منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  سقوط ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال و بی ثباتی این بازار ناشی از چیست؟
سقوط ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال و بی ثباتی این بازار ناشی از چیست؟

سقوط ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال و بی ثباتی این بازار ناشی از چیست؟

بازارهای ارز دیجیتال بسیار بی‌ثبات هستند. سقوط ناگهانی ارز دیجیتال زمانی اتفاق می افتد که قیمت یک ارز در مدت زمان کوتاهی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. در حقیقت این عدم ثبات چیزی است که بیشتر توجهات معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را به خود معطوف می‌کند.

نوسان‌ها فرصتی برای کسب سود بزرگ ایجاد می‌کنند، اما همیشه هم خوب نیستند. آنچه بالا می‌رود، بالاخره باید پایین بیاید. هیچ سرمایه‌گذاری در برابر سقوط وحشتناک و ناگهانی بازارهای ارز دیجیتال مصونیت ندارد.

سقوط ناگهانی قیمت ارز دیجیتال به چه معنی است؟

سقوط ناگهانی ارز دیجیتال زمانی است که قیمت آن در مدت زمان کوتاهی به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. این اتفاق پیش از این بارها رخ داده است و تنها منحصر به ارز دیجیتال نیست. در واقع، تمام بازارهای مالی سقوط ناگهانی قیمت دارند، ولی سقوط ناگهانی در دیگر بازارهای مالی، به همان اندازه‌ی سقوط در ارزهای دیجیتال بی‌رحمانه یا رایج نیستند.

ارز دیجیتال یک طبقه‌ی دارایی منحصر به فرد است که در آن احتمال کاهش سریع غیرمعقولانه‌ی قیمت دارایی‌های قابل معامله وجود دارد. بیایید شایع‌ترین دلایل سقوط قیمت ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

دلایل سقوط ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال

قیمت ارزهای دیجیتال بر اثر عوامل مختلفی شروع به ریزش می کند. این دلایل گاه فاندامنتال هستند، گاه تکنیکال. شما با دانستن این عوامل می توانید زودتر از احتمال عقب نشینی قیمت ها مطلع شوید.

عوامل اصلی سقوط قیمت ارزهای دیجیتال عبارتند از اثرآبشار، شکست حمایت، عدم وجود نقدینگی کافی و مهم ترین عامل برداشت سود.

اثر آبشار – به عنوان کاتالیزور

تقریباً هر سقوط ناگهانی ارز دیجیتال با یک تحریک کوچک یا یک کاتالیزور آغاز می‌شود و به دلیل فشار پشت سر هم فروشنده ها، ادامه خواهد یافت.

اساساً هنگامی که یک فروش کوچک آغاز می‌شود، مردم به وحشت می‌افتند. تنها فروش ارز توسط تعداد کمی از این افراد وحشت زده کافی است تا ترس و در نتیجه اقدام به فروش بیشتری را به جان باقی مردم بیاندازد و میزان فروش را بالا ببرد. معامله‌گرانی که سفارشات فروش دارند یا استاپ لاس‌ها به تنهایی باعث این ریزش نمی شوند، چرا که آنها هم تحریک شده‌اند و به سقوط ناگهانی ارز دیجیتال کمک می‌کنند. با گسترش وحشت، دامنه‌ی فروش بسیار سریع رشد می‌کند و سقوط سریعا اتفاق می‌افتد.

شکست حمایت دلیل دیگر سقوط ناگهانی قیمت

“حمایت” اصطلاحی است که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و به سطح کلیدی قیمت اشاره دارد که معامله‌گران به دقت آن را زیر نظر دارند. اساساً گفته می‌شود که سطح حمایت از قیمت دارایی “پشتیبانی” می‌کند و اگر قیمت به زیر این حمایت برسد، معامله‌گران انتظار دارند که حرکت کاهشی قیمت تا سطح حمایت پایین‌تر ادامه یابد.

در صورتی که سطح حمایتی شکسته شود، معامله‌گران یا موقعیت‌های خود را می‌بندند یا موقعیت‌های کوتاهی را باز می‌کنند که هر دو این حالات باعث فروش می‌شوند و می‌توانند به سقوط بازار کمک کنند.

نقدینگی

بازارهای ارز دیجیتال دارای نقدینگی خوبی هستند. اما اگر این نقدینگی کاهش یابد باعث افت قیمت می شود. نقدینگی کم بدان معنی است که سفارشات خرید و فروش کافی وجود ندارد. این امر به ویژه در صرافی‌های کوچکتر و با ارزهای دیجیتال کمتر شناخته‌شده، بیشتر رایج است.

وقتی نقدینگی زیادی وجود نداشته باشد، حتی احتمال سقوط بیشتر ارز دیجیتال نیز وجود دارد، چرا که بازار راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در بازاری که نقدینگی کمی وجود دارد، یک فروش نسبتاً کم می‌تواند باعث افت شدید قیمت شود.

برداشت سود

سقوط‌های بزرگ ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دارایی به یک قیمت تاریخ ساز جدید می رسند. بالاترین قیمت تاریخی یا (ATH) یکی از نقاطی است که اکثر سرمایه گذاران سود کسب می کنند. در نتیجه معامله‌گران شروع به برداشت سود می‌کنند و از پوزیشن های لانگ خود خارج می شوند. با این کار آن‌ها دارایی خود را می‌فروشند و این می‌تواند باعث ایجاد وحشت شود. معامله‌گران دیگر متوجه می‌شوند که در بالاترین قیمت آن دارایی قرار دارند و قیمت شروع به نزولی شدن به صورت آبشاری می‌کند.

اخبار

دنیای ارز دیجیتال از اخبار تغذیه می‌کند. خبرهای خوب می‌توانند باعث بالا رفتن قیمت‌ها شوند و خبرهای بد باعث سقوط ناگهانی قیمت‌ها می‌شوند.

برخی از معروف‌ترین سقوط‌های ارزهای دیجیتال به دلیل انتشار خبرهایی مبنی بر تعطیلی یا کشف کلاهبرداری در وب سایت‌های خبری است. وقتی سرمایه‌گذاران بدانند سرمایه‌گذاری آنها بیهوده است، همه برای فروش عجله دارند. این امر باعث سقوط ارز دیجیتال به سطحی جدید می‌شود. این اخبار و بدتر از آن شایعات سرمایه گذاران ترسو را به فرار از بازار وا می دارد. برخی از نهنگ ها با ایجاد این اخبار و شایعات دارایی های سرمایه گذاران سست تر با قیمت های بسیار اندک از چنگشان در می آورند.

کلام پایانی

این ها مهم ترین عوامل سقوط ناگهانی فیمت ارزهای دیجیتال هستند. این موارد باعث می شوند تا ما بار دیگر این مساله را متذکر شویم که بازار ارزهای دیجیتال بسیار خطرناک است. شما باید در این بازار حتما مدیریت ریسک را در نظر بگیرید.

پیگیری آخرین اخبار همیشه کمک بزرگی به شما خواهد کرد زیرا قیمت ارزهای دیجیتال بسیار به اخبار وابسته است. ما در بیت پارس تمام سعی خود را می کنیم تا آخرین و مهمترین اخبار بازار را به اطلاع مخاطبان گرامی خود برسانیم.

بزرگ ترین چیزی که می تواند به شما در یک سرمایه گذاری مطمئن کمک کند تحقیق در مورد ارز دیجیتال انتخابیتان است. ارزهای دیجیتال با پشتوانه فنی مناسب از سقوط مصون نیستند. با این وجود آنها در طول تاریخ همیشه به بازار بازگشته اند. نمونه واضح این اتفاق سقوط پنجشنبه سیاه بیت کوین در سال گذشته است. اگر ارز دیجیتال در دنیای واقعی کاربرد داشته باشد مطمئنا می تواند خود را بازیابی کند.

درس دیگری که باید از بازار ارزهای دیجیتال در این زمینه گرفت این است که هیچ گاه از روی ترس و احساسات تصمیم نگیرید. قبل از شروع معامله حد سود و ضرر خود را محاسبه کنید.

ما برای شما مقالات زیادی در مورد نجوه صحیح ترید در بازار ارزهای دیجیتال آماده کرد ایم که توصیه می کنیم حتما مطالعه کنید. این فعالیت مانند هر فعالیت مالی دیگری نیاز به تجربه و تخصص دارد. بنابراین هیچ فرصتی را جهت یادگیری از دست ندهید.

مطالب مرتبط
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال برای معامله گران و تریدرهای تازه وارد
 نرخ بودجه بیت کوین یا فاندینگ ریت (funding rate) معاملات آتی چه تاثیری بر بازار بیت کوین دارد؟
پول چیست؟ یکی از مهمترین ابداعات بشر که زندگی همه را آسان تر کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether