست بدهند. غالباً شاهد یک فروش بزرگ هستیم که در مرحله وحشت اتفاق می افتد.

مرحله 10: افسردگی

مردم همه امید و اعتقاد خود را به شرایط موجود در بازار از دست می‌دهند. بازار در پایین‌ترین نقطه چرخه فعلی است (همانطور که بعد از آن مشاهده خواهد شد). اینجاست که تثبیت و ادغام دوباره شروع به ساخت بازار می‌کند. این مرحله می‌تواند بسیار طولانی شود.

نتیجه کلی

این 10 مرحله با گذشت زمان تکرار می‌شوند و چرخه بازار را تعریف می‌کنند. هر چرخه بازار دقیقا از این نمودار و زمان دقیق آن پیروی نمی‌کند. با این حال، این نمودار باید بینش ارزشمندی در مورد روانشناسی چرخه‌های بازار به شما ارائه دهد. همه بازارها در کوتاه مدت دوره‌هایی را طی می‌کنند. مدت و دامنه این چرخه‌ها تا حدی با ریسک مشخص می‌شود (که برای بازار رمزنگاری بسیار زیاد است). با این حال، پیش بینی چرخه‌های بازار دشوار است. اما، ما می دانیم که بازارها به طور نامحدود ادامه نخواهند یافت یا به صفر نخواهند رسید (در بازارهای قانونی). در گذشته، آن‌ها همیشه “به حد متوسط برگشته‌اند”.

بیت کوین تنها ارزی نیست که این چرخه‌ها را طی می‌کند

بیت کوین تنها ارزی نیست که چرخه‌های بازار را طی می‌کند. نگاهی به نمودار ریپل بیندازید. شما می‌توانید دو چرخه بازار بزرگ و دو چرخه کوچکتر را مشاهده کنید. این فقط بخشی از فصل آلتکوین‌ها است. این چرخه‌ها فقط به ریپل محدود نمی‌شود.

نمودار قیمت ریپل

نمودار قیمت ریپل

 

 

روندهای چرخه‌ی بازار رمزنگاری

دو روند عمده وجود دارد که به طور کلی در چرخه‌ی بازار رمزنگاری مشاهده می‌کنیم:
ورود نقدینگی: پول جدیدی وارد بازار می‌شود. بیشتر پول به سمت بیت کوین می‌رود زیرا این ارز دروازه ورود به بازار رمزنگاری است.

نمودار قیمت بیتکوین

نمودار قیمت بیتکوین

تسلط بیت کوین: سلطه بیت کوین از دسامبر 2017 شروع به کاهش کرد، زیرا بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال سرمایه گذاری جدید در آلت کوین بودند. این افزایش خرید آلت کوین گاهی اوقات نشانگر خرید بیش از حد بازار است زیرا مردم به دنبال فرصت‌های جدید هستند و بنابراین به طور بالقوه نشان دهنده شروع یک افت جدید در آینده نزدیک است.

 

نمودار تسلط بیتکوین بر بازار

نمودار تسلط بیتکوین بر بازار

 

 

بهترین روش برای سرمایه گذاری در چرخه‌ی بازار رمزنگاری

با چرخش بازارها از خرس به گاو ، ما معتقدیم که تجربه “بهبود” ضروری است. بعید است که تا زمان بازگرداندن ضررهای ناشی از بازار خرسی قبلی، بازارها به بازار گاوی واقعی وارد شوند. مرحله خوش بینی / اعتقاد را می‌توان نقطه ورود یک بازار گاو جدید دانست. به طور کلی، وقتی بازار ضعیف است (احساس عصبانیت، افسردگی یا ناباوری) یا در یک دوره افسردگی یا انباشت (به عنوان مثال، در اواسط سال 2014 تا 2015 یک دوره انباشت طولانی حدود 300 دلار بود) خرید کنید، و زمانی که بازار قوی است (احساس خوش بینی، اعتقاد یا سرخوشی) بفروشید.

مراقب باشید، زیرا چرخه‌ی بازار رمزنگاری دقیقاً از این الگو پیروی نمی‌کند. در برخی از بازارهای شدید، بازار خرسی قبلی هرگز قبل از سقوط به بازار کاهشی عمیق‌تر ، ضرر و زیان خود را به طور کامل جبران نمی‌کند.

در نتیجه گیری: گام‌های اصلی برای درک چرخه‌ی بازار رمزنگاری

چرخه‌های بازار یک چیز طبیعی است، آن را بپذیرید.
احساساتتان را کنترل کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند به بدترین دشمن شما تبدیل شوند.
به دنبال کاتالیزورهای مثبت و منفی باشید که می‌توانند مرحله جدیدی را آغاز کنند.
تعیین دقیق نقاط شروع و پایان دشوار است.
چرخه‌های بازار به تحلیلگران کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.
در قیمت‌های پایین خرید، و در قیمتهای بالا فروش را مدنظر قرار دهید.

مطالب مرتبط
حرکات بعدی بیت کوین پس از دست یافتن به 36 هزار دلار چیست؟ سناریوهای افزایشی و کاهشی
وحشت نکنید: سقوط بازار رمزنگاری "برداشت سود" و "توازن مجدد" است
تجزیه و تحلیل بنیادی (فاندامنتال) رمز ارزها و نحوه انجام آن در دنیای کریپتو
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
بانک های ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، سلسیوس (Celsius)، بلاک فای(BlockFi)
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد