منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  نقش دیفینیتی در صنعت رمزنگاری: کامپیوتر اینترنتی دیفینیتی برای آینده غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال
رایانه اینترنتی دیفینیتی را راه اندازی شد؛ پروژه‌ای جاه طلبانه در فضای ارزهای دیجیتال

نقش دیفینیتی در صنعت رمزنگاری: کامپیوتر اینترنتی دیفینیتی برای آینده غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

رضا باغانی
1400/04/13
۰

دیفینیتی با یک راه حل مبتنی بر بلاک چین، سعی در برهم زدن روال صنعت جهانی رایانش ابری دارد. نقش دیفینیتی می‌تواند در صنعت رمزنگاری تعیین کننده باشد.

دیفینیتی در تلاش است تا تسلط شرکت های متمرکز بر صنعت رایانش ابری را به هم بزند. فناوری آن به گونه‌ای طراحی شده است که به شرکت‌ها امکان ساخت و استقرار نرم افزار در محیط‌های آنلاین ایمن را می‌دهد. بسیاری از ارزهای دیجیتال در حال حاضر برای ارائه خدمات غیرمتمرکز خود به ارائه دهندگان خدمات ابری متمرکز متکی هستند. دیفینیتی می تواند نقش تاثیرگذاری در ادامه حیات صنعت رمزنگاری داشته باشد و آن را ضدگلوله کند.

محافظت از پاشنه آشیل ارزهای دیجیتال، نقش اصلی دیفینیتی در رمزنگاری

ظهور ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان پاسخی مستقیم به سیستم مالی متمرکز جهانی تلقی شده است. در اولین بلاک ایجاد شده در شبکه بیت کوین، ساتوشی ناکاماوتو پیغام “در آستانه نجات از سیطره بانک‌ها” را تعبیه کرد.

این نقل قول از عنوانی الهام گرفته است که روزنامه تایمز در لندن منتشر کرد. این مقاله درباره چگونگی وثیقه بانک‌های بزرگ توسط دولت انگلیس است.

ناکاموتو هرگز در مورد معنا یا دلیل نگارش این خط در آنچه که اکنون به عنوان “بلاک پیدایش” نامیده می‌شود، چیز بیشتری بیان نکرد. با این حال بسیاری آن را به عنوان مرجعی برای یافتن دلیل اینکه ناکاموتو بیت کوین را ایجاد کرده است تفسیر کرده‌اند. به نظر اغلب کارشناسان قطع دست بانک‌ها و واسطه‌ها به منظور ایجاد یک ارز که بیشتر مبتنی بر مردم باشد، دلیل پیدایش بیت کوین بوده است.

اما با بلوغ این فناوری که ظهور بیت کوین آن را تسهیل کرده است، اهداف ارزهای دیجیتال نیز رشد کرده‌اند. ارزهای دیجیتال اکنون به دنبال این هستند که نه تنها بازارهای مالی را تحت تسلط قرار دهند بلکه بر صنایعی متنوع مانند هنر، مد و امور خیریه نیز مسلط شوند.

اما اخیراً، یک پروژه در تلاش است تا بنیادی را که کل اینترنت به آن متکی است، زیر و رو کند. هدف این پروژه مراکز داده متمرکز و ابر شرکت های اینترنتی است. از سال 2016، بنیاد دیفینیتی مستقر در زوریخ روی رایانه اینترنتی کار می‌کند. این پروژه یک اینترنت غیرمتمرکز طراحی شده به عنوان جایگزینی برای زیرساخت‌های مبتنی بر ابر وب جهانی امروز است.

رایانه اینترنتی دیفینیتی چیست؟

امروزه همه ما اینترنت را می‌شناسیم. این فضا از اکوسیستم‌های اختصاصی تشکیل شده است که در اختیار شرکت‌های بزرگ قرار دارند. این خدمات شامل سرویس‌های میزبانی، سرورها، امنیت و وب سایت‌هایی مانند ای بی (eBay) و آمازون (Amazon) است. این سرویس‌ها تمام داده‌های موجود در شبکه‌های اینترنتی را کنترل می‌کنند. رایانه اینترنتی می‌خواهد آنها را در این بازار به چالش بکشد.

راه حل دیفینیتی اساساً نوعی رایانه بلاک چین است. این رایانه به توسعه دهندگان و شرکت‌ها بدون نیاز به پرداخت حق امتیاز به شرکت‌های متمرکز اجازه ساخت و توسعه محصولات خود را می‌دهد. نرم افزارها و سیستم‌ها می‌توانند از دیفینیتی برای توسعه نرم افزارهای خود استفاده و آنها را مدیریت کنند.

نقش دیفینیتی در بازار دپ های رمزنگاری

با استفاده از رایانه اینترنتی، توسعه دهندگان می‌توانند وب سایت‌ها، سیستم‌های IT سازمانی و خدمات اینترنتی را با نصب مستقیم کد خود در اینترنت عمومی بدون نیاز به توافق نامه جداگانه با سرورها و سرویس‌های ابری تجاری مانند AWS یا مایکروسافت کلود (Microsoft Cloud) ایجاد کنند.

طبق گفته دیفینیتی، رایانه اینترنتی از نرم افزار بومی خود در یک محیط ضد دستکاری میزبانی می‌کند. در این بستر ایجاد سیستم‌های جدیدی که برای امنیت آنها به فایروال‌ها و سیستم‌های پشتیبان متمرکز نیازی نیست، امکان پذیر است.

علاوه بر این، این چارچوب جدید، پس از تکمیل، امکان همکاری بین سیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند. دیفینیتی به نرم افزارهای مختلف اجازه می‌دهد تا بدون مشکل با یکدیگر تعامل کنند. به عنوان مثال، در رایانه اینترنتی، تقویم شما می‌تواند از طرف شما به طور خودکار تاکسی را برای روزی در آینده با برقراری ارتباط با شبکه تاکسی اینترنتی رزرو کند.

وعده بزرگ رایانه اینترنتی به شرکتهای web2 امنیت بهتر و هزینه‌های کمتر برای ساخت، استقرار و نگهداری سیستم‌های IT است.

رایانه اینترنتی چگونه کار می‌کند؟

دیفینیتی از الگوریتم اثبات سهام متفاوتی به نام درشولد ریلی (Threshold Relay) استفاده می‌کند. در نسخه دیفینیتی، گره‌ها یک عدد تصادفی تولید می‌کنند که “چراغ تصادفی” نامیده می‌شود. این برای انتخاب گروه بعدی گره‌ها و همینطور هدایت پروتکل‌های پلت فرم استفاده می‌شود. این سازوکار، مدل اجماع رله آستانه (Threshold Relay Consensus) نامیده می‌شود و یکی از عناصر اصلی در زرادخانه دیفینیتی است.

اما برگ برنده مخفی رایانه اینترنتی “Chain Key Technology” است که اجرای عملکرد قرارداد هوشمند را به دو نوع “تماس‌های به روزرسانی” و “تماس‌های پرس و جو” تقسیم می‌کند. این همان چیزی است که امکان انجام معاملات بسیار سریع را فراهم می‌کند.

در همین حال، سیستم عصبی شبکه کامپیوتر رایانه‌ای (NNS) همه امور را از نظر اقتصادی و ارتقا تا مراکز داده مستقل و دستگاه‌های گره اختصاصی مدیریت می‌کند.

این یک فرآیند مبتنی بر شاردینگ یا خرد کردن را برای ذخیره ارزان داده‌ها در بلاک چین استفاده می‌کند. دیفینیتی عنوان می‌کند که رایانه اینترنتی با ساخت مجدد تصورات پشته فناوری اطلاعات، روند ساخت و نگهداری سیستم‌ها را ساده خواهد کرد.

هدف دیفینیتی ایجاد و راه اندازی یک تجارت اینترنتی بدون اتکا به شرکت دیگری مانند ای بی یا فیس بوک است.

چرا این برای رمزنگاری مهم است

رایانه اینترنتی دیفینیتی مأموریت دارد به شرکت‌های وب 2 کمک کند سیستم‌های قدیمی را پشت سر بگذارند. با این حال بسیاری از بلاک چین ها نیز به همین ابزار نیاز دارند. اینجاست که نقش دیفینیتی در آینده رمزنگاری برجسته می شود.

بسیاری از گره‌هایی که به حفظ تنوع در شبکه‌ها کمک می‌کنند، اتریوم، ایاس (EOS) و ترون (Tron) در سرورهای متمرکز متعلق به آمازون، علی بابا و گوگل اجرا می‌شوند.

این بدان معناست که مدیران عامل این شرکت‌ها – جف بزوس، دانیل ژانگ یا سوندار پیچای و نه مردم – از نظر فنی درباره سرنوشت اتریوم تصمیم می‌گیرند. آن‌ها قدرت قطع دسترسی به گره‌های اتریوم را دارند که به سرویس‌های ابری آنها متکی هستند.

اگرچه این در عمل بعید به نظر می‌رسد، اما اگر دولت‌ها برای سرکوب ارزهای دیجیتال به آنها فشار بیاورند، سکه‌هایی که قرار است در برابر سانسور مقاوم باشند، ممکن است گزینه‌های کمی برای بقا داشته باشند.

اینطور نیست که قبلاً چنین اتفاقی نیفتاده باشد. در سال 2019، مشخص شد که آمازون به دنبال تحریم‌های دولت ایالات متحده، توسعه دهندگان ایرانی را از استفاده از AWS منع کرده است.

از بین بردن بسترهای نرم افزاری پارلر (Parler) جایگزین توییتر از سرویس‌های وب آمازون، نمونه قابل توجه دیگری از چگونگی وابسته بودن پروژه‌های غیرمتمرکز به زیرساخت‌های متمرکز است.

دیفینیتی می تواند ارزهای دیجیتال را وقعا غیرمتمرکز کند

دومینیک ویلیامز، دانشمند ارشد پروژه‌ اخیراً در یک کنفرانس گفت، تا زمانی که 99٪ از همه شرکت کنندگان دیفای از طریق ارائه دهندگان ابری مانند آمازون و مایکروسافت میزبانی شوند، برنامه‌های دیفای آسیب پذیر هستند. ویلیامز گفت:

“شما واقعاً با بلاک چین تعامل ندارید. شما در حال تعامل با وب سایتی هستید که با بلاک چین تعامل دارد. شما در حال تعامل با سرویس‌های وب آمازون هستید.”

اما دیفینیتی تنها شرکتی نیست که سعی در ارائه خدمات میزبانی غیرمتمرکز و ضد دستکاری برای پروژه‌ها دارد.

رقیبان دیفینیتی

IPFS به سرعت به یک مقصد واقعی برای ذخیره داده‌های مورد استفاده برای شرکت‌ها در فضای بلاک چین تبدیل شده است. عملکرد آن با دیفینیتی متفاوت است. با این حال به سرعت به مکانی برای ذخیره سازی غیرمتمرکز داده تبدیل شده است. البته این در تضاد با مدل دیفینیتی است. دیفینیتی به مراکز داده انتخاب شده توسط پروژه در سراسر جهان متصل است تا بخشی از شبکه آن‌ها باشد.

علاوه بر این، گره‌های شبکه دیفینیتی فقط بر روی سخت افزارهایی که مخصوص شبکه طراحی شده‌اند قابل اجرا هستند. این در نیز در تضاد با سایر شبکه‌ها مانند بیت کوین و اتریوم است. این شبکه‌ها با استفاده از تجهیزات قابل دسترسی مصرف کننده قابل اجرا هستند. برخی از منتقدان معتقدند که این امر در روح بلاک چین و تمرکززدایی نیست.

اما در این لحظه، طراحی‌های بزرگ دیفینیتی هنوز در دست توسعه هستند. منتقدان و تحسین کنندگان باید منتظر بمانند و ببینند آیا رایانه اینترنتی به سیستم عامل اول جهان تبدیل می‌شود یا خیر. با این حال همه از نقش مهم دیفینیتی در آینده صنعت رمزنگاری و حتی اینترنت به طور کلی مطلع هستند. شاید این باعث شود در آینده بیشتر در مورد ارز دیجیتال ICP توکن بومی این شبکه بشنویم. ارزی که با وجود سقوط وحشتناکش اکنون در حال صعود است.

مطالب مرتبط
موج استقبال از دیفای، افزایش TVL و مشارکت‌های جدید زمینه ساز رالی 100 درصدی Ren است
هاسکینسون و کاردانو یک سال پس از پیش بینی‌های وی چه مسیری را طی کردند و چقدر با هدفشان فاصله دارند
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان