قیمت بیت کوین
۱,۲۸۲,۷۹۲,۳۸۷تومان
47,579دلار
0.68
قیمت اتریوم
۴۰,۳۸۴,۷۰۵تومان
1,497.82دلار
1.30
قیمت کاردانو
۳۶,۹۶۲تومان
1.37دلار
28.64
قیمت بایننس کوین
۶,۲۶۴,۸۳۸تومان
232.35دلار
1.10
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارند

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارند

آشنایی با آلتکوین
سعید درویشی
19 مرداد 99
۰
توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارند

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT ها حاوی اطلاعات هویتی منحصربفرد در قراردادهای هوشمند خود هستند. این اطلاعات است که آنها را از یکدیگر متفاوت می کند و به همین دلیل، آنها را نمی توان مستقیماً با یک توکن دیگر جایگزین کرد.

ارزهای رمزنگاری، توکن های ابزاری، توکن های امنیتی و …… دارایی های دیجیتال هستند و این گروه هم درست در کنار فناوری رمزنگاری و بلاک چین در حال تحول است. توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT نمونه ی دیگری از تغییرات سریع این صنعت است. در این راهنما ماهیت آنها، نحوه کار و چگونگی استفاده هایشان را بررسی می کنیم.

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارند

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT ها حاوی اطلاعات هویتی منحصربفرد در قراردادهای هوشمند خود هستند. این اطلاعات است که آنها را از یکدیگر متفاوت می کند و به همین دلیل، آنها را نمی توان مستقیماً با یک توکن دیگر جایگزین کرد.

نمی توان آنها را نظیر به نظیر معاوضه کرد، زیرا دسته بندی ارزش آنها منحصر بفرد است. در مقابل، اسکناس ها را اگر ارزششان یکسان باشد می توان به سادگی با هم رد و بدل کرد،زیرا ارزش آنها هیچ تفاوتی برای دارنده آنها ندارد.

در ضمن بیت کوین یک توکن معاوضه پذیر است. شما می توانید یک بیت کوین را برای کسی بفرستید و او نیز می تواند یک بیت کوین دیگر را برای شما ارسال کند، و ارزش آن همچنان معادل یک بیت کوین خواهد بود. ممکن است این مقدار نسبت به زمان مبادله بیت کوین ها تغییر کند، اما در اصل ارزش آنها یکسان است.

همچنین می توانید بخشی از بیت کوین را که در Satoshi اندازه گیری شده است ارسال یا دریافت کنید، زیرا توکن های معاوضه پذیر قابل تقسیم است.

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT ، قابل تقسیم نیستند، درست مثل بلیط کنسرت، شما نمی توانید بخشی از بلیط کنسرت را برای کسی ارسال کنید. بخشی از بلیط کنسرت به تنهایی ارزش ندارد و قابل بازخرید نیست.

انواع توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT

کلکسیون های CryptoKitties برخی از اولین توکن های غیرقابل معاوضه بودند. هر گربه ایجاد شده در بلاک چین بی نظیر است، اگر شما CryptoKitty را به کسی ارسال کنید و یا یک نفر دیگر یک CryptoKitty را برای شما ارسال کند، این دو با هم کاملاً متفاوت خواهند بود، مگر اینکه دقیقاً همان CryptoKitty برگردانده شود.

اطلاعات بی همتای یک توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT مانند CryptoKitty در قرارداد هوشمند آن ذخیره می شود و به طور غیرقابل انعطاف در صفحه اصلی این توکن ثبت می شود. CryptoKitties توکن های ERC-721 اتریوم هستند، آنها از پروتکل های بلاک چین اتریوم استفاده می کنند.

آیا می دانید؟

در اواخر سال 2018 ، یک بازیکن از اینکه در بازی مجازی Decentraland به “مکان بهتر” منتقل شود آنقدر ناامید شد که حاضر بود برای خرید یک قطعه زمین در بازی 2/800/000  MANA پرداخت کند. در زمان معامله، این مبلغ معادل بیش از 215/200  دلار بود.

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارند

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT چیست و چه تفاوتی با سایر توکن ها دارند

چه چیزی NFT ها را خاص می کند؟

توکن های غیرقابل معاوضه ویژگی های منحصر به فردی دارند، آنها معمولاً با یک دارایی خاص مرتبط هستند. آنها می توانند برای اثبات مالکیت اقلام دیجیتالی مانند پوسته های بازی به سبک مالکیت دارایی های فیزیکی استفاده شوند.

سایر توکن ها همانند سکه ها یا اسکناس ها معاوضه پذیر هستند. توکن های معاوضه پذیر یکسان هستند، آنها هنگام تبادل، دارای خصوصیات و ارزش یکسانند.

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT چگونه استفاده می شود؟

برای مجموعه داری رمزنگاری مانند CryptoKitties ، از توکن های غیر قابل معاوضه می توان برای دارایی های دیجیتالی استفاده کرد که باید برای اثبات ارزش یا نایاب بودن آنها، از یکدیگر متمایز شوند.

نمونه ای دیگر از توکن های غیر قابل معاوضه، توکنLAND یا Decentraland است. Decentraland مانند زندگی دوم یک دنیای مجازی مبتنی بر بلاک چین است. هر توکن LAND یک قطعه از زمین مجازی را در Decentraland نشان می دهد که توسط مختصات دنیای مجازی آن مشخص شده است.

SuperRare یکی دیگر از پروژه های بلاک چین است که می تواند توکن های توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT را ایجاد کند و به هنرمندان دیجیتال امکان می دهد یک توکن را به تصویر یا GIF که ایجاد کرده اند، پیوند دهند.

این توکن مالکیت هنر دیجیتال را نشان می دهد و به خالق این امکان را می دهد تا همچنین حق چاپ (کپی رایت) و IP خود را نیز حفظ و ضبط کند. از این رو هنر دیجیتال، درست مانند آثار هنری فیزیکی قابل خرید و فروش هستند.

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT در صرافی های استاندارد رمزنگاری معامله نمی شوند، درعوض آنها در بازارهای دیجیتالی مانند Openbazaar یا بازار Decentraland خرید یا فروش می شوند.

NFT ها چگونه کار می کنند؟

توکن هایی مانند بیت کوین و اتریوم -توکن های مبتنی بر ERC-20- معاوضه پذیر هستند. استاندارد توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT اتریوم، همانطور که توسط CryptoKitties و Decentraland استفاده می شود، ERC-721 است. توکن های غیرقابل معاوضه را می توان در سایر بلاک چین های با قابلیت تنظیم قرارداد هوشمند با ابزار و پشتیبانی توکن قابل معاوضه ایجاد کرد.

اگرچه اتریوم اولین پلت فرمی بود که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، NEO ، EOS و TRON ، اکنون دارای استانداردهای NFT هستند.

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT و قراردادهای هوشمند آنها باعث می شود ویژگیهای مفصلی مانند هویت مالک، ابرداده های غنی یا پیوندهای پرونده ایمن به آن اضافه شوند. قدرت توکن های غیرقابل معاوضه برای اثبات غیرقابل تغییر بودن مالکیت دیجیتال پیشرفت مهمی برای دنیای رو به گسترش دیجیتال است. آنها می توانند وعده بلاک چین در مورد امنیت بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث در مالکیت و مبادله تقریباً هر دارایی را محقق کنند.

به عنوان چالش بلاک چین تا به امروز، توکن های غیر قابل معاوضه، پروتکل های آنها و فن آوری قرارداد هوشمندشان هنوز هم در حال توسعه است. ایجاد برنامه ها و سیستم عامل های غیرمتمرکز برای مدیریت و ایجاد توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT  هنوز نسبتاً پیچیده است.

همچنین چالش های جدی در ایجاد استاندارد وجود دارد. توسعه بلاک چین تکه تکه است، بسیاری از توسعه دهندگان در حال کار روی پروژه های خود هستند. برای موفقیت ممکن است به پروتکل های یکپارچه و قابلیت همکاری نیاز داشته باشند.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

آینده

پیش از این، توکن های غیرقابل معاوضه در بازی ها و مجموعه های رمزنگاری اجرا می شدند. در بازیها، از توکن های غیرقابل معاوضه می توان برای نمایش آیتم های درون بازی مانند پوسته استفاده می شود. این توکن ها به طور بالقوه اجازه می دهند تا این پوسته ها را به بازیهای جدید منتقل کنند یا با سایر بازیکنان معامله کنند.

با این وجود پتانسیل آنها برای استفاده در حق نسخه برداری و حقوق مالکیت معنوی، بلیط فروشی و تجارت بازی های ویدیویی بسیار گسترده تر خواهد بود.

توکن های غیرقابل معاوضه پتانسیل ایجاد توکن های امنیتی، توکن گذاری دارایی های دیجیتال و دارایی های دنیای واقعی را دارند. دارایی های فیزیکی مانند املاک را می توان برای مالکیت کسری یا مشترک تقسیم و نشان گذاری کرد.

اگر این توکن های امنیتی غیر قابل معاوضه باشند، مالکیت دارایی کاملاً قابل ردیابی و واضح است، حتی اگر توکن ها فقط دارای مالکیت جزئی باشند به وضوح قابل خرید و فروش خواهند بود.

استفاده بیشتر از توکن های غیرقابل معاوضه می تواند در زمینه صدور گواهینامه هایی مانند مدارک تحصیلی، مجوز نرم افزار، ضمانت نامه و حتی شناسنامه و گواهی فوت باشد.

قرارداد هوشمند یک توکن غیرقابل معاوضه هویت گیرنده یا مالک را اثبات می کند و برای سهولت در دسترسی و نمایندگی می تواند در یک کیف پول دیجیتال ذخیره شود. یک روز، کیف پول های دیجیتالی ما می توانند حاوی هرگونه گواهینامه، مجوز و دارایی باشند که ما در اختیار داریم.

مطالب مرتبط
صرافی غیرمتمرکز بیکری سواپ (BakerySwap) ساخته شده بر روی اسمارت چین بایننس چیست؟
بلاک چین آنتولوژی (Ontology) چیست؟ توکن ONT ارز بومی این پروژه چه استفاده‌ای دارد؟
گولم Golem یا (GNT) یک جایگزین غیر متمرکز
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
ترید و سرمایه گذاری
بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بازی محبوب مبتنی بر بلاک چین اتریوم چیست؟
پنکیک سواپ (PancakeSwap)
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
بانک های ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، سلسیوس (Celsius)، بلاک فای(BlockFi)
ترون هکتون دیفای خود را با 10 میلیون دلار صندوق توسعه راه اندازی کرد