قیمت بیت کوین
۱,۲۲۶,۲۱۳,۳۷۲تومان
54,636دلار
2.57
قیمت اتریوم
۷۳,۵۴۱,۷۹۴تومان
3,276.28دلار
3.60
قیمت بایننس کوین
۱۴,۱۳۲,۱۷۷تومان
629.62دلار
3.84
قیمت دوج کوین
۱۵,۵۵۲تومان
0.692891دلار
58.42
قیمت ریپل
۳۲,۰۶۷تومان
1.42دلار
4.04
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال اتر: چه چیزی به ارز دیجیتال اتریوم (Ether) ارزش می‌دهد؟

ارز دیجیتال اتر: چه چیزی به ارز دیجیتال اتریوم (Ether) ارزش می‌دهد؟

آشنایی با آلتکوین
مریم قدرمی
1399/12/18
۰
ارز دیجیتال اتر: چه چیزی به ارز دیجیتال اتریوم (Ether) ارزش می دهد؟

ارز دیجیتال اتر، در مقایسه با بیت کوین به دلایلی مختلفی با ارزشتر است. اتریوم ارزش خود را از عوامل مختلفی گرفته است، از جمله کارمزدهای گس (Gas)، قابلیت استفاده به عنوان وثیقه، توانایی در وام دادن و گرفتن، استفاده به عنوان وسیله‌ی مبادله در ترید و NFT‌ها (توکن‌های غیر قابل جایگزینی) و قابلیت استیکینگ به منظور دریافت سود.

ارز دیجیتال اتر: چه چیزی به ارز دیجیتال اتریوم (Ether) ارزش می‌دهد؟

بیت کوین به عنوان اولین و بزرگترین ارز دیجیتال در جهان رتبه نخست را دارد. بیت کوین به دلیل موقعیت ویژه خود به عنوان یک اندوخته ی با ارزش قابل حمل و دارای توانایی معامله در مقیاس جهانی، ارزش بالایی دارد. ارز دیجیتال اتریوم با نشان تیکر ETH نیز قیمت متفاوتی دارد، که این قیمت به دلایل مختلفی ارزشمند به نظر میرسد.

اتریوم ارزش خود را از عوامل مختلفی از جمله کارمزدهای گس (Gas)، قابلیت استفاده به عنوان وثیقه، توانایی در قرض دادن و گرفتن، استفاده به عنوان وسیله‌ی مبادله در ترید و NFT‌ها (توکن‌های غیر قابل جایگزینی) و قابلیت استیکینگ به منظور دریافت سود،گرفته است.

اسکات ملکر (Scott Melker)، تاجر ارز دیجیتال و مجری پادکست گرگ‌ وال استریت (The Wolf Of All Streets) گفته است:

“این ارز دارای ارزش وثیقه گذاری نیز هست و به زودی توجه و علاقه موسسات سرمایه گذاری را به خود جلب می‌کند.”پشت صحنه‌ی اتریوم

اتریوم شبکه‌ای است که ارز قابل مبادله آن یعنی اتر، روی آن اجرا می‌شود. اتریوم تقریباً شش سال قبل بر اساس ایده‌ی برنامه نویسی به نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) در سال 2015 راه‌اندازی شد. به طور خلاصه، اتریوم به عنوان بستری عمل می‌کند که توسعه دهندگان می‌توانند روی آن پروژه یا راه حل‌هایشان را بنا نهند.

شبکه اتریوم در طی سال‌های متمادی به عنوان یک زیربنا در فضای ارز دیجیتال شناخته شده‌است و بسیاری از پروژه‌ها برپایه‌ی آن ساخته شده‌اند.در سال 2017 تعداد زیادی از پروژه‌ها، از عرضه اولیه سکه اتریوم به عنوان وسیله‌ای برای جمع آوری سرمایه استفاده کردند. ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اتریوم را توکن‌های ERC-20 می‌نامند. اگرچه توکن‌های ERC-721 نیز به عنوان توکن‌های غیر قابل جایگزینی در شبکه اتریوم وجود دارند.

وقتی یک پروژه بر روی اتریوم بنا می‌شود، ممکن است توکنی برای استفاده در آن اکوسیستم داشته باشد. این دارایی نیز احتمالا یک توکن ERC-20 خواهد بود. با این وجود برخی پروژه‌ها پس از راه‌اندازی اولیه در بلاک چین اتریوم، به شبکه اصلی (Mainnet) و بلاک چین خودشان منتقل می‌شوند.

بخش عمده‌ای از سرمایه گذاری‌‌‌های غیرمتمرکز در بخش ارز دیجیتال نیز در اتریوم آغاز شده است. با ظهور صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین اتریوم، بسیاری از توکن‌ها امکان مبادله و خرید و فروش پیدا کردند. دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز نیز قابلیت هایی نظیر دریافت وام از طریق دارایی‌های رمزنگاری شده را ایجاد کردند. پس قطعا اتر می‌تواند نقش مهمی‌در این اکوسیستم داشته باشد.

کارمزد تراکنش‌های شبکه‌ی اتریوم یا گس (gas fee)

بخشی از ارزش بالای اتریوم، مربوط به هزینه‌های گس آن است. هر زمان شخصی اتر را ارسال می‌کند، باید مبلغ مشخصی از ارز خود را به عنوان کارمزد معامله پرداخت کند. این مفهوم مشابه هزینه‌هایی است که کاربران هنگام ارسال بیت کوین (BTC) پرداخت می‌کنند.

با این حال، یک تفاوت بزرگ بیت کوین با اتریوم این است که ارسال توکن‌های ERC-20 مستلزم پرداخت هزینه‌های گس است. برای ارسال توکن ERC-20، معامله‌گر باید در همان کیف پولی که می‌خواهد با آن هزینه گس را پرداخت کند، اتر خود را نگهداری کند. تجارت از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز نیز مشمول هزینه گس می‌شود.

به دلیل رونق دیفای در سال 2020، شبکه اتریوم شاهد افزایش ترافیک و در نتیجه افزایش هزینه گس بود. این هزینه‌های بالا، تا سال 2021 نیز ادامه داشت.

ارزش ناشی از حدس و گمان

حدس و گمان در مورد موفقیت اتر ممکن است در ارزش اتر به عنوان یک دارایی نقش موثری داشته باشد. سرمایه‌گذاران ممکن است سکه‌های اتر را به دلیل موفقیت احتمالی شبکه اتریوم و پذیرش آن در دنیای جریان اصلی خریداری کنند. از طرفی تعداد پروژه‌های ساخته شده بر روی شبکه اتریوم، می‌تواند باعث حدس و گمان هایی درباره موفقیت یا شکست این شبکه بشود.

تایلر وینکلووس (Tyler Winklevoss) بنیان گذار و مدیرعامل بورس ارز دیجیتال جمینی (Gemini)، در یک مصاحبه در سال 2020 این فرایند تفکری را عنوان کرده‌ است. خرید اتریوم بدون شک می‌تواند نوعی سرمایه‌گذاری جزئی در یک بخش درحال توسعه باشد. وینکلو,س معتقد است:

“اتر ابزاری است برای نمایه‌سازی یک قطعه از شبکه اتریوم، که یک کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز است. از نظر بسیاری از مردم اتر همان نفت دیجیتال است. اگر می‌خواهید وارد بازی ارز دیجیتال بشوید، پیشنهاد من این است که مقداری بیت کوین یا طلای دیجیتال و مقداری نفت دیجیتال یا اتر داشته باشید.”ارزش ناشی از اتریوم 2.0

مشکل شبکه اتریوم، مقیاس پذیری آن است. این مشکل با اجرای بازی کریپتو کیتیز در سال 2017 و اجرای پروژه‌های دیفای در سال 2020، بیش از پیش نمایان شد. هدف اتریوم 2.0 افزایش سرعت شبکه است.

طبق گفته محقق بنیاد اتریوم، آدیتیا آسکانوکار (Aditya Asgaonkar)، در اتریوم دو الگوریتم اجماع شبکه به الگوریتم اثبات سهام تغییر خواهد کرد و مقداری ارزش برای شبکه ذخیره خواهد‌شد.

او می‌گوید:

“در الگوریتم اثبات سهام، اگر اعتبار سنج‌ها کار نادرستی انجام دهند، جریمه می‌شوند. این جریمه از طریق سهام آنها یا همان سکه‌های اتر اعمال می‌شود. بنابراین مقدار جریمه برای اینکه مشوقی برای عملکرد بهتر باشد، باید قیمتی بیش از صفر اتر داشته باشد.”

اعتبارسنجان برای مشارکت در شبکه اتریوم، باید 32 اتر استیکینگ کنند. اعتبار سنجی‌هایی که به اجرای سیستم PoS در بلاک چین کمک می‌کنند، بابت مشارکتی که در شبکه انجام می‌دهند پاداش می‌گیرند. تقاضای اعتبارسنج‌ها برای جمع‌آوری دسته‌های 32 تایی اتر و تمایل به کسب سود ناشی از استیکینگ، تقاضا برای این ارز را افزایش می‌دهد.

افزایش رقبا

در طول سال‌ها، احتمال شکست شبکه اتریوم در مقابل رقبا یک موضوع داغ بوده‌است. با توجه به بازار رقابتی ارز دیجیتال، اسمارت چین بایننس به عنوان یک رقیب در مقابل اتریوم ظاهر شده‌است. بر اساس توضیحات بایننس آکادمی‌(Binance Academy) در مورد از اسمارت چین بایننس، این شبکه مانند اتریوم عمل می‌کند، با این تفاوت که برای هزینه معاملاتش از ارز دیجیتال بایننس کوین استفاده می‌کند.

از دیگر رقبای شبکه اتریوم می‌توان به کاردانو و نئو اشاره کرد.

به دلیل تعداد زیاد برنامه‌های کاربردی، محصولات و خدمات ساخته‌شده بر روی شبکه اتریوم، اتر از چیزی به نام اثر شبکه (network effect) سود می‌برد. سایت اینوستوپدیا (Investopedia) نوشته است:

“اثر شبکه، پدیده‌ای است که در آن ارزش یک کالا یا خدمت، به دلیل تعداد زیاد افراد یا شرکت کنندگان در آن افزایش می‌یابد. اینترنت نمونه ای از یک اثر شبکه است. در ابتدا، اینترنت کاربران کمی‌داشت. با این حال دسترسی بیشتر کاربران به اینترنت باعث تولید محتوا، اطلاعات و خدمات بیشتری شد. همانطور که بازدید‌ها در اینترنت افزایش پیدا کرد، ارزش بیشتری ارائه شد و این امر منجر به تأثیر شبکه‌ای شد.”

اساساً هرچه بیشتر از چیزی استفاده شود، شیوع بیشتری پیدا می‌کند. در مورد اتریوم، اثر شبکه به معنای اعتماد بیشتر است. زیرا این پلتفرم یک پلتفرم شناخته شده و برجسته است.سخن نهایی

دنیای ارز دیجیتال همیشه در حال تغییر است. محبوبیت و قیمت ارزها بالا و پایین می‌شوند. در طی سال‌ها اتریوم به عنوان بستری که توسعه دهندگان می‌توانند بر روی آن پروژه‌های خود را بنا کنند، شناخته شده‌است.

با این وجود زمان ثابت خواهد کرد که آیا شبکه‌ای سریعتر و ارزان‌تر در دراز مدت اتریوم را شکست خواهد داد، یا اینکه اتریوم 2.0 بلاک چین خود را برای تأمین تقاضای بازار مقیاس‌بندی خواهد کرد.

مطالب مرتبط
وی چین VeChain بلاک چینی برای کنترل اصالت فیزیکی محصولات و جلوگیری از کلاهبرداری
صرافی غیرمتمرکز بیکری سواپ (BakerySwap) ساخته شده بر روی اسمارت چین بایننس چیست؟
پولکا استارتر (Polkastarter) چیست و توکن پولز (POLS) چه وظایفی بر عهده دارد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید