قیمت بیت کوین
1,444,872,844تومان
55,451.00دلار
0.71
قیمت اتریوم
60,185,723تومان
2,311.08دلار
8.75
قیمت بایننس کوین
15,346,563تومان
588.82دلار
17.93
قیمت ریپل
36,745تومان
1.41دلار
10.40
قیمت تتر
26,054تومان
1.00دلار
0.02
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی‌این صرافی چه وظیفه ای دارد؟

صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی‌این صرافی چه وظیفه ای دارد؟

صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی این صرافی چه وظیفه ای دارد؟

احتمال هک شدن صرافی‌های متمرکز بسیار بالا است. زیرو اکس (0x) نوع جدیدی از صرافی‌ها است، که صرافی غیرمتمرکز نامیده می‌شوند. زیرو اکس با هدف سخت کردن سرقت و هک صرافی‌ها، طراحی شده‌است. زیرو اکس بستری برای توسعه دهندگان است که می‌توانند از طریق آن صرافی‌های غیرمتمرکز را در شبکه اتریوم ایجاد کنند.

صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی‌این صرافی چه وظیفه ای دارد؟

چشم انداز اصلی ارزهای دیجیتال، جهانی بود که در آن هیچ کنترل کننده‌ی مرکزی وجود نداشت. با این حال اوضاع کاملاً آنگونه که مورد نظر بود، پیش نرفته‌است. اکثر صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال در جهان، متمرکز هستند. این به این معنی است که تعطیل شدن آنها توسط دولت‌ها نسبتاً آسان است و مجرمان می‌توانند به راحتی آنها را هک کنند. صرافی‌ها تا به امروز، در اثر هک شدن یک میلیارد دلار ضرر کرده‌اند.

در این میان، امید زیادی به یک طرح جایگزین به نام صرافی غیرمتمرکز وجود دارد. از آنجا که این صرافی‌ها در یک سرور متمرکز ذخیره نمی‌شوند، نفوذ به آنها و هک‌کردنشان دشوارتر است.

معماری این صرافی‌های غیرمتمرکز بر پایه زیرو اکس است. با بیت پارس همراه شوید تا در مورد این معماری اطلاعات بیشتری کسب کنیم.صرافی غیرمتمرکز 0x چیست؟

زیرو اکس زیربنایی برای ایجاد صرافی‌های غیرمتمرکز بر روی بستر شبکه اتریوم است. در حال حاضر هر صرافی‌ای که بر روی شبکه اتریوم ساخته شود دارای یک مشکل بزرگ است: هر بار که یک تراکنش انجام می‌شود، صحت آن باید توسط شبکه کند اتریوم تأیید شود.

این شرایط برای افرادی که ممکن است روزانه صدها معامله انجام دهند، ایده‌آل نیست. زیرو اکس اجازه می‌دهد تا معاملات بدون نیاز به تأیید توسط شبکه اصلی اتریوم انجام شود. این کار از طریق روشی معروف به زنجیره‌های جانبی (sidechain) انجام می‌شود.

به علاوه زیرو اکس دارای تعدادی از ویژگی‌های اصلی دیگر، به شرح زیر است:

 • زیرو اکس یک پروتکل منبع باز است. بنابراین هر کسی می‌تواند کد آن را بررسی کند. در نتیجه تشخیص اینکه چیزی تغییر کرده‌است، آسان‌تر خواهد بود.
 • زیرو اکس اجازه می‌دهد تا توکن‌ها بدون نیاز به تائید شخص ثالث، رد و بدل شوند.
 • زیرو اکس از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. به این معنی که می‌تواند عملکردهای مختلف را بدون نیاز به شخص ثالث یا واسطه انجام دهد.
 • این پروتکل با توکن‌های ERC-20 که رایج‌ترین توکن در شبکه اتریوم هستند، کار می‌کند. به این معنی که تقریباً با تمام توکن‌های موجود در اتریوم سازگار است.

هدف زیرو اکس چیست؟

تعداد زیادی توکن در پلتفرم اتریوم ساخته شده‌است. اکثر آنها با استاندارد ERC-20 مطابقت دارند. با این حال بسیاری از آنها در مقادیر زیاد به صورت فیات، در دسترس نیستند. این بدان معناست که این توکن‌ها نقدینه نیستند. نقدینه اصطلاحی در امور مالی است که به میزان خرید یا فروش یک واحد سهام یا ارز اشاره دارد.

هدف زیرو اکس باز کردن بازار به روی این توکن‌ها است. اگر بتوان آنها را به سادگی مبادله کرد، مقادیر موجود در هر مجموعه توکن میتوانند با هم ترکیب شوند و یک مجموعه نقدینگی بزرگتر را تشکیل دهند.

زیرو اکس این کار را به روشی غیرمتمرکز انجام می‌دهد. به این معنی که دپ‌ها (Dapp) می‌توانند بدون در اختیار گرفتن توکن‌های کاربر، توکن‌های او را با سایر توکن‌ها مبادله کنند.

آیا می‌دانید؟

90٪ از 100 توکن‌های برتر از نظر حجم بازار، بر روی شبکه‌ی اتریوم ساخته شده‌اند؟

چه کسی زیرو اکس را ایجاد کرده‌است؟

زیرو اکس در سال 2016 تاسیس توسط ویل وارن مدیر عامل اوکس و دستیار تحقیق در آزمایشگاه ملی لس آلاموس و امیر بندلی (Amir Bandeali) مدیر ارشد فناوری اوکس و تریدر معاملات DRW ایجاد شده‌است.

بودجه این پروژه توسط گروه فین‌تک بلاک چین (Fintech Blockchain)، پانترا (Pantera)، پولی چیم کپیتال (Polychain Capital)، جن ادوایزر (Jen Advisors) و بلاک چین کپیتال (Blockchain Capital) تأمین می‌شود.

ویل وارن مدیرعامل زیرو اکس می‌گوید:

“ما در حال ایجاد الگوی کاملاً جدیدی برای انجام مبادلات جهانی هستیم. ما پیش بینی می‌کنیم که به مرور زمان پروتکل اوکس به عنوان روشی برای مبادله تریلیونها دلار دارایی توکنیزه شده، استفاده شود.”

این صرافی چگونه کار می‌کند؟

در زیرو اکس، سفارشات در خارج از زنجیره پخش می‌شوند. یعنی آنها با الگوریتم‌های رمز نگاری امضا می‌شوند اما در بلاک چین بارگذاری نمی‌شوند. سپس از یک سیستم رله (relayer) استفاده می‌شود تا سفارش‌ها را با هم مطابقت دهد.

هنگامی‌که فردی یک مبادله را بپذیرد و آن را با امضای خود امضا ‌کند، کل معامله را در بلاک چین اتریوم بارگذاری می‌کند. در این مرحله مبادله انجام می‌شود و توکن‌ها بین دو طرف مبادله می‌شوند.

به ازای هر معامله‌ای که انجام می‌شود، رله‌ها با توکن بومی‌زیرو اکس به نام ZRX پاداش می‌گیرند. در نتیجه به جای این سرویس همسان سازی توسط یک پلتفرم متمرکز انجام شود، آنها ترغیب می‌شوند تا آن را ارائه دهند.

چه کارهایی می‌توان با صرافی غیرمتمرکز 0x انجام داد؟

زیرو اکس یک صرافی را ایجاد می‌کند که فناوری موجود در آن امکان استفاده از تعداد دیگری از ویژگی‌های شبکه را نیز فراهم می‌کند. برخی ازین ویژگی‌ها به شرح زیر است:

 • حاکمیت غیرمتمرکز: زیرو اکس می‌تواند برای ایجاد توکن‌های مالکیت استفاده شود. به این معنی که سازمان‌ها می‌توانند به صورت یکپارچه و خودمختار عمل کنند.
 • بازارهای پیش بینی: زیرو اکس می‌تواند توکن‌هایی که نشان‌دهنده سهم مالی در نتایج رویدادهای دنیای واقعی هستند، ایجاد کند.
 • وام‌های غیرمتمرکز: ایجاد بازارهای نقدینگی که سرمایه‌گذاران بتوانند وام‌ها را خریداری کنند و دوباره بفروشند.
 • مدیریت صندوق: زیرو اکس از قراردادهای هوشمند برای کمک به مردم در مبادله پول در یک سیستم بدون نیاز به شخص ثالث استفاده می‌کند. به همین دلیل هم می‌تواند برای اعمال محدودیت‌های امنیتی در سرمایه گذاری بر روی دارایی‌های از قبل توافق شده، استفاده شود.

مزایای 0x

زیرو اکس مزایای بالقوه زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • مقیاس پذیری: با نگه داشتن داده‌های غیرضروری در خارج از بلاک چین اتریوم، این امکان را فراهم می‌کند که بدون کاهش سرعت شبکه بتوان مبادلات بیشتری را انجام داد.
 • غیر متمرکز بودن: برخلاف بیشتر صرافی‌ها، زیرو اکس توانسته است مبادلات را بدون نیاز به شخص ثالث مورد اعتماد تسهیل کند.
 • زیرو اکس یک پروتکل متن باز است: به این معنی که کد آن توسط هر کسی قابل بررسی است.

معایب 0x

استفاده از زیرو اکس برخی از خطرات را به همراه دارد. از جمله این خطرات می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • مبتنی بر کد بودن: به جای اعتماد به شخص ثالثی که می‌تواند مسئولیت کارش را بپذیرد، زیرو اکس از ابزارهایی مانند قراردادهای چند عاملی برای حفظ امنیت وجوه استفاده می‌کند. در نتیجه اگر ضعفی در کد وجود داشته باشد، هکرها می‌توانند از آن استفاده کنند. مانند اتفاقی که در هک DAO رخ داد.
 • غیر نقدینه بودن: تعداد کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز معمولاً کم است. یعنی ممکن است در این صرافی‌ها، معاملات توکن‌های ناشناس‌تر انجام نشود.


صحبت‌‌‌های پایانی

بسیاری از شرکت‌ها، در تلاشند تا صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد کنند. هدف آنها این است که بتوانند محیطی امن برای برای تجارت ارزهای دیجیتال، ایجاد کنند.

تاکنون هیچ شرکتی موفق به ایجاد محصولی که بتواند در مقایسه با صرافی‌های ارز دیجیتال اصلی مورد استفاده گسترده قرار گیرد، نشده است. اگر زیرو اکس بتواند ارزش خود را ثابت کند، می‌تواند به اکوسیستم اتریوم افزوده شود و منبع گسترده‌ای از نقدینگی را فراهم کند.

مطالب مرتبط
صرافی بیتمکس
کسب درآمد از طریق پروتکل دی‌فای کامپوند (Compound) چگونه است.
اکسچنج کوینکس CoinEx
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید