منو
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی ها  »  قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts) در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)

قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts) در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

سعید درویشی
1400/02/16
۰

قرارداد آتی توافق نامه‌ای برای خرید یا فروش کالا، ارز یا ابزار دیگری با قیمت از پیش تعیین شده در یک زمان مشخص در آینده است.

قرارداد آتی چیست؟

برخلاف بازار معاملات سنتی، در بازارهای آتی، معاملات بلافاصله “تسویه” نمی‌شوند. در عوض، دو طرف معامله قراردادی را معامله می‌کنند که تسویه حساب را در تاریخی در آینده مشخص می‌کند. همچنین، بازار معاملات آتی به کاربران امکان خرید یا فروش مستقیم کالا یا دارایی دیجیتال را نمی‌دهد. در عوض، نمایندگی قرارداد آنها را معامله می‌کنند و تجارت واقعی دارایی‌ها (یا پول نقد) در آینده اتفاق می افتد – هنگامی که قرارداد اعمال می‌شود.

به عنوان یک مثال ساده در مورد قرارداد آتی، کالاهای فیزیکی مانند گندم یا طلا را در نظر بگیرید. در برخی از بازارهای آتی سنتی، این قراردادها برای تحویل مشخص شده‌اند، به این معنی که کالا به صورت فیزیکی تحویل می‌شود. در نتیجه، طلا یا گندم باید ذخیره و حمل شود که باعث ایجاد هزینه‌های اضافی می‌شود (معروف به هزینه حمل). با این حال، بسیاری از بازارهای آتی اکنون تسویه نقدی دارند، به این معنی که فقط ارزش نقدی معادل آن تسویه می‌شود (هیچ مبادله فیزیکی کالایی وجود ندارد).

بعلاوه، قیمت طلا یا گندم در بازارهای آتی ممکن است متفاوت باشد بسته به اینکه تاریخ تسویه قرارداد چقدر است. هرچه فاصله زمانی بیشتر باشد، هرچه هزینه حمل بیشتر باشد، عدم اطمینان بالقوه قیمت در آینده بیشتر خواهد بود و شکاف بالقوه قیمت بین بازار معاملات و معاملات آتی بیشتر خواهد بود.چرا کاربران قراردادهای آتی را معامله می‌کنند؟

  • پوشش و مدیریت ریسک: این مهمترین دلیل اختراع معاملات آتی بود.
  • مواجهه کوتاه مدت: معامله گران حتی در صورت نداشتن دارایی می‌توانند در برابر عملکرد آن شرط بندی کنند.
  • اهرم: معامله گران می‌توانند در موقعیت‌هایی بزرگتر از موجودی حساب خود وارد شوند.

قرارداد آتی دائمی چیست؟

قرارداد دائمی نوع خاصی از قرارداد آتی است، اما بر خلاف شکل سنتی قراردادهای فیوچرز، تاریخ انقضا ندارد. بنابراین تریدرها می‌توانند تا جایی که دوست دارند موقعیت خود را نگه دارند. به غیر از این، معاملات قراردادهای دائمی براساس قیمت شاخص اساسی انجام می‌شود. قیمت شاخص با توجه به بازارهای عمده بازار و حجم معاملات نسبی آنها از متوسط قیمت یک دارایی تشکیل شده است.

بنابراین، برخلاف قراردادهای آتی معمولی، قراردادهای دائمی غالباً با قیمتی معادل یا بسیار مشابه بازارهای اسپات معامله می‌شوند. با این حال، در شرایط نوسان شدید بازار، ممکن است قیمت مارک از قیمت بازار خارج شود. هنوز هم، بیشترین تفاوت بین قراردادهای آتی سنتی و قراردادهای دائمی، “تاریخ تسویه” موارد قبلی است.

حاشیه اولیه چقدر است؟

حاشیه اولیه حداقل مقداری است که باید برای باز کردن یک موقعیت اهرمی پرداخت کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید با حاشیه اولیه 100 BNB با اهرم 10 برابر 1000 BNB خریداری کنید. بنابراین حاشیه اولیه شما 10٪ از کل سفارش خواهد بود. حاشیه اولیه همان چیزی است که از موقعیت اهرمی شما پشتیبانی می‌کند و به عنوان وثیقه عمل می‌کند.

حاشیه نگهداری چیست؟

حاشیه نگهداری حداقل میزان وثیقه‌ای است که باید برای باز نگه داشتن موقعیت‌های معاملاتی در اختیار داشته باشید. اگر موجودی حاشیه شما به زیر این سطح کاهش یابد، یا یک تماس حاشیه دریافت نمایید. (از شما می‌خواهد وجوه بیشتری به حساب خود اضافه کنید) یا قرارداد منحل می‌شود. بیشتر صرافی‌های ارزهای دیجیتال مورد دوم را انجام می‌دهند.

به عبارت دیگر، حاشیه اولیه مقداری است که شما هنگام باز کردن یک موقعیت تعهد می‌کنید. در حالی که حاشیه نگهداری به حداقل موجودی مورد نیاز برای باز نگه داشتن موقعیت‌ها اشاره دارد. حاشیه نگهداری یک مقدار پویا است که با توجه به قیمت بازار و مانده حساب شما (وثیقه) تغییر می‌کند.

آموزش تصویری 0 تا 100 حساب کاربری بایننس + ایجاد حساب کاربری (آپدیت 2021)


تصفیه چیست؟

اگر ارزش وثیقه شما به زیر حاشیه نگهداری برسد، ممکن است حساب آتی شما منحل شود. با توجه به خطر و اهرم هر کاربر (براساس وثیقه و قرار گرفتن در معرض خطر) در بایننس، انحلال به روش‌های مختلفی اتفاق می افتد. هرچه موقعیت کل بزرگتر باشد، حاشیه مورد نیاز بیشتر است.

سازوکار بسته به بازار و صرافی متفاوت است، اما بایننس 0.5٪ کارمزد اسمی برای تصفیهٔ قراردادهایی که زیر 500،000 (USDT) هستند می‌گیرد. اگر حساب بعد از تصفیه بودجه اضافی داشته باشد، باقیمانده به کاربر بازگردانده می‌شود. در صورت کم بودن، کاربر ورشکسته اعلام می‌شود.

توجه داشته باشید که در صورت انحلال، هزینه‌های اضافی پرداخت خواهید کرد. برای جلوگیری از این امر، می‌توانید موقعیت‌های خود را قبل از رسیدن به قیمت تصفیه ببندید یا وجوه بیشتری به موجودی وثیقه خود اضافه کنید. این باعث می‌شود قیمت انحلال از قیمت فعلی بازار فاصله بیشتری بگیرد.

نرخ بودجه فایندینگ ریت چقدر است؟

بودجه یا فاندینگ شامل پرداخت منظم بین خریداران و فروشندگان، با توجه به میزان قیمت فعلی دارایی است. وقتی نرخ فاندینگ بیش از صفر باشد (مثبت)، معامله گرانی که در موقعیت لانگ هستند (خریداران قراردادی) مجبورند به بازرگانان که در موقعیت شورت هستند (فروشندگان قرارداد) پول بپردازند. در مقابل، فاندینگ ریت منفی به این معنی است که تریدرهایی که در موقعیت‌های شورت هستند باید پول پرداخت کنند.

نرخ بودجه بر اساس دو مؤلفه است: نرخ بهره و حق بیمه. در بازار معاملات آتی بایننس، نرخ بهره در 0.03٪ ثابت است. با این حال حق بیمه با توجه به تفاوت قیمت بین بازارهای آتی و بازارهای مختلف پویا اندازه گیری می‌شود. بایننس برای انتقال نرخ بودجه هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌کند زیرا این امر مستقیماً بین کاربران اتفاق می افتد.

بنابراین هنگامی که یک قرارداد آتی دائمی با حق بیمه (بالاتر از بازارهای معاملات) معامله می‌شود، خریداران به دلیل مثبت بودن فاندینگ ریت، باید به فروشندگان پول بپردازند. انتظار می‌رود با بستن موقعیت‌های بلند و باز شدن شورت جدید، قیمت چنین وضعیتی را کاهش دهد.

قیمت مارک چقدر است؟

قیمت مارک برآورد ارزش واقعی قرارداد (قیمت منصفانه) در مقایسه با قیمت معاملات واقعی آن (آخرین قیمت) است. محاسبه قیمت مارک مانع از تصفیه‌های ناعادلانه‌ای می‌شود که ممکن است در بازار بسیار بی ثبات اتفاق بیفتد.

بنابراین در حالی که قیمت شاخص به قیمت بازارهای معاملات در ارتباط است، قیمت مارک نشان دهنده ارزش منصفانه یک قرارداد آتی دائمی است. از نظر بایننس، قیمت مارک براساس قیمت شاخص و نرخ بودجه تعیین می‌شود، و همچنین بخشی اساسی از محاسبه “غیر واقعی PnL” است.

PnL چیست؟

PnL مخفف سود و زیان است و می‌تواند تحقق یابد یا غیر واقعی باشد. وقتی در یک بازار آتی دائمی موقعیت‌های باز دارید، PnL شما غیر واقعی است، به این معنی که در پاسخ به حرکتهای بازار همچنان تغییر می‌کند. وقتی موقعیت‌های خود را می‌بندید، PnL تحقق نیافته،  (به طور جزئی یا کامل) تحقق می‌یابد.

از آنجا که PnL تحقق یافته به سود یا زیان ناشی از موقعیتهای بسته اشاره دارد، هیچ ارتباط مستقیمی با قیمت مارک ندارد، بلکه فقط با قیمت انجام شده سفارشات ارتباط دارد. از طرف دیگر، PnL غیر واقعی، دائماً در حال تغییر است و عامل اصلی تصفیه‌ها است. بنابراین، قیمت مارک برای اطمینان از عادلانه و دقیق بودن محاسبه PnL غیر واقعی استفاده می‌شود.

صندوق بیمه قراردادهای آتی دائمی چیست؟

به بیان ساده، صندوق بیمه همان چیزی است که مانع از افت تراز معامله گران به زیر صفر می‌شود، در عین حال اطمینان می‌دهد که معامله گران برنده سود خود را می‌گیرند.

برای توضیح، فرض کنید که آلیس 2000 دلار در حساب آتی بایننس خود دارد. وی از این پول برای باز کردن یک موقعیت لانگ 10x BNB با 20 دلار در هر سکه استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که آلیس قراردادهایی را از معامله گر دیگری خریداری می‌کند و نه از بایننس. بنابراین در طرف دیگر تجارت، ما باب را داریم، با موقعیت شورت به همان اندازه.

معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

به دلیل اهرم 10 برابر، آلیس اکنون دارای یک موقعیت 1000 BNB (به ارزش 20000 دلار) و 2000 دلار وثیقه است. با این حال، اگر قیمت BNB از 20 دلار به 18 دلار کاهش یابد، آلیس می‌تواند موقعیت خود را به طور خودکار ببندد. این بدان معناست که دارایی‌های وی منحل و وثیقه 2000 دلاری وی به طور کامل از بین می‌رود.

اگر به هر دلیلی، سیستم نتواند موقعیت‌های او را به موقع ببندد و قیمت بازار بیشتر کاهش یابد، صندوق بیمه فعال می‌شود تا این موقعیت را خاموش کند تا موقعیت بسته شود. این امر برای آلیس تغییر زیادی نخواهد کرد، زیرا موقعیت او منحل خواهد شد و موجودی او صفر است. با این حال این اطمینان را به باب می‌دهد که او می‌تواند سود خود را بدست آورد. بدون صندوق بیمه، مانده آلیس نه تنها از 2000 دلار به صفر کاهش می‌یابد بلکه می‌تواند منفی شود.صندوق بیمه در معاملات قراردادهای آتی چه کاری انجام می دهد؟

با این حال، در عمل، موقعیت طولانی او احتمالاً قبل از آن بسته خواهد شد، زیرا حاشیه نگهداری او کمتر از حداقل مورد نیاز است. هزینه‌های تصفیه مستقیماً به صندوق بیمه می‌رود و باقیمانده وجوه به کاربران بازگردانده می‌شود.

بنابراین، صندوق بیمه مکانیسمی است که برای استفاده از وثیقه‌های گرفته شده از بازرگانان تصفیه شده برای پوشش زیان حساب‌های ورشکسته طراحی شده است. در شرایط عادی بازار انتظار می‌رود صندوق بیمه با انحلال کاربران به طور مستمر رشد کند.

به طور خلاصه، صندوق بیمه زمانی بزرگ‌تر می‌شود که کاربران قبل از رسیدن به ارزش منفی و منفی موقعیت‌هایشان، تصفیه شوند. اما در موارد شدیدتر، ممکن است سیستم نتواند همه موقعیت‌ها را ببندد و از صندوق بیمه برای جبران خسارات احتمالی استفاده خواهد شد. اگرچه غیر معمول است، اما این اتفاق می‌تواند در دوره‌های نوسان زیاد یا نقدینگی کم بازار رخ دهد.

حذف خودکار چیست؟

حذف خودکار به روشی برای تصفیه طرف مقابل اشاره دارد که فقط در صورت توقف عملکرد صندوق بیمه (در شرایط خاص) صورت می‌گیرد. اگرچه بعید است، اما چنین اتفاقی نیاز به معامله گران سودآوری دارد که بخشی از سود خود را برای جبران ضرر و زیان معامله گران دیگر هزینه کنند. متأسفانه، به دلیل نوسانات موجود در بازارهای ارزهای دیجیتال و اهرم زیاد ارائه شده به مشتریان، امکان جلوگیری کامل از این امکان وجود ندارد.

به عبارت دیگر، تصفیه طرف مقابل آخرین مرحله است که صندوق بیمه نمی‌تواند همه موقعیت‌های ورشکسته را پوشش دهد. به طور معمول، موقعیت‌هایی که بالاترین سود (و اهرم نیرو) دارند، موقعیت‌هایی هستند که کمک بیشتری می‌کنند. بایننس از شاخصی استفاده می‌کند که به کاربران می‌گوید در کجای صف حذف خودکار قرار دارند.

در صورت وقوع، تصفیه طرف مقابل بدون هیچ گونه هزینه‌ای در بازار انجام می‌شود و بلافاصله اخطار برای بازرگانان متضرر ارسال می‌شود. کاربران در هر زمان که بخواهند دوباره وارد موقعیت‌ها می‌شوند آزاد هستند.

سخن پایانی

این نکته ها نیازهای اولیه جهت ورود به معاملات قراردادهای آتی دائمی است. ما در بیت پارس در تلاش هستیم تا به زودی راهنمای انجام این معاملات را به همراه تصاویر برای شما همراهان گرامی آماده کنیم. فقط باید توجه داشته باشید معاملات قراردادهای آتی دائمی برای معامله گران حرفه ای توصیه می شود. بهتر است تریدرهای مبتدی در بازارهای اسپات تجربه خود را افزایش داده و بعد به انجام معاملات آتی بپردازند.

مطالب مرتبط
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بک تستینگ یا آزمایش مجدد در بازار کریپتو چیست؟ همه چیز در مورد این استراتژی تجاری
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی