قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اثر شبکه‌ای چیست و چگونه باعث افزایش ارزش بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌شود؟

اثر شبکه‌ای چیست و چگونه باعث افزایش ارزش بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌شود؟

دانشنامه ارزهای دیجیتال
لیلا جوانمردی
1399/10/16
۰
اثر شبکه‌ای چیست و چگونه باعث افزایش ارزش بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌شود؟

اثر شبکه‌ای در بحث ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. در نهایت افراد پول و بلاکچین‌ها را سازماندهی می‌کنند، بنابراین هرچه تعداد افراد بیشتری از یک شبکه استفاده کنند، ابزار بیشتری ممکن است به عنوان یک سرویس ارائه دهد.

اثر شبکه‌ای چیست و چگونه باعث افزایش ارزش بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌شود؟

اثر شبکه‌ای زمانی است که کالایی با استفاده بیشتر افراد، از ارزش بیشتری برخوردار می‌شود. آیا اورکت را به یاد دارید؟ خوب، تعطیل شد زیرا افراد زیادی از آن استفاده نمی‌کردند. چرا که نه؟ مطمئناً عوامل دیگری نیز در این زمینه نقش دارند، اما از آنجایی که تعداد کاربران آن بسیار کم بود، به عنوان یک سرویس، ارزش کمی‌داشت.مقدمه

چه چیزی تعیین می‌کند که کدام پروژه‌های ارز دیجیتال در یک بخش خاص به رهبر بازار تبدیل شوند؟ ما می‌توانیم فرض کنیم که بازار باید در بلند مدت به سمت بهترین راه حل‌ها گرایش پیدا کند. با این حال، این امر همیه درست نیست. عوامل زیادی در این بین هستند. توسعه دهندگان ممکن است برخی از فناوری‌های ابتکاری را به وجود آورند. با این حال اگر در زمان مناسبی وارد بازار نشوند، ممکن است مورد توجه قرار نگیرند.

در برخی موارد، پروژه‌هایی که از نظر فنی وضعیت مناسبی ندارند به دلیل ورود در زمان مناسب، سهم عمده بازار را به خود اختصاص می‌دهند. این جایی است که اثرات شبکه ای قدرت قابل توجه خود را نشان می‌دهند.

اثر شبکه‌ای چیست؟

اثر شبکه‌ای یک اثر اقتصادی است که پایگاه کاربران یک محصول یا خدمات را توصیف می‌کند. در اثر شبکه‌ای افزایش تعداد کاربران به شبکه ارزش می‌بخشد. وقتی اثر شبکه‌ای وجود دارد، هر کاربر جدید با ورود به شبکه به محصول ارزش می‌بخشد. این به نوبه خود باعث ایجاد انگیزه در کاربران جدید برای پیوستن به شبکه، افزودن ارزش بیشتر به آن و غیره می‌شود.

نمونه بارز این تأثیر شبکه تلفن است. در روزهای ابتدایی این فناوری، فقط تعداد کمی‌از افراد در خانه‌های خود تلفن داشتند. علاوه بر این، خانه‌های آنها برای استفاده از شبکه باید از نظر فیزیکی به یکدیگر متصل می‌بودند.

با بلوغ این فناوری، افراد بیشتری توانایی خرید تلفن را به دست آوردند. این باعث افزایش ارزش کل شبکه تلفن شد. با افزایش تعداد کاربران، ارزش و سودمندی کل شبکه افزایش می‌یابد. افزایش کاربران یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد کرد، جایی که هرچه تعداد بیشتری از افراد به آن بپیوندند، ارزش بیشتری به کل شبکه اضافه می‌شود. افزایش استفاده منجر به رشد پایگاه کاربران می‌شود.انواع اثرهای شبکه‌ای

اثرات شبکه دو نوع اصلی دارد – تأثیرات مستقیم و غیر مستقیم شبکه.

اثرات مستقیم شبکه همان مواردی است که ما در مورد تلفن در موردشان بحث کردیم. افزایش استفاده از کالا برای سایر کاربران ارزش افزوده دارد.

اثرات غیر مستقیم شبکه ای به این راحتی قابل بررسی نیستند. این اصطلاح به مزایای اضافی و مکمل اشاره دارد که در وهله اول از وجود یک اثر شبکه‌ای ناشی می‌شود. به عنوان مثال، بسیاری از ارزهای دیجیتال منبع باز هستند.

یک پروژه با تأثیر شبکه قوی ممکن است بسیاری از توسعه دهندگان ماهر را برای بررسی کد جذب کند. این توسعه دهندگان به صورت مستمر از پایگاه کد پروژه محافظت می‌کنند. این استقبال و محافظت به این دلیل است که ارزش زیادی در معرض خطر است (از جمله دارایی‌های خود آنها). این ارزش افزوده از آنجا نشات می‌گیرد که در وهله اول ارزش بسیار زیادی در شبکه وجود دارد. این اثر شروع به ترکیب می‌کند و ما به رهبران غالب می‌رسیم که اثرات قابل توجهی در شبکه نسبت به رقبای خود ایجاد می‌کنند.

نمونه‌های اثر شبکه

نمونه‌های مدرن اثرات شبکه در تعدادی از دسته‌های مختلف محصول وجود دارد. یکی از این موارد واضح، رسانه‌های اجتماعی است، جایی که کاربران تمایل دارند به سرویسی بپیوندند که نفرات بیشتری از آنها استفاده می‌کنند. این انگیزه را برای پیوستن به سیستم عامل‌های مشابه ترغیب می‌کند و چند سرویس به موقعیت‌های انحصاری تبدیل می‌شوند.

اگر شرکت‌های جدید بخواهند یک بستر شبکه اجتماعی جدید راه اندازی کنند، به سختی می‌توانند پایگاه کاربران را بدست آورند. چرا؟ تأثیرات شبکه‌ای که رهبران بازار ایجاد کرده‌اند به آنها یک مزیت رقابتی قابل توجه می‌بخشد.

مثال خوب دیگر برای اثر شبکه‌ای اشتراک گذاری در رایدز (rides) است. اثرات شبکه‌ای که اوبر (Uber) یا لیفت (Lyft) طی سالهای گذشته ایجاد کرده‌اند بسیار بزرگ و قدرتمند است. به همین دلیل سرویس‌های جدید به سختی می‌توانند برای خدمات جدیدتر اما با تعداد کاربر کمتر با آنها رقابت کنند.

همین مورد در مورد ای بی (Ebay) و آمازون (Amazon) در فروش آنلاین، گوگل در جستجوی اینترنتی، ایر بی ان بی (AirBNB) در زمینه اجاره آنلاین، مایکروسافت (Microsoft) در سیستم عامل‌های سازمانی و اپل با iPhone صدق می‌کند. حتی در این صورت، آیا فقط شرکت‌های انتفاعی با مدل‌های مشخص تجاری می‌توانند به اثر شبکه ای دست پیدا کنند؟ خیر. ویکی پدیا مثال خوبی از یک پروژه منبع باز است که تأثیر قابل توجهی در شبکه ایجاد کرده است.اثر شبکه‌ای و ارزهای دیجیتال

در مورد ارز دیجیتال و بلاکچین، اثرات شبکه ای یک نکته مهم است.

بیایید در مورد بیت کوین صحبت کنیم. بیت کوین دارای خواص بسیار مطلوبی و همچنین دارای یک اثر شبکه‌ای قوی است.

ماینرها از امنیت شبکه پشتیبانی می‌کنند و پاداش هایی بابت این کار دریافت می‌کنند. از سوی دیگر نقدینگی زیادی برای تبدیل پاداش‌های دریافتی به پول نقد وجود دارد. اما بگذارید بگوییم شبکه دیگری راه اندازی شده است که هدف آن ارائه یک مورد استفاده مشابه بیت کوین است. استخراج کنندگان ممکن است پاداش‌های بالاتری دریافت کنند اما نقدینگی یکسانی برای تبدیل توکن‌‌‌های جدید وجود نداشته باشد. آن‌ها می‌توانند شرط بندی کنند و امیدوار باشند که نقدینگی در آینده بهبود یابد. یا، آن‌ها می‌توانند استخراج بیت کوین را با اطمینان نسبی ادامه دهند که قادر به نقد کردن آن خواهند بود. این ترتیبی است که یک اثر شبکه‌ای کار می‌کند. حتی اگر گزینه‌‌‌های جایگزین از نظر فناوری برتر باشند یا پاداش بیشتری به همراه داشته باشند، لزوماً منطقی نیست که سرویس را تغییر دهید.

با این اوصاف، این تنها نتیجه اثر شبکه‌ای بیت کوین نیست. به لطف راه اندازی عادلانه، بیت کوین ذاتاً ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. این ویژگی‌ها در وهله اول کپی کردن آن را بسیار دشوار است. به این مثال بیشتر به عنوان یک آزمایش فکری فکر کنید.

اثرات شبکه جنبه مهمی‌است که باید در فضای مالی غیرمتمرکز دیفای (DeFi) نیز مورد توجه قرار گیرد. اگر یک محصول، خدمات یا حتی قرارداد هوشمند یک مزیت بزرگ ایجاد کند، غلبه بر آن برای سایر پروژه‌ها دشوار است. با این حال، دیفای در مراحل اولیه است. بسیاری استدلال می‌کنند که هیچ محصولی تاکنون اثر شبکه‌ای در این بازار کسب نکرده است که آنها را به یک برنده قاطع تبدیل کند.

اثرات منفی شبکه

اثرات منفی شبکه در جهت عکس عمل می‌کند. این بدان معنی است که هر کاربر جدید به جای افزودن ارزش اضافی، از شبکه ارزش کم می‌کند. این موضوع هنگام طراحی بلاکچین‌ها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. طراحی خوب باید حکم کند که هر کاربر جدید به شبکه ارزش اضافه کند. چرا؟ این به شبکه در دستیابی به مقیاس پذیری کمک می‌کند. با این حال، اگر هر کاربر مقداری ارزش از شبکه کم کند، این منجر به شلوغی شبکه می‌شود.

به عنوان مثال، گس اتریوم با یک سیستم به سبک حراج کار می‌کند. هر کاربر اساساً هزینه‌های گس را که باید برای ماینرهای اتریوم پرداخت شود، پیشنهاد می‌دهد. با اضافه شدن کاربران بیشتر و افزایش استفاده، هزینه‌های گس بیشتر می‌شوند. چرا؟ هر کاربر سعی می‌کند برای سرعت بخشیدن به معاملاتش مبلغ گس بیشتری پیشنهاد می‌دهند. اما این نمی‌تواند برای همیشه ادامه داشته باشد. با افزایش بیش از حد هزینه‌های گس، برخی از کاربران به طور کلی استفاده از شبکه را متوقف می‌کنند. فعالیت‌های خرد با چنین هزینه‌های بالایی ارزش ندارد. این نمونه‌ای از اثر منفی شبکه است.

با این اوصاف، راه حل‌هایی برای این کار در حال توسعه هستند. EIP-1559 یک راه حل برای بلاکچین اتریوم است که سیستم گس اتریوم را دگرگون می‌کند. علاوه بر این، مجموعه‌ای از به روزرسانی‌ها در ETH 2.0 می‌توانند توان عملیاتی شبکه اتریوم را تا حد زیادی افزایش دهد. این می‌تواند به شما در رفع مشکل هزینه‌های بالای گس در زمان افزایش فعالیت کمک کند.صحبت‌های پایانی

اثرات شبکه‌ای در بسیاری از بخشهای مختلف اقتصاد از جمله ارزهای دیجیتال وجود دارد. ایده این است که کاربران جدید هنگام ورود به شبکه ارزش شبکه را بالا ببرند.

کسانی که شبکه‌های بلاکچین و رمزنگاری را طراحی می‌کنند می‌توانند از مطالعه مکانیسم‌هایی که اثرات شبکه را ایجاد می‌کنند، سود زیادی ببرند. با گنجاندن آنها در روند طراحی خود، پروژه‌های جدید سکه و توکن می‌توانند سریعتر مقیاس پذیر شوند.

مطالب مرتبط
پرداخت دوگانه ارز دیجیتال (double-spending) چیست و چگونه امنیت بلاکچین را به خطر می‌اندازد.
استیبل کوین بایننس BUSD با عرضه‌ی بالای خود نشان می‌دهد در مورد دی‌فای جدی است
توکن‌های بیمه در صنعت ارزهای دیجیتال چه هستند و چه تفاوت‌هایی دارند؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی