منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  جایگزین بیت کوین: چقدر احتمال دارد که بیت کوین توسط یک ارز دیگر  مغلوب شود؟
شاخص دامیننس بیت کوین (Bitcoin dominance) چیست و چه تاثیری بر ارزهای دیجیتال دارد؟

جایگزین بیت کوین: چقدر احتمال دارد که بیت کوین توسط یک ارز دیگر  مغلوب شود؟

لیلا جوانمردی
1400/02/21
۰

آیا پیشرفت‌های نوآورانه بلاک چین های دیگری مثل اتریوم و پولکادات در این رقابت برای پیشی گرفتن از موفقیت بیت کوین، کافی خواهد بود؟ آیا ارز دیگری می تواند جایگزین بیت کوین شود.

هنگامی که ساتوشی ناکاموتوی معروف برای اولین بار شاهکار خود را طراحی کرد، احتمالاً تعداد کمی می‌توانستند قله تقریبی 63500 دلاری را تصور کنند. همین امر سرمایه گذاران بیت کوین را به شور و هیجان انداخت. حتی این روزها، باور کردن قیمت‌های برخی از ارزهای دیجیتال دشوار است. سرمایه گذاران هر از چند گاهی ممکن است خود را ارزیابی مالی کنند. با قرار گرفتن در کنار بیت کوین در چرخه این مبادلات، آلت کوین‌هایی مانند لایت کوین (LTC)، اتر (ETH) و بیت کوین کش (BCH) هم به این چرخه پیوستند. اخیراً غول های دیفای پولکادات (Polkadot) وکاردانو (Cardano) نیز به آنها ملحق شدند.

احتمال جایگزین شدن بیت کوین توسط دیگر ارزهای دیجیتال چقدر است؟

اما برای مدت طولانی وقتی در مورد آینده قیمت ارزهای دیجیتال سخت است. با این حال می توان درباره آینده تکنولوژی یک ارز دجیتال با اطمینان بیشتری حدس زد. ری دالیو در انتقاد از بیت کوین نکات منصفانه‌ای را مطرح کرد. وی استدلال کرد که عدم اطمینان در مورد واکنش دولتها به دارایی‌های دیجیتال از دلایل نگرانی بالقوه موجود است. به نظر دولت ها ارزهای دیجیتال می خواهند پول فیات را در استفاده عمومی جایگزین کنند. وی همچنین استدلال کرد که بلاک چین بیت کوین به زودی منسوخ می‌شود. بدون هیچ حاکمیت مرکزی برای انطباق آن با فناوری جدید بلاک چین، یک سوپریرکوین (superior coin) می‌تواند از آن سبقت بگیرد.شاید بیت کوین بدون باز کردن قفل دیفای نتواند دوام بیاورد

به این نکته توجه شما را جلب می‌کنم: پروتکل‌های اصلی بلاک چین بیت کوین از نظر امکان پذیر کردن برنامه‌های مالی گسترده‌تر بسیار محدود هستند. با توجه به الگوریتم اجماع اثبات کار معامله بیت کوین، سازماندهی یک اکوسیستم عظیم مانند دیفای، غیر قابل درک است.

با وجود این محدودیت‌ها، باز هم پیش بینی اینکه پیشرفت‌های نوآورانه بلاک چین ها در این رقابت برای جایگزین بیت کوین شدن کافی است یا نه می تواند دشوار باشد. همه اینها به فاکتور سودمندی بستگی دارد. آیا بیت کوین ذخیره ارزش بودن خود را حفظ خواهد کرد، یا اینکه به یک گزینه مناسب برای مبادله ارزش تبدیل می‌شود؟

آیا بیت کوین در سال 2021 خود را به عنوان ذخیره ارزش قابل اعتماد، اثبات خواهد کرد؟

فناوری‌های نوظهور بلاک چین و موفقیت دیفای

بیش از یک دهه پس از ظهور بیت کوین، صنعت بلاک چین صدها پروژه مختلف را ایجاد کرده است. هدف هر یک از آنها ساختن یک ارز دیجیتال جدید برای ارزشگذاری مالی است. بسیاری از آنها نیز در دراز مدت موفق شدند. اتر، دومین ارز دیجیتال نزدیک به ارزش بیت کوین است که در ماه آوریل به بالاترین رکوردهای جدید در تمام دوران خود رسیده است. این امر نه تنها پتانسیل این ارز دیجیتال را به عنوان یک دارایی قابل ذخیره، بلکه اعتبار اتریوم به عنوان یک شبکه بلاک چین را نیز تأیید کرد.

این بلاک چین تنها برای به وجود آوردن یک ارز دیجیتال کار نمی کند. بلکه بلاک چین اتریوم می خواهد یک اکوسیستم بزرگ مالی و تکنولوژیک را ارائه دهد. جایی که ما با امور مالی غیرمتمرکز روبرو می شویم. امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای اکنون اتریوم را از یک ارز برای ذخیره ارزش به ارزی با قدرت تولید ارزش تبدیل کرده است. به این معنا که در این بلاک چین محصولاتی عرضه می شود که خود به تنهایی می توانند ارزش افزوده برای کاربران به همراه داشته باشند.

اما آیا همه این ها می تواند دلیلی برای جایگزین بیت کوین شدن به این ارز دیجیتال بدهد؟ جواب این سوال با توجه به روش کار اتریوم مشخص می شود.آینده دیفای متعلق به کجاست: اتریوم یا بیت کوین؟

تعدادی از پروژه‌ها با هدف تقلید از پروژه ای که ویتالیک بوترین و همکارانش ساختند، به وجود آمدند. پروژه هایی مانند کاردانو، ایاس (EOS) و اخیراً پولکادات محبوب برای حل مشکلات این بلاک چین طراحی شدند. هر پروژه سعی می‌کند محدودیت‌های پروژه دیگر را که در درجات مختلف موفقیت است برطرف کند. هیجان کاذب یا هایپ (Hype) بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید کاربران را تحت تاثیر قرار داده است. فقط زمان اعتبار واقعی این پروژه‌ها را نشان می‌دهد.

صرف نظر از پروژه‌های بلاک چین و نام های خلاقانه آنها، آن‌ها به یک اکوسیستم توسعه مشترک متصل‌اند. آن‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز دی اپ ها (DApps) ایجاد کرده‌اند که می‌توانند افرادی که دارای بانک نیستند را از رکود و فقر نجات دهد. دپ ها فرصت‌های استثنایی مالی و راه‌های سرمایه گذاری جدیدی را برای افراد باهوش ارائخ می‌دهند.

با این حال به نظر می رسد وقت آن است که رقابت ها را کنار بگذارند و برای آینده بلاک چین کاری کنند. دیفای بدون سرمایه سرمایه گذاران بی معناست و بزرگترین سرمایه بازار ارزهای دیجیتال از آن بیت کوین است.

شکوفایی کوین‌ها و برنامه‌های غیر متمرکز خوش بینی بسیاری برای خیلی از افراد که توانایی سرمایه گذاری در بازارهای بزرگتر را نداشتند فراهم کرده است. آنها امیدوارند که برای تقویت اکوسیستم مالی غیرمتمرکز یا حداقل ترکیبی از آن با بازارهای متمرکز، توانایی واقعی به سرمایه گذاری را به دست بیاورند. اما همه اینها به لطف اعتقاد به ارزش بیت کوین می تواند انجام بپذیرد. باید توجه داشت که نقطه ثابت ورود بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین است.

علاوه بر این بسیاری از آنها در حال حاضر سرمایه های خود را در این ارز حفظ می کنند. ارزی که هرچند قدیمی ولی ایمن ترین شبکه بلاک چین را دارد. این به لطف اثر شبکه ای بسیار گسترده بیت کوین محقق شده است.

سال 2020 “سال دیفای” بود و در سال 2021 از این بخش چه انتظاری می‌رود؟

ذخیره ارزش بیت کوین چیزی است که واقعاً ذهن شما را درگیر می‌کند. آنچه باعث کنجکاوی سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و علاقه مندان به کریپتو شده، جذابیت بیت کوین به عنوان یک دارایی قابل ذخیره ارزشمند است. در برابر ارزهای فیات، بیت کوین در برابر تورم مقاوم است. بنابراین، در دوره‌هایی مانند همه گیری کرونا ویروس، جذابیت بیت کوین بیشتر هم شده است.

اما با رکود بازارهای مالی بخش دیگری از صنعت کریپتو جان دیگری گرفت. اینجا باید این سوال را پرسید. چگونه همه گیری کروناویروس بر فضای رمزنگاری تأثیر گذاشته است؟

در حالی که بحث در مورد اتریوم، پولکادات و سایر سیستم عامل‌های بلاک چین توجه دنیای دیفای را به خود جلب کرده، بسیاری از افراد نسبت به آنها توجهی ندارند. آنها بر قیمت ارزهای دیجیتال تمرکز دارند. به همین دلیل است که جذابیت بیت کوین در بیشتر موارد به عنوان یک دارایی برای ذخیره ارزش باقی می‌ماند.

بسیاری از سرمایه گذاران خرده فروشی معمولی و سرمایه گذاران سازمانی درک درستی از عملکرد درونی ارزهای دیجیتالی ندارند. طبق نظرسنجی کاردیفی (Cardify)، تنها شانزده و نه دهم درصد از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال آنها را کاملاً می‌شناسند. این در حالی است که بیش از سی و سه درصد آنها دانش محدود یا صفر دارند. بیش از چهل درصد سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال افراد تازه واردی هستند که موجی از هیجان کاذب را پشت سر گذاشتند. قابل بحث است که موانع ورود به دنیای دیفای بسیار زیاد است و دستیابی به سطح سواد بالای دیفای بسیار دشوارتر. بیان این موضوع خود نیاز به مقاله‌ای جداگانه دارد.سرمایه گذاران سازمانی جایگزین بیت کوین را قبول نمی‌کنند

علاوه بر این، سرمایه گذاران سازمانی با پیش بینی‌های مداوم قریب الوقوع با سیگنال دیگری مبنی بر اینکه فناوری‌های زیر بلاک چین از اولویت کمتری برخوردار هستند، نسبت به موضوعات بی ثباتی که بیت کوین و سایر ارزهای دجیتال با آن روبرو هستند، احتیاط می‌کنند. دقیقاً به همین دلیل است که سایر کوین‌ها نمی توانند جایگزین بیت کوین شوند.

تا زمانی که تثبیت جریان اصلی به ارزش هر کوین مرتبط شود و نه به ارزش بلاک چین، بیت کوین بهترین ارز دیجیتال خواهد بود. اینکه آیا سرمایه گذاران می‌توانند در کارهای داخلی دنیای دیفای سواد بیشتری داشته باشند، تعیین می‌کند که در فناوری‌های اساسی کوین‌های جدید و نوظهور چه ارزشی پیدا می‌کنند. در حال حاضر، بیت کوین بیشترین ارزش را دارد و احتمالاً با ادامه روند صعودی قیمت و جهش سرمایه گذاران اصلی، برای مدت طولانی به همین ترتیب خواهد ماند.

جایگزین بیت کوین شدن دشوار است اما غیرممکن نیست. با این حال فراموش نکنیم این ارز می تواند همچنان به عنوان طلا و ارز مرجع دنیای کریپتو به کار خود ادامه دهد.

مطالب مرتبط
نود بیت کوین (Bitcoin Node) یا گره در بلاکچین به چه معناست؟
ترس از بیت کوین چگونه از بین خواهد رفت؟ آیا تصویر عمومی این ارز اصلاح پذیر است؟
معاملات بیت کوین از طریق کاوشگران بلاک و خدمات صرافی های رمزنگاری شده ردیابی می شود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس