منو
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  بازارهای غیر متمرکز در شبکه بلاک چین و ارزهای دیجیتال چیست و چگونه عمل می کند
بازارهای غیر متمرکز چیستند؟

بازارهای غیر متمرکز در شبکه بلاک چین و ارزهای دیجیتال چیست و چگونه عمل می کند

سعید درویشی
1399/05/09
۰

بازارهای غیر متمرکز همه ی چیزهایی است که بلاکچین ها می توانند ارائه دهند. آنها به افراد اجازه می دهند تا بر روی یک بستر جهانی، بدون نیاز به مجوز و خودران تعامل کنند. از املاک گرفته تا سس تند و تی شرت همه چیز را می توان در این بازارها، بدون نیاز به اعتماد به یک واسطه خرید و فروش کرد.بازارهای غیر متمرکز شبکه هایی بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث هستند که دست واسطه ها را کوتاه می کنند.آنها برای انجام معاملات به قراردادهای هوشمند تکیه می کنند.آنها هنوز در روزهای ابتدایی خود هستند و بیشتر تلاششان جهت جذب مخاطبان بیشتر برای عملی کردن این نوع تجارت است.

بازارهای غیر متمرکز در شبکه بلاک چین و ارزهای دیجیتال چیست و چگونه عمل می کند؟

پلتفرم های متمرکز بازار توانایی ارائه سطحی از خدمات و قابلیت اطمینان را دارند که نظر کاربران اصلی را جلب می کند، اما ممکن است فاقد شفافیت باشند، هزینه های بالایی را به کاربران خود متحمل کنند و یا قوانینی وضع کنند که کاربران با آنها موافق نباشند.

اینجا جایی است که بازارهای غیر متمرکز وارد می شوند. در زیر بررسی می کنیم که آنها چگونه کار می کنند و نمونه هایی از بازارهای غیر متمرکز که عملا در حال خدمت رسانی هستند را نیز معرفی خواهیم کرد.

( در نوشته های پیشین نیز راجع به برنامه ها یا پلتفرم های غیرمتمرکز مقاله ای را منتشر کردیم که می توانید در اینجا آن را مشاهده کنید.)

بازارهای غیر متمرکز همه چیزیست که بلاکچین ها می توانند ارائه دهند. آنها به افراد اجازه می دهند تا بر روی یک بستر جهانی، بدون نیاز به مجوز و خودران تعامل کنند. از املاک گرفته تا سس تند و تی شرت همه چیز را می توان در این بازارها بدون نیاز به اعتماد به یک واسطه خرید و فروش کرد.

در هسته اصلی خود، یک بازار غیر متمرکز با خریداران و فروشندگان کالاها و خدمات سر و کار دارد. بیشتر عملکردهای مهم مانند انجام تراکنشها و آزاد کردن وجوه به جای یک شخص توسط یک قرارداد یا برنامه هوشمند کنترل می شوند.

این بدان معناست که خریداران و فروشندگان با شرایطی موافقت می کنند و وقتی آنها شرایط را برآورده کنند، تراکنش به طور خودکار توسط برنامه انجام می شود. این امر باعث می شود كه بازارهای غیر متمرکز بدون نیاز به مجوز، مقاوم در برابر سانسور و بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث باشند. از آنجا که در این بازارها از رمزارزها برای پرداخت استفاده می شود، آنها همچنین تمام مزایای سیستم پرداخت جهانی 24/7 را دارند.

یک تاریخچه مختصراز بازارهای غیر متمرکز

برخی از اولین بازارهای موجود در اینترنت که امروزه هنوز وجود دارد، کریگ لیست و eBay هستند که هر دو در سال 1995 راه اندازی شدند.

در سال 2011، جاده ابریشم راه اندازی می شود و گرچه یک بازار واقعاً غیر متمرکز نیست، بازاری است که بسیاری از کاربران با استفاده از بیت کوین در آن پرداخت می کردند.

یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین بازارهای غیر متمرکز، OpenBazaar است که در آوریل 2014 از طریق هاکاتونی در تورنتو به عنوان پروژه ای تحت عنوان بازار تاریک ” Dark Market ” آغاز شد. OpenBazaar امروز فورک بازار تاریک است.

همچنین Syscoin یک شبکه بلاکچین است که بر برنامه های غیر متمرکز در بازار تمرکز دارد و در آوریل 2014 راه اندازی شده است.

بازارهای غیر متمرکز چیستند؟

بازارهای غیر متمرکز چیستند؟

چه چیز خاصی در مورد بازارهای غیر متمرکز وجود دارد؟

بزرگترین تفاوت بین یک بازار متمرکز و غیر متمرکز، نیاز به واسطه ها است. بدون واسطه، هزینه ها کمتر می شود و بعضی اوقات به هیچ وجه لازم نیست هزینه ای اضافی پرداخت کنید. قوانین بازار نیز کاملاً شفاف است و بدون اینکه کاربر آنها را بپذیرد قابل تنظیم و تغییر نیست. هنگامی که خدماتی مانند بررسی، اعتبارسنجی، حل و فصل اختلاف به این بازارها اضافه شوند، بازارهای غیر متمرکز بسیاری از مزایای بازارهای سنتی را به انضمام شفافیت و هزینه کمتر به دست می آورند.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


انواع و مدل های راه اندازی مختلفی برای بازارهای غیر متمرکز وجود دارد. در اینجا ما به بازارهای خاص بلاکچین، برنامه های کاربردی (اپلیکیشن) بازار و پلت فرم های بازار متمرکز خواهیم شد.

بلاکچینهای بازار غیر متمرکز

Syscoin یک پروتکل یا شبکه بلاکچین است که دارای بستر داخلی برای تجارت الکترونیکی و بازارهای غیر متمرکز است. کاربران می توانند از بلاک چین مخصوص برنامه Syscoin استفاده کنند، که نرخ تراکنش و امنیت بالایی دارد چون با بیتک وین ادغام شده است. علاوه بر این، بلاکچین Syscoin با دیگر بلاکچین ها با استفاده از پل سیسکوین Bridge Syscoin قابل تعامل یا سازگاری است.

برنامه های بازار

OpenBazaar به خودی خود بلاکچین نیست، بلکه در عوض به عنوان برنامه ای کاربردی عمل می کند که به صورت نظیر به نظیر و یا مستقیماً، کاربران برنامه را که در صدد تجارت هستند، بهم متصل می کند. این برنامه از تمام مزیتهای بلاکچین مانند نبود واسطه ها ، مرجع یا یک بانک اطلاعاتی مرکزی برخوردار است، اما از آنجا که فقط برای معامله و تجارت الکترونیکی است، نیازی به ماینرها(جهت اثبات معاملات) و الگوریتم های پیچیده اجماع ندارد.

OpenBazaar همچنین این مزیت را دارد که در آن هیچ محدودیت و کارمزدی در کار نیست. هر کس قادر به دانلود نرم افزار و شروع به تجارت است. در این برنامه از چندین ارز رمزپایه مانند Bitcoin ، Bitcoin Cash ، Litecoin و Zcash برای پرداخت استفاده می شود.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


پلتفرمهای بازار

روش دیگر برای غیرمتمرکز کردن بازارها از طریق یک پلت فرم یا پروتکل است که توسعه دهندگان آنها ابزاری را ایجاد می کنند تا به افراد دیگر امکان ایجاد بازارهای نظیر به نظیر بر بسترشان را می دهد. پروتکل Origin و شبکه Origami دو پروژه ای هستند که این کار را با استفاده از بلاکچین اتریوم انجام می دهند. این پلت فرم ها با ایجاد یک سیستم استاندارد و قراردادهای هوشمند، تقریباً به هر کسی امکان می دهند بازارهای غیر متمرکز خود را اداره کند. هردو پلت فرم روشهای ساده و روشنی را برای مدیریت لیست ها، سپرده گذاری، بررسی ها و رتبه بندی در اختیار خریداران و فروشندگان قرار می دهند.

توکن های بازار

برخی از بازارهای غیرمتمرکز برای نشان دادن عملکرد بازار می توانند از توکنهای خاص خود استفاده کنند. کاربران Syscoin قادر به ایجاد توکن های خاص خود بر بستر Syscoin به نام (Syscoin Platform Tokens (SPT هستند. Origin Tokens برای تصمیم گیری های حاکمیتی در نظر گرفته شده است و دارندگان توکن های Origin را قادر به تأثیرگذاری بر تصمیمات پلت فرم می کند. این توکن همچنین به کاربران، توسعه دهندگان و اپراتورهای بازار پاداش می دهد.

اوریگامی دارای نشان ERC20 خاص خود با نام ORI است. ORI برای حل اختلاف و همچنین در سیستم پرداخت غیر متمرکز آنها مورد استفاده قرار می گیرد و کارمزدهای معامله را نیز پایین می آورد.

با بازارهای غیر متمرکز چه کاری می توانید انجام دهید؟

بیشتر بازارهای غیر متمرکز به کاربران امکان می دهند تقریباً هر چیزی را خرید و فروش کنند و با استفاده از رمزارزها بهایش را بپردازند. همچنین این بازارها به توسعه دهندگان امکان می دهند در هزینه های پلت فرم صرفه جویی کنند و بدون نیاز به ارائه اطلاعات شخصی یا اعتماد به یک ارائه دهنده مرکزی، در هر مکانی قابل دسترس باشند.

آینده

از آنجا که هنوز بازارهای غیر متمرکز به نسبت همتایان متمرکز خود اصلا فراگیر نیستند، همه ی فعالان این حوزه درگیر این چالشند که خریداران و فروشندگان بیشتری را به پلت فرم های خود جذب کنند. مانند بقیه پدیده های صنعت رمزنگاری، پذیرش توسط کاربران بسیار مهم است.

مطالب مرتبط
بهترین صرافی جایگزین بایننس
الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟چگونه با فضای هارد دیسک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟
موارد استفاده از NFTها
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی