قیمت بیت کوین
۱,۲۸۷,۶۴۹,۴۶۴تومان
49,052دلار
4.70
قیمت اتریوم
۴۰,۶۵۳,۹۵۹تومان
1,558.08دلار
7.84
قیمت کاردانو
۳۱,۸۸۵تومان
1.22دلار
4.85
قیمت بایننس کوین
۶,۵۳۵,۷۰۷تومان
249.03دلار
11.11
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای DeFi با سریعترین رشد در اکوسیستم ارزهای دیجیتال

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای DeFi با سریعترین رشد در اکوسیستم ارزهای دیجیتال

دانشنامه ارزهای دیجیتال
سعید درویشی
19 شهریور 99
۰
وام های سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi چیست

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای DeFi سریعترین رشد را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال داشتند. آنها به دارندگان دارایی های دیجیتال اجازه می دهند دارایی های خود را به دیگران وام دهند و از این طریق سود کسب کنند. به طور خلاصه وام های دی فای سریعترین رشد را در دنیای بلاکچین و ارز دیجیتال تجربه کرده اند. از طریق این وام ها دارندگان دارایی می توانند آنها را به دیگران وام دهند و سود وام را کسب کنند.

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای DeFi با سریعترین رشد در اکوسیستم ارزهای دیجیتال

وام گیرندگان برای محافظت در برابر نوسانات قیمت باید وثیقه ای بالاتر از ارزش وام ارائه دهند.

یکی از وعده های بزرگ بلاکچین و ارز رمزنگاری شده استفاده از ابزارهای مورد استفاده صنعت مالی و در دسترس قرار دادن آنها برای همه در همه جا است. راه حل جذاب این انقلاب مالی در نحوه تولید، هزینه و ارسال پول، دی فای یا وام های سیستم مالی غیرمتمرکز است.

اکنون دارایی های رمزنگاری همه ی محصولات بانک های سنتی را ارائه می دهند اما به شکل غیرمتمرکز. این شامل اعطای وام، استقراض، معاملات نقدی و معاملات حاشیه ای (مارجین) است.

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi چیست

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi چیست

از طریق وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای، هر شخصی می تواند به سرعت و بدون اینکه مجبور باشد هویت خود را برای شخص ثالث فاش کند یا دردسرهای بروکراسی ایجاد شده توسط بانک های سنتی را داشته باشد، وام بگیرد. اما نکات منفی نیز وجود دارد.

در زیر نحوه کار وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای، مزایای آن نسبت به اشکال سنتی مالی و آینده ای را که ممکن است در انتظار این فناوری در حال ظهور باشد، بررسی می کنیم.

دی فای چیست؟

دی فای اساساً چیزی است که همه ی محصولات مالی موجود مانند وام های سیستم مالی غیرمتمرکز را در برمی گیرد و آنها را به بلاکچین انتقال می دهد. مفهوم اصلی این است: استفاده از ارزهای رمزپایه موجود برای ارائه خدمات مالی با استفاده از قراردادهای هوشمند .

با نگاهی اجمالی به دی فای پلاس می توانید میزان پولی را که در حال حاضر در این پروژه ها قفل شده است مشاهده کنید. در زمان نگارش این مقاله، بیش از 9 میلیارد دلار – در مقایسه با اوایل سال 2020 که چیزی بیش از 1 میلیارد دلار بود – در این پروژه ها محصور شده است.

در حال حاضر دو وام دهنده بزرگ Maker و AAVE هستند.


✅ بیشتر بخوانید 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای چگونه کار می کنند؟

دارایی های رمزنگاری شده که صرفا در کیف پول شما هستند، بهره ای ندارند. ممکن است قیمت آنها افزایش یا کاهش یابد، اما شما با داشتن آن ارز رمزپایه خاص چیزی کسب نمی کنید. این جایی است که وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای وارد می شوند.

تصور کنید که می توانید رمزنگاری خود را به شخص دیگری قرض دهید و سود وام را دریافت کنید. در حال حاضر بانک ها به این ترتیب کار می کنند، اما این سرویسی است که تعداد کمی از افراد می توانند به آن دسترسی داشته باشند. در دنیای دی فای، هرکسی می تواند وام دهنده شود.

اگر دارایی های رمزنگاری شده خود را به دیگران قرض دهید، می توانید برای آن دارایی سود ایجاد کنید. روش های بسیار متنوعی برای انجام این کار وجود دارد، اما راه اصلی از طریق استخرهای وام های سیستم مالی غیرمتمرکز است. اینها در اصل دفاتر وام یک بانک سنتی هستند.

چه چیزی دی فای را اینقدر خاص میکند؟

دی فای خدمات مشابه موسسات مالی سنتی (وام، تجارت ، سرمایه گذاری و غیره) را ارائه می دهد، اما برای این کار از بلاکچین استفاده می کند که مزایای خاص خود را دارد:

🎭 دی فای غیرمتمرکز و ناشناس است.

📈 شما می توانید با وام دادن دارایی های رمزنگاری شده خود به دیگران، سود ایجاد کنید.

💸 متداول ترین روش برای ایجاد سود در دارایی های رمزنگاری شده از طریق استخرهای وام های سیستم مالی غیرمتمرکز است.

🛑 وام گیرندگان معمولاً برای محافظت در برابر افت ناگهانی ارزش وثیقه، بیش از حد وام خود وثیقه می دهند، که در صورت عدم توانایی در بازپرداخت وام به نفع وام دهندگان مصادره می شود و آن را به گزینه ای امن تر برای وام دهندگان تبدیل می کند.

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز چگونه تهیه می شوند؟

با استفاده از یک قرارداد هوشمند، پروژه هایی که در بستری مانند اتریوم هستند به کاربران اجازه می دهند دارایی های خود را جمع کنند و با قوانینی که در قرارداد قید شده است، این دارایی ها را بین وام گیرندگان توزیع کنند.

این استخرهای وام روش خاص خود را برای توزیع سود به هر سرمایه گذار دارند، بنابراین ارزش دارد که کمی وقت بگذارید و در مورد نوع استخر مدنظر خود به عنوان سرمایه گذار تحقیق کنید. همین مشاوره برای وام گیرندگان نیز صدق می کند زیرا هر مجموعه رویکرد متفاوتی در مورد نحوه گرفتن وام های سیستم مالی غیرمتمرکز و قوانین آن در پیش می گیرد.

هنگامی که یک وام گیرنده برای گرفتن وام به یک بانک می رود، برای گرفتن آن وام نیاز به وثیقه دارد. اگر وام خودرو بگیرید، خود خودرو وثیقه است. اگر پرداخت وام را متوقف کنید، بانک خودروی شما را می گیرد. این منطقی است، درست است؟ اما با توجه به اینکه یک سیستم غیرمتمرکز الف) ناشناس است و ب) خاصیت فیزیکی ندارد که بتواند به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرد، تدبیر دیگری لازم است.

آیا می دانید؟

در زمان نگارش این مقاله ، MakerDAO’s DAI با تقریباً 60 درصد ارزش قفل شده (تقریباً 2 میلیارد دلار) بر بازار دی فای تسلط دارد.

وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دی فای چگونه کار می کند؟

وقتی وام گیرنده ای می خواهد وام بگیرد، باید چیز ارزشمندتری از مبلغ وام را ارائه دهد. این بدان معنی است که آنها باید از طریق یک قرارداد هوشمند مبلغی را که حداقل ارزش آن برابر با مبلغی است که می خواهند وام های سیستم مالی غیرمتمرکز بگیرند، واریز کنند. وثیقه می تواند در طیف گسترده ای از ارزها باشد. بنابراین اگر می خواهید یک بیت کوین قرض بگیرید، باید قیمت فعلی یک بیت کوین را به صورت توکن های DAI واریز کنید که معادل 11296 DAI. است.

چند ماه بعد، شما با وام کار خود را به پایان رسانده اید و باید 10 درصد بیت کوین خود را پس دهید و 11،296 DAI را پس بگیرید. وام گیرنده خوشحال است زیرا توانسته از سرمایه ی اصلی خود بدون نیاز به فروشش سود کسب کند و از سوی دیگر پروتکل دی فای نیز خوشحال است زیرا اکنون می توانند 10 درصد بیت کوین را در بین سرمایه گذاران توزیع کند.

عالی به نظر می رسد … اما سیستم با مشکلاتی روبرو است.

هنگام برخورد با دارایی های رمزنگاری مختلف، قیمت ها می توانند به شدت تغییر کنند. همه ما طی این سالها شاهد فراز و نشیب های قیمت بیت کوین بوده ایم. اگر قیمت وثیقه به زیر قیمت وام های سیستم مالی غیرمتمرکز برسد چه اتفاقی می افتد؟

به عنوان مثال ، MakerDAO از وام گیرندگان می خواهد وثیقه ای با حداقل 150٪ از ارزش خود وام بگذارند. بنابراین، بگذارید بگوییم شما می خواهید 100 DAI قرض بگیرید. این بدان معناست که شما باید وثیقه ای به ارزش 150 دلار در اتر ETH بگذارید. بنابراین، اگر وثیقه شما به زیر 150 دلار ETH برسد، وام شما تصفیه می شود.

چالش ها چیست؟

وام گیرندگان معمولاً ملزم به وثیقه بیش از حد وام خود هستند، همانطور که در مثال قبلی ما با MakerDAO نشان داده شده است.

بیشتر وام گیرندگان 200٪ از آنچه را که می خواهند وام های سیستم مالی غیرمتمرکز بگیرند واریز می کنند. اگر قیمت دارایی وثیقه شروع به کم شدن کند، استخر از مدار قطع کننده خود استفاده می کند. در قوانین استخر گفته می شود که وام دهندگان و وام گیرندگان در پی نوسانات بازار ضرر نخواهند کرد، بنابراین با پایین آمدن قیمت به زیر 120 درصد وام، استخر برای پرداخت وام شروع به انحلال وثیقه می کند. وام گیرنده در نهایت ضرر نمیکند، اما برای مثال نمی تواند بیت کوین خود را حفظ کند.

در اینجا توانایی وام گیرندگان برای دستیابی سریع به دارایی مهم است. اگر حدس می زنید که قیمت بیت کوین افزایش می یابد، می توانید وام بگیرید و با افزایش قیمت سود کسب کنید و وام را پس دهید.

آینده

با ادامه تکامل دی فای، ما شاهد خواهیم بود که سیستم های غیرمتمرکز تلاش می کنند همه این خدمات را به خوبی پسرعموهای سنتی خود بسازند. از این گذشته، این سرویس ها برای هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد قابل استفاده است، یعنی هر کسی در هر جای دنیا می تواند وام های سیستم مالی غیرمتمرکز دهد و وام بگیرد.

اما مانند هر چیزی که به رمزنگاری مربوط می شود، می تواند پرخطر باشد، بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد گرفتن وام رمزنگاری، تحقیقات کاملی انجام دهید.

سلب مسئولیت

نظرات نویسنده فقط برای اهداف اطلاعاتی و خبری است و هیچ گونه مشاوره و توصیه در مورد سرمایه گذاری یا سایر فعالیت های مالی را در بر ندارد.

مطالب مرتبط
ابر تورم(Hyperinflation) چیست؟ ارزهای دیجیتال چگونه می‌توانند از دارایی شما در برابر تورم محافظت کنند
تورم چیست، چه انواعی دارد و بهترین راه حل‌ های مقابله با آن چیست؟
ارزهای دیجیتال قابل استخراج
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟
یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟
توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند