منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  ماینرهای اتریوم پس از انتقال به ETH 2.0 چه کاری باید انجام دهند
پیشنهاد بهبود جدید اتریوم می تواند تنش بین استخراج کنندگان و توسعه دهندگان را کاهش دهد

ماینرهای اتریوم پس از انتقال به ETH 2.0 چه کاری باید انجام دهند

رضا باغانی
1400/04/05
۰

با کامل شدن مراحل هجرت از شبکه اثبات کار اتریوم به شبکه اثبات سهام اتریوم 2.0 چه اتفاقی برای ماینرها رخ می‌دهد. این کار استخراج اتریوم را منسوخ می‌کند اما به نظر می‌رسد ماینرها هنوز می‌توانند در صنعت ارزهای دیجیتال حضور داشته باشند.

اتریوم، مانند بیت کوین، در حال حاضر از یک فرآیند انرژی بر به نام “استخراج” برای ایجاد و توزیع ارز دیجیتال جدید استفاده می‌کند. هزاران نفر در سطح جهان به این کار کمک می‌کنند. این استخراج کنندگان که به ماینرهای اتریوم معروف هستند، در مسابقه‌ای برای حل مشکلات محاسباتی و به دست آوردن ETH شرکت می‌کنند. به این ترتیب اتر، ارز دیجیتال بومی شبکه اتریوم توسط هزاران دستگاه به وجود می‌آید.

اما احتمالاً در سال آینده، اتریوم با یک نسخه بزرگ به روزرسانی می‌شود. این به روزرسانی که اتریوم 2.0 نامیده می‌شود اساساً نحوه عملکرد شبکه و نحوه ایجاد ETH جدید را تغییر می‌دهد. پس از این به روزرسانی استخراج اتریوم منسوخ خواهد شد.

پس از استقرار بلاک چین اثبات سهام ماینرهای اتریوم چه می‌کنند؟

هنگامی که وایت پیپر بیت کوین در سال 2008 منتشر شد، یک مفهوم رمزنگاری را به عنوان راهی برای ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز برای ارسال پول امن معرفی کرد. این سازوکار اثبات کار نام داشت.

بلاک چین اتریوم که در سال 2015 راه اندازی شد. این بلاک چین هم از همان پروتکل اجماع استفاده می‌کند. به طور خلاصه، این روشی برای اطمینان از توافق رایانه در معاملات و وضعیت پایگاه داده در هر زمان مشخص است. این مکانیزم شبکه را از حملاتی مانند پرداخت های مضاعف یا دوگانه، محافظت می‌کند.

اتریوم 2.0 مقصد بعدی شبکه محبوب قراردادهای هوشمند

بنیاد اتریوم توضیح می‌دهد، در حالی که اثبات کار الگوریتم است، “استخراج خود” کار “است. این عمل افزودن بلاک‌های معتبر به زنجیره است. این کار با استفاده از قدرت محاسباتی، برق زیادی را مصرف می‌کند. این دقیقاً دلیل انتقادی است که گروه‌های محیط زیستی مرتباً علیه ارزهای دیجیتال مطرح می‌کنند.

توسعه دهندگان اصلی اتریوم در حال کار بر روی تغییر پروتکل اجماع شبکه از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) هستند. این مکانیزم برای حفط امنیت به برق بسیار کمتری نیاز دارد. اثبات سهام در عین حال امکان انجام معاملات در مقیاس بسیار بیشتری را نیز فراهم می‌کند. این شبکه که اتریوم 2.0 نامیده می‌شود، از طریق افرادی که توکن های خود را در شبکه سهام گذاری یا استیک می‌کنند، امنیت را حفظ می‌کند. در این سیستم بازیگران بد یا ناشایست در صورت اقدام به حمله سپرده‌های خود را از دست می‌دهند.

ممکن است تا پایان سال زنجیره PoW فعلی در زنجیره PoS “ادغام” شود. در نتیجه اتریوم 2.0 را رسماً آغاز به کار نماید. در آن هنگام به گفته تیم بیکو (Tim Beiko)، توسعه دهنده هسته اتریوم، استخراج به طور رسمی تعطیل خواهد شد. بیکو به دیکریپت گفت، “استخراج کنندگان باید هدف زمانی خود را برای خارج شدن از شبکه حتی قبل از آن مشخص کنند.”

اما ماینرهای اتریوم بعد از آن کجا خواهند رفت؟

مایکل کارتر (Michael Carter)، استخراج کننده ارزهای دیجیتال و میزبان کانال “YouTube BitsBeTrippin” است. وی به عنوان یکی فعالان استخراج پیش از “ادغام”، افت گسترده‌ای در ماینینگ اتریوم پیش بینی نمی‌کند.

اما او اعداد را در صورت اجرای اتریوم 2.0 برای محاسبه سود استخراج اتریوم طی ماه‌های آینده با استفاده از 10 سناریو مختلف محاسبه کرده است. وی در محاسبات خود قیمت بالا و حجم بالا، قیمت بالا و حجم کم و غیره را در نظر گرفته است. او به طور کلی طرفدار اخلاق اتریوم است. با این حال آماده است اگر بلاک چین دیگری سودآورتر شد، شبکه استخراج خود را تغییر دهید.

او همچنین عجله‌ای برای انجام این کار ندارد. ماینرهایی که گردش نقدی مناسبی دارند، می‌توانند با در دست داشتن اتر و انتظار برای بالا رفتن قیمت، در بلند مدت دوام بیاورند.

پس از ادغام، او معتقد است که استخراج کنندگان بلاک چین قدیمی دو انتخاب آسان دارند. وی به دیکریپت گفت: “در حال حاضر به نظر می‌رسد که این انتخاب بین اتریوم کلاسیک و ریون کوین (Ravencoin) خواهد بود.” اتریوم کلاسیک که در 22 ژوئن 4.7 میلیارد دلار حجم بازار به دست آورده است. این بلاک چین زنجیره‌ای است که شبکه اتریوم اصلی در یک هارد فورک در سال 2016 از آن جدا شد. ریون کوین نیز که در 22 ژوئن 436 میلیون دلار حجم سرمایه در بازار دارد با قیمت حدود 0.05 دلار معامله می‌شود. این توکن، دارایی بومی یک شبکه برای انتقال دارایی های دیجیتال است.

ماینرهای ASIC قربانیان اصلی انتقال به اتریوم 2.0

هیچ یک از آنها به اندازه بلاک چین اتریوم شناخته شده یا مورد استفاده گسترده نیستند. مهم است این است که، مانند اتریوم، توکن های آنها را می توان با ریگ هایی که از واحدهای پردازش گرافیک (GPU) استفاده می کنند، استخراج کرد.

ماینرهای ASIC یا مدارهای مجتمع مخصوص برنامه از قدرت بیشتری برخوردار هستند. با این حال اتریوم از الگوریتمی استفاده می کند که جلوی تسلط این ماشین ها را می گیرد.

بنابراین، استخراج کنندگان GPU استراتژی خروج دارند. طبق گفته کارتر، ماینرهای ASIC کار سخت تری بعد از اتریوم 2.0 پیش رو دارند. وی گفت: “آنچه جالب خواهد بود این است که ASIC ها در اتریوم همه چیز را از دست می دهد. آنها واقعاً نمی توانند به جای دیگری بروند.”

یا همانطور که یکی از مفسران ردیت گفته است: “آنها بدون استفاده خواهند بود.”

هاردفورک لندن امتحانی برای ماینرهای اتریوم

ادرست است که کارتر و دیگران لزوماً قبل از اتریوم 2.0 از این شبکه خارج نمی شوند. اما این به این معنی نیست که همه استخراج کنندگان از این وضعت راضی هستند.

در ماه جولای، شبکه اتریوم یک به روزرسانی مهم دیگر را انجام خواهد داد. این به روزرسانی نحوه (و مقدار) پرداخت ماینرها را تغییر می دهد. به اصطلاح هاردفورک لندن (London Hard Fork) شامل پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) 1559 خواهد بود. این پیشنهاد بهبود به طور خودکار میزان گس (بخوانید: هزینه ها) پرداختی کاربران بلاک چین را می سوزاند.

بنابراین هزینه معاملات ETH دیگر به ماینرها تعلق نمی گیرد. در عوض با ارسال به آدرسی که هیچ کس نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند، به خاکستر دیجیتالی تبدیل می شود. بنابراین ماینرهای اتریوم فقط ETH تازه ضرب شده را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

طرفداران EIP-1559 استدلال می کنند که این به نفع همه خواهد بود. طبیعتا کاهش عرضه باعث افزایش تقاضا (و به نوبه خود قیمت) می شود. با این حال همه ماینرهای اتریوم چنین چیزی را صحیح نمی دانند. استخرهای استخراج مختلف به نتایج مختلفی رسیده اند. برخی از این استخرها از به روزرسانی جدید حمایت و برخی دیگر آن را تقبیح می کنند.

EIP-1559 می تواند به نفع جامعه اتریوم باشد

EIP-1559 به صورت غیررسمی جامعه را برای ادغام آماده می کند. این به روزرسانی نشان دهنده نقطه ای است که ماینرها ممکن است شروع به ترک شبکه اتریوم کنند. شبکه به هر حال در طی چند ماه استخراج را کنار می گذارد. اما با این کار، آنها خطر از دست دادن یک سود بزرگ را درک می کنند.

بیکو به دیکریپت گفت: “اگر ماینرها قبل از ادغام شبکه را ترک کنند، فقط هش ریت پایین می آید. بنابراین سایر ماینرها سود بیشتری خواهند داشت.” به عبارت دیگر، با استخراج افراد کمتر، دریافت ETH برای کسانی که می مانند آسان تر خواهد بود.

با توجه به مقیاس استخراج و نرخ هشی که باید توزیع شود تا شبکه ایمن بماند، لزوماً این اتفاق خطری ایجاد نمی کند.

بیکو گفت: “ما تا پایان ادغام به برخی از ماینرها احتیاج داریم. با این وجود اگر قبل از آن برخی از آنها به آرامی شبکه را رها کنند، خطر امنیتی پیش نمی آید. این دید واقع بینانه است. اکثر استخراج کنندگان قبلاً هزینه زیرساخت های خود را پرداخت کرده اند. بنابراین با توجه به اینکه هزینه ثابت آنها صرف شده است انگیزه استخراج تا آخرین بلاک را دارند.”

اگرچه این امکان وجود دارد که برخی از گروه های استخراج با سخت افزار قدیمی با نزدیک شدن به ادغام “از بین بروند”، اما ویل فاکسلی (Will Foxley) از شرکت ماینینگ کامپس (Compass Mining) به دیکریپت گفت: “بسیاری از مردم فکر می کنند که در واقع می توان در نزدیکی ادغام از استخراج سود بیشتری کسب کرد. آنها می خواهند قبل از اینکه ادغام انجام شود، هرچه بیشتر اتر بدست آورند. آنها باور دارند که ادغام باعث افزایش قیمت اتر می شود. “

چه کسی آماده است؟

کارتر گفت: “همه می دانند که این شبکه به اثبات سهام تغییر خواهد کرد.” اما برخی بیشتر از دیگران برای آماده سازی کار کرده اند.

فاکسلی گفت: “بهترین استخرهایی که دیده ام پیش بینی این رویداد را کرده اند. آن ها در چند سال اخیر توسعه را جدی گرفته اند.” به عنوان مثال، F2Pool، دومین استخر بزرگ استخراج اتریوم، در حال حاضر یک استخر اعتبارسنج اتریوم 2.0 راه اندازی کرده است.

شاید به طور غیر تصادفی، F2Pool نیز در ژانویه به نفع EIP-1559 حرکت کند. این استخر می تواند با توجه به احتمال افزایش قیمت ETH با گذشت زمان حتی با کاهش پاداش های بلاک به کار خود ادامه دهد.

علاوه بر این، “JK” از F2Pool، نوشت: “ما قبلاً یک درس پرهزینه درباره پیامدهای عدم همراهی با کاربران و مشارکت کنندگان اصلی داده ایم. در هارد فورک DAO، توسعه دهندگان اصلی و مشارکت کنندگان اصلی به طور مداوم بر روی اتریوم فعلی کار کرده اند. این به رشد و پویایی شبکه از آن تا به امروز کمک کرده است” گفته می شود، توسعه اتریوم کلاسیک بسیار کندتر عمل کرده اند.

مطالب مرتبط
بزرگ‌ترین تولیدکننده ماینر بیتمین؛ جداسازی برای پایان دادن به چالش یک ساله بر سر قدرت
یک کاربر اتریوم در دو اشتباه بزرگ 5.2 میلیون دلار از دست داد
پیشنهاد بهبود جدید اتریوم می تواند تنش بین استخراج کنندگان و توسعه دهندگان را کاهش دهد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس