منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  درس‌هایی از دوج کوین: DOGE چه چیزی در مورد آینده سیستم‌های مالی به ما می‌آموزد
درس‌هایی از دوج کوین: DOGE چه چیزی در مورد آینده سیستم‌های مالی به ما می‌آموزد

درس‌هایی از دوج کوین: DOGE چه چیزی در مورد آینده سیستم‌های مالی به ما می‌آموزد

رضا باغانی
1400/04/06
۰

چگونه میم کوین‌ها فن آوری، فرهنگ و اقتصاد را برای تعریف مجدد معاملات و تغییر وال استریت برای همیشه گردهم آوردند. این ها درس‌هایی است که می‌توان از محبوبیت دوج کوین گرفت.

دوج کوین نوع جدیدی از سرمایه گذاران را به وجود آورده است. میلیون‌ها نفر پروژه‌ای را خریداری کرده‌اند که ارزش مالی کمی خارج از اکوسیستم خودش دارد. این پدیده اکنون به سرمایه گذاری خرده فروشی و بازارهای گسترده‌تر نفوذ کرده است. در اینجا درس‌هایی که می‌توان از رشد ارز دیجیتال دوج کوین گرفت را بررسی می‌کنیم.

آنچه که به عنوان یک شوخی آغاز شد، نماد جنبشی شده است که تلاش می‌کند بخش مالی سنتی را مختل کند. درس‌هایی از دوج کوین برای فعالان مالی وجود دارد که حتما باید بیاموزند.

درس‌هایی از دوج کوین برای فعالان بازارهای سنتی

دوج کوین، ارز دیجیتالی است که توسط مهندسین نرم افزار بیل مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) به عنوان یک شوخی آغاز به کار کرد. این ارز طی ماه‌های گذشته جایگاه خود را در میان هواداران حامیان مشهور خود ایلان ماسک (Elon Musk)، مارک کوبان (Mark Cuban)، جین سیمونز (Gene Simmons)، اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و متخصصان مالی، پیدا کرده است.

اما هسته اصلی دوج کوین یک ایده مهم است. آینده مالی به طور فزاینده‌ای تحت سلطه سرمایه گذاران خرده فروشی با تحمل ریسک بالا قرار می‌گیرد. سرمایه گذاری روی پروژه‌هایی است که دارای ارزش مالی و فناوری کمی هستند. با این حال مهمتر از همه پیدا کردن بازار هدف در جوامع کاملاً عامیانه مانند کاربران ردیت و تیک تاک.

دوج کوین رهبر جنبش میم ها

وال استریت اکنون با افزایش سرمایه گذاری در “سهام میم ها” دست به گریبان است. میم اصطلاحی ناخوشایند برای تعریف سهام و محصولات مالی که در رسانه‌های اجتماعی مورد تبلیغ قرار گرفته‌اند و هیچ ارزش خاصی ندارند، محسوب می شود. این در حالی است که دوج کوین نزدیک به یک دهه پیش پایه‌های این جنبش را بنا نهاد. بنابراین برای شناخت این جنبش بهترین راه آموختن درس‌هایی است که سرگذشت دوج کوین می‌تواند به ما دهد.

دوج کوین در سال 2013 ایجاد شد. همانطور که می دانید این ارز به عنوان یک هارد فورک از یک هارد فورک از یک هارد فورک به وجود آمد. در حقیقت DOGE هارد فورک لاکی کوین (Lucky Coin) است که خود هارد فورکی از لایت کوین است. لایت کوین خود نیز یک هارد فورک از بیت کوین محسوب می‌شود. پالمر و مارکوس شاهد رشد عجیب آلت کوین‌ها در اواخر سال 2013 بودند. بنابراین تصمیم گرفتن بدون هیچ هدف خاصی دوج کوین را به وجود بیاورند.

ایده آنها ترکیب یک الگوی رفتاری معروف بود، در این مورد Doge، که تصاویری از یک سگ شیبا اینو بود. این را می توان راهی ساده به عنوان ابزاری برای بازاریابی محصول دانست.

DOGE شکل ساده یادگیری ارزهای دیجیتال

اندکی پس از انتشار این سکه، پالمر در مصاحبه‌ای گفت.”بسیاری از ارزهای دیجیتال – یعنی بیت کوین، با سابقه خود در جاده ابریشم – در سایه نشسته‌اند. این ارزها با دارک وب مرتبط هستند.”

“من فکر می‌کنم با ترکیب یک سکه با یک الگوی رفتاری، چیزی که مردم هر روز در توییتر و فیس بوک خود به طور ناگهانی می‌بینند، باعث دسترسی بیشتر به آن می‌شود. این چیزی است که مردم نمی‌خواهند از آن عقب بیفتند. دیگر این چیز پیچیده ای نیست که گیک‌ها (خوره های رایانه) در زیرزمین از آن استفاده می‌کنند.”

این ارز تقریباً هیچ فایده‌ای در خارج از ردیت (Reddit) نداشت. جایی که اعضا هر زمان که چیزی خنده دار یا جالب را با استفاده از DOGE  به یکدیگر گوشزد می‌کردند. با این حال دوج کوین حجم معاملات 24 ساعته خود را از صفر در 13 دسامبر 2013 به 3.2 میلیون دلار در ماه رساند.

در حالی که سکه‌های رفتاری دیگر مانند باربیکیو کوین (BBQCoin) آمدند و رفتند، DOGE دوام آورد. دوج کوین با این ایده که ارز دیجیتال چیزی بیش از یک دارایی مالی است، شرایط سخت را تحمل کرد. DOGE به یک محصول فرهنگی تبدیل شده بود که به عنوان رسانه‌ای برای طرفداران پول آزاد عمل می‌کرد.

این ایده است که در نهایت می‌تواند در طبقات تجاری و صندوق‌های تامینی دور از گروه‌های ردیت هیاهویی ایجاد کند.

افزایش سهام میم ها

از لحاظ تاریخی، رسانه‌های اجتماعی و بورس سهام به ندرت مسیرهای مشترکی را طی کرده بودند. این اتفاق مگر در مواردی که یک شرکت فناوری به دنبال IPO (عرضه اولیه سهام) بود، رخ نداده بود. اما در اوایل سال جاری، این دو جهان با هایپ عجیب گیم استاپ (GameStop)، خرده فروش بازی‌های رایانه‌ای به هم برخورد کردند.

با ادامه گسترش بیماری کرونا در سراسر جهان، خرده فروشان فیزیکی به سرعت در حال ورشکستگی بودند. این امر انبوهی از صندوق‌های هجینگ را برای فروش سود سهام شرکت‌هایی مانند گیم استاپ تشویق کرد. اما پس از آن کاربران ردیت وارد بازی شدند.

زیرمجموعه‌ای به نام r / WallStreetBets شروع به بحث درباره اتفاقات گیم استاپ کرد. این گروه جایی بود که سرمایه گذاران خرده فروشی برای بحث در مورد بازارها و استراتژی‌های تجاری در آن جمع شده بودند.

چند عضو اصلی، به ویژه یکی از یوتیوبرها به نام رورینگ کیتی (Roaring Kitty)، پیشنهاد کرد که اگر همه افراد زیر مجموعه سهام گیم استاپ را خریداری کنند، می‌توانند چیزی به نام “شورت اسکوییز” ایجاد کنند. این امر باعث می شود صندوق‌های تامینی برای حفظ موقعیت‌های خود مجبور به پرداخت هزینه شوند. نتیجه این اقدام حرکت بازارها در مسیر معکوس پیش بینی شده بود. البته خودشان توانستند از این ایده درآمد کسب کنند.

ایده کار کرد و گیم استاپ و r / WallStreetBets در سراسر جهان خبرساز شدند. این در حالی بود که صندوق‌های تامینی مانند ملوین کپیتال که سهام خود را فروخته بودند در نتیجه 50٪ از کل وجوه خود را از دست داد. رورینگ کیتی شرط بندی 50 هزار دلاری را به 14 میلیون دلار تبدیل کرد. این امر منجر به آن شد که تعداد زیادی از سهام این شرکت توسط کاربران ردیت ارزان خریداری شود. این فشار خرید باعث افزایش قیمت شد. در این زمان بود که این گروه در بازار کریپتو نیز وارد عمل شد.

فرهنگ DOGE بازار را زیر و رو کرد

قیمت بیت کوین در چند روز پس از خبرساز شدن گیم استاپ شروع به صعود کرد. سرمایه گذاران خرده فروشی به دنبال دارایی‌های دیگر برای خرید بودند. در حقیقت، با از بین رفتن معاملات پر جنب و جوش در وال استریت، فعالیت‌ها در تمام بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافت. این هنگامی بود که بسیاری از پروژه‌ها از جمله دوج کوین به بالاترین حد تاریخی خود رسیدند.

پس از آنکه ایلان ماسک، اسنوپ داگ و ژن سیمونز پشتیبانی خود از این سکه میم را اعلام کردند، DOGE به بالاترین قیمت 0.70 دلار رسید. این به معنای 52 میلیارد دلار حجم بازار بود. این افزایش قیمت، DOGE را با ارزش‌تر از بانک بارکلیز (44 میلیارد دلار)، بانک نیویورک (42 میلیارد دلار) و کردیت اگریکل (Credit Agricole) (43 میلیارد دلار) کرد.

این باعث شد بسیاری از افراد در بخش مالی سردرگم شوند. چگونه ارز دیجیتالی با ارزش کمی در خارج از شبکه می‌تواند اینقدر ارزشمند شود؟

جبهه گیری فعالان بازارهای سنتی در برابر میم ها

ناظران مالی و سایر شرکت‌های سنتی به سرعت از این پدیده فرهنگی دوری کردند. بر اساس نظرسنجی اخیر، بیش از 90٪ مشاوران مالی مستقل در انگلیس هرگز ارزهای دیجیتال یا اصطلاحاً سهام میم را به مشتریان خود توصیه نمی‌کنند. مفسران مالی خاطرنشان کردند که جوامعی که پیرامون معاملات میم ها به وجود آمده‌اند چیزی بیش از برنامه‌های هرمی در رسانه‌های اجتماعی نیستند.

عملکرد وحشیانه سهام گیم استاپ به کنگره آمریکا نیز راه یافت. آن‌ها در مورد نگرانی‌ها مبنی بر اینکه بسیاری از سرمایه گذاران در خرید سهام با ارزش طولانی مدت اندک فریب خورده‌اند، صحبت کردند.

بازارها از زمان هیاهوی سه ماهه نخست در سال 2021 سرد شده‌اند. با این حال دوج کوین در بخش مالی اثری برجای گذاشته است که بعید است از بین برود.

دیوید کیمبرلی، تحلیلگر فری ترید (Freetrade) است. وی می‌گوید: “مردم در حال خرید ارز دیجیتال هستند، نه به این دلیل که فکر می‌کنند ارزش قابل توجهی دارد، بلکه به این دلیل که آنها امیدوارند دیگران دست به دست هم دهند، قیمت را بالا ببرند. سپس آن‌ها می‌توانند بفروشند و سود سریعی را به دست آورند.”

مساله پول نیست

همانطور که پالمر در سال 2013 گفت: “پول مهم نیست، ماجرا بیشتر از این است. من درس‌هایی از دوج کوین می‌گیرم. من می‌فهمم که ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند، من یاد می‌گیرم و می‌توانم با آن دیگران را راهنمایی کنم.”

جیسون پاتس، استاد اقتصاد در دانشگاه RMIT می‌نویسد: “بهتر است دوج کوین به جای یک دارایی مالی، به عنوان یک محصول فرهنگی تصور شود. واقعیت این است که تعداد کمی از کاربران ارز دیجیتال آن را به عنوان یک سرمایه گذاری جدی یا استفاده در معاملات عادی در نظر می‌گیرند. در عوض، مالکیت دوج کوین یعنی شرکت در یک خرده فرهنگ.”

این سرمایه گذاران جدید دنیای محصولات و خدمات مالی را فرصتی نه تنها برای ثروتمند شدن بلکه برای عضویت در یک جامعه می‌دانند.

خرده فروشی در شبکه های اجتماعی بازار را شکل می دهد

در طول شیدایی گیم استاپ، r / WallStreetBets، که همه چیز را شروع کرد، جامعه خود را بیش از دو برابر افزایش داد. این گروه ردیت اکنون با بیش از 10.6 میلیون عضو به کار خود ادامه می‌دهد.

از 1 میلیارد کاربر تیک تاک، هشتگ #PersonalFinance تقریباً 4 میلیارد بار استفاده شده است. برای مقایسه، هشتگ های معروف دیگر مانند # آشپزی و # نکات بهداشتی نصف این استفاده شده‌اند.

در هر دو جامعه، روند خاصی در بازارهای گاوی و خرسی پدید آمده است. به نظر می‌رسد بسیاری از کاربران در حال تفریح با بازارهای مالی هستند.

در حین حرکات به خصوص ناپایدار، الگوهای رفتاری پرطرفدار افزایش یا سقوط ثروت را منعکس می‌کنند. بنابراین بامزه‌ترین میم بیشترین تعداد نظرات را به خود اختصاص می‌دهند.

در تیک تاک، الگوریتم‌ها، محتوای جذاب‌تر را در اولویت قرار می‌دهند. این الگویی مشابه را ایجاد می‌کند. هرچه چیزی سرگرم کننده تر باشد، افراد بیشتر آن را می‌بینند. میم ها به اندازه پول مهم هستند. این همان چیزی است که الی رنی، رمزنگار، آن را “زیرساخت‌های بازی” می‌نامد.

دیفای نیز از الگوهای رفتاری بهره می برد

رنی می‌گوید: “ارتباط دیفای مانند ارتباط الگوی رفتاری و بازی است. توکن های دیفای توسط ایموجی ها (یام، اسپاگتی، سوشی و غیره) نشانه گذاری شده‌اند. توسعه دهندگان دیفای همچنین از میم ها برای جلب توجه و سوق دادن کاربران به سمت صفحه‌های مورد نظر خود، استفاده می‌کنند. برای استفاده از این برنامه‌ها، شما به مهارت در سیستم عامل‌های رمزنگاری و مفاهیم مالی و همینطور ذهنیت یک گیمر نیاز دارید. “

بسیاری از این جهان ها مشارکت در بازارهای مالی را نوعی تفریح مانند رفتن به سینما یا مسافرت می‌دانند. اما در این حالت، اعضای جامعه سرگرمی، اوقات فراغت، مشارکت جامعه و تجربه را به عنوان بخشی اصلی از دلیل سرمایه گذاری خود ترکیب می‌کنند.

پاتس می‌گوید: “ارزشمندی سیستماتیک دارایی‌های فرهنگی مانند دوج کوین در مقایسه با دارایی‌های مالی دشوار است. کمی شبیه این که ما هیچ فرمول اساسی برای قیمت گذاری هنر نداریم.”

“تقریباً طبق تعریف، تقاضا برای یک سکه الگوی رفتاری به همان اندازه ای است که فرهنگ اینترنت انجام می‌دهد. این علاقه نوسان می‌یابد و حباب‌های فرهنگی را به حباب‌های مالی تبدیل می‌کند.”

با بررسی درس‌هایی که از دوج کوین می‌توان گرفت، آینده مالی جدیدی ظاهر می‌شود. یک اقتصاد دیجیتالی باز که ترکیبی از فناوری، فرهنگ و اقتصاد است. در این دنیا میم ها به اندازه بازارها بسیار ارزشمند هستند.

مطالب مرتبط
اثر کوین بیس ارزهای دیجیتال پولی گون، اسکیل و سوشی سواپ و را به بالاترین میزان قیمت رساند
رایانه اینترنتی دیفینیتی را راه اندازی شد؛ پروژه‌ای جاه طلبانه در فضای ارزهای دیجیتال
رشد سینگولاریتی نت (SingularityNET): توکن AGI با هدف ادغام هوش مصنوعی با بلاک چین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس