منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI
توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI

توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI

توکن های سازنده (MKR) توسط MakerDAO ایجاد شده است و اهداف اصلی آن پشتیبانی از پایداری توکن DAI MakerDAO و فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI است. بسیاری از استیبل کوین های جدید در طی 18 ماه گذشته در فضای رمزنگاری ظاهر شده اند. توسعه آنها تا حدودی ناشی از نیاز به پرکردن قسمتی از خلا بازار استیبل كوین ها است، زیرا استفاده از اولین و متداول ترین استیبل کوین Tether با نگرانی روبرو است.

توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI

البته ایده ای فراگیر در فضای رمزارز نیز وجود دارد مبنی بر اینکه توکن ها با ثبات بیشتر و احتمال رشد یکباره ی کمتر، کاربرد گسترده تری خواهند داشت. در زیر نگاه دقیق تری به ساز و کار این توکن حکومتی در قلب MakerDAO می اندازیم.

توکن های سازنده (MKR) توسط MakerDAO ایجاد شده است و اهداف اصلی آن پشتیبانی از پایداری توکن DAI MakerDAO و فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI است. دارندگان MKR در مورد عملکرد و آینده سیستم تصمیماتی کلیدی می گیرند.

MakerDAO دارای دو توکن، MKR و DAI است. DAI یک استیبل کوین است که به منظور ارائه جایگزینی برای ارزهای بی ثبات تر و همچنین نوع جدیدی از سیستم مالی طراحی شده است. MKR در عین حال، برای پایدار نگه داشتن DAI استفاده می شود. استیبل کوین های سنتی از ذخایر ارزهای فیات یا حتی طلا استفاده می کنند تا ارزش رمزنگاری را با ارزش این دارایی های دنیای واقعی تراز و ثبات آن ها را حفظ کنند. اما این مسئله مشکل ساز شده است. MakerDAO از توکن MKR برای مقابله با نوسانات قیمت استفاده می کند.

آیا می دانید؟

برخی از استیبل کوین ها با پشتوانه ارزهای فیات و دارایی های فیزیکی، نوسانات کمتری را به دست می آورند. سایر استیبل کوین ها را می توان از طریق مکانیسم های مبتنی بر بلاکچین یا الگوریتم ها برای حفظ یک مقدار دلخواه کنترل کرد.

توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI

توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI

چه چیزی توکن های سازنده (MKR) را اینقدر خاص میکند؟

توکن های سازنده (MKR) کمک می کند تا شریک خود استیبل کوینDAI را معادل قیمت یک دلار نگهدارد. MKR را می توان در پاسخ به نوسانات قیمت DAI به منظور حفظ ارزش یک دلار برابر با DAI ، ایجاد کرد و یا از بین برد. DAI از یک سیستم وثیقه (اساساً بیمه) استفاده می کند، به موجب آن دارندگان به عنوان بخشی از مکانیسم کنترل برای کمک به مدیریت شبکه عمل می کنند.

DAI هنگامی صادر می شود که خریداران یک موقعیت بدهی وثیقه ایCDP) ) مبتنی بر یک قرارداد هوشمند خریداری کنند که بسیار شبیه وام است. CDP با اترETH) ) خریداری می شود و در عوض به خریداران DAI داده می شود. ETH به عنوان وثیقه وام عمل می کند، دقیقاً به همان روشی که یک خانه به عنوان وثیقه برای وام رهنی عمل می کند. این سیستم بدان معنی است که افراد می توانند، وام را با ضمانت دارایی های ETH خود دریافت کنند. هنگامی که وام بازپرداخت می شود ، “”DAI سوخته و از بین می رود. در طول این روند هزینه ها با MKR پرداخت می شود.

توکن های سازنده (MKR) راه حلی برای کنترل سیستم DAI در سناریویی است که قیمت ETH خیلی سریع کاهش می یابد. اگر سیستم وثیقه برای پوشاندن ارزش DAI کافی نباشد، MKR ایجاد می شود و به این منظور وثیقه اضافی به بازار فروخته می شود.

پلتفرم توکن های سازنده (MKR) که با نام MakerDAO شناخته می شد، پروتکل و چارچوب حاکمیت برای DAI و همچنین MKR است. این پلتفرم یک سازمان خودمختار غیر متمرکز(DAO) در بلاکچین اتریوم است.

آیا می دانید؟

قراردادهای هوشمند کدهای کامپیوتری هستند که مجموعه ای از دستورالعمل ها را شامل می شوند که پس از احراز آنها توسط کاربران می توانند اقدامات خاصی را انجام دهند.

با توکن های سازنده (MKR) چه کاری می توانید انجام دهید؟

دارندگان MKR از حق رای در سیستم رای گیری تأیید مستمر پلت فرم Maker برخوردار می شوند. دارندگان MKR به مواردی مانند نرخ وثیقه CDP ها رأی می دهند و در ازای شرکت در این رای گیری ها مقداری MKR به عنوان پاداش دریافت می کنند. این دارندگان برای رأی دادن به روشی که به نفع سیستم باشد، تشویق می شوند. اگر سیستم به درستی عمل کند، ارزش MKR افزایش می یابد ولی اگر به درستی عمل نکند ارزش MKR را كاهش خواهد یافت.

MKR یک توکن ERC-20 است که با استفاده از پروتکل های اتریوم ساخته شده است. می توان آن را در کیف پول های ERC-20 ذخیره کرد و در بسیاری از صرافی ها قابل معامله است.

چه کسی MakerDAO را ایجاد کرده است؟

MakerDAO در سال 2014 در کالیفرنیا توسط توسعه دهنده و کارآفرین رون کریستنسن تأسیس شد. تیم اصلی مدیریت و توسعه ی آن 20 استرانگ است. بعد از سه سال توسعه ، MakerDAO سرانجام استیبل کوین DAI را راه اندازی کرد.

MakerDAO امیدوار است که هم یک استیبل کوین قابل اعتماد DAI و هم یک سیستم اعتباری مناسب برای همه ایجاد کند. باز کردن موقعیت وثیقه بدهی (CDP) با استفاده از اتر به معنای آن است که DAI می تواند ثبات نقدینگی را در برابر دارایی های رمزپایه فراهم کند.

یک تاریخچه مختصر

2014 – Maker DAO تاسیس شد

آگوست 2015 – توکن های سازنده (MKR) راه اندازی شد

دسامبر 2017 – DAI استیبل کوین در شبکه اتریوم راه اندازی شد

اکتبر 2018 – DAI تبدیل به اولین توکن ERC-20 فرا زنجیره ای در Wanchain می شود

سپتامبر 2018 – Kraken Dai MakerDAO را لیست می کند.

اکتبر 2019 – لدن از MakerDAO برای پرداخت وام به شیوه ای غیر بانکی استفاده می کند.

دسامبر 2019 – بنیاد Maker مدیریت این شبکه را به حاکمیت MKR منتقل می کند.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

آینده

تلاشهای MakerDAO برای ایجاد استیبل کوینی که نگرانی در مورد پشتیبانی از اعتبار آن وجود نداشته باشد، قابل قبول است. با سازوکارهای وثیقه و تخریب امن پیشرویMKR ، MakerDAO سیستمی را برای محافظت از ارزش استیبلکوین DAI خود دارد که می تواند منجر به استفاده گسترده تر شود.

به عنوان یک تخریب امن دیگر، MakerDAO یک فرایند اضطراری به نام “تسویه حساب جهانی” دارد. اگر مشکلی در سیستم MakerDAO پیش بیاید، گروهی از افراد دارای کلیدهای حل و فصل هستند و می توانند وثیقه نگهداری شده در CDP را بصورت اتر به صاحبان DAI پرداخت کنند.

MakerDAO همچنین بسیار روی شفافیت کار می کند، جلسات منظم خود را بصورت آنلاین به اشتراک می گذارد. از آنجا که DeFi یا امور مالی غیر متمرکز به یکی از بزرگترین داستانهای موفق در سال 2019 تبدیل شد ، MakerDAO و توکن های سازنده (MKR) آن در خط مقدم این صنعت رو به رشد قرار دارد.

مطالب مرتبط
اوراکل‌ها رمزنگاری در رونق دیفای و دپ ها مورد توجه قرار می‌گیرند
Crypto.com
دور زدن کارمزدهای اتریوم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether