منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال  »  بازی‌های NFT چه هستند و چگونه کار می‌کنند و چگونه می توان از آنها درآمد کسب کرد؟
بازی‌های NFT چه هستند و چگونه کار می‌کنند و چگونه می توان از آنها درآمد کسب کرد؟

بازی‌های NFT چه هستند و چگونه کار می‌کنند و چگونه می توان از آنها درآمد کسب کرد؟

بیژن وثوقی
1400/06/18
۰

NFTها مجموعه‌های دیجیتالی منحصربه‌فردی بر بستر بلاک‌چین هستند. این ویژگی آنها را برای استفاده در بازی‌ها به‌عنوان شخصیت‌ها، مواد مصرفی یا هر چیز قابل‌ترید کردن دیگری مناسب می‌سازد.

بازی‌های NFT در دنیای Game-fi به دلیل قابلیت کسب درآمد، از محبوبیت بالایی برخوردارند. در این بازی‌ها شما می‌توانید NFTهای داخل بازی را به سایر بازیکنان در ازای دریافت توکن بفروشید.

وقتی NFT هایتان را جابه‌جا می‌کنید، حتماً آنها را به کیف پول امنی انتقال بدهید و در هنگام انتقال NFTها به بازار یا به کاربران دیگر، حواستان به کلاهبرداری‌های رایج این بازار باشد. در نهایت، قبل از شروع بازی، قوانین آن را به طور کامل مطالعه کنید تا موقعیت‌های باخت را به‌خوبی بشناسید.

بازی‌های NFT بیشتر بر اساس اتریوم و بایننس اسمارت چین (BSC) انجام می‌شوند. برخی مبارزه باشخصیت‌های کالکتیبل مانند CryptoBlades  و Axie Infinity را پیشنهاد می‌دهند و سایرین استفاده از کارت‌های کالکتیبل مانند  Sorare را ترجیح می‌دهند.

همچنین بایننس جعبه‌های اسرارآمیز NFT را به کاربرانش آفر می‌دهد که شانس خود را برای داشتن NFTهای نادر و کمیاب امتحان کنند. این جعبه‌ها با بازی‌های NFT همکاری دارند.

بازی‌های NFT: همکاری صنعت بلاک چین و بازیسازی

از شروع این بازی‌ها با کریپتوکیتیز (Cryptokitties)، بازی‌های NFT توسعه پیدا کردند و شروع به پیشنهاد دادن پلتفرم play to earn کردند. از زمانی که Game-fi شناخته شد، با فراهم‌ کردن بستر بازی و کسب درآمد برای همه، دنیای اقتصاد و بازی را با هم ترکیب کرد. شما دیگر نیازی ندارید که در بازی حتماً برنده باشید، چیزی را پیدا کنید یا به دنبال رشد دادن کالکتیبل های نادر و کمیاب به ارزش هزاران دلار باشید. بازیکنان اکنون می‌توانند مدل‌های مختلف بازی را در زمینه‌های متفاوت با حیوانات کالکتیبل تجربه کنند.

NFTها چه هستند؟

یک توکن غیرمقابل جایگزینی یا NFT، یک توکن دیجیتالی و رمزنگاری شده بر بستر بلاک‌چین است که نشان‌دهنده یک آیتم یکتا و بی‌مانند است. یک NFT کاربردهای زیادی دارد. می‌تواند یک دارایی دیجیتال در یک بازی باشد، یک قطعه هنری بر بستر ارز دیجیتال یا حتی چیزی در دنیای واقعی مانند ملک. NFTها مسئله دیرینه مالکیت غیر متمرکز دیجیتال در دنیای “کپی- پیست” را حل کرده اند.

یک NFT، غیر قابل جایگزینی است. به این معنا که هر توکن بی‌همتاست و هرگز نمی‌توان آن را با توکن دیگری جایگزین کرد. به طور مثال، شما می‌توانید یک بیت‌کوین را با بیت‌کوین دیگری از هر راهی که بخواهید جابه‌جا کنید. اما برای NFTها این کار غیرممکن است، حتی در مورد NFTهایی که در یک سری با نسخه‌های متعدد منتشر شده باشند. در این حالت نیز، متادیتاهای هر NFT باهم متفاوت است. دقیقاً مانند اتفاقی که در سری‌های چاپی شماره‌دار میفتد.

بازی‌های NFT چگونه کار می‌کنند؟

بازی‌های NFT چیزی فراتر از هولد کردن ارزهای دیجیتال کالکتیبل در کیف پول هستند. این بازی‌ها از NFT در تک‌تک اجزا مانند، قوانین، مکانیزم و حتی تعامل بازیکنان با یکدیگر نیز استفاده می‌کنند. به طور مثال، بازی می‌تواند این امکان را به شما بدهد تا شخصیت منحصربه‌فرد خودتان را به‌صورت NFT در بازی داشته باشید. وسایل دیجیتالی‌ای هم که در طول بازی به آن ها دست پیدا می‌کنید ممکن است NFT باشند. به همین منوال می‌توانید NFTهای خودتان را با سایر بازیکنان جابه‌جا یا ترید کنید و کسب سود کنید. پلتفرم earn to play اخیراً امکانی در اختیار کاربران گذاشته است که در آن توانایی تولید درآمد را نیز خواهید داشت که بعداً بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

بنابراین چگونه می‌توان NFTها را از لحاظ فنی در محیط بازی پیاده‌سازی کرد؟ برای تبادل، ساخت یا پیاده‌سازی NFT ها، توسعه دهندگان، قراردادهای هوشمند را طراحی کرده‌اند تا قوانین بازی‌های NFT را پوشش دهند. قراردادهای هوشمند، بخشی لازم‌الاجرا بر بستر بلاک‌چین هستند.

به طور مثال، بازی کریپتوکیتیز، تعداد کمی از این قراردادها را در ساختار خودش دارد که معروف‌ترین آن ها قرارداد geneScience  است که مکانیزم تولید گربه‌های جدید در بازی را بر عهده دارد و توسعه دهندگان بازی در ابتدا کدهای مربوط به این قرارداد را مخفی نگه‌داشته بودند. بازیکنان علاقه‌مند به بازی ابزارهایی را برای تجزیه‌وتحلیل بروز رفتارهای خاص در گربه‌ها ایجاد کردند که با اطلاعاتی که از این طریق کسب می‌کردند می‌توانستند گربه‌های جدیدی در بازی تولید کنند که ارزششان به‌مراتب بیشتر از قبلی‌ها بود.

پلتفرم Play to earn بازی‌های NFT چیست؟

این پلتفرم به بازیکنان اجازه می‌دهد تا در طول بازی درآمد داشته باشند. معمولاً هر بازیکن با توکن پاداش داده می‌شود و گاهی نیز یا NFTها و هرچه بیشتر بازی کنند بیشتر و بیشتر درآمد کسب خواهند کرد. البته بخشی از توکن‌های به‌دست‌آمده از بازی اغلب در روند بازی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بین دو روش پاداش با توکن و NFT، توکن روش پایدارتری است زیرا توکن‌ها در طول بازی به طور ثابتی به دست می‌آیند ولی به‌دست‌آوردن NFTها اغلب به شانس بستگی دارد. پلتفرم play to earn بیشتر در کشورهایی با اقتصاد ضعیف رایج است و مردم از آن ها به‌عنوان درآمد دوم و افزایش درآمد ثابتشان استفاده می‌کنند.

یکی از شناخته‌شده‌ترین بازی‌های پلتفرم play to earn، بازی Axie Infinity است. این بازی برای شروع و دریافت 3 axies (کاراکترهای بازی)، به یک سرمایه اولیه نیاز دارد یا می‌توانید از بازیکن دیگری بورسیه (کمک‌هزینه) بگیرید. به‌محض اینکه شروع به بازی و تشکیل تیم کنید و چالش‌های بازی را پشت سر بگذارید به SLPها (Small Love Potion) دست پیدا خواهید کرد که توکن‌های ERC-20 قابل‌ترید کردن در صرافی‌ها هستند.

پرورش دهندگان در بازی از SLPها برای ساخت Axiesهای جدید استفاده می‌کنند. بازی Axie Infinity در فیلیپین به شهرت فوق العاده ای دست‌یافت و بسیاری از بازیکنان در این کشور از این بازی برای کسب درآمد استفاده می‌کنند که بسیاری از آن ها در ماه چیزی در حدود 200 تا 1000 دلار درآمد کسب می‌کنند. گاهی درآمد آن ها از این مقدار نیز بالاتر می‌رود که بستگی به قیمت بازار و زمانی که صرف بازی می‌کنند دارد.

NFTهای in-game چه هستند؟

NFTهای in-game راه دیگری برای کسب درآمد در طول بازی را به شما پیشنهاد می‌دهند. به‌جای دریافت یک توکن ERC-20 غیرمثلی مانند SLP در بازی Axie infinity یا SKILLS در بازی Cryptoblades، NFTهایی دریافت می‌کنید که نشان‌دهنده آیتم‌های کالکتیبل هستند. این راه، یک راه قدیمی تولید درآمد با بازی‌های NFT است. این آیتم‌ها از نظر ارزش، کمیابی و غیره متفاوت‌اند.

بازی کریپتوکیتیز مثال خوبی برای بازی‌هایی است که بر پایه کالکتیبل بودن آیتم‌های بازی بنا شده‌اند. هیچ راه دیگری به جز جمع‌کردن آیتم‌های درآمدزا برای کسب درآمد در این بازی‌ها وجود ندارد. بیشتر بازیکنان NFT، ترکیبی از بازی‌های پلتفرم Play to earn و In-game  را مناسب می‌دانند.

بازی‌های NFT چگونه باعث کسب درآمد می‌شوند؟

مقدار پولی که می‌توانید از بازی‌های NFT کسب کنید بستگی به مکانیزم بازی و تقاضای بازار دارد. پولی که به دست خواهید آورد از بازیکنانی است که به ارز دیجیتال و NFT داخل بازی ارزش داده‌اند. می‌توانید ارزها را از طریق فروش دستاوردهایتان در بازار، صرافی‌ها یا خانه حراج به پول نقد تبدیل کنید. دربازی‌های NFT، این توکن‌ها، NFTها و آیتم‌های داخلی بازی هستند که ارزش‌ها را تعیین می‌کنند. این دو عامل گاهی می‌توانند باعث حدس و گمان نیز بشوند.

آیا در بازی NFT ممکن است پول از دست بدهم؟

بله این امکان‌پذیر است که در طول بازی NFT پول از دست بدهید و مقدار آن بستگی به نوع بازی، مکانیزم آن و ارزش NFTهایی دارد که نگه می‌دارید. ازدست‌دادن پول لزوماً به این معنی نیست که از شما کلاه برداری شده است. از آن جایی که NFTها قابل احتکارند و ارزش آن ها، همان چیزی است که مردم ارزش‌گذاری می‌کنند، میزان ضرر شما هم بستگی به نیروهای بازار دارد. پس مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، فقط به همان اندازه خرج کنید که می‌توانید از دست بدهید.

ممکن است NFT خود را از دست بدهم؟

از آن جایی که NFTها باارزش هستند، پس ترس ازدست‌دادن آن ها در حال بازی یا تعامل در بلاک‌چین کاملاً عادی است. چه NFT هایتان را خریده باشید، چه آن ها از بازی به دست آورده باشید باید مطمئن شوید که آن ها را در جای امنی نگه می‌دارید. در کوتاه‌مدت، اگر مراقب NFTها نباشید، آن ها را از دست خواهید داد.

اگرچه احتمال ازدست‌دادن آن ها را می‌توانید با دنبال‌کردن راه‌حل‌هایی که بعداً ارائه می‌دهیم به حداقل برسانید.

در اینجا تعدادی از راه‌هایی که ممکن است از طریق آن ها NFT هایتان را از دست بدهید آورده‌ایم:

  • سعی کنید آن ها را از کیف پول خودتان به کیف پول دیگری بفرستید که استانداردهای توکن شما را پشتیبانی نمی‌کند.
  • قربانی کلاه برداری شوید و NFT هایتان را به کلاه بردار بدهید.
  • به یک قرارداد هوشمند ولی مخرب اعتماد می‌کنید و اجازه دسترسی به کیف پولتان را به آن می‌دهید. آن هم خیلی راحت کیف پولتان را خالی می‌کند.
  • به‌خاطر قانونی در یک بازی آن را از دست می‌دهید.

به جز قسمت آخر، با داشتن دانش کافی در زمینه NFT ها، تکنولوژی بلاک‌چین و شناخت انواع کلاهبرداری، می‌توانید راه‌های ازدست‌رفتن NFTها را ببندید. همان‌طور که اگر طرز درست استفاده از برنامه‌هایی مانند Paypal را ندانید، پول از دست خواهید داد، در مورد NFTها نیز این موضوع صادق است. برای این که مطمئن شوید NFT هایتان در امنیت هستند باید:

اگر صحت و درستی کیف پولی که در حال انتقال NFT به آن هستید را تأیید کنید، در دام کلاهبرداران نیفتید.

  • نوع توکن و بلاک‌چین یا پلتفرمی که کیف پولتان را پشتیبانی می‌کند را بدانید. ERC-721 و ERC-1155 رایج‌ترین توکن‌های NFT برای اتریوم، BEP-721 و BEP-1155 رایج‌ترین توکن‌های بایننس اسمارت چین (BSC) هستند. همیشه از این که آن ها را به آدرس درستی ارسال می‌کنید مطمئن شوید و هرگز ظرفیت و سازگاری آن ها را با حدس و گمان تخمین نزنید.
  • فقط و فقط با قراردادهای هوشمندی که قابل‌اعتمادند تعامل کنید. اگر به یک قرارداد هوشمند اعتماد می‌کنید و اجازه دسترسی به کیف پولتان را به آن می‌دهید، باید ریسک این را بپذیرید که می‌تواند تمام سرمایه شما را از بین ببرد.
  • قوانین بازی را به‌خوبی بدانید. بعضی از بازی‌ها به شما اجازه می‌دهند تا با سایر کاربران‌ترید کنید. چیزی که ترید می‌کنید می‌تواند آیتم‌های داخل بازی یا پوشن‌ها باشند. به‌طورکلی به حدی با بازی اخت شوید که هیچ اتفاق ناگهانی و شوکه کننده‌ای برایتان نیفتد.

بازی‌های محبوب NFT:

بازی‌های NFT زیادی وجود دارند که اکثریت آن ها بر بستر اتریوم و BSC هستند. برخی از آن ها مانند بازی‌های قدیمی ویدئویی هستند و برخی دیگر بر اساس کالکتیبل بودن NFTها ساخته شده‌اند.

Axe infinity

همان‌طور که قبلاً گفتیم، بازی Axe infinity فضایی مشابه با بازی پوکمون دارد با همان آیتم‌های کالکتیبل و چالش‌های مشابه. این بازی بر بستر بلاک‌چین اتریوم است و به کاربران اجازه کسب درآمد از طریق ترید کردن SLP (small love potion)، Axies و AXS (Axie infinity shards) را می‌دهد. نکته مهم این است که SLPها و AXSها در صرافی بایننس قابل‌ترید کردن هستند.

Sorare

این بازی یک بازی فوتبال با قابلیت کالکت و ترید کردن بازیکنان تیم‌های فوتبال در دنیای واقعی است. می‌توانید یک تیم فوتبال پنج‌نفره با استفاده از کارت‌های رایگان برای تازه‌واردان یا خرید کارت‌های توکن بسازید. وقتی یک مرحله را با گل‌زدن یا پیروزی در هر چالش دیگر بازی رد می‌کنی، امتیاز کسب خواهید کرد.

Gods unchained

این بازی یک بازی قابل‌ترید کردن با کارت NFT و بر بستر اتریوم است و بسیار شبیه به بازی  Magic the gathering و Hearthstone است. بازیکنان در این بازی، عرشه‌هایی برای مبارزه با سایرین می‌سازند و آن ها تقویت می‌کنند. اگر برنده شوید آیتم‌هایی در بازی پیدا خواهید کرد که می‌توانید آن ها را بفروشید یا استفاده کنید. اگر بازی‌های رده‌بندی را ببرید، می‌توانید Flux کسب کنید که به شما اجازه می‌دهد کارت‌های NFT قدرتمندی بسازید. در نهایت می‌توانید از طریق فروش کارت‌ها به سود برسید یا دوباره سود آن ها را در بازی سرمایه‌گذاری کنید و ادامه دهید.

کالکشن NFT بایننس

مارکت NFT بایننس، تجربه یک بازی NFT همراه با جعبه‌های اسرارآمیز و مشارکت‌های مجموعه‌ای را به کاربران ارائه می‌دهند. این مشارکت‌ها از هنرمندان دیجیتال تا بازی‌های NFT متغیرند. هر جعبه اسرارآمیز شامل یک NFT تصادفی با فراوانی متفاوت‌اند. شما می‌توانید جعبه‌ها را باز کنید یا حتی بدون بازکردن آن ها را بفروشید.

مجموعه‌های NFT شامل چندین NFT مختلف و جعبه‌های اسرارآمیز هستند که همگی حول یک موضوع و محور خاص هستند. برخی از معروف‌ترین آن ها جعبه‌های اسرارآمیز Game-fi هستند ولی بیایید باهم نگاهی به نمونه‌های دیگر نیز بیندازیم:

  1. The MOBOX Collection : موباکس یک پلتفرم بازی بر بستر بایننس اسمارت چین (BSC) این امکان را می‌دهد تا NFTها را با فارم های بازدهی حوزه DeFi ترکیب کنیم. این مجموعه شامل جعبه‌های اسرارآمیز NFT حاوی NFTهای MOMO باقدرت هش تصادفی در پلتفرم MOBOX هستند. هرچقدر قدرت هش یک NFT بالاتر باشد، MOMOهای قابل کالکتیبل بیشتری در بازی وجود خواهد داشت.
  2. The My Neighbour Alice Collection: این بازی یک بازی مجازی جهان ساز (World-building) که شامل اقلام آرایشی NFT است. درست است که دارایی‌های موجود در جعبه‌های اسرارآمیز بازی فقط جنبه آرایشی دارند، این کاربران هستند که به آن ها ارزش می‌دهند و آن ها را در بازارهای ثانویه به فروش می‌رسانند.

کلام آخر

بازی‌های NFT کالکتیبل های دیجیتالی را می‌گیرند و برای تعامل کاربران با یکدیگر از طریق NFT تعامل می‌کنند قوانینی تعیین می‌کنند. درحالی‌که بعضی‌ها NFTها به‌خاطر کالکتیبل بودنشان می‌خواهند، برخی دیگر آن ها را به دلیل سوددهی و مفید بودنشان می‌خواهند. بسیاری از بازی‌های NFT مانند یک کارت ترید عمل می‌کنند ولی همه کسانی که کارت‌ها را جمع‌آوری می‌کند قصد بازی ندارند. Game-fi در حال حاضر اقتصاد جدید بر پایه بازی‌های NFT ایجاد کرده است که نحوه کسب درآمد افراد را با آن تغییر داده است. برای پول در آوردن فقط به شانس و جمع‌کردن پول بیشتر نیاز ندارید، گاهی باید فقط بازی کنید.

مطالب مرتبط
اینفلوئنسر محبوب ارز دیجیتال لارک دیویس درباره طمع در بازار افزایشی هشدار داد
تریدر مطرح ارزهای دیجیتال 6 توصیه مهم برای تریدرهای تازه کار دارد
استیکینگ آفلاین ارزهای دیجیتال چیست؟ کسب درآمد از طریق کیف پول‌های سخت افزاری
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether